Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A legtöbb indo-európai nyelvbe...

A legtöbb indo-európai nyelvben miért van a főneveknek neme? Mire volt jó, hogy így alakult ki?

Figyelt kérdés
2017. márc. 27. 16:28
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
50%
#10 A többes számok, a melléknévragozás, illetve hogy minden szabály alól a szavak többsége kivétel :)
2017. márc. 29. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
Fu, ezen már én is gondolkoztam, egyszerűen semmi logika nincs abban, hogy az asztal hímnemű, a lámpa nőnemű...mégis mi szükség van erre? Tanultam németet, mivel ovis koromtól, így nem volt nehéz felsőfokot lerakni, utána angolból is, de most az orosszal küzdök, itt még bonyolultabbak az esetek, mint németben (németben 4 van, oroszban 6...). Tényleg nem értem, mi értelme a nemeknek :D De magyarban is, ahogy minden nyelvben, vannak dolgok, amik nem logikusak egy külföldinek. Pl magyarban alanyi és tárgyas alakja is van egy igének: adom(azt) és adok(valamit), várják(azt) és várnak(valamit) stb. Ez nagyon egyedi eset. Gondolj bele, milyen szenvedés lehet ezeket megtanulni :D
2017. ápr. 4. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 A kérdező kommentje:
Az oroszban legalább van elég világos szabály a nemek megállapítására.
2017. ápr. 5. 10:50
 14/31 anonim ***** válasza:

Attól még, hogy egyedi valamely eset, nem feltétlen nehéz. A japán mellett kevés nyelvre jellemző például téma-réma (cím-hír) mondatszerkezet, mégis többségében felfogható, érthető.


Igaz, mint minden nyelvre, a japánra is jellemzők rendhagyó vonatkozások, meg helyenként nehezen érthető sajátosságok, pl a téma szerkezetnél is (vagy hogy helyette mi kell, mi nem kell, adott esetben). De többségében és alapjaiban érthető ez a japán sajátosság.


A viszont nonszensz, teljesen esetleges, hogy a lámpa nőnemű, az ágy meg, mit tudom én, hím nemű... :) Inkább nem is ecsetelem, egyes szélsőséges embereknek miféle önkényes kategorizálás adott ihletet, többek között...

2017. ápr. 6. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
Kedvencem a németben, hogy a szoknya hímnemű :D
2017. ápr. 6. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 Ay carramba! ***** válasza:

Haha! Ha rendeznének egy nyelvösszemérő-bált a nyelveknek, és a finn meg a magyar mosolyogva, kéz a kézben nyitnának be, minden más nyelv menekülne, amerre csak lát! Ha ezek ketten beszélni kezdenek, ember legyen a lábán aki követni tudja őket!


Ebből fakadóan a német kismiska finnhez képest. Nemcsak a germánoknak vannak hosszú szavaik minden sarkon:

[link]

[link]

[link]

[link]


És egy kis ragozás finn módra!: [link]

2017. ápr. 7. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:

Előző, a német és angol hosszú szavak általában inkább összetett szavak. Sokszor azokban nincs logika, hogy muszáj volna egybeírni, lehetne akár külön is, na de a hagyomány... Meg az akadémikusok...


Ellenben a magyar, meg pl egyes eszkimói nyelvek beszélői képesek akár 50 betűs olyan szavakat alkotni, melyek EGYETLEN szótőből állnak csupán, de ragok teszik ki a többit (bár tudtommal az eszkimói nyelvek poliszintetikus mivolta inkább többszavas mondatok egybeírásáról szól, többek között, bár ezt nem tudom biztosan).


A német és angol nyelv elbújhat a magyar EGYSZÓTÖVŰ szavak mellett, mellyel a magyar tömörebben fejezi ki magát, jelentés sűrítetten ráadásul:


Megszentségteleníthetetlenségeskedésességeitekért.


Persze van, aki beleköt ebbe, hogy ennek nincs sok értelme, de erre azt mondom, hogy egyfelől nyelvtanilag helyes, és van (többszörös) jelentéstartalommal is bír, még ha a gyakorlatban ennyire hosszú szavakat nem is szoktunk képezni.


De számos 20-40 magyar szó létezik, melyeket olykor praktikusan használhatunk is:


hozzávetőlegességében

előfeltételezéseiteket

kieszközölhetetlenül

megszerkeszthetetlenségeikért

elkámpicsorodásában

fellélegezhetetlenül

elkápráztathatóságaival (együtt)


...satöbbi...


De ez a magyar nyelvnek csupán az egyik nagyszerűsége. Nézzetek Kis Dénes videókat a youtube-ról. :) Teljesen egzakt, közvetlenül magyar nyelvi összefüggésekről, példák sorával gazdagítva tud értekezni Kiss Dénes, édes anyanyelvünkről.

2017. ápr. 8. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:

* De számos 20-40 BETŰS magyar szó létezik.

(Bocsi a többi elírásaimért is...)

2017. ápr. 8. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
#17 igen, tényleg büszkék lehetünk az anyanyelvünkre, mert messze az egyik legnehezebb :) Az orosztanárom orosz anyanyelvű, franciául, angolul, németül beszél és 10 éve kezdett magyart tanulni, már nagyon szépen beszéli azt is, de azt mondta, hogy "vannak nyelvek, amik kezdetben nehezek, majd egyre könnyebbek. Vannak, amik eleinte könnyűek és egyre nehezednek. És van a magyar, ami elejétől végéig reménytelen:D"
2017. ápr. 8. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:

A finn nyelvből semmit se értek. Ahogy sok millió más magyar se. Na, hát ennyit a "kéz a kézben" -ről...

Ó, nem úgy értették, értem már, buta vagyok. ;)

Az egy dolog, hogy lehetett a történelem folyamán 100-200 év, amikor Eurázsia azon területeire is vittük a magyar nyelvet, kultúrát, tanítottuk tudományokra népeket, ahol -többek között- az finnek ősei is léteztek adott időszakban. Logikus, hogy ennél fogva egyes népek hanglejtése lehet hasonló a magyaréhoz. Ebben, meg röpke pár száz szó azóta átalakult változatában ki is merül a magyar-finn hasonlatosság. (Az (írott) sumer magyar nyelv között több ezer azonos szó van, és a mássalhangzókat szokás alapul venni a nyelvészetben, logikus módon, és

nem a magánhangzókat.)


Dr. Borbola János (fogorvos és) nyelvész 20 éves kutatása alatt megfejtette az egyiptomi hieroglifákat, és azt, hogy eddig nagy részt tévesen értelmezték azokat nemzetközileg, egzakt módon tudományosan kimutatta, hogy CSAK a magyar nyelv segítségével érthetőek a hireroglifák.


Majd elfelejtettem... azt elfelejtették egyesek megemlíteni, hogy az ősmagyar barna szemem és hajam rendkívülmód hasonló a finnek kék szeméhez és szőke hajához, meg nordikus arcszerkezetéhez. "Nyilvánvalóan"... Szóval még genetikai egyezésünk is marhára van a finnekkel... :)) Na meg a pár száz szó mögé, melyeket tanítottunk nekik, is lehet látni még pár ezret, beleerőltetve, szó se róla... ;)

(De minek...?)


...hány millió népet is oktattunk, és tanítottunk meg írni évezredekkel ezelőtt, prof Grandpierre Attila magyarságkutató, csillagász?

Nah, mindegy, nem írnék "kisregényt", akit érdekel, rákeres.


grandpierre.hu


Székely írást találtak a bizonyítottan (tudományos méréssel igazoltan) minimum 40ezer éves boszniai piramisban. Erről ennyit. Ez egy dolog, a sok ezer hasonlóan egzakt és mérvadó leletből.


Egyébként semmi bajom a finnekkel. De számomra inkább egzotikusak. Logikus módon.

2017. ápr. 8. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!