Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Románia szláv, vagy latin...

Románia szláv, vagy latin népcsoportba tartozik?

Figyelt kérdés
Neten azt olvastam, hogy ők latinok, de akkor miért van olyan sok szláv eredetű szavuk, hogyan keveredtek kelet-európába? Úgy tudom, hogy nemrég hagyták el a cirol betűs írást, ami inkább a szlávokra, mint a latinokra jellemző, ahogy az ortodox vallás is. Hogyan tekintenek amúgy magukra, latinként? Hogy oktatják a román iskolákban?

2018. márc. 4. 03:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
89%
Egyértelműen latin. A latin betűs írásmód igencsak régi náluk. A szláv eredetű szavaikon nem kell csodálkozni, hisz az a magyar nyelvben is rengeteg van ilyen szláv környezetben.
2018. márc. 4. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
2018. márc. 4. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
94%

A romániai iskolákban a latin vonalat erőltetik, a balkáni eredetet kevésbé hangsúlyozzák. A mai Románia területén korábban élt bizonyos népeket nem szívesen említenek (a kunok pl., de nagyjából minden sztyeppei eredetű nép és a németek is ilyenek, alulhangsúlyozottak vagy agyonhallgatottak). Minden nép kialakulása bonyolult folyamat és az összetett valóságból a politika és az érdekek mentén minden egyes politikai korszakban születik egy "hivatalos történelem", amit az oktatásban, a tudományos szférában stb. erőltet az állam. Erdély történelme annyira eltér Havasalföld és Moldva történelmétől, hogy szinte lehetetlen egybegyúrni, de azért próbálják keményen.


Romániában ez a szemlélet különösen ellentmondásos helyzetet teremtett, és nem sok hajlandóság látszik a realitás felé történő elmozdulásra.


A történelem állami oktatása a közös identitás megteremtésére és a fennálló államforma fenntartására (is) törekszik, akár valós képet fest, akár nem.


A vlach népcsoport történelméről, az aromán népcsoportról olvashatsz a Wikipédián, érdemes több nyelven is, ha objektív képet szeretnél kialakítani. A latin és a szláv nyelvcsaládok inkább csak nyelvi és kulturális jelentéssel bírnak, nem jelentenek szoros genetikai, származásbéli kapcsolatot. Például ha olvasol a horvátok történelméről és az oroszok történelméről, akkor nem sok közöset fogsz találni bennük. "Szláv népcsoport" kifejezést szerintem legfeljebb "szláv nyelvcsaládba tartozó nyelvet beszélő népcsoport" értelemben van értelme használni.

2018. márc. 4. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim válasza:
60%
Egyikbe sem, Romániai egy ország.
2018. márc. 4. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Vlach nyelvűek, félnomádok, persze latinnal keverve.
2018. márc. 4. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
65%

Románia - ország és mint ilyen nem nyelvcaládba tartozik, hanem földrajzi tájegységbe, ami esetében Europa.

A román NYELV az újlatin nyelvcsaládba tartozik.

.

"Hogyan tekintenek amúgy magukra, latinként?"

Sehogy. A dákok leszármazottainak tekintik magukat.

.

"akkor miért van olyan sok szláv eredetű szavuk"

Olvasgass az etimológiai szótárban, a magyar nyelvben (a maiban) melyikek a magyar és melyek a szláv, török, német eredetű szavaink!

2018. márc. 4. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
81%
Ha minden elméletet összerakunk, akkor kb. ie. 3. ezredben sztyeppei kurgan harcosok hódították meg előszőr az ottani kőkori ősemberként élő népeket. ie. 1500 körül hettita birodalomból menekülni kényszerülő párezer fős hettita sereg szétverte a kurganok terrorisztikus uralmát, 1-2 évszázad alatt földművelő néppé civilizálta a népet. A szkitáknak viszonylag békésen behódoltak, majd jöttek a kelták, később a makedónok (előbb leigázták őket, később viszont nagyra értékelték őket). Majd a Nagy Sándor egyiptomi helytartója által alapított Ptolemaida dinasztia uralma alá kerültek. A Caesar alatt római befolyás alá került Ptolemaida Királyságot (Antoniust és Kleopátrát) Augustus leverte, területét a római birodalomhoz csatolta. A következő évszázadok pedig romanizálták az ott élő népet.
2018. márc. 4. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
A román nyelv latin eredetű.
2018. márc. 4. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
65%
Az olasz, francia, angol, spanyol is latin eredetű, ez még nem sokat jelent a román nyelv esetében, az alap nyelvük a vlach.
2018. márc. 5. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
A roman nep eredeti nyelve ismeretlen...a nyelv se nem latin se nem szlav...mivel az alapszokincs 60 % szlav 40% latin nyilanvalo hogy mindket nyelvet tanultak es abbol gyurtak osze az uj nyelvuket.Nem veletlen hogy 1848-ig ciril betukkel irtak annak dacara hogy SzentCiril volt az elso az ortodox egyhazon belul (mivel bizancbol szamrmazott igaz akkor meg nem volr szetvalas de Ciril bizony ortodox volt) aki a nep nyelven valo bibliat es liturgiat kovetelte ezert lett a szlavoknak irasuk es sajat nyelve liturgiajuk...csakhat a romszikak valahogy elfelejtettek hogy je ez a nep latin akkor legyen latin irasa es latin liturgiaja...ebbol is jol latszik "latin eredetuk" ugyebar...De a szlav sem az eredeti nyelvuk mert otig szamolni vagy latinul vagy szalvul kellene de a 2 es harom szavuk szalv az egy negy ot meg latin szoval...
2018. márc. 5. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!