Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan döntsem el, hogy egy...

Hogyan döntsem el, hogy egy hasonulás részleges vagy teljes, ha mindkettő indokolható lenne?

Figyelt kérdés

Mi van akkor, ha az első hang zöngésség szerint hasonul a másodikhoz, de ezáltal történetesen egybe is esik vele? Ez akkor már teljes hasonulásnak számít? Pl. kútba-kúpba: [kúdba]-[kúbba].

Ilyenkor mindkettő részleges, hiszen ugyanaz a zöngésedés történt bennük? Vagy az utóbbi teljes, hiszen az első hang teljesen azonossá vált a másodikkal?



2018. szept. 12. 10:12
 1/3 anonim válasza:
14%
Mind 2 reszleges hasonulas mivel a teljes hasonulasban csak a -val,-vel toldalek L betuje jasonul a szoto utolso msh.-hoz.
2018. szept. 15. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Pelenkásfiú ***** válasza:

Ha valóban így mondod, hogy ki, hogy "kúbba", tehát a "p"-t egyáltalán nem ejted, a "b"-t viszont hosszan, akkor nem kérdés, ez írásban jelöletlen teljes hasonulás.

Én mondjuk a kút esetén sem érzem úgy, hogy teljesen elhagynám a "t" kiejtését. De nyilván attól is függ, hogy milyen gyorsan beszélünk és mennyire hangsúlyos az adott szó.

2022. máj. 19. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

2: Érdekes, amit írsz, és el is gondolkodtatott. A legérdekesebb az, hogy abból, amit leírtál, nekem épp az következik, hogy ez mégis inkább részleges hasonulás lesz. Hiszen, ahogy írtad, lassú, tagolt beszédnél a zöngésedés elnyomható, simán ki tudjuk ejteni [kútba] ill. [kúpba] alakban is e szavakat. Ez még látványosabb pl. a mészbe-mézbe párnál, ahol normál beszédtempónál mindkettő [mézbe] lesz, tagoltnál viszont előbbi maradhat [mészbe] is – bár egy kicsit erőltetettnek tűnhet, és nem túl természetes a csengése.

Viszont, az olyan esetekben, mint pl. a kés+vel, ami ugye mindig [késsel] lesz, azt bármilyen lassan és tagoltan akarjuk kimondani, az sosem lesz [késvel]. Hasonlóan: a 'bátyja' sem lesz sosem [*bátyja], csakis [báttya]. Szerintem ez a teljes hasonulás lényege: a teljes hasonulás nem opcionális, hanem az egyik hangot lecseréljük a másikra feltétel nélkül és kötelezően, akárhány hangtani jellemzőben (képzési mód/hely, zöngésség) térjenek is el egymástól. Ez alapján a teljes hasonulás inkább tűnik nekem alaktani változásnak, mintsem hangtaninak. (Függetlenül attól, hogy írásban jelölt vagy sem.) Hasonlóan ahhoz, ahogy a 'fa' többes számában az [a]-ból [á] lesz, az alaktani változás, nem hangtani, hiszen nincs semmilyen hangtani oka annak, hogy a többes szám [k]-ja előtt [á]-t kell ejtenünk – a halak sem lesz *halák. Igazából a [késvel] alaknak sem lenne hangtani akadálya, hiszen a '[késve] érkezik' kifejezésben nincs semmlyilen hasonulás.

Ha innen nézzük, akkor a kúpba szó [kúbba]-ként történő ejtése nem lehet teljes hasonulás, hiszen képesek vagyunk hasonulás nélkül is kiejteni lassabb beszédtempó mellett. Az meg csak a véletlen műve, hogy a két mássalhangzó akár azonossá is válhat. De ennek hangtani oka van, nem alaktani.

2022. máj. 19. 10:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!