Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Osztrák németben mikor használ...

Osztrák németben mikor használják beszélt nyelvben az olyan alakokat, mint a "habts" vagy "schreibts"?

Figyelt kérdés
Sokszor hallottam, a szövegkörnyezetre viszont egyáltalán nem emlékszem, többes szám második személyre tippelek, de igazából mindig magázódtam velük, szóval ebben nem vagyok biztos.
2018. nov. 2. 17:45
 1/3 anonim ***** válasza:

Habt es, schreibt es.

Wie geht's?

2018. nov. 2. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Az, amit írtál, az Németországban is gyakori, amire én gondoltam, azt viszont csak osztrákoknál hallottam (igen tudom, írhattam volna kicsit pontosabb kontextust is, csak ahogy írtam, nem jutott ilyen eszembe). Közben wikipedián megtaláltam, valóban többes szám második személy:


"Die zweite Person Plural wird, wie auch in Teilen des süddeutschen Sprachraumes, im Präsens und Perfekt gern mit der Endung -ts versehen, um gegenüber der 3. Person Singular klarer abzugrenzen, vor allem wenn das Personalpronomen weggelassen wird (Habts (ihr) das gesehen?)."

2018. nov. 3. 12:28
 3/3 palabriscious válasza:

Szia, német vagyok.

Hát, a wikipédián már megtaláltad a választ. Ez a fenomén tájszólás, a hétköznapi beszédhez tartozik. A köznyelvben gyakran hallatszik, a hírekben inkább nem. Nem kell használnod. Itt Németországban csak Bajorországban beszelnek így, Ausztriában pedig mindenhol, szerintem.

2018. nov. 4. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!