Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért lett divatos két kereszt...

Miért lett divatos két keresztnevet is adni a gyermekeknek?

Figyelt kérdés

2020. aug. 9. 18:01
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:

A gimnáziumba, ahová jártam a 36-ból volt vagy 4, akinek két neve volt, de ha nem láttam volna a névsort, nem is tudnék róla, mert egyik sem használta. Felelni sem úgy hívták ki az illetőt, hogy "Gipsz Jakab Ödön, ma te felelsz". Egyetemen sem volt túl gyakori a két keresztnév, de ott sokan voltunk, és nem bratyizik mindenki mindenkivel. Egyre emlékszem, ő pont a másodikat használta, mert az ritkább volt.

Szóval ne írjatok már olyat, hogy mindig is szokás volt. Sznobéknál maximum.

Arról regéljetek, hogy mi a funkciója? Tovább tart kitölteni egy úrlapot. Hasznos? Nem.

2020. aug. 9. 19:52
 12/22 A kérdező kommentje:
* űrlapot
2020. aug. 9. 19:53
 13/22 anonim ***** válasza:
80%
37 éves vagyok, két keresztnevem van.
2020. aug. 9. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
85%

"Arról regéljetek, hogy mi a funkciója?" - többen említették már az érzelmi okát, ez nem elég? (Amúgy megkülönböztetés is lehet, ha több azonos nevű ember van egy családban, de ezt is írták már, szerintem teljesen korrekt ok ez is.)

"Tovább tart kitölteni egy úrlapot" - nagyon kevés helyen kell mindkét keresztnevet feltüntetni. Én pl. már elmúltam 40, de SOHA életemben nem kellett pl. egy aláírásnál mindkét keresztnevem leírni, és bemondani sem szoktam sehol a másodikat. - És mielőtt még belekötnél: ennek ellenére örülök, hogy van az is, amit nem használok.

2020. aug. 9. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
93%

Funkciója: Ha például olyan neved van, hogy minden 2. embert úgy hívnak pl Kis Tamás, akkor elég előnyös egy második keresztnév. Mert ha mondjuk egy helyen van 9 Kis Tamás, akkor már könnyebb megkülönböztetni egy Kis Tamás Gellértet(főleg ritkább nevet érdemes választani nagyon gyakori család és keresztnév kombinációhoz). Olyan is van, hogy egyszerűen jobban hangzik plusz egy keresztnév, mert nagyon rövid a családnév és az első keresztnév is.


Továbbá ahogy már említették, ez pont nem mai divat, ez mindig is szokás volt. Hagyomány szerint pl. a fiú gyerekek(főleg az első szülöttek) az apjuk nevét öröklik. Tehát Nagy Gézának lesz egy Nagy Géza nevű fia. Ez akkor igazán problémás, ha még a nagypapa is él, aki szintén Nagy Géza. Ezért jó egy második keresztnév, mert így legalább meg tudják őket különböztetni.


Egyébként külföldön is szokás a legtöbb nemzetnél több keresztnevet adni.

2020. aug. 9. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:

"már elmúltam 40, de SOHA életemben nem kellett pl. egy aláírásnál mindkét keresztnevem leírni, és bemondani sem szoktam sehol a másodikat"


Akkor olyan mintha nem is lenne, neszpá? Tehát értelmetlen.

2020. aug. 11. 15:50
 17/22 anonim ***** válasza:
97%

Aláíráshoz szignó is elég, ennyi erővel családnév is minek van, keresztnév is elég lenne.


Hivatalos helyen kötelező feltüntetni mindkét keresztnevet, egy kötetlen bemutatkozáskor egyéni döntés kérdése.Ha csak bemutatkozom valakinek, akkor én sem teszem hozzá.

2020. aug. 11. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
84%

"Akkor olyan mintha nem is lenne, neszpá?"

Ott volt a válasz: "És mielőtt még belekötnél: ennek ellenére örülök, hogy van az is, amit nem használok." ÉRZELMI oka van, mit nem lehet ezen felfogni???

2020. aug. 11. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
100%
Volt amikor a szülők nem tudtak megegyezni; és valaki másnak, aki meg hallotta, hogy a másik gyerekének kettő van; megtetszett neki, hogy milyen elegáns, és ők is kettőt akartak adni, vagy egyik az apja neve, másik a sajátja; vagy pl túl "harapós" lett volna azzal a keresztnévvel a vezetéknév, amit ők kitaláltak (mármint a keresztnevet találták ki a szülők), és akkor oda raktak egy kompenzáló-nevet,hogy jobban hangozzon. Pl eleinte nagoyn erősen kihallatszódott, hogy a kereszt -meg a vezetéknévben is van R; és pont nem jó helyen voltak egymáshoz képest;és akkor utána csaptak mégegy nevet a végére; hogy lágyítsanak rajta. Vagy pl az üknagymama valami nagyon modern nevet nem nagyon bírt feldolgozni, mert az ő környezetében addigi élete során nem volt olyan; és akkor odaraktak egy egyszerűbb, gyakoribb, megszokottabb nevet is, amit az ükmama is meg tud jegyezni; mert azzal ,amit eredetileg csak úgy önmagában kitaláltak; hadilábon állt volna; vagy pl nagyon elegánsnak tartják, hogy kettő nevet adjanak, vagy pl nagyon tök jó dallamos lesz; vagy mondjuk eleve kettő nevet akartak adni, és pont ez a kettő tetszett mind a kettőnek; vagy amihez az egyik szülő ragaszkodott , a másiknak nagoyn nem tetszett; és akkor azért ő is választhatott oda mellé egy olyan nevet, amivel már ki van békülve. Sokféle ága, módja lehet ennek. Vagy pl lehet, hogy rövid vezetéknévhez jól mutat hosszabb keresztnév esetleg; akár egy dupla is; vagy pl ez egy másik dolog, tehát nem pont ide tartozik, de mondjuk a Szabó Kimmel Tamás ő asszem eredetileg csak Szabó Tamás volt, és lehet, hogy pl azért vette fel az anyukája nevét is -ha jól tudom- merthogy úgy lehet, hogy túl gyakori lett volna; és akkor így pl könnyebben, egyértelműen megjegyezni, hogy kiről van szó; de mondjuk nála a Kimmel is vezetéknév. Vagy pl nemtom, valaki valamelyik nagyszülő iránti tiszteletből választ magának egyet utólag; vagy nem tetszik neki az eredeti keresztneve, de megtarja, és mellérakat egy másikat, és akkor két keresztneve lesz, de már az újat használja. Meg pl még a dallamossághoz visszatérve, hogy volt valami olyan kérdés is itt korábban,hogy X(vez.név.) Fruzsina Szilvia névhez mit szólnának a válaszolók; és akkor asszem, mintha többen írták volna, hogy túl hosszú, pedig szerintem még tök jó volt ez így; még pont nem volt túl hosszú, és tökre dallamos is volt. Ja meg egyszer hallottam még olyat rádióban is, hogy volt egy szülőpáros, engedélyeztetni szerették volna a Maléna nevet a lányuknak, volt valami film, amiben így hívták az egyik szereplőt, ott hallották ezt a nevet; de akkor még ezt nekik nem engedélyezték; és akkor olyan két keresztnevet adtak, amiből kijött a közepén, hogy Emma Léna; és akkor tudták tehát ugyanúgy Malénának szólítani. Vagy pl hogyha mondjuk a szülők kinéznek egy extrémebb nevet; pl Gandalf, akkor legyen mellette egy kicsit hagyományosabb is, mint pl Levente. És akkor a gyerek tud majd nagykorában választani, hogy neki melyik tetszik jobban, ha melyiken hívják.
2020. aug. 12. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
73%

Regen is volt de Magyarorszagon nem sok ertelme van. Hivatalos dokumentumokon kerik de legtobben nem is hasznaljak. Nekem volt egy osztalytarsam aki 8.ban tudta meg hogy van meg egy keresztneve :D

Akkor lehet fontos ha pl Kovacs Andrea vagy de rajtad kivul van meg egy rakas Kovacs Andrea ezert a szuleid adtak meg egy nevet es Pl Kovacs Andrea Zsofia lettel. Na ebbol mar biztos nincs olyan sok.

2020. aug. 20. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!