Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mennyire ciki ha utàlok...

Mennyire ciki ha utàlok késsel/villàval enni a hagyomànyos módon?

Figyelt kérdés
Mindenki úgy eszik hogy a bal kezében van a villa , és a jobb kézben a kés.. viszont pl egy rizses kajánàl làtszik hogy szenvednek ahogyan próbàljàk kotorni a villàra makd leesik,kb 3-4 próbálkozás mire annyit kotornak rà hogy be tudják kapni az adagot.. én ilyenkor nem jövök zavarba és àtrakom a villàt a jobb kezembe ill a kést félreteszem.. Értem én hogy ez az etikett de baromi logikàtlan..
2023. márc. 14. 19:56
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
48%
Felső 10000 melyik tagja tévedt ide?
2023. márc. 14. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
26%

Kb. minden jobbkezes ember így csinálja. Ha húst vág, jobb kezében a kés, egyébként kés lerak, jobb kézben a villa.

Én legalábbis egész életemben így tanultam, így csináltam, ha ettől proli vagyok, vállalom. :D

2023. márc. 14. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
77%

Kicsit ciki

Kis gyakorlás, és profi leszel :)

2023. márc. 14. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 TappancsMancs ***** válasza:
22%
Ez nincs kőbe vésve, hogy a villát a balkézben kell tartani egész étkezés alatt. Csak felvágjuk a késsel amit akarunk és ha nem kell le lehet tenni. És eszünk a megszokott ügyesebbik jobb kezünkkel.
2023. márc. 15. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Metionin ***** válasza:
26%
Nem ciki, én is lerakom a kést, ha már nem kell. Bár én eleve fordítva tartom, jobb kézben a villát és balban a kést, mert nekem úgy kényelmes.
2023. márc. 15. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
68%

Hát 8 éves koromban én is így voltam, de aztán megtanultam. Nem tudom már pontosan, de olyan 14 éves koromra már egész biztosan nem esett nehezemre két evőeszközt használni, és nem esett le semmi a villámról. Gyakorlás kérdése. Evőpálcikával enni is meg lehet tanulni, a leghülyébb kínainak is sikerül, és egy légy tökéről kitépik a szőrt két pálcikával. A kés-villa ehhez képest lényegesen könnyebb.

Nem tudom, te milyen környezetben látod, hogy másoknak csak 3-4-szeri próbálkozásra sikerül a rizst a villára kotorni, én nem szoktam ilyet látni, csak gyerekeknél. De ha valaki felnőtt létére így csinálja, hát az borzasztó égő. Annál már az is jobb, ha kézzel eszik.

2023. márc. 15. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
40%

"rizses kajánàl làtszik hogy szenvednek ahogyan próbàljàk kotorni a villàra"

Mondom a nagy trükköt: mikor elviszik a levesestányért, a kanalat nem szabad kiadni a kezedből.

2023. ápr. 8. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 TappancsMancs ***** válasza:
44%
Nem kell ebből egy nagy és fontos "kultúráltságot" csinálni. Az amerikaiak ezt gyakorlatiasan oldották meg és jól csinálták. Felvágják ahogy kézre esik, leteszik a kést és jobb kézbe kerül a villa és esznek. Nem feszengenek ilyeneken.
2023. ápr. 8. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 TappancsMancs ***** válasza:

Amúgy itt van pár cikk a témában. Ez, hogy a villát a bal kézben "kell" tartani egy késői francia etikettként terjedt el Európában, hogy ha előlekő akarsz lenni, akkor így kell csinálni. Az amerikaiaknál meg nem vették át a francia eliteskedést, és ha felvágták az ételet, akkor leteszik a kést és esznek jobb kézzel ahogy kényelmes. És lehet még más "különlegességeket" is csinálni, mint feltartott kisujjal kávézni. :) Csak minek?


A The Guardian brit napilap így tárgyalja a témát:


Kések a brit asztali modorhoz

"Az Egyesült Államokban alkalmazott „cut-and-switching” módszer egyre terjed. De biztosan perverz a villa balról jobbra mozgatása?"

"Az elmúlt évtizedekben számos amerikai szokás megszállta a brit kultúrát, de erre nem fogadtam volna: úgy tűnik, a britek elkezdték az amerikai módra hadonászni a villáikat."

"Az amerikai „cut-and-switch” etikettnek megfelelően az étkezők a villával a bal kezükben, a késsel a jobbjukban kezdik, de miután elvágták azt, amit meg akarnak enni, a kést leteszik. és a villa átkerül a jobb kézre. Egy új felmérés szerint az Egyesült Királyságban élő felnőttek 23%-a elhagyta a hagyományos európai stílust – ahol a villa a bal kézben marad – az amerikai módra. Állítólag a fiatal britek akár egyharmada is átvette az amerikai típusú villaváltást."

[link]

-----------


Chicago Tribune amerikai napilap cikke:


"BAL VAGY JOBB, A VILLAKÉZ VÁLASZTÁSA A SZAKÉRTŐKET MEGVÁLTOZTATJA"

"De vannak, akik úgy gondolják, hogy ez divatos és elitista. Mi vagyunk az egyetlenek a világon, akik így esznek, leteszik a kést, és balról jobbra cserélik a villát."

"Miért csináljuk? Magyarázatot kínál Dorothea Johnson, a Protocol School of Washington alapítója/igazgatója, amely nagyköveteket és cégvezetőket képez ki, hogyan viselkedjenek idegen országokban. "1852-ben egy francia etikett-könyvben megjelent, hogy ha előkelően akarsz enni, akkor ne tedd a villát a másik kézre. Hosszú időn át az európaiak minden osztályból elkezdték használni ezt a stílust."

[link]

-----------


BOSTON.COM amerikai hírújság cikkében:


"Vannak, akik, bár jobbkezesek, kényelmesen viszik a szájukba az ételt bal kézzel, kontinentális stílusban. Mások kényelmesebben használják domináns kezüket, hogy ételt vigyenek a szájukba, mint az amerikai stílusban. Tehát melyik módszer a helyes? A válasz az, hogy mindkét módszer helyes. Válassza ki az Ön számára legkényelmesebbet; majd gyakoroljon úgy, hogy a vágás és az evés mozdulatai gördülékenyek, természetesek és magabiztosak legyenek."

[link]

-----------


The New York Times


"Az amerikai és az európai étkezési szokások különbsége a villa használatában a múlt heti De Gustibus témája volt, és néhány lehetséges magyarázatot idézett elő az olvasókból. Az amerikaiak az úgynevezett cikkcakkos szokást követik, ami azt jelenti, hogy a bal kezükben villát tartanak, miközben a jobb kezükben lévő késsel vágják az ételt, majd a villát a jobb kezükbe cserélik, hogy egyenek."

"Deetz úr sejti, hogy az amerikaiak könnyebbnek találták, ha áthelyezik a villát a jobb kézbe. „A kés, villa és kanál használatának ez a jellegzetes módja” – írja – „a 17. század végén és a 18. század elején jött létre,..."

[link]

-----------


The Irish Times ír napilap


"Az e heti kérdés Mark Boyden olvasótól származik, aki egy ételrajongó és a Cookbook as Farce című könyv szerzője, West Corkból. "Észrevetted már, hogy az amerikaiak hogyan vágnak három-négy darab húst késsel és villával, leteszik a kést, majd minden darabot a villával esznek meg, mielőtt még vágnának?" – kérdezi Boyden.

Kiderült, hogy kétféleképpen lehet használni az evőeszközöket: az amerikai és az európai stílust. A thekitchn.com szerint „az „amerikai” azt jelenti, hogy az étel felvágásakor a villát a bal, a kést a jobb oldalon kell tartani, majd le kell tenni a kést, és a villát a jobb kezére fordítani, hogy enni kezdjen, a fogak felfelé nézzenek. Az „európai” módszerrel a villa a bal kézben marad, a kés pedig segít rávenni az ételt a villára. A fogak továbbra is lefelé néznek.”

De itt van a csavar: Mark Vanhoenacker meglehetősen alapos cikke az étkészletek szokásairól a slate.com-on a slate.com-on azt az érvet hozza fel, hogy az úgynevezett amerikai utat Európából importálták. A cikk idézi Darra Goldsteint, a Gastronomica: The Journal of Food and Culture akadémikus és alapító szerkesztőjét, aki kijelenti, hogy a 18. század elején vált divatossá az a szokás, hogy vágás után le kell tenni a kést, leginkább Franciaországban.

Mivel Goldstein szerint a franciák abban az időben „az elegancia döntőbírói” voltak az amerikaiak számára, ezt a módot buzgón alkalmazták az államokban."

"Csak az 1850-es években fordult meg Európában az evőeszköz-forgalom. A Huffington Post egyik cikkében Lisa Mirza Grotts etikett-szakértő idéz egy 19. század közepén készült francia etikett-könyvet, amely azt mondja: "Ha a divatos emberek által kedvelt legújabb módban akarsz étkezni, akkor nem cseréled a villát a jobb kezedre. felvágtad a húsodat, de bal kezedben emeld a szádhoz." Úgy tűnik, hogy a régebbi szokás soha nem ment ki teljesen a divatból az Egyesült Államokban."

[link]

2023. ápr. 8. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Késői etikett, még 200 éves sincs...

Az amerikai nagy többség mindig is tudatlan és bunkó volt, szóval ezt nem kellene mérvadónak tekinteni. Pl. simán felfekszenek cipőben az ágyra. Előtte kutyaszarban meg köpetekben tapostak vele, utána meg ezt kenik a saját testükre... Meg nyáron kinyitják a hűtőszekrényt, hogy milyen jó hűvös lesz tőle. Arra nem gondolnak az ostobák, hogy egy hidegmennyiség megteremtéséhez kétszer annyi hőt termel a lakásban az a hűtő...

Az etikett az nem törvény, hogy úgy kötelező csinálni. Csak hát ha az ember nem akarja, hogy tahó tirpáknak nézzék, akkor nem teszi a taknyos zsebkendőt evéskor az asztalra, nem köhög a másik ember képébe, viszont késsel-villával eszi a húst.

Akit nem zavar, hogy lenézik, az eheti kézzel is, mindenkinek a saját döntése.

2023. ápr. 8. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!