Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » A mai magyarországon a magázód...

A mai magyarországon a magázódás az ellenszenv kifejezése?

Figyelt kérdés

Azt tapasztalom, hogy ha bemegyek egy üzletbe, benzinkútra, étterembe, vagy akárhová, akkor legtöbbször "sziahellócsácsumicsá" stílusban üdvözölnek, már ha köszönnek. Ha erre én "Jó napot kívánok"-kal válaszolok, akkor lehervad a mosoly az arcukról, és csendben elkezdenek utálni! Én ezen minden esetben meglepődök, hiszen ismeretlen emberekről van szó, és legtöbbjük a fiam/lányom lehetne (bár találkoztam már anyám korabeli matrónával is - min. 6 db piercinggel - aki szintén simán odavetett egy hellót).

Én még úgy tanultam, hogy a tegezésnél alapvető, hogy ismerjük egymást, és vannak szabályok arra, hogy ki és mikor ajánlhatja fel a pertut.

Életképtelen vén dög lennék?


2011. jan. 28. 23:39
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
38%

Na most azért szegezzünk le néhány dolgot:

Te vagy a vásárló, aki belép, neked illik köszönnöd elsőként.Ez lehet egy rövid Jónapot, de ha fiatalabb a személyzet, nyugodtan megereszthetsz egy "Helló"-t.

Mivel ők az, akik felé hangzik a köszönés, nekik kell fogadniuk.Én még sose jártam úgy, hogy fiataloknak hellót köszöntem és vissza magázódtak, illetve olyan se, hogy idősebbnek Jónapotot kívántam és letegezett, mert az viszont már bunkóság, főleg, ha férfi.Idősebb nőknél még elmegy.

Szóval ez a "csácsumicsá"-s stílus elég otromba az ő részükről, nyugodtan köszönjél azt, ami a nyelvedre jön ilyenkor, hadd utáljanak, ha egyszer ők parasztok.

2011. jan. 29. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

A válasz írója 66%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 08:11


Jelzem, hogy ha belépek valahová köszönni szoktam!

Nos, ez pl. egy benzinkút esetében így szokott történni:

Belépek, köszönök, senki se válaszol!

Beállok a sorba, és mikor az előttem lévő végzett az eladó általában így szólít meg: Szia, hányas kút?

Én ilyenkor megismétlem a napszaknak megfelelő köszönést, és ilyenkor jön a "blokk".

2011. jan. 29. 08:58
 13/19 anonim ***** válasza:
66%

Én 20 éves vagyok de azokat az eladókat akik 10-15 évvel idősebbek nálam simán letegezem. Ők is tegeznek. Sőt volt olyan hogy magáztam és ő letegezett. Egyszer bankban is előfordult ez.

Volt hogy anyámmal mentem be egy boltba akkor neki jó napottal köszöntek nekiem sziával.

Lehet hogy sokszor fiatalabbnak néznek mint amennyi vagyok ezért is tegez le szinte mindenki. Engem nem zavar.

2011. jan. 29. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
90%
Én is csak 20 vagyok, de egy kicsit megakadok azon, amikor egy idegen (aki idősebb, egy korúaktó már megszoktam) lendületből letegez. Valahogy sértőnek találom, amikor bemegyek megfelelően köszönök, azán jön a "szia heló mit adhatok" stílus. Ilyenkor igen csak elgondolkodom azon, hogy visszamenjek-e még oda.
2011. jan. 29. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
54%

Atyaisten, mennyi karót nyelt ember :))

Nagyobb bajod sose legyen, mint hogy valaki letegez!

Figyelj, tegezve is lehet valakit tisztelni, és magázva is gyűlölni. Vagy nem?

2011. jan. 29. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
70%
Figyelj, ha Te illedellmesen koszonsz egy idegennek, (magazva), es o vissztegez, egyszeruen, illedellmesen kikered magadnak. Nem tetszik? Hat aztan! Nem a haverod, nem ittatok pertut, nem kerdezte meg hogy szabad e. Emberi jogaid, sot meg vasarlo jogai is ezt kovetelik meg. Ne csatlakozz a sok bunkohoz.
2011. jan. 29. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
75%

01:38

Az USA-ben azert "tegezodnek", mert nincssen megfelelo vagyis kulon szo az "on"re. Ok illedelmesen, mosolyogva "tegezodnek". A tegezodesukben is meg van az "on" szo, marmint ahogy hasznaljak az angol nyelvet. Nem beszzelve arrol, hogy eladok mosolygosak, baratsagosak, hanem mehetnek munkanelkulire, uzlet bezarhat, barmi jot is arulnak.

2011. jan. 29. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 Phoney ***** válasza:
39%

Az USA-ban nem tegeződnek. Technikailag magázás (mivel a tegezés tűnt el az angolból (thou/thee/thy), de ők ezt valószínűleg egy közös E/2-ként élik meg, ami se nem tegeződés, se nem magázódás, hanem mindkettő helyett van.


Egyébként lehet, hogy egyesek utálnak érte, mert esetleg úgy érzékelik, hogy leoltottad őket. A tegezés visszautasítása mindig egyfajta negatív gesztus, bár attól lehet jogos (néha én is megteszem pedig 26/F vagyok:) Ha te szólalsz meg először és úgy magázol, biztosan nem így reagálnak.

2011. jan. 30. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 Fingkirály ***** válasza:
100%
Az angolban a "tegezés/magázás" közötti különbség leginkább úgy nyilvánul amúgy meg (mivel tényleg nincs külön "ön" szavuk), hogy ha valaki a keresztneveden/utóneveden szólít, akkor tegez, ha a családneveden, főleg még ha elé is teszi, hogy Mr./Ms./Mrs. - na akkor magáz :)
2017. ápr. 18. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!