Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mit gondoltok a nők házasság...

Mit gondoltok a nők házasság után felvett nevéről?

Figyelt kérdés

Fél évszázaddal ezelőtt még fel sem merült, hogy egy nő ne a férje teljes nevét vegye fel (mint -né), de ez mára teljesen kiment a divatból, illetve többféle választási lehetőség is adott. Elvileg ezek léteznek:

Gipsz Jakabné

Gipsz Jakabné Cserepes Virág

Gipszné Cserepes Virág

Gipsz-Cserepes Virág

Cserepes-Gipsz Virág

Gipsz Virág

Cserepes Virág

Ti mit gondoltok, mire utalnak ezek a nő személyiségét, a kapcsolatban betöltött szerepét illetően? Máshogy néznek a nőre a külső szemlélők, ha valamilyen formában felveszi a férje nevét (vagy épphogy nem)?


Elnézést, ha már volt ilyen kérdés, de én nem találtam.


2011. jún. 20. 23:20
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
72%
Én maradtam a lánykori nevemen a második házasságomban. A férjemnek sem volt ellenvetése.
2011. jún. 20. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 Vérszomjas pandamaci ***** válasza:
85%
Én nem vettem fel a férjem nevét, nem is tetszik a Gipsz Jakabné forma, de mindenki úgy viseli ahogy jónak látja.
2011. jún. 20. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
48%
sztem jobb a leánykori nevet megtartani én úgy gondolom h ha vki felveszi a férje nevét azzal valamiféle alárendeltséget fejez ki mert mindenkiben megvan az az érzés h egy házasságban ált a férfi dominál és az asszony igazodik hozzá lásd már csak név szempontból is.......
2011. jún. 20. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
79%

Gipsz-Cserepes Virág

Cserepes-Gipsz Virág


Bizonyos helyzetekben szerencsés, ha utal valami a nevedben a családi állapotra. Én szemény szerint a -nétől kivagyok, annak minden formájában, na az az ami tényleg úgy hangzik, mintha a feleség a férjnek egy egyszerű tartozéka volna... Akkor is, ha a sajátjából megtart valamit, ha meg nem ,akkor pláne. Az egyszerűen lecserélt vezetéknév sem szimpatikus, talán az előttem említettnek van igaza, hogy az alkalmazkodás miatt...

2011. jún. 20. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 anonim ***** válasza:
86%

En szerettem volna felvenni a ferjem vezeteknevet (tehat nem Gipsz Jakabnekent, hanem Gipsz Viragkent) de erre nem volt lehetosegem evekig egy buta torveny miatt (kulfoldon hazasodtunk, ott nem engedtek automatikusan atiratnom, utana meg gond volt belole). Nekem szemely szerint sok problemam volt abbol, hogy leanynevemen maradtam evekig. Sokat utazom kulfoldre, kulfoldon is elek es sajnos volt mar ra pelda, hogy szo szerint koveteltek rajtam a hataron (repteren az utlevelellenorzesnel), hogy bizonyitsam, hogy a gyerekem az en gyerekem, mert nem egyezett ugye a vezeteknevunk. Mondanom sem kell, hogy ez egy borzasztoan megalazo dolog, kulon papirt toltettek ki velem stb es a gepet is emiatt majdnem lekestuk. Ez mindig problema, ha egyedul utazom a gyerekkel. Nem hittem volna, hogy ez ilyen nagy dolog, de sajnos a napi eletben elojon ez a problema neha. Pl. engem az is zavar, hogy hivatalos helyen nem is tudjak, hogy ossze tartozunk a 2 eltero vezeteknev miatt, mint valami leanyanya vagy akit valahonnan szalasztottak (ezzel senkit nem minositeni akarok, csak en szemely szerint magammal kapcsolatban igy erzek errol a temarol) es mivel az en leanykori nevemet latjak, automatikusan ugy hivnak, hogy xne, pedig az leanykori nevem. Szamomra megvaltas, hogy vegre felvehetem a ferjem vezeteknevet. Ezzel sok ev szenvedos procedura utan egy nagy almom teljesul! Elismerem, hogy a legtobb magyarnak ebbol sosincs problemaja, de nekem ez igencsak okoz kellemetlensegeket itt az eletemben. Mindenki ugy vegye fel a nevet, ahogy akarja, ha meg nem akarja, szabad dontese, hogy megtartja a leanykorit.


Nem feltetlenul jelenti azt, hogy a no alarendeli magat a ferfinek, ha felveszi a vezeteknevet. Pl. sogornom nem szerette a vezeteknevet, mert ferfi keresztnev es felvette tesom vezeteknevet. Nalam is belejatszik abba, hogy siman feladnam a vezeteknevemet a ferjemeert, mert az ove szep, az enyem meg itt ferfi keresztnev es ebbol is volt mar kavar tobbszor (ferfit vartak a talalkozora, aztan kerdore vontak, hogy mit csinalok ott). En annak a formanak latom hatranyat, ha valaki siman Gipsz Jakabne, mert nem derul ki belole a keresztneve, igy mindig kulon melle kell mondania meg a Jakabne az nem onallo nev. Valahogy az egy furcsa nevszeru kepzodmeny, de mindenki maga tudja, hogy melyik forma tetszik neki. Ez alapjan nem lehet megitelni egy embert. Statisztikailag kimutathato, hogy magasabb vegzettsegu nok kevesbe hajlamosak a ferjuk nevet felvenni, de ez sem azt jelenti, hogy a magasabb vegzettseguek kozul kozel mindenki megtartja a leanykorit.

2011. jún. 20. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 anonim ***** válasza:
54%

Gipsz-Cserepes Virág

Cserepes-Gipsz Virág


erről a kettőről azt gondolom, túlbonyolítja a dolgokat.

"idegesítő" névválasztás, mintha direkt ki akarna tolni az embertársaival, magával. erőltetett.

-------------------------------------------------


Gipsz Virág

Cserepes Virág


mindkettő normális, semmi különöset nem gondolok róluk.

--------------------------------------------------------


Gipszné Cserepes Virág


túl hosszú, de még okés, róla sem feltételezek semmi negatívat, hagyományos családi felosztást kedvelő nő jut eszembe, egy ilyen névről.

----------------------------------------------------


Gipsz Jakabné


talán egy idős nénike lehet.

----------------------------------------------------


Gipsz Jakabné Cserepes Virág


szörnyű!

talán ez a legborzalmasabb! fújj!

2011. jún. 20. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 Vérszomjas pandamaci ***** válasza:
73%

23:54


Hajaj, én most utazom a gyerekekkel külföldre, viszek is anyakönyvi-kivonat másolatokat.

Nálunk cifrább a helyzet, mert a latin-amerikai országokban van apai és anyai családnév. Ha a férj vezetékneve A B, a nőé C D, a gyerekek vezetéknevei az A C lesz. Na, nálunk ezt nem engedték, a gyerekeknek két országban két különböző vezetéknevük van, itt A B (mintha a férjem húgai lennének, az enyém meg sehol sincs benne), apukájuk hazájában meg A C.

2011. jún. 21. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 anonim ***** válasza:
Es a kotojelezes...max. rovidebb neveknel megoldhato, 2 ritka es hosszu nevnel nagyon rosszul is csenghet es meg bonyolit is a dolgokon. Viszont ha epp olyan ket nev, ami szepen cseng, akkor kulonlegesebbe teheti a nevet. Szoval a kotojeles megoldas nagyon nevfuggo. Egy Schweiger-Horvath Virag nem igazan hangzik jol. Egyik ismerosom ferje angol, mindenki azon szorakozott korulotte, hogy felvette a ferje nevet kotojelesen es Toth-Smith Agnes (csak pelda) a neve, sokan mondjak, hogy sznob, felvagos. Rossz, hogy az embert nev alapjan itelik meg, de sajnos ez van, ezert celszeru olyan nevet valasztani, ami nem log ki tulsagosan a sorbol.
2011. jún. 21. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:

És azzal mi van, hogy már a férj is felveheti a feleség nevét?


Éssel nem kezdünk mondatot!

:)

2011. jún. 21. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:
00:03: hu, akkor vigyel mindenkeppen! Annyira rosszul tud esni az embernek, de el sem akartak engedni, ugye nem volt bizonyitekom (soha nem gondoltam volna, hogy ebbol gond lenne). Egy masik alkalommal, mint csalad oda alltunk az ellenorzeshez, a pasi megnezi az utleveleket, erre megkerdezi a ferjem, hogy en ki vagyok. Az tiszta, hogy a gyerek a ferjeme, de en, mint idegen ki vagyok ott mellettuk. Na nem lesz mar ilyen tobbe az uj nevemmel! :)
2011. jún. 21. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!