Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mit gondoltok a nők házasság...

Mit gondoltok a nők házasság után felvett nevéről?

Figyelt kérdés

Fél évszázaddal ezelőtt még fel sem merült, hogy egy nő ne a férje teljes nevét vegye fel (mint -né), de ez mára teljesen kiment a divatból, illetve többféle választási lehetőség is adott. Elvileg ezek léteznek:

Gipsz Jakabné

Gipsz Jakabné Cserepes Virág

Gipszné Cserepes Virág

Gipsz-Cserepes Virág

Cserepes-Gipsz Virág

Gipsz Virág

Cserepes Virág

Ti mit gondoltok, mire utalnak ezek a nő személyiségét, a kapcsolatban betöltött szerepét illetően? Máshogy néznek a nőre a külső szemlélők, ha valamilyen formában felveszi a férje nevét (vagy épphogy nem)?


Elnézést, ha már volt ilyen kérdés, de én nem találtam.


2011. jún. 20. 23:20
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:

De szerintem pont azaz, hogy senki sem ismeri azon a néven őket, ami a férjüké volt, hiszen sosem szólították őket úgy.

Mindig Teri néni, Marika, Évike, Joli néni. Szerintem sok ilyen idősebb "barátnő" nem is tudja, hogy a "szomszéd Erzsikének" mi a férjezett neve akkor, ha az már egyedül él, maximum a postaládáról.

Mikor nagymamám ismerősei telefonálnak, mindig azt mondják, hogy az "Évikét" vagy a "Éva nénit" kérik, sohasem azt, hogy Gipsz Jakabnét. Tehát nem használják ők sem ezt a típust a mindennapokban, csak orvosnál meg okmányirodákban.


És hogy a férj halálakor nem veszik le a nevüket, mert úgy ismerik őket az logikus, hiszen így éltek, mindig a férfi feleségei voltak, de válásnál szerintem ez alap. Hiszen mi van, ha az a pasi újranősül? Ugyanaz lesz az ex neve mint az újé?

2011. jún. 21. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:

Én Gibsz Virág vagyok, mert

1. mindenhol meg kell adni a születési nevet is, minek írjam le kétszer:Gipsz Cserepes Virág, szn.: Cserepes Virág.

2. családi állapotot is meg szokták kérdezni.

3. ha magán emberekkel ismerkedek meg, akkor nekik már Gibsz Virág leszek, akkor is ha Gibszné-ként használnám. Olyanoknak pedig, akik régóta ismernek, Cserepes Virág maradok, akárhogy bonyolítom az asszonynevemet.

2011. jún. 21. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:

Engem nagyon taszít a Gipsz Jakabné formájú név, ezzel teljesen úgy érezném, hogy nem marad személyiségem, nincs nevem, vagy nem is tudom. Nehéz megmagyarázni, de nagyon idegenkedem tőle és nem is választanám semmilyen esetben sem! Sokszor hallom ezt olyan formában, hogy Gipsz Jakabné Virág, de ettől meg a hideg ráz!

Én nagyon szeretem a teljes nevemet, különleges, nem egy Kovács Anna (sértés nélkül), így nagyon nem örülnék, ha ez "elveszne". Emiatt vagy azt a formát választanám, hogy

Gipszné Cserepes Virág, vagy azt, hogy Gipsz-Cserepes Virág, esetleg G. Cserepes Virág, ha ilyen formát lehetne választani. Édesanyám neve Gipszné Cs. Virág formájú, ebből gondolom, hogy ha ilyet lehet, akkor talán másikat is. A lényeg, hogy mindenképpen szeretném, ha benne maradna a teljes nevem, utána pedig a formán már csak az fog múlni, hogy hogyan hangzik/cseng jobban a két vezetéknév egymás mellett. A férjem nevét viszont valamilyen formában mindenképpen szeretném majd felvenni.

2011. jún. 21. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 anonim ***** válasza:

Ja, én nem erre gondoltam, hogy mások hogy szólítják őket. Hanem azokra a nőkre gondoltam, akik mondjuk 45-50 éves korukig pl. Tóth Jánosné néven dolgoztak, és a szakmájukban így ismerik őket. Ha válás után visszaváltanak mondjuk Takács Piroskára, senki nem fogja tudni, hogy ez ugyan az a virágkötő, varrónő vagy tanárnő, stb.

Szóval szerintem ez lehet az oka sokaknál, hiszen mondjuk korán férjhez mentek, huszonpárévesen, és a szakmájukban így ismerik őket.

2011. jún. 21. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek az eddigi válaszokat! Érdekes volt olvasni, hogy mennyiféle felfogás létezik ezzel kapcsolatban, illetve a különböző élethelyzetben melyiknek van inkább létjogosultsága :)
2011. jún. 22. 10:28
 26/35 anonim ***** válasza:
Nos, nem pont olyan lesz a válasz, amit kérsz, de én a jegyesemet próbálom lebeszélni a nevem bármely formájú felvételére, mert öt betű, de mindig elszúrják az egyik ékezetet. Állandóan magyarázhatom... Erősen gondolkozom, hogy megváltoztatom, mondjuk Nagyra vagy Kovácsra, hogy ne kelljen magyaráznom. Egyébként nem is tetszik, nagyon "parasztos" (már bocsánat), neki meg olyan szép neve van. Több rétegben kiszúrna magával, ha felvenné a nevem.
2011. jún. 22. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 anonim ***** válasza:
Miért nem veszed fel te az övét? Ha a sajátod nem tetszik, az övé meg szerinted is szép, akkor?
2011. jún. 22. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 anonim ***** válasza:
Jó dolog lenne, gondoltam is rá, de elég konzervatívok a családok, nem hiszem, hogy hagynák. Az anyám rögtön kezdené, hogy ej, nem is vagyok férfi, az ő szülei meg egyszerűen elájulnának... Bár, vicces helyzet lenne, így lehet, hogy megkérdezem. :D
2011. jún. 22. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 anonim ***** válasza:
100%

előző!

Pedig nagyon jó ötlet lenne felvenni a jövendőbelid nevét!

Itt az ideje, hogy modernizálódjanak az "ősök"! :)

2011. jún. 22. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 anonim ***** válasza:

Én sokáig azt gondoltam (expasim mellett, sok évig), hogy ha elvesz, Gipsz Jakabné Cserepes Virág leszek. Felvállalom őt is teljesen, mégis megmaradok egészen annak, aki voltam.

Nem vett el. Megismertem vki mást, nála azzal a gondolattal játszottam el, hogy Gipszné Cserepes Virág leszek. Az ő nevével az hangzott volna jól. Ebből se lett semmi, úgyhogy nem tudom... Most nem "kell" ilyeneken gondolkodnom, de azt hiszem, valamilyen formában felvenném a -nét, ha úgy alakulna.

2011. jún. 23. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!