Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért "bunkóság" sapkát...

Miért "bunkóság" sapkát hordani egy épületben?

Figyelt kérdés

Régen az igazgatónk emiatt "mondott beszédet", mert állítólag nagyon nagy "tiszteletlenség" sapkát (bármilyen sapkát) hordani a gimi épületén belül.


De például kiállításmegnyitókon rendszeresen látok sapkában embereket, és egyébként a lányok is hordhatnak ilyen kendőket a fejükön, más kultúrákban pedig kötelező a szent helyeken is fejfedőt használni.


Mondjuk, az igazgató "kedvéért" végül nem hordtam sapkát, mert nem akartam "idegesíteni" senkit sem, csak azért érdekel, hogy miért olyan nagy baj ez, mert nem értem, hogy miért gond a sapka.



2012. márc. 11. 08:09
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
94%

Egész pontosan az illemszabály úgy hangzik, hogy férfiaknak ha belépnek valahová, le kell venni a fejfedőjüket.


Állítólag ez abból a korból származik, amikor gyakori volt, hogy páncélt hordtak, ami eltakarta az arcukat. Azért kellett levenniük, hogy jelezzék, békés szándékkal jöttek, ill. hogy a bent lévők felismerjék. Ellenkező esetben ugye megfelelő páncélban bemehetett volna bárhova az ellenség és senki nem ismerte volna fel őket.

A nők ez alól azért kivételek, mert ők nem mászkáltak anno páncélban :)


Végül a dolog megmaradt illemszabályként. Kb. olyan, mint az, hogy nyilvános helyre a lány előtt mész be (hogy szükség esetén meg tudd védeni) vagy hogy a lánynak a jobb oldaladon kell lennie séta közben (mert ha a bal oldaladon elhelyezett kardot kirántod jobbra, máris véded őt), stb. Ezek a szó szoros értelmében lovagias dolgok :)

2012. márc. 11. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 A kérdező kommentje:

Nahát, köszönöm a választ.


Ezek szerint tájékozottabb vagy az igazgatónál, mert én lány vagyok, és szerinte így is "bunkóság" volt sapkát hordanom. De kendőt azt nem. =P

2012. márc. 11. 08:27
 3/29 anonim ***** válasza:
70%

Azzal, hogy belépsz valahova, és leveszed a sapkádat, kalapodat, stb. gyakorlatilag "megfövegeled" a helyet, vagyis a tiszteletedet fejezed ki a hely és az ott tartózkodók irányába.

Az étkezésnél ugyan ez a helyzet. Azzal, hogy ha sapkában étkezel olyan helyen, ahol nem indokolt a viselése (tehát nincs pl. fagyos hideg) azt fejezed ki, hogy te nem tiszteled az ételt, azt aki elkészítette, vagy megtermelte az alapanyagot. ezért illik levenni a sapkát étkezéskor, főleg, ha vendégségben vagy.


Remélem segítettem.

2012. márc. 11. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
71%

Még hozzáteszem, hogy a keresztény kultúrában (mint a mienk is) alapvetően le kell venni a fejfedőt, ha szent helyre lépsz, pl. templom.

Nőknél a kendő, párta, szalag viselete engedélyezett, mert azzal státszukat fejezik ki (férjes, hajadon, gyereklány).

A kiállításmegnyitókon lévő emberekre pedig szintén rászólhatna valaki :-D

Ha az én kiállításom megnyitóján, épületen belül nem venné le a sapkáját, még ha "divatsapka" is, akkor én is bunkónak tartanám. :-)

Mondjuk nekem nem is lesz megnyitóm :-P

2012. márc. 11. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
79%
Igen, mind igaz amit az előzők elmondtak, annyit tennék hozzá hogy azt tanították nekünk áltisk végén vagy gimiben, nem tudom már, hogy a nőknek a fejfedő (ha nem pl baseball sapi) kiegészítőnek számít... mint pl a nyaklánc, gyűrű, díszes öv..
2012. márc. 11. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
51%
Ez valamiféle idióta csökevényes szokás a régi korból.Pont ilyen dolgok miatt vettem ki hittanról a fiamat.Télen a hideg templomban nem vehette fel a sapkát amikor fázott és ott kellett volna üldögélnie 1 órát minden héten.Először beszéltem , a hitoktatóval hogy had vegye fel erre ő nemet mondott és azzal indokolta hogy a férfiak nem hordhatnak fejfedőt a templomban.Régebben is voltak kisebb nézeteltéréseink de ekkor már betelt a pohár.Fogtam kiírattam a gyereket ebből az idióta keresztény katolikus baromságból.
2012. márc. 11. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
55%

"Ez valamiféle idióta csökevényes szokás a régi korból.Pont ilyen dolgok miatt vettem ki hittanról a fiamat.Télen a hideg templomban nem vehette fel a sapkát amikor fázott és ott kellett volna üldögélnie 1 órát minden héten.Először beszéltem , a hitoktatóval hogy had vegye fel erre ő nemet mondott és azzal indokolta hogy a férfiak nem hordhatnak fejfedőt a templomban.Régebben is voltak kisebb nézeteltéréseink de ekkor már betelt a pohár.Fogtam kiírattam a gyereket ebből az idióta keresztény katolikus baromságból."


Azt hiszem, hogy a hiba az ön gépezetében van...

2012. márc. 11. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
61%
Mért lenne bennem a hiba?Én magam is tudom hogy milyen hideg van télen egy templomban, főként sapka nélkül.Nem fogom hagyni hogy egy ilyen idióta dolog miatt fázzon meg a gyerek.Nem értem miért ne lehetne sapkát felvenni abban a hideg templomban.
2012. márc. 11. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
33%
ez olyan,mint amikor valaki nem veszi le a napszemüvegét amíg beszélgettek,tiszteletlenség és kész.
2012. márc. 11. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
61%

Mert ki határozza meg ezeket a szabályokat és mitől ér az ő véleménye többet mint másé? Lovagkor ,eszem megáll ,nem vette senki észre ,hogy az már régen elmúlt? Égessünk boszorkányt is mert az jó buli volt akkoriban? Milyen hátránya lesz konkrétan bárkinek abból ,ha lát egy-két sapkás embert egy helyiségben? Zavarja? ne nézzen oda.Engem zavar a műbőr cipője, mert a lovagkorban nem hordtak ilyet

Nagyon rühellem az ilyen "mert csak" szabályokat és ahol lehet nem is tartom be.Persze egy iskolában ahol függőségi viszony van ,mert a főnök az igazgató ,keresztbe tehet a diáknak elég rendesen ,ott kénytelen az ember betartani .

2012. márc. 11. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!