Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ebben az esetben ki kezdeménye...

Ebben az esetben ki kezdeményezi a tegeződést? 20 éves lány, közel 40 éves férfi

Figyelt kérdés

20 éves lány vagyok. Egyik volt tanárommal a mai napig elég jó viszonyban vagyok. Egy ideje azon gondolkodom, hogy mi lenne, ha tegeznénk egymást. Ő közel 40 éves, és eddig azt gondoltam, hogy nem szeretne tegező viszonyban lenni velem, ezért nem ajánlotta még fel. Azonban most olvastam itt, hogy a nő joga ezt kezdeményezni, akkor, ha a felek között nincsen (a) több generációnyi különbség vagy (b) nagy társadalmi különbség. Ebben az esetben én felajánlhatom a tegeződést? Vagy az ismerősöm nincs tisztában ezzel a "szabállyal", és direkt nem ajánlotta fel. (Bár elég művelt férfinek ismerem..)

Én már nem érzem úgy, hogy ő a "tanár bácsi", akit magáznom kellene, és kezd kényelmetlenné válni a helyzet, mert egy ideje már kerülöm az olyan nyelvi formákat, ahol megjelenik a tegeződés/magázódás. Igen, ez elég bonyolulttá teszi néha a kommunikációt. :D

Köszönöm előre is a hasznos válaszokat! :)



2012. dec. 21. 01:14
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:
Bocsánat, az lemaradt, hogy a helyzetből adódóan (gyerekkorom óta ismer) ő tegez engem. Ezért érzem úgy, hogy meg kellene várnom, hogy kezdeményezzen.
2012. dec. 21. 01:23
 2/20 anonim ***** válasza:
71%
Egyszer úgy "egész véletlenül" tegezd le, majd utána rögtön szabadkozz, kérj bocsánatot, amiért letegezted. Ha ő csak nyugtázza a bocsánatkérést, akkor sajnos továbbra sem tegezheted, de ebben a helyzetben simán azt mondhatja, hogy "semmi gond, nyugodtan tegeződhetünk".
2012. dec. 21. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
63%
Figyelj, ő egy 40 éves pasi, te meg egy 20 éves fiatal nő vagy már, nem kislány. Ha egy jóval idősebb pasi letegez, lazán tegezd vissza. Engem a szintén 40 körüli fogdokim tegezett le, mikor kb 23 voltam. Anyukámat kérdeztem, erre mit csináljak, mert hogy néz már az ki, hogy tegezek egy jóval idősebb orvost. Anyukám illemtant is tanít és ő mondta, hogy simán tegezzem ilyenkor vissza az illetőt.
2012. dec. 21. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Már én is gondoltam hasonló megoldásra, mint amit az első válaszadó javasolt. ;)

2012. dec. 21. 02:44
 5/20 anonim ***** válasza:
65%

Csak akkor kezdeményezheti a nő a tegezést, ha azonos korúak, vagy ő az idősebb. A te esetedben nem ez a helyzet. 20 év korkülönbséggel neki kell a tegezést kezdeményezni. Ha te kezded, akkor azt félre értheti.

A tanárod tisztában van az illemszabályokkal.

2012. dec. 21. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
56%

mivel a tanárod és jóval idősebb, én nem tegezném le és nem is foglalkoznék a kérdéssel. Ha annyira jóban vagytok, akkor miért nem ajánlotta fel ő a tegezést? Velünk az összes laza tanár pertut ivott a banketten, mindenkivel. (Be is rúgtak :)


A csendőrpertu meg nagy bunkóság, most már az 50 éves pasasokat is visszategezem, a bácsikat (ha nem 80 meg a halál között van), megkérdezem, hogy bocsánat, honnan ismerjük egymást, összetéveszt valakivel, mert simán letegeznek. Divat a tegeződés, összes boltban, futár, postás, szerelő, hát visszategezem, sértődjön meg, ha akar.

2012. dec. 21. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
76%

Szerintem kérdésben a válasz. :)


Csak néhány ok, amit te is leírtál és ami miatt neked kéne kezdeményezni:


1. Illemtan: Te vagy a nő, ő se nem a nagypapád, de még apád is nehezen lehetne, se nem főnököd/tanárod/feljebbvalód. (Hozzátenném nálunk a nyugdíjas korú főnököm és az igazgatónk is megmondta, hogy ők tartják magukat az illemhez és megvárják, hogy a hölgyek kezdeményezzék a tegeződést - ekkor 23 voltam :) )


2. "a mai napig elég jó viszonyban vagyok", "gyerekkorom óta ismer" - Ha ez a helyzet, akkor szépen meg lehet vele beszélni. Volt olyan tanárnőm, aki nagyon szigorúan tartotta magát mindenféle illemszabályhoz, de mikor egy közeli ismerőse lett a diákja, vele leült szépen és megbeszélte, hogy kinek mi a kényelmesebb, ha tegeződnek, vagy magázódnak.



Végül pedig ha a magázódásnál maradtok/maradsz akkor is nyugi a beszélgetés stílusa NEM a magázódáson/tegeződésen múlik, magázódva ugyanúgy lehet lekezelően, viccelődve, barátilag, stb beszélni, ahogy tegeződve is lehet tisztelettudóan és udvariasan.


(Bocs, hosszú lett)

2012. dec. 21. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
53%
nem is értem, hogy lehet egy közel 40 éves férfi ennyire rugalmatlan vagy régimódi, hogy nem tegeződtök már régen :S
2012. dec. 21. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Ha Ő tegez Téged, akkor bizony neki kellene felajánlania a kölcsönösséget. Nem akarom kétségbe vonni az intelligenciáját, ez mégis abba a kérdéskörbe tartozik. Lehet, hogy "vaskalapos", Téged csak egy volt tanítványának tart, és nem barátnak.

Megnyugtatlak, - ha ez megnyugtató, hogy korban és társadalmi helyzetben sokkal közelebb álló emberek között is van ilyen, és nem feszélyezi őket. A tegezés felajánlása sok embernél a feltétel nélküli tiszteletet és elfogadást jelenti.

A "véletlen" visszategezés mindig visszatetsző.

Talán jobb megoldás lenne, ha hangsúlyosan magáznád, ami feltűnne neki. A Magyar nyelv csodás lehetőséget rejt.

2012. dec. 21. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
74%

"Talán jobb megoldás lenne, ha hangsúlyosan magáznád, ami feltűnne neki." Ez nagyon aranyos :) - egyébként jó ötlet!!


Csak úgy elképzeltem a jelenetet.


"Jó napot kívánok tisztelt Tanár úr, tessék parancsolni leülni, úgy örülök, hogy látom! Hozhatok esetleg önnek egy kis frissítőt?" :)


Viccen kívül, tényleg teljesen jó ötlet, sokkal jobb mintha kerülöd az ilyen nyelvi formákat - ahogy írtad is-, mert lehet, hogy szegény nem is tudja, hogy te még mindig magázod :):)

2012. dec. 21. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!