Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ebben az esetben ki kezdeménye...

Ebben az esetben ki kezdeményezi a tegeződést? 20 éves lány, közel 40 éves férfi

Figyelt kérdés

20 éves lány vagyok. Egyik volt tanárommal a mai napig elég jó viszonyban vagyok. Egy ideje azon gondolkodom, hogy mi lenne, ha tegeznénk egymást. Ő közel 40 éves, és eddig azt gondoltam, hogy nem szeretne tegező viszonyban lenni velem, ezért nem ajánlotta még fel. Azonban most olvastam itt, hogy a nő joga ezt kezdeményezni, akkor, ha a felek között nincsen (a) több generációnyi különbség vagy (b) nagy társadalmi különbség. Ebben az esetben én felajánlhatom a tegeződést? Vagy az ismerősöm nincs tisztában ezzel a "szabállyal", és direkt nem ajánlotta fel. (Bár elég művelt férfinek ismerem..)

Én már nem érzem úgy, hogy ő a "tanár bácsi", akit magáznom kellene, és kezd kényelmetlenné válni a helyzet, mert egy ideje már kerülöm az olyan nyelvi formákat, ahol megjelenik a tegeződés/magázódás. Igen, ez elég bonyolulttá teszi néha a kommunikációt. :D

Köszönöm előre is a hasznos válaszokat! :)



2012. dec. 21. 01:14
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
56%

Az előzőeket kiegészíteném...


Laza "Csókolom" és "XY bácsi..."... 40 évesen sokkot fog tőle kapni ;).

2012. dec. 21. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 Andizsuzsi ***** válasza:
56%

Köszönj neki jónapot helyett csókolomot. Ha erre sem reagál, akkor bizony nem akar tegeződni.


(volt történelem tanárom aszerint válaszol a volt tanítványainak, ahogy azok neki: ha jónapotot köszönök rá, akkor kezitcsókolomot köszön vissza, ha azt mondom, csókolom .... bá, akkor szia Zsu a válasz:))

2012. dec. 21. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
16%

ma 08:25

>> "Jó napot kívánok tisztelt Tanár úr, tessék parancsolni leülni, úgy örülök, hogy látom! Hozhatok esetleg önnek egy kis frissítőt?" :)


Úgy látszik nem ismered a különbséget az "önözés" és a "magázás" között. A Te példád nem magázás !!!

2012. dec. 21. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
30%

Kedves 13.

Ki fejtenéd ezt bővebben? Valamelyik nyelvtan órát biztos átaludtam.

2012. dec. 21. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
74%

"Úgy látszik nem ismered a különbséget az "önözés" és a "magázás" között."


Elképzelhető... mindenesetre a humor és a nyelvtanpélda közti különbséget azt hiszem, igen. :)

2012. dec. 21. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
51%

ma 09:46

Bizony, nem jó nyelvtanórán aludni, de ezt otthon kellet volna megtanulni...

1. Hozhatok esetleg önnek egy kis frissítőt ? = ez önözés

2. Hozhatok esetleg magának egy kis frissítőt ? = ez magázás

3. Hozhatok esetleg neked egy kis frissítőt ? = ez tegezés


Remélem, segítettem...

2012. dec. 21. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
32%

ma 10:31

>> a humor és a nyelvtanpélda közti különbséget azt hiszem, igen


Szomorú, nem is lehet a kettőt összehasonlítani... Csak azért tettem szóvá, mert károsnak tartom azt, hogy sokaknak ez a hibás alak rögzül, így, hibásan. Lehet, hogy humorosnak találod, nekem inkább sirhatnékom támad az ilyesmitől...

2012. dec. 21. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
26%

De hogy a kérdére is válaszoljak: sokszor elgondolkodtam azon, hogy vajon egyeseknek honnan az a fránya tegeződési kényszere. Hasonlít a kézfogási kényszerhez - egyesek kézfogás nélkül nem is tudnak élni...

Az, hogy a kérdező a tanárával "elég jó" viszonyban van (ezen mindenki mást ért), még nem ok a tegeződésre. Ahhoz nem "elég jó" viszony, hanem több kell: nagyon jó viszony, esetleg baráti viszony, sokszor elég egy rokonsági, gyakran családi/összejáró viszony is.

Hiába érvel valaki azzal, hogy régen a királyokat is tegezték, most más időket élünk, mások a viszonyok. Az élet megválaszolja az ilyen kételyeket: az ilyen "kikényszerített" tegezés sokszor sértődöttségbe fúl, sokszor félreértésekre ad lehetőséget. Miért ? Mert nem vagyunk egyformák, vannak akik a tegezést úgy veszik, hogy na most aztán jól hátbaveregethetjük egymást... Az én tanácsom: ne forszírozd, az ilyesmi úgyis kialakul magától.

2012. dec. 21. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
75%

Kedves # 13,15,16,17,18!

Hallottam már olyat, hogy - tegező viszony, magázó viszony, de önöző viszonyt még nem.

Az ön egy hivatalosabb megszólítás, de attól még az a magázás kategóriájába tartozik.

Azért igen megtisztelő számomra az Ön okítása. Ígérem többször nem alszok el az órákon, ami 50 évvel ezelőtt fordult elő utoljára. Azért mindig jeles voltam Magyar nyelv és irodalomból.

2012. dec. 21. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
32%
Ha ez igaz lenne, akkor nem írnád a magyar nyelvet nagy M-mel... :))
2012. dec. 22. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!