Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Tegezés-magázás probléma....

Tegezés-magázás probléma. Hogy illik?

Figyelt kérdés

1. Ha én egy nő vagyok, és egy nálam kb. 10 évvel idősebb férfi orvos kérdés nélkül letegez, tegezhetem vissza?


2. Kinek illik kezdeményezni a tegeződést, ha mondjuk egy nálam idősebb kliens jön hozzám szolgáltatásért?


2013. nov. 21. 14:03
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
Igen, sajnos a tanár- diák viszonyban is megvan a csendőrpertu, ami nagyon kellemetlenné tud válni, ha a tanár eleve utálatos, lekezelő a diákkal. Ami érdekes, hogy a szüleimet például a középiskolában (a 60-as években) magázták a tanáraik, és olyat is hallottam, hogy 10 év felett már magázták a gyerekeket a normálisabb iskolákban, ahol a kölcsönös tiszteletet tartották alapnak.
2014. máj. 26. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Jó, de a tanár-diák között érthető a korkülönbség miatt.
2014. máj. 27. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

A korkülönbség soha nem indokolja a másik ember egyoldalú tegezését, így a tanár-diák kapcsolatban sem. Én álltam mindkét oldalon: diákként sem szerettem és tanárként sem támogatom a cselédpertut. Itt egy érdekes cikk arról, hogy Franciaországban és a németeknél már megszüntetik a diákok egyoldalú tegezését:

[link]

Ha általános iskolában még nem is feltétlenül, de középiskolában már helyesebb lenne magázni a gyerekeket.

Egy kollégám mondja nagyon helyesen a diákjainak: "Azért magázom Önöket, mert maguk nem tegezhetnének vissza engem." Ezt én is átvettem.

A diákként anyámat szidó tornatanár vagy az engem durván sértegető oktatónő sem tudott volna olyan közvetlenül és könnyedén szemétkedni velem, ha magázniuk kellett volna. Körülményesebb lett volna számukra megfogalmazni a sértést. (Csak megjegyzem: nem provokáltam ki semmivel az ellenem irányuló rosszindulatot.)

A cselédpertu/csendőrpertu azonban önmagában is egy lekezelő, a letegezett irányában tiszteletlen viszonyt fejez ki, az már csak hab a tortán, hogy vannak emberek, akik ezt még fokozzák is az ostoba stílusukkal.

2014. jún. 9. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Ez oké, de ha mondjuk az idősebb férfi orvos nem tiszteletlenségből tegezte le a kérdezőt? Hanem jófej és közvetlen akart lenni? Honnan tudja, hogy mit vár vissza? Mert szerintem fiatalok között egyáltalán nem furcsa a tegeződő viszony, az viszont nem fair, ha ő meg elvárja a magázást.
2014. jún. 10. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Túl keveset tudunk az adott szituációról ahhoz, hogy egyértelműen kiderüljön miért tegezte le a kérdezőt az orvos. Nem hiszem, hogy lekezelésből (bár én már semmin nem lepődöm meg, vannak maguktól elszállt emberek!), inkább valószínű, hogy elvárta a visszategezést. Talán úgy gondolta, hogy már elég régóta ismerik egymást a tegeződéshez. Én tolakodónak, bizalmaskodónak tartanám picit, de ez is helyzetfüggő. Ha csak jófej és közvetlen akart lenni a doki, akkor az nem sértő. Az is kérdés mióta ismerik egymást, a visszategezés mindenképpen helyénvaló! Ha magázást várt el a letegezés után, akkor az (ahogyan már írtam) bunkóság. A hangsúlyból, pillantásból egyéb non-verbális jelekből egyébként mindig kiderül, hogy a másik lenézésből tegez-e vagy magával egyenrangú félnek tekint.


34 éves nőként én az ismerőseim nagy részével tegeződöm és az sem zavar, ha bemegyek egy boltba és a fiatal eladó tegeződve szólít meg, ez természetes és nem is lekezelésből történik.

2014. jún. 19. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
Akkor találkoztunk először, de 1000%, hogy nem lenézésből tegezett le. Fiatal volt, barátságos, közvetlen, és mindketten fiatalok vagyunk, szerintem tuti 35 alatt volt a doki. Azt meg honnan tudjam, hogy mit várt vissza... Én kapásból visszategeztem, de kényelmetlen volt. De kényelmetlen lett volna magázni is.
2014. jún. 19. 19:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!