Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért szeretik az emberek az...

Miért szeretik az emberek az orvosok neve elől elhagyni a dr-t? A közvélemény szerint egy orvosi diploma nem ér annyit, mint egy jogi?

Figyelt kérdés
Oké, hogy nem PhD, "csak" MSc, de pl jogászoknál kifejezetten gyakran emelik ki, hogy Dr. XY-ról van szó, míg orvosoknál inkább el szokták hagyni, holott az is ugyanúgy MSc szintű diploma, csak az egyikhez dr. med. univ cím jár, a másikhoz dr. jur. univ. Gondolok itt újságcikkekre, online cikkekre, riportokra, interjúkra stb. Miért, mi ennek az oka? A közvélemény szerint egy orvos nem érdemli meg annyira, mint egy jogász?

2017. ápr. 1. 16:45
 1/8 A kérdező kommentje:

Példának okáért itt van egy cikk Zimány Lindáról: [link]

Itt Linda nem is jogászként szerepel, hanem celebként, mégis doktornő meg kiemelik, hogy ő bizony Dr. Zimány Linda. Ellenben, ha egy orvossal és nem mint celebbel, hanem mint szakemberrel készítenek interjút, akkor se írják ki. Miért van ez? Egy jogász jobban megérdemli az emberek szerint a Dr-t, mint egy orvos? Nem igazán értem, miért van ez a megkülönböztetés.

2017. ápr. 1. 17:36
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem a közvélemény.
2017. ápr. 2. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

„Miért szeretik az emberek az orvosok neve elől elhagyni a dr-t?”

Egyszerűsítés. Megtörténik gyakran a jogászoknál is, PhD-val rendelkezőknél is. Sokszor a doktor maga sem használja a címét. Egyébként érdekes, hogy pl. ha valaki jogászként végez, ott az ügyvédi kamara előírja, hogy az illető köteles beíratni az irataiba a doktori címet, addig nem dolgozhat. Orvosoknál ilyen nincs, mindenki maga dönti el, hogy beíratja-e az okmányaiba a címet és mikor. Így ha úgy érezzük, hogy a jogászok gyakrabban használják a címüket, talán ez is lehet egy ok.


„A közvélemény szerint egy orvosi diploma nem ér annyit, mint egy jogi?”

[link]

Szinte biztosan nem erről van szó. Hogy ezt állítsuk, ahhoz közvélemény-kutatást kellett volna folytatni, és ott kimutatni, hogy így van.


„Oké, hogy nem PhD, "csak" MSc...”

Nem „csak” MSc. Doktori CÍM az doktori cím, tök mindegy, hogy PhD, orvosi, jogi vagy más. A PhD amellett, hogy cím, még tudományos FOKOZAT is, de a PhD-val szerzett doktori cím semmivel sem magasabb rangú más doktori címeknél. Csak másra való, másra jogosít. Pl. ahhoz, hogy vezető kutató lehess, PhD kell. De ha mellette nincs meg a megfelelő „csak” MSc-diplomád, nem dolgozhatsz orvosként vagy ügyvédként. Ugyanígy, egyetemen sem lehetsz vezető kutató, ha „csak” az MSc-ből adódó doktori címed van meg. Így aki kutatni akar, a foglalkozásdoktori mellé gyakran megcsinálja a PhD-t is.


„De pl jogászoknál kifejezetten gyakran emelik ki, hogy Dr. XY-ról van szó...”

Inkább celebeknél (Zimány Linda, Lilu, stb.). Mert ez egy érdekes dolog, amiről írni lehet. Egyébként valószínűleg azért emelik ki látszólag gyakrabban, hogy az illető jogászdokor, mert a celebek gyakrabban végeznek jogot, mint orvosit.


„míg orvosoknál inkább el szokták hagyni”

Újságcikkekben jogászoknál is:

[link]

[link]


De orvosoknál is van, hogy kiírják:

[link]


És van, hogy nem:

[link]


„A közvélemény szerint egy orvos nem érdemli meg annyira, mint egy jogász?”

Érdekelne, hogy jutottál erre a következtetésre. Már így is a kelleténél több orvos vs. jogász provokatív kérdés születik mostanában.

https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__szokasok..

https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__szokasok..

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__magya..

2017. ápr. 2. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Megkérdeztem, hogy a közvélemény szerint az orvosi diploma kevesebbet ér-e a joginál. Erre érvelési hibával jössz. Milyen érvelés?! Nem állítottam, hanem KÉRDEZTEM. Egy kérdés volt!
2017. ápr. 2. 14:06
 5/8 A kérdező kommentje:
Egyébként a csak-ot direkt tettem idézőjelbe, nem kell még az élő fába is belekötni. Azért van az idézőjel, mert ez nem lenézés, hanem nyilván egy PhD magasabb "szint", mint egy MSc. Mivel csak MSc/MA diplomával kezdheti meg valaki a PhD-t, legyen az osztott képzésben a BSc/BA után végzett mesterszak, vagy osztatlan mesterszak (pl jogi, orvosi).
2017. ápr. 2. 14:29
 6/8 anonim ***** válasza:
83%

Sem a jogi, sem az orvosi NEM MSc diploma!

Osztatlan képzésekről beszélünk, ahol a bolognai rendszert nem vezették be, így ez a kifejezés értelmezhetetlen ezekkel a diplomákkal kapcsolatosan.


Az orvosok és jogászok "sima" dr-je és a PhD között az a különbség, hogy míg az utóbbi egy tudományos fokozat, addig az első egy cím.


És azért látod azt, hogy több jogász használja a dr-t (már ha egyáltalán tényleg így van - én ilyen statisztikát nem láttam sosem), mert az ügyvédi kamara, a bíróság, ügyészség, közjegyzői kamara, stb. mind előírja, hogy a tagjainak (sőt, már jelöltként, fogalmazóként is) kötelező a doktori címet az igazolványban szerepeltetni.


Tudtommal, orvosoknál ilyen előírás nincs. Gondolhatod, hogy nekem sem lett volna eszemben minden igazolványomat lecseréltetni, ha nem muszáj.

2017. ápr. 2. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
0%
Csak a PhD ér valamit.
2017. ápr. 2. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

6-os, mielőtt zöldségeket beszélsz, nézz utána. Az orvosi, jogi, gyógyszerészet, fogorvosi, állatorvos, államtudományi, építőmérnöki OSZTATLAN MESTERKÉPZÉS. Felvi.hu-n nézd csak meg.. MSc diplomát ad, ezért felvételizhet doktori iskolába egy orvos vagy jogász rögtön az egyetem után, mert a diplomája Master szintű. Míg egy osztott képzésnél külön kell egy alap és egy mester diplomát szerezni.

7-es, az ugye megvan, hogy rengeteg orvos csinálja meg a PhD-t? :) Ne csinálj úgy, mintha az orvosok közt nem csinálná meg egy csomó ember, vagy mintha ott ritkább lenne! De mindenesetre ezt közöld majd a sebésszel, ha műtéted lesz egyszer, hogy az ő diplomája sz..t se ér. ;)

2017. ápr. 3. 19:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!