Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Átírták a Bibliát?

Átírták a Bibliát?

Figyelt kérdés

Van egy buddhista barátom és nem tetszik neki hogy a Bibliában hiszek.. és folyamatosan azzal jön, hogy több ezer év alatt átírták már rengetegszer, vagy a katolikusok írták át, az 'igazi mondanivalója' pedig a Bibliának, valahol a Vatikáni alaksorban van elrejtve..


Nehogy az emberek rájüjjenek az igaszságra 😬



2020. márc. 24. 17:26
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:

Vidiripi


Kedves kérdező!


"Az a baj Vidiripi, hogy én azt mondom pl. hogy a Bibliát nem írták át."


De épp az lenne a lényeg hogy ne mond ezt! Inkább kérdezz! Amit már az első kommentemben is írtam. Mit írtak át és honnét lehet tudni hogy át van írva?

Egyébként a Holt-tengeri tekercseken kívül más egyéb bizonyítékok is vannak azt illetően hogy a Biblia nem lett átírva! És a logika is ezt támasztja alá ,a Biblia nincs átírva!

2020. márc. 25. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
79%

Oké, olyanok is vannak, akik a lapos földben hisznek, hiába mondanak a tények mást. Nem tudsz az ilyen gondolkodással mit csinálni, mert ő ebben akar hinni.

Nyilván nem írták át a Bibliát, vannak a IV-V. századból teljes görög nyelvű Bibliák, ha annyira azt hiszi a barátod, hogy átírták, akkor mondjuk vegye elő a Vatikáni vagy a Sínai Kódexet (fent van a neten amúgy) és hasonlítsa össze a mai szövegekkel.

"az 'igazi mondanivalója' pedig a Bibliának, valahol a Vatikáni alaksorban van elrejtve.."

Igen, Rómát vagy hatszor feldúlták és kifosztották az évszázadok során és se a vandáloknak, se a gótoknak, se V. Károlynak, se Napóleonnak nem sikerült ezeket a "titkos iratokat" megtalálniuk. Ne vicceljünk már...

2020. márc. 25. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
94%

"Van egy buddhista barátom és nem tetszik neki hogy a Bibliában hiszek.. és folyamatosan azzal jön, hogy több ezer év alatt átírták már rengetegszer, vagy a katolikusok írták át, az 'igazi mondanivalója' pedig a Bibliának, valahol a Vatikáni alaksorban van elrejtve.."


Ócska, régi és unalmas kifogás. Nem is ellenőrizte saját maga a Bibliát, csak tetszett neki ez a kifogás, és erre támaszkodik, hogy ne higgyen Istenben és elkárhozzon

2020. márc. 25. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
91%

"Az a baj Vidiripi, hogy én azt mondom pl. hogy a Bibliát nem írták át. Ő ugyanazokkal a kérdésekkel jön akkor, hogy hát én honnan tudom, hogy nem írták át... mert biztos átírták csak én vagyok a buta és a hiszékeny.


Nem létezik, hogy több ezer év alatt nem írtak át semmit sem stb. 🤷‍♂️"


Az nem létezik, hogy esetleg ellenőrizni is lehet, ahogyan több tíz millióan megtették. Utána lehet járni, h hanmisítják-e, de akár tanulni is lehet a Bibliát és akkor ki fog derülni, h Isten szava. Utána már saját magad is simán el tudod dönteni, be tudod látni, hogy az apokrifek hamisítványok. Ok. a Biblia ellenőrzése több évet is kíván, nekem pl. 5 év alatt sikerül tökéletesen, szinte minden irányból meggyőződni, hogy pl. a Károli Biblia az tökéletes és Isten szava.


Ha átírták volna a Bibliát, akkor miért mutat még így is minden Jézusra, a megtérésre és a szeretetre? Mihez képest írták át? Mi a buddhista haverod előzetes elvárása? Milyen legyen az eredeti Biblia? Ezek a kérdések is rámutatnak, hogy a buddhista haverod egy nagyon fals érvet mondott.

2020. márc. 25. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
0%

A Holt-tengeri tekercsek csak azt bizonytják, hogy volt egy adott pont, amikor a Biblia szövegei már nagyrészt rögzültek. Megjegyzem, hogy a héber szöveg még az 1. században is változásnak volt kitéve, igaz, ezek már csak finomítások lehettek, amik fel sem tűnnek.


A biblikusok azonban elmondják, hogy a Bibliát folyamatosan írták. Például a prófétai könyveket több évszázadon át folyamatosan kiegészítették. Izajás könyve esetében csak az 1-39. fejezetet tulajdonítják a prófétának, későbbi kiegészítésekkel, azonban a 40. fejezettől már más szerzőket feltételeznek a kutatók.


Mindegy tehát, hogy az i. e. 2. század végén már rögzítették a szöveget, amikor az előtte lévő évszázadokban szerkeszők kezén ment keresztül, akik folyamatosan bővítették.


Egyébként aki szerint az Ószövetség olyan nagyon oké, miert van szükség abból is kritikai kidásra? Lásd itt:


[link]


Üdv


egy ateista

2020. márc. 25. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:

Kedves ateista,

Én végeztem teológiát és sokat foglalkoztam bevezetéstudománnyal, szövegkritikával.

Az általad említett szövegkritikai változtatások a Szentírás mondanivalóját egyáltalán nem befolásolják.


Üdv. Péter

2020. márc. 25. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
31%

"pl. a Károli Biblia az tökéletes és Isten szava"


Hát a Károli Biblia az minden, csak nem tökéletes. Az 1500-as években nem állt Károli rendelkezésére olyan pontos görög szöveg, mint az 1800-as években, amikor felfedezték a Codex Sinaicitus-t. Éppen ezért olyan szakaszokat is a Biblia részeként fordít, ami a Nestle-Aland-ban, vagy az abból készült tudományos jellegű fordításokban ma késő betoldásként van feltüntetve. Jézus szava nehol értelmetlen is a Károli Bibliában - mármint az 1908-as revízióról beszélek. Nem beszélve a "jehovázásról", ami szintén hiba volt. Maga Károli is tisztában volt egyébként azzal, hogy a fordítása nem tökéletes, ezért kértre az olvasókat, hogy ne hibáztassák őt azért, mert nem szándekosan tévedett.


Üdv


egy ateista

2020. márc. 25. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
0%

Kedves Péter!


A 15-ös vagyok.


Befolyásolják, vagy nem befolyásolják, a Bibliát akkor is megváloztatták sokszor, sokféleképpen ez a tény.


Egyébként emlékeim szerint kb. 200 000 eltéres van a kéziratok között, de javíts ki, ha tévedek.


Mondhatod azt, hogy ezek kis eltérések, de ahogy mondani szokás, sok kicsi sokra megy. Szövegkritika nélkül még mindig azon gondolkodnának a hívek, hogy miként lehet ok nélkül haragudni valakire, ahogy Jézus arról beszélt... Vagyis nem, az késői betoldás.


Ma a Biblia szövegét a tudósok hagyják jóvá, és döntik majd el, hogy például a Nestle-Aland 29.-ben (ha lesz olyan) mi lesz majd az alapszöveg. Persze hiheted azt, hogy a tudósokat az Isten vezeti, et azonban csak hiedelem.


Később lehet, hogy előkerülnek olyan szövegvariánsok, amely még a szövegkritikában is radikális változásokat hozhatnak.

2020. márc. 25. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
A Bibliát az évek folyamán többször az akkori idők nyelvezete alapján írták le. Lásd például míg a régebbi fordításokban olyan kifejezések voltak, mint vala, hál, ami fordításokban már nem szerepel, hiszen nem is használjuk ezeket a szavakat. De ettől függetlenül a mondanivalója ugyanaz maradt, és ez a lényeg.
2020. márc. 25. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:

Sziasztok,


Kedves ateista barátom, ahány fordítás annyi változtatás, ahágy mintaszöveg annyi különbség, ez tényszerűen igaz. De én pl. pontosan tudom, hogy hol változott a Nestle Aland 29 a 28-hoz képest, és abban értelmezési szempontból nincs különbség. Ahogyan az előző 28 verzióhoz képest sincs. Ugyanez igaz a Hebraicára is nagyon várjuk már az új mintaszöveget, de teológiai szempontból nem fog új tanítást adni. Csupán jobban, mélyebben érthetjük majd a szöveget, és ahol bizonytalanságok voltak ott javítja majd a megértést. Jézus Krisztus ugyanúgy Isten Fia marad, aki megváltott minket. Ez az igazi mondanivaló és ez évezredek óta benne van a Szentírásban.

Üdv. Péter

2020. márc. 25. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!