Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan érthetném meg a vallást...

Hogyan érthetném meg a vallást ateistaként?

Figyelt kérdés

Nem kifejezetten a keresztény vallásra gondolok, hanem úgy ámblokk. Ateista vagyok, de nyitott a vallásokra, és szeretnék többet megtudni róluk, informálódni. Viszont nekem pl. a Biblia érthetetlen. Úgyhogy kérlek ne is másoljatok onnan szövegeket mert nekem ez a régies nyelv és az értetetlen rizsa nekem kínai....

Sok problémám van pl. a keresztény vallással, de az is lehet hogy nem igaz, és csak rossz helyen tájékozódtam és hülyeséget hallottam...

Nem szeretném minden problémámat leírni, mert van egy pár és nem is fog eszembe jutni mind, inkább csak tényleg tájékozódni szeretnék!

Talán annyit hozzá tudnék még tenni hogy liberális vagyok, nem tudom ez jelent-e valamit.

Negatív kommentek nem érdekelnek, miért akarnék olyan vallásról tájékozódni ami rosszindulatot mutat felém....



2021. márc. 19. 09:19
1 2 3 4
 21/33 Mojjo ***** válasza:
56%

@19:

"ahol többek között elég sokat beszél a spiritualitás fontosságáról"


Anélkül, hogy egy 50 részes előadássorozatot meg kellene néznem, egy rövid vázlatos magyarázatot esetleg kaphatok erre? Úgy sejtem, olyasmiről lehet szó, hogy aki spirituális beállítódású, annak fontos, hogy ezt ki- és megélhesse. Jó nyomon járok, vagy totál másról van szó?

2021. márc. 19. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:
56%
Amikor minden kötél szakad és teljesen kilátástalannak érzed magad, akkor hatalmas erőt tud adni a hit, hogy tudsz mibe kapaszkodni. Nem érzed magad egyedül.
2021. márc. 19. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:

Szia

Nem a "vallást" kell megérteni, hanem Isten létezését, és a szándékait, gondolkodás módját.

Ha valaki nem tudja elfogadni, hogy az élet élőtől származik, annak nem nagyon lehet segíteni.

Isten elhatározása volt, hogy életet hoz létre, és megalapozta ennek alapjait, és fokozatosan hozta létre a fejlettebb életformát, legvégül az embert. S az emberre bízta a létrehozott alkotásainak vezetését, értelmes munkát adott, hogy gondozza, és a javára fordítsa az élet ezen szépségeit.


Sajnos a kezdetben ez egy kicsit kisiklott néhány hálátlan élőlénytől, de a szándéka nem változott, és bevégzi a tervét.

Amit erről elmond, az mind mind ennek a szándékának egyes mozzanatai, hogyan hajtja végre.

Annyira egyszerű, és nem bonyolítja.

2021. márc. 19. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:

Olvasás, szakirodalom.

Ha a vallásos gondolkodás érdekel, akkor első körben javaslom Mircea Eliade: Szent és profán c. könyvét. Nem hosszú, igaz nem is mindig könnyű. De sok nem vallásosnak segített már megérteni, hogy mi az a vallásos gondolkodás egyáltalán. Meg hogy miben áll egy hívő transzcendenshez való viszonya. És miért más ez, mint a profán gondolkodás. A könyv nem akar meggyőzni arról, hogy vallásos legyél, szóval ne félj. :)) Mircea Eliade az egyik legismertebb vallástörténész. De ez a könyv nem is a kereszténységről szól (arról is van szó), de inkább a vallásos mentalitásról.

Ha a kereszténység érdekel nyilván a Bibliát szokták mondani, amit te is elkezdtél. Viszont ez nem az a könyv, amit leülsz és elolvasol, Nincs háttértudásod, így persze, hogy zavaros. (Én is beleolvastam a Koránba, hát mit ne mondjak rémesen zagyva számomra, de ez az én hibám, mert nem ismerem eléggé a muszlim gondolkodást.) Tehát inkább más irodalmat választanék. Székely János: Hit kapuja c. könyve nem hosszú, olvasmányos és szerintem jó bevezetést ad annak is, aki nem ismeri a kereszténységet. Illetve ha konkrétan 1-1 kérdéskör érdekel, akkor a Katolikus Katekizmusban keresgélhetsz, ez fent van online: [link]

Tehát ha ilyen kérdéseid vannak, hogy pl. mit tanít a kereszténység Istenről? Ki Jézus Krisztus? Mi az üdvösség? Mi a megváltás? stb.

2021. márc. 19. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:

Van pár könyv, ami hasznodra lehet:

John Maisel: Isten-e Jézus? / Is Jesus God?

Tom Short: 5 döntő kérdés a keresztyénségről

A vak hiten túl

[link]


Az Ószövetség megértéshez pedig egy nem teológusnak is érthető segédkönyv:

Ursula Strupe: Bevezetés az Ószövetségbe (JEL Kiadó)

2021. márc. 19. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:
0%

Te csak meg akarod érteni a vallást?


Azt nem lehet. Vagy akarsz hinni vagy nem. Aki akar hinni, rengetegszer "szólítja" az Istent és utána érzi a jelenlétét. Nem értem, miért kell vizsgálni egy vallást? Nem boncasztal.

2021. márc. 19. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 Mansour ***** válasza:
62%

Sok jó könyvet ajánlottak már, nem is akarnám ezek számát szaporítani, esetleg Hamvas Bélát tenném még hozzá, például a Scientia sacrát.

De a könyveken kívül egy másik utat is javaslok. Menj be egy szép templomba, ülj le, nézelődj egy kicsit csendben, és gondolkozz el azon, hogy miért építettek az emberek ilyen szép és hatalmas épületeket, ha anyagi szempontból tulajdonképpen semmi haszna. Nézd pár percig a rózsaablakon beszűrődő fényt, és talán meg fogsz érezni valamit abból, ami a vallás mélyén van. Vagy hallgass meg egy gregorián vagy ortodox kórust, vagy akár buddhista szerzetesek mantráját. Próbáld beleképzelni magad a helyzetbe, hogy te is minden nap órákon keresztül énekled ezt a szerzetesekkel együtt. Ha ez sem tár fel benned valamit a vallás lényegéből, akkor valószínűleg más sem fog.

2021. márc. 19. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:
51%

A topicindításod alapján nem igazán derül ki, hogy mit is akarsz vagy milyen segítséget vársz itt!


Vegyél egy könyvet, (vagy vedd ki a könyvtárból), ami vallásokkal foglalkozik.

Amit ajánlottak:

Helmuth Von Glasenapp, Az öt világvallás

az még össze is hasonlítja a nagy világvallásokat.

De ha rámész a Wiki vallás cikkére,

már onnan is sokat tanulhatsz.

2021. márc. 19. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 anonim ***** válasza:
51%
A lényege az univerzális, kollektív, mindenre kiterjedő szeretet, és egyéb pozitív viszonyulás, harmónia, közösség, stb. Majdnem az összes vallás erről szól.
2021. márc. 19. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:
71%

Nem kell hinni egy vallásba, hogy megértse az ember, hogy mit tanít és miért. Én pl. keresztény vagyok, de sokat foglalkozom a többi vallással is. Egyszerű a válasz, olvasni kell, meg előadásokat hallgatni, meg a témában keresgélni. Rengeteg könyv van és háttéranyag a neten, ami segít vallás alapfogalmait megérteni, a hitrendszert, hogy mit miért hisznek, mi a történelmi háttér stb. Még egyetemi előadások is fent vannak, amik ingyen megnézhetők. Itt fontos szerintem, hogy mindig hiteles forrást kell keresni, mert simán hülyeségeket gondolhat az ember. A vallás saját oldaláról, a saját kiadványából tájékozódni vagy olyan emberektől, akiknek van valami tekintélye a témában, pl. van egy doktoria az adott vallás teológiájából vagy valláskutatásból vagy mondjuk pap, lelkész és ebben él, magas szinten egyetemen tanulta, magyarán feltételezhető, hogy tudja miről beszél, nem a szomszéd Gizi néni, aki tulajdonképpen egy laikus. Persze a mezei hívők véleménye is fontos, hogy ők hogyan élik meg a vallásukat, az is egy érdekes dolog, hogy a gyakorlatban mi történik, de első körben szerintem azt kellene megérteni, hogy mit tanít a vallás hivatalosan, mivel egy adott ember nem feltétlenül képviseli hitelesen a saját vallása tanításait.

A Bibliát azért nem érted, mert fogalmad sincs az egészről, sőt ezek szerint a régies nyelvezet is zavar, tehát eleve egy modernebb fordítással kellene próbálkoznod. pl. A Korán először nekem is nehezen érthető volt, mivel az egész szöveg lóg a levegőben, történeti narráció nélkül és arról a vallásról halvány fogalmam sem volt. Azután tájékozódtam, kerestem az összefüggéseket, olvastam hozzá magyarázatokat, kerestem olyan Koránt, amihez vannak megjegyzések és összeállt a kép. A Bhagavad-gítát is először mikor elolvastam, a saját szövegértési képességeim alapján értelmeztem magát a szöveget, azután elkezdtem hallgatni, hogy oké, hogy én elsőre ezt szűrtem le belőle, de hogyan értelmezik ezt a hívők a saját hittrendszerükön belül, hol helyezkedik el, mennyire fontos, mik a fő irányok, hogyan épül fel a vallás stb.?


A kereszténységhez és a Bibliához én első körben ajánlanám a Biblia Projektet, angolul Bible Project. Szerintem törekednek a felekezet független magyarázatokra és én eddig még semmi kirívó hibát nem találtam náluk, viszont röviden és érthetően magyaráznak, igényes animációkkal megtámogatva. (A magyar fordítás le van maradva, ha tudsz angolul, azt ajánlom.) Sajnálom, olyan régen kezdtem már el foglalkozni a kereszténységgel, hogy már nem is tudom, kezdőként mi lenne jó. Ha tudsz angolul, az edx.org-on van egy sorozat a világ vallásairól, ha tudsz angolul. Katolikus oldalról nézhetnéd, Hodász András vagy Pál Feri videóit és csatornáját, reformátusoknál Nagy Gergő videói talán érdekesek lehetnek egy-egy témában, és a metodista Szalai Andrásnak is vannak jó videói, sőt neki van egy oldala az Apologia.hu is, amit esetleg olvasgathatsz. vagy pl. C. S. Lewis Keresztény vagyok! című könyve érdekes lehet. Bocsi, hírtelen csak ezek jutottak eszembe. Alapvetően keresni és kutatni kell. Ha konkrétan egy téma érdekel, akkor a neten általában lehet találni oldalakat, keresztény cikkeket, értekezéseket, előadásokat, amik csak arról szólnak és azt tárgyalják. Vagy kifejezetten szakkönyveket olvasol, de nem tudok hirtelen olyat, ami egy kezdőnek ne lenne túl száraz.

2021. márc. 19. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!