Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Visszatérhet-e még a mindennap...

Visszatérhet-e még a mindennapokba az istennő-tisztelet?

Figyelt kérdés

A régi időkben a vallások központjában ugyanakkora szerepet kapott a női istenkép, mint a férfi, sőt egyes helyeken nagyobb tiszteletnek is örvendett, igen elterjedt volt a Nagy Anya kultusza.


A későbbiekben az elférfiasodó társadalomban,ahol a nők már csupán, mint alárendelt feleség és anya létezhettek, előtérbe kerültek az egyistenhívő vallások, ahol az istenséget többnyire férfiként képzelték el.


Manapság ott tart a hitvilág, hogy nem emberi alakban képzelik el az isteneket, a női és férfi jelző sokkal inkább a szimbolikus tulajdonságokat, aspektust jelöli.

Az utóbbi száz évben a vallásszabadság elfogadásával ismét teret nyertek azok a vallások, ahol az Istenségnek már a női és férfi oldalát is egyaránt tisztelik - ezzel társadalmi szinten a két nemet nem alá-fölérendeltségi viszonyba helyezik, hanem egymás mellé -, gyakorivá vált, hogy a férfijellegű Isten mellett a női jellegű Istennőt is hiszik.

Tulajdonképpen a kettőt továbbra is Egynek tartják, mint egymást kiegészítő pólusok.


Szerintetek a jövőben ez mekkora teret fog kapni? Ma növekszik azok száma, akik efféle vallást követnek, ez folytatódhat-e? Milyen változásokat hozhat a világba ez a felfogás?


2010. aug. 19. 15:39
 1/8 hollófernyiges ***** válasza:
Azt nem tudom hogy mi lesz, de ez a régen volt a matriarchátus aztán jöttek a gonosz patriarkák és elkezdték elnyomni a nőket szöveg csak legenda, az egyetlen bizonyíték rá a néhány prehistorikus Vénusz-szobor. A természeti népek 90-95%a (még a soktízezer éve különvált ausztrál benszülöttek is) férfidomnináns társadalomban él, sőt a legközelebbi rokonaink, a csimpánzok is. Ez nem jelent egyébként semmit arról hogy hogyan kellene élnünk most, de a bizonyíték nélküli fantáziálást hagyjuk meg az íróknak meg játéktervezőknek :)
2010. aug. 19. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Számtalan bizonyíték, tanulmány, kutatás mutatja, hogy régen nem volt jellemzőbb a férfitársadalom, sőt ma is vannak olyan bennszülött közösségek, ahol női dominancia uralkodik :)

De ettől függetlenül, a vallásokban a női szerep nem volt kisebb,mint a férfi :)

2010. aug. 19. 16:07
 3/8 anonim ***** válasza:
53%
Magyarországon legjobban a Boldogasszonyt, Szűz Máriát tisztelték, szóval el tudom képzelni.
2010. aug. 19. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Egyébként érdekes, hogy Szűz Mária különböző neveit - például az Ég Királynője, Isten Anyja -, korábban a pogány vallások istennői viselték.
2010. aug. 19. 16:31
 5/8 anonim ***** válasza:
10%

Az, hogy az akkádok "Ég Királynője" címmel illették Istár "istennőjüket", az semmiképp sem bizonyítja azt, hogy ez a szó fogalmilag pogány dolog volna. Eleve, hogy lehetne egy szó, kifejezés pogány, talán örökre beleégettek a pogányok a maguk jelentését?:D De erre más példa is van. Jézust az apostolok szótérnak (üdvözítőnek) mondták, holott ezt a római császárok és korábbi pogány fejedelmek díszítő titulusként használták. Ugyanígy a Küriosz, amit Jézusra alkalmaztak az első, legtömörebb keresztény hitvallási formulákban, a császár méltóságneve volt. Pál a mithrászi kultuszból veszi hasonlatát, mikor az óember levetkőzéséről és az új ember felöltözéséről beszél. És ismét: egy olyan verssort idéz helyeslőleg ("őbenne élünk, mozgunk és vagyunk"), amely eredetileg Zeuszhoz szólt. Egy krétai költőt, Epimenidészt meg egyenesen prófétának nevez. Pál beszélt győzelmi koszorúról, ami a pogány vallási elemekkel átszőtt olimpiai játékok kelléke volt, vagy a győztes pálmájáról, ami szintén pogány felhangokkal jelképezte az örökkévalóságot.


Tudjuk, hogy e nevek és motívumok a pogányságból származtak, és ha az Őrtorony azon logikájának igaza volna, hogy ha egy motívumot, kifejezést vagy bármi mást a pogányok egyszer megérintettek, abba egyszer s mindenkorra beleégették a fertőzöttségüket, akkkor a keresztényeknek úgy kellett volna elhajítaniuk őket, mint a tüzes vasat. Csakhogy ők is tudták, amit most én hiába próbálok a kend tekintete elé tárni: hogy a görög mitológiának volt egy olyan megjelenési formája, amely már nem járt vallásos tisztelettel, sem bálványimádással, viszont a nevek és szavak szintjén még a régihez kapcsolódott, minthogy a kultúra lassabban kopik ki az emberek életéből, mint a vallás. Ők ez utóbbi értelemben legalábbis felhasználták a pogányok műveltségét, és olykor éltek is azok szokásaival, szavajárásával.


Ez éppen annyit mond nekem, mint az, hogy Augustus római császárt DIVI FILIUS-nak, vagyis Istenfiúnak mondták.


Akkor ennyi erővel Jézus sem lehetne az "Isten Fia" MERT ezt a szót már lefoglalták maguknak a gonosz pogányok! :D:D:D:D

2010. aug. 19. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Nem azt akartam mondani, hogy tilos a használat, csupán hogy a kereszténységre érdekesen sokat hatott a pogányság... amire még a "legjobb" tudósok is azt mondták, hogy csupán a Sátán az időbe utazott és összekeverte a dolgokat :) Csupán mert már Jézus előtt is volt pár magát kereszten feláldozó isten :)
2010. aug. 20. 08:16
 7/8 anonim ***** válasza:
Szerintem manapság a "tudománnyal teli világunkban" főleg a vallások elhagyása kerül a központba, de mégis talán előtérbe kerülhet az, hogy istenben a férfi és női aspektust is egyaránt tiszteljük. Jómagam wiccának tartom magam, így én ezt az elvet követem, és egyre többen vannak, akik az efféle, vagy hasonló természetközeli vallásokban találják meg a maguk igazát. Szerintem ez jó irány, mert általában ezek a vallások a Föld feltétlen tiszteletére tanítanak, ami valljuk be, jót tenne a mai emberek fejének.
2010. aug. 24. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Zsizsik666 ***** válasza:

Boldogasszonyt a keresztények cserélték le szűz Máriára. Szóval a kettő nem azonos, csak kellett valamilyen istenség Boldogasszony helyett, hogy hamar elfelejtsék. Itt van, sikerült is, "kaptunk" helyette új nőalakot, aki ráadásul nem is istennő :/

Így alakult, a keresztény elnyomás miatt is, és nem nem fog visszatérni az istennő-tisztelet, mert már kereszténység van, a pogány hagyományok meg mehetnek a levesbe. :S

A sátán meg nem kevert össze semmiféle időt, hanem lássuk be, a keresztények loptak a pogányoktól, és baromságokat kreáltak a régi hitből.

Amíg ez a nem hiteles sápadt halottnak tűnő alakok tisztelete folyik, addig felejtsük el az Égi Anya tiszteletét, ezt csak néhány egyén és kis csoportok viszik tovább és ez így is marad.

2012. máj. 21. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!