Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen szagokat, illatokat...

Milyen szagokat, illatokat szoktatok érezni a templomban, ahová többé-kevésbé rendszeresen jártok?

Figyelt kérdés

2021. okt. 10. 23:03
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
Azért nem minden templom dohos. A református templomunk a katolikusoktol lett elcsaklizva (elmagyarázom: katolikus templom volt, egy szentnek az ereklyéjét is őrzik de a reformáció mikor bejött akkor a templomot elvették a katolikusoktól és a pincét ahol az ereklye van befalazták. Mikor konfirmaciora jártam, kateoran kérdeztem mert hallottam hogy van lennt egy erekjye hogy melyik szentnek van ott és a papnak nem tetszett hogy megkerdeztem és valami fejedelmek mondott hogy van ott de nem mondta a nevét és hogy be van falazva a reformáció ota, csak szent kell legyen, azért lett befalazták és más katolikusok is hallottam ezt. A katolikusok al meg nem volt templomuk míg Sclauch Lőrinc a püspök az 1800 As években nem épített nekik, addig a református parókiara jártak ahol van a vasárnapi iskola vagy mi, ami szombatonként van a gyerekeknek, olyan vallásóra. Biharpüspöki 90 % pritenstans és gondolom azért úsztak meg az ellenreformaciót. Mert másként a templom visszakerült volna a katolikusokhoz. Az az érdekes hogy kiskoromban is néztem én hogy ez inkább katolikus templomnak néz ki mint református aki mert van hajója csak hiányoznak a szentképek de ezt már nem mertem mondani a kateoran a papnak) és mindig pifozgatnak rajta, műemléknek van nyilvánítva és úgy tanultuk kateoran hogy mindig református volt. De egy katolikus puspokibol azt mondta hogy nem igaz mert katolikus volt és Szent László zarándokhely és elhiszem mert nem értem hogy egy Árpád kori templomban akkor még hogy voltak reformátusok. Meg reformátusok nem tesznek ereklyét és a templomunk pincéjébe van egy amit befalazták.
2021. okt. 13. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
... és a reformátusok fehérre meszelték a gyönyörű freskókat a templomokban... Hát hogy bűnhődnének meg ez miatt.
2021. okt. 13. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
Nem, a freskókat lekapartak meg szétszedték. Egészen a tegláig bontották.a falat és aztán újrafestetrék. Tényleg így volt, semmi nem emlékezteti a biharpüspöki templomot arra hogy katolikus volt csak a berendezése hogy hajója van még pincéje. Azt is egy katolikus ismerősöm mondta hogy egy Szent fejedelem erekjéje van ott. Konfirmaciora rákérdeztem a papnal tiszteletes úr melyik Szent fejedelem ereklyéje van a templom pincéjebe és először csak nézett rám aztán valami fejedelemrol beszt hogy annak meg hogy a templom Árpád kori protenstans. És évekkel később ugyanannak a katolikus ismerősömnek elmondtam milyen régi a templom és ő mondta hogy katolikus volt és a refik lebontották. És elhiszem mert anyu is mondott valamit hogy ő is halottá valakitől hogy az volt meg azt is hogy biharpüspöki mellett hegykozpalyi az Szentpalfalva volt kolostorral csak a reformátusok aneveztek és a kolostort lebontották. Mikor anyu gyerek volt még kövek voltak ott a kolostortol mert ő palyibol való.
2021. okt. 13. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:

Izrael Istene az Ószövetségben előírta a lévita papoknak a tömjénezést. A receptet is Isten adta, más célra tilos volt ezt a tömjént használni, illetve más recepttel tömjénezni.


Az Újszövetség változást hozott, Jézus és az apostolok már nem tömjéneztek, a hangsúly másra került: a szív és a belső dolgokra a külsőségek helyett.


Pogány vallásokban is van tömjénezés, és a főbohóc ott is speciális ruhában van. Ezek külsőségek.

2021. okt. 16. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
Igazad van utolsó. De akkor a Jelenések könyvében miért van tömjenezés? Mert megnéztem az interneten és tényleg írja a Jelenések hogy az angyal tömjénezett. Elgondolom hogy a mennyországban meg erősebb tomjenillat lenne mint itt. Hogyan azoknak meg vagy Isten tenne csodát hogy ne érezzük teljesen az illatát?
2021. okt. 16. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:

Az Ószövetségben volt tömjénezés, megjegyzem kizárólag lévita papoknak volt engedélyezve, kizárólag az isteni recept szerint.


Jézus elhozott egy új szövetséget, ott a tömjénezés gyakorlata megszűnt. A Jelenések könyvét, ha megfigyeled, ott nem földi tömjén van, hanem a szentek imája a "tömjén", a jóillatú áldozat, tehát ez szellemi jóillat, nem földi, testi.

2021. okt. 16. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:

Jézus pont azért nem tömjénezett, mert volt látása arról, hogy a mennyben nem fizikai tömjén van, hanem a szentek dicsérete és imája a jó illat Isten előtt, ezért ezt gyakorolta az apostolaival, nem a lévita-ószövetségi, növényekből készített fizikai tömjénezést, amely egy jelkép, ami mutat az újszövetségi, szellemi, igazi jóillatra, amelyet Isten igazán kedvel, a szívből való hit, ima, dicséret, hálaáldozat. Dávid királynak is volt már látása erről, erről tesznek bizonyságot a zsoltárai is. Tudta jól, hogy Isten nem a bikák vérét kedveli, és a fizikai tömjént, hanem a töredelmes szív, az abból őszintén feltörő hála és dicséret kedves Isten előtt, nem pedig a bikák vére.


"

7

Véres áldozatot és ételáldozatot nem kedveltél; füleimet fölnyitottad; égőáldozatot és bűnért való áldozatot sem kívántál.

8

Akkor azt mondtam: Ímé jövök; a könyvtekercsben írva van felőlem,

9

Hogy teljesítsem a te akaratodat; ezt kedvelem, én Istenem, a te törvényed keblem közepette van.

10

Vígan hirdetem az igazságosságot a nagy gyülekezetben;

"

"

Avagy eszem-é én a bikák húsát, és a bakoknak vérét iszom-é?

14

Hálával áldozzál az Istennek, és teljesítsd a felségesnek fogadásidat!

"

(Biblia, Zsoltárok könyve)

2021. okt. 16. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
Lehet a földön előrevetíti a szellemi tömjént....mit tudom én....kálvinista vagyok. Mindent meg kell csinálni a Szent Liturgiában ami az üdvösséghez visz, ami arra emlékeztet. Az ember közeledik Isten felé hogy majd ,,átistenüljön,, vagyis olyanná váljon mint a szentek és mivel a Földön vagyunk csak földi eszközökkel tudjuk ábrázolni az üdvösséget mint a gregorián énekek, tömjén, ekténia, királyi ajtó, stb. A mennyország felfoghatatlan, ábrázolhatatlan de valahogy mégis kell mert az ember kell érezze hogy Isten felé tart. Ilyesféle módra van kitalálva az ortodox liturgia. De én egy dolgot nem értek: azt érem hogy átváltozás után epiklézis van vagyis lehivjak.a szentlelket hogy a papok háromszor felemeli a kezüket,háromszor meghajolnak és keresztet vetnek majd leterdelnek. Refirmatzskent mindezeket volt alkalmam végignézni a karzatrol mert belátok teljesen az oltárba. De mikor megszenteljünk a kenyeret meg a bort akkor mi a fenének kell epiklézis? Hülyeség. Epiklézist csak átváltoztatás után kellene alkalmazni és nem a Nagybemenet után, annak mi értelme van hogy akkor is.
2021. okt. 16. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!