Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit kezdjek az eltompult...

Mit kezdjek az eltompult lelkiismeretemmel?

Figyelt kérdés

Hogy őszinte legyek az utóbbi időszakban eléggé hanyag voltam a hitem gyakorlását illetően és akkor még finoman fogalmaztam. Mondhatjuk azt is, hogy elkezdtem visszafelé kacsintgatni a régi életem felé, mielőtt még ismertem volna az igazságot és hívő lettem volna. És mint mondtam a bűnök folyamatos gyakorlásának köszönhetően eléggé eltompult, elcsendesedett a lelkiismeretem.

Korábban mindig volt bennem egy egészséges bűntudat, jó néha talán kicsit túlzottan is bűntudatom volt bizonyos dolgok miatt, ha esetleg valami rosszat tettem vagy valami rossz dolog megtevésén törtem a fejem, olyakor egyből éreztem, hogy szól a belsőm, hogy ezt nem kellene.

Mostanság viszont már alig érzek bűntudatot akármiről is legyen szó. Mintha a lelkiismeretem kezdene megnémulni. Persze tudom, hogy ez az én hibám, mert magam választottam a bűnt, de szeretnék ebből megtérni és remélem hogy még lehetséges.

Borzasztóan félek attól, milyen lehet lelkiismeret nélkül lelkiismeret furdalás nélkül élni, és megtenni bármit, hiszen nincs bűntudatom semmi miatt.



2022. júl. 12. 21:38
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Hogyan élesszem fel a lelkiismeretemet?

Hogyan erősítsem meg?

2022. júl. 12. 21:39
 2/12 anonim ***** válasza:

A lelkiismeret ugyan segít abban, hogy ne tegyél rosszat, de ha belül nem is mardos a bűntudat, még élhetsz helyesen. Nem csak a megérzéseidre tudsz támaszkodni, tudatossággal is tudod pótolni, ha netalán örökre elvesztetted volna, hogy mit helyes megtenni, mit helytelen. Ha valamiről tudod, hogy helytelen, nem teszed meg, ha hibázol, helyrehozod. Ugyan azt teszed, mintha "lenne" lelkiismereted, csak egy elhatározás motivál benne, és nem a bűntudat.


Mindezek mellet nem hiszem, hogy fokozatosan ne ténre vissza beléd a lelkiismeret, ha elkezdenél újra ezen az úton haladni, ha visszatérnél szépen lassan a korábbi vallásos életedhez.

2022. júl. 12. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Ja igen, azt mondjuk elfelejtettem hozzá tenni, hogy azt vettem észre magamon, hogy az a bizonyos lelkiismeret, ami mindig keltett bennem egy egészséges bűntudatot, amikor szükség volt rá, nem csupán kezd kikopni, hanem úgy érzem kezd átfordulni egy kimondottan gonosz lelkiismeretbe. És habár ez tettekben még Hálistennek nem mutatkozott meg és reményeim szerint nem is fog, mostanság azt vettem észre, hogy néha olyan gonosz gondolataim támadnak és van, hogy semmi lelkiismeret furdalást nem érzek miattuk.
2022. júl. 12. 23:47
 4/12 anonim ***** válasza:
Hogyha visszatérünk az ősi dolgokhoz, akkor megfigyelhetjük, hogy a jelen hagyományban élő verziók a vallás mély követését 50+ korra teszik, hisz 25 éves korra a házasság és a gyermekek felnevelése a cél.
2022. júl. 13. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Konkret peldak nelkul nehez okos valaszt adni. Nekem ugy tunik, elegge szorongsz - ha nem amiatt, hogy valami rosszat csinaltal, akkor azon szorongsz, hogy miert nincs buntudatod. Vagy hogy mi lesz, ha soha nem lesz lelkiismeretfurdalasod.

De azt irod, hogy csak gondolatban vagy gonosz, megtenni nem teszel semmit. A gondolatok miatt nem kell buntudatot erezned, szerintem.

Ha erzekenyiteni akarod a lelkiismeretedet, akkor atgondolhatod minden este, mi volt aznap, amit maskepp kellett volna. Le is irhatod. Ezzel a modszerrel 1-2 het mulva napkozben is eszre fogod venni, ha valamit rosszul csinalsz. Ha katolikus vagy, akkor nekik van lelki tukor nevu fuzetuk, amiben fel vannak sorolva a bunok, ami alapjan atgondolhatod, hogy volt-e valami. Csak abban szerintem olyan dolgok is vannak, amik nem igazabol bunok (szerintem).

Harmadik modszer, hogy bocsanatot kersz Istentol, hogy nincs buntudatod, es ezzel lezarod a temat.

Mint irtam, konkret pelda nelkul nehez erre mit mondani. Azert az ne legyen a celod, hogy akkor is buntudatod es lelkiismeretfurdalasod legyen, ha nincs miert. Egy atlagos napon nem sok minden tortenik ilyen teren.

2022. júl. 13. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

„Korábban mindig volt bennem egy egészséges bűntudat, jó néha talán kicsit túlzottan is bűntudatom volt bizonyos dolgok miatt, ha esetleg valami rosszat tettem vagy valami rossz dolog megtevésén törtem a fejem, olyakor egyből éreztem, hogy szól a belsőm, hogy ezt nem kellene.”

Kérdés, hogy mi volt a motivációd a hited gyakorlására, a bűnök kerülésre? Isten büntetésétől való félelem, vagy mert magad is szívből egyetértessz Jézus tanításaival, a szeresd felebarátod mint magadat eszmével, stb.


Talán segíthet alábbi gondolatébresztő (köv. posztban)

2022. júl. 15. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

1) ige válogatás

2) kommentár


Róm.

2,13 Mert nem azok igazak Isten előtt, a kik a törvényt hallgatják, hanem azok fognak megigazulni, a kik a törvényt betöltik.


Mát.

7,21 Nem minden, a ki ezt mondja nékem: Uram! Uram! megyen be a mennyek országába; hanem a ki cselekszi az én mennyei Atyám akaratát.


Hegyi beszédben:

7,24 Valaki azért hallja én tőlem e beszédeket, és megcselekszi azokat, hasonlítom azt a bölcs emberhez, a ki a kősziklára építette az ő házát:


7,26 És valaki hallja én tőlem e beszédeket, és nem cselekszi meg azokat, hasonlatos lesz a bolond emberhez, a ki a fövényre építette házát.


Luk.

6,47 Valaki én hozzám jő és hallgatja az én beszédimet és azokat megtartja, megmondom néktek, mihez hasonló. (…)


Jak.

1,22 Az ígének pedig megtartói legyetek és ne csak hallgatói, megcsalván magatokat.

1,23 Mert ha valaki hallgatója az ígének és nem megtartója, az ilyen hasonlatos ahhoz az emberhez, a ki tükörben nézi az ő természet szerinti ábrázatát:

1,24 Mert megnézte magát és elment, és azonnal elfelejtette, milyen volt.


Ján.

15,14 Ti az én barátaim vagytok, ha azokat cselekszitek, a miket én parancsolok néktek.

15,15 Nem mondalak többé titeket szolgáknak; mert a szolga nem tudja, mit cselekszik az ő ura; titeket pedig barátaimnak mondottalak; mert mindazt, a mit az én Atyámtól hallottam, tudtul adtam néktek.


15,17 Ezeket parancsolom néktek, hogy egymást szeressétek.


14,21 A ki ismeri az én parancsolataimat és megtartja azokat, az szeret engem; a ki pedig engem szeret, azt szereti az én Atyám, én is szeretem azt, és kijelentem magamat annak.


14,23 Felele Jézus és monda néki: Ha valaki szeret engem, megtartja az én beszédemet: és az én Atyám szereti azt, és ahhoz megyünk, és annál lakozunk.


14,24 A ki nem szeret engem, nem tartja meg az én beszédeimet: és az a beszéd, a melyet hallotok, nem az enyém, hanem az Atyáé, a ki küldött engem.


Róm.

13,9 Mert ez: Ne paráználkodjál, ne ölj, ne orozz, hamis tanubizonyságot ne szólj, ne kívánj, és ha valamely más parancsolat van, ebben az ígében foglaltatik egybe: Szeressed felebarátodat mint temagadat.

13,10 A szeretet nem illeti gonosszal a felebarátot. Annakokáért a törvénynek betöltése a szeretet.

13,11 Ezt pedig cselekedjétek, tudván az időt, hogy ideje már, hogy az álomból felserkenjünk; mert most közelebb van hozzánk az idvesség, mint a mikor hívőkké lettünk.

---------------


Jézus erkölcsi tanításaival kapcsolatban. A fenti igékből az derül ki Isten elvárja ezeket a dolgokat. Mert nem teszi alacsonyra a lécet, a maximumot akarja kihozni belőlünk. "Legyetek azért tökéletesek, amint a ti Mennyei Atyátok is tökéletes".


A dilemma az, hogy ha ezeket izomból akarja cselekedni az ember, elbukik, vagy ami rosszabb farizeussá válik. Ez ellen a belsőnk tiltakozik.

Isten megparancsolja, hogy szeressük egymást, magas erkölcsi elvárásai vannak. Ha valaki nem cselekszi, bolond emberhez hasonló, aki fövenyre építette a házát…


Kérdés: Hogyan feleljünk meg ennek, anélkül, hogy farizeussá válnánk?


Válasz: Ha MEGSZERETJÜK Jézus tanításait; értékrendjét saját magunkénak valljuk, BELSŐvé tesszük, interiorizáljuk.


Interiorizáció (pszichológiai fogalom)

Az ~ jelentése: viselkedési szabály elsajátítása, valamely norma ösztönössé válása.

~ (belsővé tétel): a szociális tanulás legmagasabb szintje. Az interioizáció folyamatában már a modell nem játszik fontos szerepet. A viselkedésformák vagy értékek átvétele, azért történik, mert az egybevág az egyén saját értékrendszerével és így annak átvétele magában is jutalomértékű.


Így nem keletkezik meghasonlás, hogy próbáljuk ugyan a KÜLSŐ tanításokat követni, de mintha a fogunkat húznák.


Az Újszövetségben van néhány ige, amit "dupla csavarnak" hívok, ami borít mindent. Ilyen például az alábbi. Érdemes vissza-visszatérnünk 1 Kor 13,1-3hoz, és azzal tesztelni, hol is állunk.


13,1 Ha embereknek vagy angyaloknak nyelvén szólok is, szeretet pedig nincsen én bennem, olyanná lettem, mint a zengő ércz vagy pengő czimbalom.

13,2 És ha jövendőt tudok is mondani, és minden titkot és minden tudományt ismerek is; és ha egész hitem van is, úgyannyira, hogy hegyeket mozdíthatok ki helyökről, szeretet pedig nincsen én bennem, semmi vagyok.

13,3 És ha vagyonomat mind felétetem is, és ha testemet tűzre adom is, szeretet pedig nincsen én bennem, semmi hasznom abból.


Tehát megfejthetem a Biblia sok titkát, akár még a jövőre vonatkozó próféciák értelmét is tudhatom, szétoszthatom az egész vagyonomat, vagy mártírhalált halhatok, ha szeretet nincs bennem, nulla pontot ér.

2022. júl. 15. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 KZitus ***** válasza:

Szia

Érdekes, ugyan akkor fura dolgokat írsz a lelkiismeretedről. Mintha az egy tőled független dolog lenne, és azt teszi veled, amit TE nem akarsz.

De ez a valóságban nem így működik.

A lelkiismeret az a képesség, amellyel önmagunkba nézünk, ítéletet alkotunk magunkról, tanúskodunk magunkról. Pál apostol a következőképpen írja le, hogyan működik a lelkiismerete: „a lelkiismeretem velem együtt tanúskodik. . . szent szellemben” Róma 9:1.

Minden ember lelkiismerettel születik, hiszen azt Isten plántálta az emberbe. Ez egy belső felismerés, érzékelés, hogy mi helyes és mi helytelen, és ezért menteget vagy éppen vádol minket.

A lelkiismeretet képezni kell, mert különben félrevezethet. Ingatag vezető, ha nem a helyes irányadó mértékek, vagyis nem az igazság szerint van képezve.

A fejlődésére rossz hatással lehet a környezet, a szokások, az imádati forma és a különféle viselkedési módok. Ezek alapján a helytelen irányadó mértékek vagy értékek alapján ítélheti meg a dolgokat helyesnek vagy helytelennek. Erre a János 16:2-ben találhatunk egy példát, ahol Jézus megjövendölte, hogy az emberek még meg is ölik Isten szolgáit, úgy gondolván, hogy ezzel Istent szolgálják. Saul (a későbbi Pál apostol) mondhatni gyilkos szándékkal indult Krisztus tanítványai ellen, és közben azt hitte, hogy ezzel buzgón Istent szolgálja. Itt olvashatsz utána: Cselekedetek 9:1; Galácia 1:13–16.

Kérdezed mit tegyél az eltompult lelkiismereteddel?

Egyedül az Isten Szava által megfelelően képzett lelkiismeret tudja helyesen mérlegelni és teljesen kiigazítani az életben felmerülő dolgokat, ahogyan azt a 2Timóteusz 3:16 és a Héberek 4:12 írja.

2022. júl. 15. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

6-os

Nem egészen így mondanám, hogy Isten büntetésétől való félelem motivált és többek között ezért is kezdtem el hinni, hanem inkább az Istentől való elszakadás gondolata, illetve az Isten nélküli örök élet nem volt túl csábító, csalogató számomra.

De ez csak egy a rengeteg motiváció közül, ami arra ösztökélt, hogy kövessem Krisztust.

2022. júl. 15. 18:45
 10/12 anonim ***** válasza:

#9 "Nem egészen így mondanám, hogy Isten büntetésétől való félelem motivált és többek között ezért is kezdtem el hinni, hanem inkább az Istentől való elszakadás gondolata, illetve az Isten nélküli örök élet nem volt túl csábító, csalogató számomra."


Igen, erre gondoltam. A hitre való rossz motiváció, ha a pokoltól való félelem az oka.

2022. júl. 15. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!