Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit gondoltok az unitárius...

Mit gondoltok az unitárius egyházról/felekezetről? Hosszú ideje keresem az én nézeteimnek leginkább megfelelő felekezetet és talán most megtaláltam. Nektek mi a véleményetekróluk? Mit gondoltok a teológiájukról? Van itt esetleg unitárius felekezetű?

Figyelt kérdés

2022. aug. 21. 18:38
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:

Az unitárius vallás


Az unitárius ember nem szokott sokat beszélni a vallás kérdéséről. Nem azért, mintha nem tartaná nagyon fontosnak a helyes vallásosságot, hanem azért, mert éppen nagyon fontosnak tartja. Ugyanis az unitáriusok Jézustól merítik vallásosságukat. Jézus pedig többek között azt mondotta: gyümölcséről ismeritek meg a fát. A fa, amely jó gyümölcsöt nem terem, kivágattatik s tűzre vettetik. (Mt. 7,19)

A vallás tehát belső, lelki állapot, amely meghatározza az embert. A vallás élet. Nem a sokbeszédűség, még a szertartások és avult hitvallások sem adják az igazán vallásos embert, hanem a mindig határozott benső hittől és szeretettől áthatott nemes, önzetlen cselekedet. Ha ismerem hitedet, ismerlek tégedet; ki tudom számítani cselekedeteidet.


Mindazonáltal mégis összefoglaljuk az unitárius vallás főbb elveit, hadd lássuk, hogy azokból milyen cselekedetek és életfolytatás következik.


1. az unitárius ember mindenek előtt az isteni jóságban hiszen. Isten, a mi és mindannyiunknak, az egész emberiségnek szerető édes Atyja, tiszta, zavartalan egység személyében és lényegében is. Azon van a hangsúly, hogy hiszünk az egy Istenben, a jóságnak és szeretetnek Atyjában! Az unitárius elme fontosnak tartotta az egységnek a teljes kihangsúlyozását. Nem azért, mintha abban a téves hitben volna, hogy Istent véges értelmünkkel meg tudnók határozni, hanem azért, mert erőszakosan fölállított, zavarbaejtő gondolatot nem akarunk táplálni a legfőbb valóságról. Maga Jézus is mindenkor így kezdte az imádságot: Atyám, mi Atyánk. A vallásban való őszinteség azt követeli tőlünk, hogy ne állítsunk fel zavarbahozó tételeket ott, ahol a szív őszinte tisztaságára és egyszerűségére van szükség. Mi abban vagyunk boldogok, hogy az Isten szeretet. Aki szeretetben van, Istenben van és Isten is őbenne. ( 1János 4,16)

2. az ember a menyei Atyának gyermeke. Jóra, nagyra hivatott. Az ember világa nem siralomvölgy, nem az elveszett paradicsom, hanem Isten országa, amely itt van a földön. Isten gyermekének, az embernek nincs szüksége bonyolult kitalálással készített megváltásra, helyettes elégtételre, hanem példaadásra, útmutatásra. A legnagyobb és legbölcsebb útmutató, tanító és példaadó a názáreti Jézus.

3. Jézus a legnagyobb vallásos szellem. Ő ismerte fel leghatározottabban Istennek Atyai jóságát. Mindennapi eledele az volt, hogy a mennyei Atya akaratát cselekedte. Azt akarta, hogy egyetlen ember se vesszen el, hanem mindenki az örök életre jusson. Ő maga mindenkor úgy érezte, hogy az Isten mindenkor vele van. Ez a tudat vezette az élet derűs napjaiban, a bethániai diadal útján, a meg-nem-értés és üldözés keserű óráiban, a getsemáné-kerti szorongás és a kereszt borzasztó kínjai közepette. Az ember Jézus nemcsak vallást hirdetett, hanem vallásosságát át is élte a maga teljességében. Amit tanított, azt meg is valósította. Hite és cselekedete, vallása és erkölcse összhangban voltak egymással. A szenvedő Jézus vigasztalónk nehéz sorsunkban, a mennyei Atya akaratát teljesítő Jézus példaadónk az életben, a tanító, nevelő mester pedig példaképe annak, hogy miképpen kell viselnünk magunkat embertársainkkal szemben. Jézus teljes mértékben előnkbe tárta embertársaink iránt való kötelességeinket is: „Szeresd felebarátodat, mint önmagadat.” Az egyéntől tiszta szívet kívánt: „Boldogok a tiszta szívűek.” A tisztaszívű emberiség olyan társadalmat alkot, ahol az emberek testvérek, egymásnak terhét, gondját felveszik, egymásért felelősséget éreznek. Ez a Jézus társadalma.

4. az unitárius ember meggyőződésből hiszen az egyház hivatásában. Isten országa ebben a szervezetben valósítható meg. A különböző felekezetek akkor állanak hivatásuk magaslatán, ha együttesen küzdenek az emberiség tökéletesbüléséért.

5. Isten világa örök, vége soha sem lészen. Semmi sem veszhet el, ami érték. Az emberi lélek is ilyen, Istentől származó örök érték. A lélek nem lesz a mulandóság martaléka, hanem a test halála után egy magasabb életben folytatja életét. Csak így érthetjük meg Jézusnak e mondását: „Legyetek tökéletesek, mint a ti mennyei Atyátok is tökéletes”. (Mt 5,48)


Ez a vallás arra kötelezi híveit, hogy Jézust követve, minden alkalmat felhasználjanak az egyéni tökéletesedésre, a társadalom javítására, Isten országának megvalósítására. Aki a szeretet munkájának áll szolgálatában, már az örökkévalóságnak részese.


B.P.


- Erdélyi Magyar Unitárius Naptár az 1948-ik szökőévre –

2022. szept. 24. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:

Komolyan mondom, ez a legtökéletesebb értelmezése a Jézusi tanítások nak.

Nincs nyoma sem hamis pápa-királynak, a gyónás, bűnbocsánati cédula árusításnak, a hamis Szentháromság értelmezésnek, stb.

2022. szept. 24. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:

Értem én, hogy nálad a pápa és Vatikán valami beakadt lemez, de nem nagyon kapcsolódik a témához. A kérdés az unitárius vallásról szól.

Amúgy még a muszlim vallás is sokkal inkább keresztény, mint az unitárius. Ők például elfogadják, hogy Jézus szűztől született és csodáit is, ellentétben a krisztustagadó unitáriusokkal.

2022. szept. 24. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:

Azért hozom példaként a katolikus vallást, mert ott "ugrik ki" legjobban, mennyire hamisan is lehet értelmezni a bibliát, mennyi gonoszság, csalás, hamisság simán elmegy.


Teljesen elfogulatlan vagyok, semmi közöm egyik irányzathoz sem, csak a kérdésre próbáltam választ adni.

Az unitáriusok rendben vannak....sok másikról ez nem mondható el, de aho te is mondtad, úgyis azt hiszel amit te akarsz.

2022. szept. 24. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:

De mi szerint vannak rendben? Szerinted vagy a Biblia szerint? Miért tagadják Krisztus feltámadását, ha az Újszövetség központi eleme? Miért tagadják azt, hogy Jézus szűztől született, vagy azt, hogy az Atya egyszülött Fia? Ezek mind benne vannak szó szerint.


Láthatóan nagyon rá vagy kattanva a katolikusokra, kb mint másfél pipás muszlim a keresztényekre, de a katolikusok ezeket nem tagadják, ahogy az anglikánok, ortodoxok, evangélikusok, reformátusok sem.


A Biblia helyes értelmezése nem lehet a Biblia tagadása, sőt Krisztus tagadása. Valami nagyon félrecsúszott, ha erre jutottál.


"Teljesen elfogulatlan vagyok, semmi közöm egyik irányzathoz sem"

Nyilván van az unitáriusokhoz, de még ez is lényegtelen a kérdés szempontjából.


"de aho te is mondtad, úgyis azt hiszel amit te akarsz."

Nem, én azt hiszem, amit a Biblia ír, amit éppenséggel az unitáriusok lelkesen tagadnak.

2022. szept. 24. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:

#16 Nem értelek.

Nem azt írtam, hogy unalmasak. Nem érted, amit írtam.

Az unitáriusok hite már a keresztény hit legalsó határát sem igazán éri el. Legalábbis erősen kétséges. Nagyon le kell tenni hozzá a lécet. Kire használhatjuk a keresztény megnevezést? Aki használják Jézus nevét? Mert náluk nagyjából ennyi. És ezt túlzás nélkül, nem rosszindulatból mondom. Nekem ez a bajom velük. Olyanok, mintha kb. buddhisták lennének, csak Buddhánál bölcsebb tanítónak tekintik Jézust, ezért őt követik. Jézust a bölcs tanítót. Jehova Tanúi hitükben közelebb állnak a protestáns felekezetekhez, mint az unitáriusok. Konkrétan szinte mindent tagadnak, amiért az ősegyházban emberek az életüket adták. Pál apostol tanítását is tagadják. Az evangéliumokat tagadják. Jézus életét tagadják. A kereszténység legalább 90%-át mesének tartják. Nekik még Krisztus feltámadása is csak legenda.

De, aki nem hiszi, menjen oda és kérdezze meg tőlük, ahogy én tettem.


Az a baj, hogy ahol hitben ők tartanak, mások onnan indulnak. Jézus egy bölcs tanító volt, aki mondott pár szép dolgot. Kivégezték és halála után a tanítványai meséket költöttek róla és tanították azt az életvitelt, amit Jézus fejlesztett tökélyre, ezért ő a fő példakép. Nagyjából ezt gondolják.

Én ezen már rég túlvagyok. Ezért mondom, hogy indítónak jók, ha valaki érdeklődik. Mégis hall Jézusról, meg a Bibliáról valamit. Mégsem kallódik a semmiben. De ettől még úgy gondolom, hogy ez egy hiányos elképzelés a valóságról.

2022. szept. 24. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
#16-os. Olvasom a többi válaszodat is. Nem tudom, hogy tisztában vagy-e vele, hogy a Vatikánon kívül, más keresztény felekezetek is léteznek. Ezt csak azért írom, mert eleve furcsa az érvelésed. Úgy állítod be, mintha léteznének a katolikusok meg az unitáriusok. Ez a két választás. És a többi felekezet hol van? A kép ennél azért jóval árnyaltabb.
2022. szept. 24. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:

"Teljesen elfogulatlan vagyok, semmi közöm egyik irányzathoz sem, csak a kérdésre próbáltam választ adni.


Az unitáriusok rendben vannak....sok másikról ez nem mondható el, de aho te is mondtad, úgyis azt hiszel amit te akarsz."


Vagyis nem keresztényként próbálod megmondani, hogy melyik irányzat van rendben és melyik nem. Így viszont nem tudom mitől lenne a válaszod releváns. Egyértelmű, hogy egy ateistának vagy egy agnosztikusnak az unitárius vallás tetszik legjobban, mert "szép tiszta". Felesleges sallangtól mentes. Csodáktól, feltámadástól stb. Meglehetősen racionális és "földhözragadt". Vonzó annak, aki keres "valamit", ami több mint amit látunk, valami spirituálisat, ami mégis irányt mutat, de azért kellőképen evilági is. "Volt egy ember, aki szép dolgokat tanított, amit érdemes megfogadni, mert jobbá teheti az életünk, talán a túlvilági életünket is." Ez egyszerű és hitet se nagyon igényel csak minimálisan. Én így látom.

A reformáció egy radikális mellékága ez az egyház. Külsőleg református és keresztény jegyeket hordoz, belül meg gyurma vallás.

Voltaképpen annyiban kell hinni, hogy van egy Isten, élt egy Jézus nevű ember, aki tanított és ez az Isten tevékeny létező, akivel kapcsolatba lehet kerülni és van valami az élet után. Hitét nézve, ennyi.

2022. szept. 24. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:

"Szerinted vagy a Biblia szerint? Miért tagadják Krisztus feltámadását, ha az Újszövetség központi eleme? Miért tagadják azt, hogy Jézus szűztől született, vagy azt, hogy az Atya egyszülött Fia? Ezek mind benne vannak szó szerint."

Én ezt könnyen megválaszolom. Mert tagadják a Bibliát. Nem meghamisították vagy ilyesmi, hanem eleve kiszínezett történetek, amiknek csak a erkölcsi mondanivalója a lényeg. Légy jó és ennyi. A Jézus életét bemutató evangéliumok is csak az erkölcsi tanítás miatt érdekesek. Légy jó. Szeresd a másikat, meg ilyenek. Az élete benne már csak mese. Nagyjából annyiban hisznek, hogy kivégezték, meg tanító volt. De Pál levelei, hogy lejött, meg megtestesült, szűztől született stb. már csak mesék. József az ács fia volt, akiből nagy tanító lett, mert Istennel kapcsolatba került és Isten kiválasztotta, hogy nagy tanító legyen, aki példát mutat az embereknek, hogy hogyan kell helyesen élni. De nem menekültek Egyiptomba, nem született szűztől...az egész születés története csak halála utáni mesék róla. Ezt gondolják az unitáriusok.

2022. szept. 24. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:

#29

Ez azért szomorú. Nem véletlenül írtam, hogy még a muszlimok is sokkal inkább keresztények. Bár azt nem tudtam, hogy ennyi mindent tagadnak, csak pár dologra kerestem rá még régen oldalukon.

2022. szept. 24. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!