Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi lehetett az özönvíz? Mikor...

Mi lehetett az özönvíz? Mikor lehetett? Hogy történhetett?

Figyelt kérdés

Ok, tudom, hogy létezik vallásellenesség, meg radikális, egyetemes, minden vallásra kiterjedő valláskritika is, amelyek mindent, ami a vallásokkal kapcsolatos elvetnek, esti mesének tartanak, de én most nem arra a válaszra gondoltam, hogy a világ minden terültén voltak nagyszerű művészek, akik elindították ezeket a történeteket.


Számomra ez eléggé elképzelhetetlen lenne, pusztán azért, mert szinte lehetetlen véleményem szerint, hogy egymástól hatalmas távolságokban élő népek mítoszaiban, illetve egymástól eléggé messze létrejött vallások szentirataiban írnak egy rettenetesen hasonló történetről, mégpedig az özönvízről és Noé bárkájáról. A történet nagyon hasonló jellemzőkkel szerepel a Héber Bibliában, valamint a judaizmus alapjaiból táplálkozó keresztény Bibliában, valamint muszlim Koránban, ezenkívül szerepel a történet a Védákban, valamint buddhista szövegekben, a zoroasztriánus Avesztában, a mezopotámiai (valószínűleg a zsidók, akik Mezopotámiából származnak is innen hozták), azték, inka, maja, görög, egyiptomi, kínai, illetve skandináv mitológiákban is. Lehet, hogy még másutt is megtalálható, de én ezekre emlékszem, illetve ezekről hallottam.


Lehet, hogy tényleg volt valami? Ha igen, akkor ez hogy is történt? Hol történt? Hogy történt? Van rá valami bizonyíték? Mikor történt? Ha semmi alapja nincs, és az egész egy kitaláció, akkor miért van ennyi vallásban, kultúrában, akár egymástól függetlenül is jelen?



2022. szept. 3. 15:53
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
90%
Gondolom szinte minden nép találkozott özönvízszerű jelenséggel, így minden népnél megjelenik a történet valamilyen formában.
2022. szept. 3. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

A történet alapja egyébként mindenhol hasonló: az emberiség körében annyira elterjed a bűn, hogy Isten/istenek/Teremtő Isten megbánja, hogy embert teremtett a Földre, viszont maradt egyetlen ember, valamint az ő családja/ismerősei, aki megmaradt az erkölcsös, igaz életnél, tiszta szívéből imádta azt a "lényt" (mitológiának, vallásnak megfelelően behelyettesíthető), aki később az özönvizet okozza, ezért egyedül ők kapnak kegyelmet az emberek közül. Ezután az Isten/istenek/Teremtő fogadalmat tesznek, hogy soha többé nem pusztítják el így az emberiséget.


Aztán minden kultúrában kicsit kipofozták a saját jegyeikkel, a mezopotámiaiaknál például Enil árasztja el a Földet özönvízzel (a neve hasonlít egyébként az ábrahámi Isten ószövetségi El/Elohim nevéhez), majd Ianna/Istár jár közben az emberekért, hogy többet ilyet ne tegyen Enil, az atyaistenség, illetve Ninil, Enil felesége csillapítja le férje haragját, amikor az emberek bűnei elkeserítik. Az ilyen részletek kultúránként eltérnek, de az alap történet szinte ugyanaz.

2022. szept. 3. 16:06
 3/20 anonim ***** válasza:
86%

Lehetséges, mivel az emberek a természeti csapásokat sokszor büntetésként értékelték, ezért a kialakult mitológiákban hasonló szerep jutott az özönvizeknek is.

Azt is el tudom képzelni, hogy még az emberiség egy korai szakaszában volt hasonló kataklizma, amikor még nem vándoroltak el mindenfelé a Földön.

2022. szept. 3. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
19%
Persze, hogy volt. Az ember genetikai állománya megfertőződött, ezért volt szükséges.
2022. szept. 3. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
44%

A bibliai Özönvíz történetről tudjuk hogy, nem történt meg, nem szó szerint értlemezendő, hanem teológiai üzenete van. Ezt a műfaji elemzés egyértelműen igazolja. A geológusok sem tudnak világméretű özönvízről. Az, hogy egy mítosz számos kulturában elterjedt, nem bizonyít semmit, csak azt, hogy helyi áradások voltak, amire legendákat költöttek.


Hogy egy mítosz elterjedése mennyire nem bizonyítja annak igazságát, azt igazolja az is, hogy számos kulturában élt az a hiedelem, hogy a vaginában fogak vannak:


[link]


Ettől függetlenül senki sem mondja, hogy ez igaz lenne.


A héber özönvízváltozat a Gilgames eposzt vette alapulhat. A bibliai szerző azt költhette át a saját teológiai nézeteinek megfelelően, hogy szembeállítsa a pogány isteneket, Izrael Istenével. Csak míg a Bibliában Noé a hős, addig a sumer változatban Untnapistim kapta ezt a szerepet.


Üdv,


Egy ateista.

2022. szept. 3. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 szp72 ***** válasza:
70%

Az egész világot, még a legmagasabb hegyet is elöntő világkatasztrófa tudományos alapon nem nagyon elképzelhető. Az viszont nagyon is könnyen lehetséges, hogy volt egy szokatlanul nagy, több földrészt is érintő áradat, ami sok nép emlékezetében megmaradt.


Azt mondják, hogy az utolsó jégkorszak, hatalmas esőzésekkel, olvadással, és áradásokkal ért véget, amelyben több nagytestű állatfaj, például a mamutok is kipusztultak.


[link]

2022. szept. 3. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

#6.

Nyilván, ilyesmire gondoltam, mint amit te is írsz. A vallásokban vannak túlzások, hiszen a kor embere nem rendelkezett még eléggé nagy ismerettel a tudományok területén, amivel pontosabban le tudta volna írni a történéseket. Nem ismerte a Föld különböző területeit 100%-ban, valamint nem ismerte Noé (bármi más néven behelyettesíthető) korát. Rengetegen meghaltak, viszont voltak akik túlélték. A teremtéstörténet is ilyen. Nyilván nem napok alatt teremtette Isten a különböző dolgokat, hanem nagyon hosszú évtömbök, évezredek, évmilliárdok alatt, azonban a sorrend jó, valamint ha jól tudom ma már vannak olyan elméletek, amelyek mindenféle vallás nélkül azt állítják, hogy tényleg egykor minden egy pont volt, illetve később az emberiség is visszavezethető egy közös ősre, amely szerint valójában tényleg mindannyian rokonok vagyunk nagyon messziről. Régebben foglalkoztam teológiával, és ott volt egy téma Teremtéstörténetek és evolúció címen.

2022. szept. 3. 18:48
 8/20 A kérdező kommentje:
Opsz, nem fejeztem be: szóval nem rendelkeztek elegendően pontos tudással a dologról, ezért "kerekítettek, egyszerűsítettek" úgy, ahogy a korukban is tudták értelmezni, valamint amilyen ős-őshagyományok fennmaradtak.
2022. szept. 3. 18:49
 9/20 anonim ***** válasza:
58%

A bibliai özönvizet nagyon jól tudjuk, hogy mi volt.

Legalább 4-szer leírtam itt.

Esetleg visszaolvasni?

2022. szept. 3. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 Darius- ***** válasza:
Az örmény mitológia kimaradt, pedig éppen náluk az Ararát hegy, az ő szent hegyük. Mivel több helyen is feljegyezték, biztosan megtörtént globálisan. Talán összefüggésbe hozható valamilyen gleccser olvadásával akár. Vagy cunami, egy nagyobb vulkán kitörése okozhat globálisan is ilyet. Nemrég Indonéziában volt cunami, viszonylag nagy területre korlátozódott, de nyilván egy annál nagyobb méretű vulkán még nagyobbat eredményezhet.
2022. szept. 3. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!