Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan lehet egy vallást...

Hogyan lehet egy vallást hirdetni?

Figyelt kérdés
Mivel lehet az emberek véleményét megváltoztatni a hitükkel kapcsolatban?

2022. okt. 7. 00:07
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
71%

#20

Mivel több ezer év alatt egyetlen egy szolid bizonyíték sincs istenben, ezért hitnek sorolnám be.


Egy valótlan dolog amiben emberek hisznek.

Persze ezen belül lehetnek képzelgések, hogy azt hiszed isten beszél hozzád stb...

2022. okt. 8. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:
82%

#20


"Hát mert szerinted az istenhit "képzelgés" - ezt akarod mondani."

Bár nem hozzám intézted a kérdésed, az istenhit hit, nem tudás. Amikor valaki olyan dolgokban hisz, amire nincs bizonyíték, az a hit, a hiszékenység.


Egy olyan dolgot népszerűsíteni, ami nem bizonyított, hanem hiten, hiszékenységen alapul, az nem feltétlen hirdetnivaló. Nem kellene másokra erőltetni, házalni vele, terjeszteni.


"De lehet, hogy van olyan, hogy egyesekben van spirituális érzékenység (avagy spirituális "intelligencia"), másokban meg nincs."

Persze, megfogalmazás kérdése. A spiritualitásnak viszont nincs köze az intelligenciához, nem érdemes a két szót egy kifejezésben használni. Én a spiritualitásra való hajlamot mondanám helyette. Sok hívő összemossa a spiritualitást a hitével, olyan módon, mintha azt csak hívő ember élhetné meg.


"Es akiben van, olyan dolgokat érez és ért meg, amit mások nem."

Hát igen... Ez a képesség lehet kincs, amikor valaki tehetséges bizonyos területen, például jól bánik a lovakkal, mert megérzi, szinte kitalálja a gondolataikat. Meg olyanok is vannak, akik olyan dolgokat látnak, amiket nem csak nem látnak mások, de nem is léteznek. Érdemes határvonalat állítani a két jelenség közé.


"Minden attól fugg, melyik irányban vagy elfogult, és hogy szeretnéd hallani."

Teljesen igazad van. Személyes tapasztalatom szerint a legtöbb valláshírdető szerint ő mindent jól tud, mindenki más meg vak.

2022. okt. 8. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:
0%

Szent Szellemmel együtt.


Amikor az Úr Szelleme rászáll emberekre, új dolgok kezdenek történni. A Szent Szellemmel betöltött emberek elkezdenek ellenállni az ördögnek, és az elfut tőlük. Bátortalan vagy? A Szellem által bátor leszel! Bár úgy élünk a világban, mint bárányok a farkasok között, de ebben a történetben a bárányok a támadók! Hatalmat kaptunk, hogy kígyókon és skorpiókon tapossunk, és az ellenség minden erején. Ha átéled a Szent Szellem erejét, a hited átkerül a pusztán intellektuális szintről a természetfölöttire. Ha őbenne élünk, erőt nyerünk, megfutamítjuk a démonokat és szabadulást hirdetünk testnek, léleknek és szellemnek! Legyetek áldottak! REINHARD BONNKE

2022. okt. 8. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:
13%

22


"képzelgés" nem egyenlő "hit"

"hit" nem egyenlő "hiszékenység"

semmilyen világnézet nem bizonyított


"a legtöbb valláshírdető szerint ő mindent jól tud, mindenki más meg vak"

igen, ugyanígy a militáns és térítő ateisták is


"A spiritualitásnak viszont nincs köze az intelligenciához, nem érdemes a két szót egy kifejezésben használni. Én a spiritualitásra való hajlamot mondanám helyette."

te ezt mondod, mások meg azt, hogy van értelmi intelligencia, érzelmi intelligencia és spirituális intelligencia

2022. okt. 8. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 anonim ***** válasza:
80%

""hit" nem egyenlő "hiszékenység""

Ez erősen demonstrálható.


"semmilyen világnézet nem bizonyított"

Dehogynem.

Az hogy én nem hiszek a paranormálisban és istenekben sem, az objektíven igaz.


"igen, ugyanígy a militáns és térítő ateisták is"

Az a baj, hogy csak te állítasz pozitívan és akinek nem tetszik, az egyből szemét szúr neked.

Úgy hogy bizonyítékot sincs.

Jak de szomorú.


"te ezt mondod, mások meg azt, hogy van értelmi intelligencia, érzelmi intelligencia és spirituális intelligencia"

Mivel az érzelmi intelligencia arról szól, hogy mire hogyan reagálsz és az hogyan nyilvánul meg a külvilág felé, ezért igen.

Viszont lehet nem pont így kellene nevezni, mert megtévesztően hangzik.

Legalább is olyanoknak, akik nem veszik a fáradságot, hogy fél percig gondolkodjanak.


Spirituális intelligencia meg egy nonszensz fogalom.

Oximoron.

2022. okt. 9. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:
30%

25

Először is, vedd észre, hogy nem mondtam, hogy ateista vagyok-e vagy istenhivő vagy bármi.

Igy olvasd, amit írok.


""hit" nem egyenlő "hiszékenység""

Ez erősen demonstrálható."


Demonstráld. Sorold fel azokat a szociálpszichológiai, illetve szemantikai vizsgálatokat, kutatásokat, amelyek bizonyítják, hogy a hit ugyanaz, mint a hiszékenység. Lehetőleg nemzetközi is legyen benne, mert más nyelveken a két szó általában nem hasonlít, nehogy etimológiai interferencia kerüljön bele.


"Az hogy én nem hiszek a paranormálisban és istenekben sem, az objektíven igaz."

Az lehet igaz, hogy te nem hiszel, de AZ nem bizonyított, hogy a világnézeted, amelyet magadénak vallasz (bármi is legyen), az igaz. Ahogy senkié.


"Spirituális intelligencia meg egy nonszensz fogalom.

Oximoron."

Egyes filozófusok, pszichológusok és fejlődéstan elmélettel foglalkozó szakemberek használják. Nézz utána a definíciónak. Nem mondtam, hogy ez áll az istenhit mögött, csak hogy egyesek szerint.

Nem kevésbé nonszensz, mint találomra olyan szavakat bedobálni, hogy a hit "képzelgés" meg "hiszékenység". Ennyi volt a mondanivalóm.


Neked meg a 21-nek még azt mondom, hogy az ember elméjében több száz olyan mechanizmus van, amely megakadályozza, hogy csak azt fogadja el igaznak, amelyre tudományos bizonyíték van. Ezekre tényleg neuropszichiátriai bizonyítékok vannak.

Minden épelméjű ember tart olyan dolgokat igaznak, amely objektíven nem megalapozott, te is, én is.

2022. okt. 9. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:
72%

"Először is, vedd észre, hogy nem mondtam, hogy ateista vagyok-e vagy istenhivő vagy bármi.


Igy olvasd, amit írok."

Így olvasom és még mindig nem értek veled egyet.

Tudod az igazságnak semmi köze sincs ahhoz, hogy ki írja és ő milyen ember.


"Demonstráld. Sorold fel azokat a szociálpszichológiai, illetve szemantikai vizsgálatokat"

Elég a definíciókat felsorolnom.

De előtte megteszek valami mást.

A legszélsőségesebb tettekért valamilyen szintű hit felelős.

Az emberi elme sebezhetővé tétele, hogy neked egy megváltóra van szükséged és egy senki vagy.

Szociális befolyás, nem kérdezhetsz, elvárt bólogatás.

Sorolni lehetne milyen károkat okoz maga a vallás (tehát hit).


Hit: annak elfogadása, hogy valami létezik vagy igaz, különösen, ha nincs bizonyíték.


HA ez szerinted nem hiszékenység, hogy bizonyíték nélkül dolgokat fogadunk el és alakítjuk át szervesen az életed, akkor nem tudom mit kellene mondanom :D


"Egyes filozófusok, pszichológusok és fejlődéstan elmélettel foglalkozó szakemberek használják."

Igen, meg rengeteg mást is csinálnak filozófusok és pszichológusok.

Érdekes én egyszer nem hallottam ilyenről.

Biztos gyakran előfordul.

Bevett szokás, mert hatékony / hatásos. Tuti.


"Nem mondtam, hogy ez áll az istenhit mögött, csak hogy egyesek szerint."

Én sem mondtam, szóval nem tudom mire reagálsz.

Ugyan úgy idiótaság istenhit nélkül.

Jah és ezt itt hagyom:

[link]


"Ennyi volt a mondanivalóm."

Nagyon vékony volt akkor a mondani valód.


"több száz olyan mechanizmus van, amely megakadályozza, hogy csak azt fogadja el igaznak, amelyre tudományos bizonyíték van"

Oké, mi létezik, amely rosszabbá teszi az életünk, hogy nem tudjuk tudományon belül bizonyítani és nem tudjuk?

Nem fogadom el az alap premisszát, de kíváncsi vagyok példákra.

2022. okt. 10. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:
69%

#26


""hit" nem egyenlő "hiszékenység""

Dehogynem. Magyarul nem találtam kapcsolódó értelmes anyagot, mert a Google keresés eredménylistáját ellepték a hívő szerecsenmosdató kijelentéseki, miszerint a hit nem hiszékenység. Persze, ha sokan mondják, akkor igazzá válik?

Itt egy wiki oldal angolul: [link]

"Credulity is a person's willingness or ability to believe that a statement is true, especially on minimal or uncertain evidence. Credulity is not necessarily a belief in something that may be false: the subject of the belief may even be correct, but a credulous person will believe it without good evidence."

Ebben minden benne van. A hit és a hiszékenység egyetlen dolgot fejez ki.

2022. okt. 10. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:
30%

"nem tudom mit kellene mondanom"


mondtam: "Sorold fel azokat a szociálpszichológiai, illetve szemantikai vizsgálatokat, kutatásokat, amelyek bizonyítják, hogy a hit ugyanaz, mint a hiszékenység. Lehetőleg nemzetközi is legyen benne, mert más nyelveken a két szó általában nem hasonlít, nehogy etimológiai interferencia kerüljön bele."

De csak azt demonstraltad, hogy bizonyíték nélkül állítod, hogy a hit és a hiszékenység ugyanaz.

"HA ez szerinted nem hiszékenység, hogy bizonyíték nélkül dolgokat fogadunk el...": ez volna a bizonyíték?!


"tekintélyre hivatkozás" De okos valaki, csak olvasni nem tud.

Nem állítottam, hogy igaz.

Csak mondtam, hogy vannak, akik ezt mondják, és ez nem tekintélyre hivatkozás.


"Nagyon vékony volt akkor a mondani valód."


Igy van, és ezt regisztráld kérlek, mert így is marad. Ne dobálózzunk a levegőbe azzal, hogy a hit "képzelgés" meg "hiszékenység". Az ateizmus hitelességét járatjuk le vele. Ennyit mondtam, és ennél maradok.

2022. okt. 10. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
100%

28

"A hit és a hiszékenység egyetlen dolgot fejez ki."

nem ugyanaz, egyik nyelvben sem


gullibility (Cambridge):

"the quality of being easily deceived or tricked, and too willing to believe everything that other people say:

His arguments are aimed at the public's gullibility rather than their intelligence.

The couple asked not to be named because they were embarrassed at their gullibility."


faith (Oxford):

"1.

complete trust or confidence in someone or something.

"this restores one's faith in politicians"

2.

strong belief in the doctrines of a religion, based on spiritual conviction rather than proof.

"bereaved people who have shown supreme faith""


hit (magyar ertelmezo szotar):

"hit főnév -et, -e [ë, e] (többes számban ritka)

1. Meggyőződés olyasmiről, amit tapasztalati úton v. tudományosan nem tudunk igazolni, és mégis igaznak, bizonyosnak tartunk. Szilárd hit; a nyilatkozat őszinteségébe vetett hit; megrendül, meginog a hite vmiben; igaz hitem szerint; legjobb hite szerint. Ez az élmény megerősítette hitében.  Ha férfi vagy, légy férfi, Legyen elved, hited. (Petőfi Sándor) A tragédia abból származik, ha az ember abszolút hittel veti bele magát valamibe. (Móricz Zsigmond) || a. Bizalom vkinek jellemében, képességeiben. Hitét ® helyezi vkibe. Megingott, megrendült a belé vetett hitem. || b. Rendsz. tévesnek bizonyuló vélekedés vmely személy v. tényállás felől; hiedelem. Az a hit felőle, hogy …: azt hiszik, azt tartják róla; abban a hitben van, hogy …: tévesen azt hiszi; abban a hitben ® ringatózik, hogy …; megerősít vkit hitében; vkinek a hitét ® táplálja; azt a hitet táplálja magában, hogy …  Szegény atyánk! … Mert ő becsűletes lelkű, igaz: Azt gondolá, hogy minden ember az. | És e hitének áldozatja lett. (Petőfi Sándor) Én abban a hitben voltam, hogy ön szakember. (Mikszáth Kálmán)

2. Meggyőződés arról, hogy vmely esemény v. állapot feltétlenül bekövetkezik. A győzelembe vetett hit; hit a világforradalomban, a munkásosztály jövőjében, az emberiség haladásában.  Vagy bolondok vagyunk s elveszünk egy szálig, Vagy ez a mi hitünk valóságra válik. (Ady Endre)

3. (vallásügy) Meggyőződés vmely isteni hatalom létezéséről és a rá vonatkozó vallási tételek igaz voltáról. Buzgó, élő, sziklaszilárd hit; Istenben való hit; a feltámadásban való hit; hit a túlvilági életben; hitében megingat vkit; ® megvallja hitét; hitétől eltántorít vkit.  Virágot terme még a szellem is: A költészet s hit ábrándképeit. (Madách Imre) || a. Meggyőződés vmely, a mitikus képzelet szülte lény v. jelenség létéről, valóságáról. Hit vmiben v. vmiben való hit; boszorkányokban való hit; hit a szellemekben.

4. (vallásügy, választékos) Vmely vallásfelekezettől vallott és hirdetett vallási tételek rendszere; vallás. ® Igaz hit; keresztény, mohamedán hit; a hit ágazatai ¬; vmely hiten van; egy hiten van vkivel: a) ugyanazt a vallást követi; b) hasonló nézet(ek)et vall; ® áttér vmely hitre; ® kitér vmely hitre; vmely hitre ® tér; vmely hitre ® térít vkit; ® felvesz vmely hitet; felveszi a keresztény hitet.  Előbb való a hit parancsolatja. (Katona József) Az én áldott feleségem egy hiten van velük. (Móricz Zsigmond) || a. (vallásügy, választékos) Ez a rendszer mint az egyéntől elfogadott és követett vallás. Kitér a hitéből: a) régi vallását elhagyja, s esetleg más felekezet tagja lesz; b) (ritka) szakít elveivel, meggyőződésével; (tréfás) (ha meghallja,) kitér a hitéből: ha m., nagyon megbotránkozik.  Szerelme hevében s annyi szép remények közt, feledé hitéről kérdezősködni. (Eötvös József)

5. (választékos) Esküvés, eskü. Hit alatt vall: esküvel erősíti vallomását; hitét megszegi; hitét megtartja; hitet tesz vmire; nem játszik a hitével; hittel kötelezi magát; vallomását hittel erősíti.  Tégy hit alatt erős igéretet. (Arany János) Bizonyos vagyok benne … le merném tenni a hitet. (Mikszáth Kálmán) || a. (tájszó, régies) Házasulandók egyházi eskütétele; esküvő.  Hitre az új párt kis templomba vezették. (Arany János) Csak úgy hit nélkül voltak házasok. (Gárdonyi Géza) || b. Hitet tesz vmi mellett: a) esküvel erősíti, hogy igaz; b) ünnepélyesen kijelenti, hogy hisz benne; c) (választékos) állásfoglalásával, magatartásával, tetteivel megmutatja, hogy meggyőződéssel csatlakozik hozzá. Hitet tesz a demokrácia, a szocializmus mellett.

6. (régies) Becsület, ill. becsületszó vmely ígéret megtartására v. vmely állítás erősítésére. Hitére fogad vmit; hitemre (mondom); hitét leköti.  Fejedelmi hitemre! – és a hit nem szellő – Meglakol a vakmerő. (Arany János) || a. (katonaság, régies) A legyőzötteknek szabad elvonulást, bántatlanságot biztosító írásbeli v. szóbeli ígéret. Hitre megadta magát az ellenségnek. || b. (elavult) Ünnepélyes ígérettel vállalt feladat, kötelezettség.  Az ország alkotmányos szabadsága nem oly sajátunk, melyről szabadon rendelkezhetnénk; hitünkre bízta a nemzet annak hű megőrzését. (Deák Ferenc) Kulcsait a várnagy hite alá bízza. (Arany János) || c. (tájszó) Szavahihetőség; hitel. Nagy hite van: sokat nyom a szava. Nincs hite: a) nem hisznek neki, mert hazug; b) nincs hitele (3).


hiszékeny (magyar ertelmezo szotar):

"hiszékeny [ë] melléknév -en, -ebb [e, e]

Olyan <személy>, aki bármiben könnyen hisz, akit könnyű félrevezetni. Hiszékeny nő, vevő. Becsapja a hiszékeny embereket."

hiszékenység: a melléknévből képzett főnév

2022. okt. 10. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!