Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi értelme megkeresztelni egy...

Mi értelme megkeresztelni egy gyereket, ha mindkét szülő teljesen ateista, pusztán "Mert úgy szokás"?

Figyelt kérdés

Egyrészt nekik is a becsületük sérül ezzel, hiszen a saját világnézetüket tagadják meg vele. Másrészt ez a hívő embereknek szentség, aminek kb. a meggyalázása, ha a szülők megfogadják, hogy a keresztség szellemében nevelik a gyermeküket, ha amúgy maguk is tudják, hogy biztosan nem.


Annyira képmutató és álszent dolog bármely világnézetről szemlélve. Kultúrkereszténység...


Mi értelme, most komolyan?



2023. jan. 21. 00:34
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:

"Ez nem szokás kérdése. Teljesen értelmetlen a vallásokból szokást csinálni."

Sok értelmetlen szokás van. Ez nem változtat azon, hogy ez már egy szokás sok család esetén.

Egyébként én eleve a gyerekkori keresztelést sem támogatom mert semmilyen beleszólása nincs a gyereknek. Ezt én így nem tartom jogosnak.

Persze ez nem változtat azon, hogy csinálják-e ahogyan az, hogy szerinted értelmetlen szokás nem változtat azon, hogy szokás-e.



"Az ilyen emberek szintén képmutatók. Nem igazi hívő az, aki valaki mást hazugságra kényszerítene, illetve egy amúgy szentséget olyan emberre kényszerítene, akinek ez semmit nem jelent."

Szerintem a nagyikat inkább ilyenkor az vezérli, hogy aggódnak az unoka lelkéért.


"Ha én lennék ebben a helyzetben, nekem a saját világnézetem fontosabb lenne, mint a nyávogó nagyi."

Van akinek többet jelent lezárni egy számára értelmetlen és értéktelen vitát ha úgy boldogan lehet családjával és legalább boldog lesz a nagyi is. Megértem ezt is de én nem így járnék el.



"Egyrészt a saját ismeretségi körödből hosszabb távú következtetést levonni nem éppen helyes. Másrészt érvelési hiba a "bezzeg ti is...". Egy adott állítást, érvet nem cáfol a másik fél vélt, vagy valós hibája. "

Nem is cáfolni akartam. Pusztán felhívni a figyelmet arra, hogy nem csak az ő esetükben fordul elő ez. Az általam hozott példák hosszú távúságára, pontosságára, ... nem látsz rá. Így ezt hagyjuk.


"Ha vannak álszent és képmutató, magukat vallásosnak mondó kultúrkeresztények, akkor az ugyanerre indokot ad az ateisták számára is..."

Indokot nem add rá. De azt lásd be, hogy kicsit furcsán veszi ki magát, hogy számon kérsz máson valamit amit közben te sem tartasz be, most esetünkben persze nem te nem tartod be hanem a keresztény emberek egy része. De erre a részre már így is több figyelmet szenteltünk mint amit szeretettem volna.

2023. jan. 21. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 A kérdező kommentje:

#11.

Miért lenne furcsa? A dohányos apa is eltilthatja a gyerekét a dohányzástól... Lehet, hogy éppen azért, mert saját tapasztalatból beszél.


De az ókori Izraelben a farizeusok is a Mózes székébe ültek, és erőszeretettel parancsolgattak a népnek, pedig az ő életük nem volt annyira szent, mint amit elvártak volna a néptől. Jézus arra tanította az embereket, hogy tartsák meg azt, amit a farizeusok mondanak, de cselekedeteikben, és képmutatásukban ne kövessék őket. Furcsa számomra, hogy Jézust sok progresszív ember kigúnyolja, pedig egy filozófusként, morálfilozófusként rengeteg olyat tanított, ami manapság egy szociális, illetve ideális társadalom alapja lenne.


A minimálbérért dolgozó, lecsúszott, részeges családapa is előírhatja a gyerekének, hogy legyen kitűnő...


Ha mindig csak az vártuk volna el a másiktól, mint amit mi is megtettünk, akkor nagy eséllyel egy barlangban csiholnánk a tüzet, ha azt kitapasztaltuk volna egyáltalán. Ebből adódóan soha nem érv, a "bezzeg te is...". Ugyanolyan nevetséges, mint amikor ugyanaz a rikácsoló nagyi amúgy tesz a vallási parancsolatokra, törvényekre, mert "Nekem ne mondják meg azok a papok, akik...!", és mindig a templom hátsó sorába ül pletyizni egyet a barinőkkel.


Ez nem szokás, ez nem hagyomány. Ha így lenne, akkor a papok, lelkészek nem tennének ki feltételeket. Ez egy nagyon komoly szertartás, amivel a gyerek tagja lesz a kereszténységnek. Régen három ünnepen volt keresztelő: húsvétkor, meg pünkösdkor, meg vízkeresztkor (a három egyszerre legősibb és legnagyobb keresztény ünnepen), komoly tanulás és bűnbánat előzte meg, majd bemerítkezéssel kereszteltek, először a folyókban, majd később keresztelőkápolnákban, medencékben (nagyjából úgy, ahogy ma az ortodox keresztények is teszik). Később jött a gyerekkeresztelő, már Szt. Iréneusz és Órigenész is beszámol róla, mivel koránt sem volt biztos, hogy valaki megéli a felnőtt kort, és a keresztény családok megkeresztelték a gyermekeiket, már viszonylag hamar, a földalatti, rejtett, keresztény gyülekezetekben. Ősi keresztény szertartásról beszélünk, amit először Keresztelő (Szent) János vándortanító, vándorrabbi, aszkéta alkalmazott először, hogy jelképesen lemossa róluk a bűneiket. Sok ateista család akkor miért nem kereszteli meg a gyerekeit? Ha annyira ragaszkodik valaki valami hasonlóhoz, akkor miért nem tart névadót?

2023. jan. 21. 15:53
 13/34 anonim ***** válasza:

Ateista szülők gyerekét pap (katolikus) biztos nem fogja megkeresztelni. Ha hazudnak mindenfélét a papnak, akkor lehet, hiszen általában a pap jóhiszemű és elhiszi (vagy kénytelen elhinni, mert jobbat úgy se tud).


Hogy ilyen szülők miért akarnak keresztelőt, azt nem tudom, gondolom azért, mert szép, mert szokás volt a családban. Sok pár egyházi esküvőt is azért akar, mert olyan szép és a filmekben is látják, aztán akkor esnek pofára, amikor kell nekik jegyesoktatásra járni és egyebek.

2023. jan. 21. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:
Valójában nem tudhatod, hogy akit Te ateistának vélsz, annak mi van a szívében. Lehet, hogy hit van benne, csak ez még nem látszik kívülről.
2023. jan. 21. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:
0%

A hivő embereknek, mint én. A babák keresztelése nem szentség, hanem istenkáromlás, mivel egy baba nem tudja befogadni istent és aszerint élni..., mert még baba...


Amúgy ha nem lenne ateista, akkor is mi értelme lenne? Akkor is csak szokás. Nem ettől leszel istenkövető, nem ettől leszel keresztelkedett. Ahogy nem azért leszel pszichológus, mert van papirod, vagy szülő, mert van papirod, hogy van gyereked. Isten leszarja a papirt.

2023. jan. 21. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 A kérdező kommentje:

#15.

De. Pontosan ettől fogsz a kereszténységhez tartozni. Ez lemossa az addig elkövetett bűneidet rólad (ha voltak). Szimbolikusan meghal az előző életed, és Krisztus szellemében támadsz fel az életet adó vízből, ami ezáltal nem csak testi, hanem lelki táplálékká is válik. Ez egy spirituális találkozás.


A keresztelő mindig kötelező keresztény szertartás volt! (Nem vagy igazi hívő, ha nem így gondolod, hiszen Jézus is már megkeresztelkedett.)


És mi van akkor, ha a gyerek nem éli meg mondjuk azt a kort?

2023. jan. 21. 19:16
 17/34 anonim ***** válasza:

#16

Hagyd őt kérdező, csak azt tehetjük, hogy imádkozunk érte, Isten vezesse ki tévelygéseiből a hit világosságára.

2023. jan. 21. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 anonim ***** válasza:
Nálunk pl. keresztelés előtt van egy néhány alkalmas beszélgetés a szülőkkel. Ha itt kiderül, hogy az egészről fogalmuk sincs és semmilyen elköteleződés nincs bennük a katolikus keresztény hitbeli nevelésre, akkor a plébánosunk elküldi, hogy ha jobban meggondolták, akkor jöjjenek vissza. Volt már erre példa..
2023. jan. 22. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:
A szülők, ha úgy gondolják, hogy ateistàk, tehát megválaszthatják azt, hogy nem keresztények...Akkor a gyermeküktől miért veszik el a jogot, hogy később élete során bàrmelyik vallás mellett is dönt, szabadon csatlakozhasson? Sokaknak lélekben negatív érzést kelt, ha meg vannak keresztelve és mégsem abban hisznek, illetve ha át akarnak más vallásra térni...
2023. jan. 22. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim válasza:
Én azért gondolkodtam el rajta, hogy megkereszteltessem-e a gyerekem, hogy ha egyszer egyházi esküvőt szeretne majd - mert az milyen szép - akkor ne kelljen órákra járnia előtte a paphoz, mint sok barátomnak felnőtt korában XD Aztán nem kereszteltettem meg, hogy döntésben arról, akar-e vallásos lenni, vagy melyik vallást szeretné felelni.
2023. jan. 22. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!