Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Tényleg ilyen a katolikus...

Tényleg ilyen a katolikus böjt? 40 napig nem esztek húst?

Figyelt kérdés
Katolikus ismerősöm a nagyböjt idején 40 napig nem eszik húst, naponta 3-szor eszik, de csak egyszer lakik jól. Ezt tényleg így "kell"?
2023. márc. 4. 21:06
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:

A muszlimok pedig Ramadam alatt napfelkeltetol napnyugtaig nem ehetnek es nem ihatnak semmit. Mikor lemegy a nap, eloszor datolyat esznek, hogy ne kezdjenek el rogton falni, es akkor napnyugta utan igazi, boseges, sokfogasos lakomat esznek.

Ez akkor nehez, ha Angliaban elo muszlimokrol van szo, es a Ramadan nyarra esik: nagyon keson megy le a nap, 11-kor, reggel 4-kor felkel, es nyaron meleg van, nem ihatnak hajnal 4-tol este 11-ig egy kortyot sem. Akkor szoktak szenvedni, mert Indiaban, Pakisztanban stb. hamarabb van napnyugta. Viszont ok a gyogyszereket bevehetik, ahogy kell, vizzel, es ha betegseg miatt valaki (pl. cukorbeteg) muszaj tobbszor egyen napkozben, azt is lehet.

2023. márc. 5. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
Bocs, az 5. vagyok, és most látom, hogy elírtam. Szigorú böjti napokon csak egyszer szabad jóllakni. Elnézést.
2023. márc. 5. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:

"az ortodoxok ... templomba sem mehetnek, csak akkor, ha aznap semmit nem ettek, reggel kavet sem lehet, sot, a reggeli gyogyszeredet sem veheted be, ha fel lenne irva. Ha beveszed a szivgyogyszeredet, kulonben rosszul lennel, akkor nem kaphatsz eucharistiat."

Forrás?

2023. márc. 5. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
43%
Ez már bőven beleesik a valláskárosult fanatikus kategóriába...
2023. márc. 5. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
Valószínűleg nem is igaz, de te mindjárt jössz valláskárosultazni...
2023. márc. 5. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
0%
Ok. A peldára írtam, mindegy, hogy igaz-e. Ha van aki ezt így betartja, beteg dolog.
2023. márc. 5. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:

13

Figyelj csak, Matt Whitman-nek vannak Youtube videoi, aki kulonbozo felekezetekhez megy el Amerikaban, es tobb ortodox templomban jart. Valamelyik vidojaban mondta ezt a pap, de nem emlekszem, melyik. Azt sem tudom, hogy ez mennyire altalanos ortodox kovetelmeny.

lehet, hogy ez volt, de egyaltalan nem biztos

https://www.youtube.com/watch?v=LTA8jbsm_XI&ab_channel=MattW..

2023. márc. 5. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:

"az ortodoxok az ev feleben gyakorlatilag veganok, mert mindig van valami unnep vagy alkalom. Ok templomba sem mehetnek, csak akkor, ha aznap semmit nem ettek, reggel kavet sem lehet, sot, a reggeli gyogyszeredet sem veheted be, ha fel lenne irva. Ha beveszed a szivgyogyszeredet, kulonben rosszul lennel, akkor nem kaphatsz eucharistiat. Ez de durva!"


Ebből annyi igaz, hogy igen, viszonylag sokat böjtölnek az ortodoxok. Többnyire minden szerda és péntek szigorú böjti nap, ha nincs valami ünnep. Ezeken a napokon gyakorlatilag vegánok. Plusz az ünnepekre is böjttel szoktak készülni.


"Ok templomba sem mehetnek, csak akkor, ha aznap semmit nem ettek, reggel kavet sem lehet,"

Ez nem igaz ilyen formában. A böjt nem feltétele a templomba menésnek. Bárki bemehet a templomba. Max. az eucharisztia vételének feltétele, de még ez is sarkos. Eleve ha valaki nem áldozik éppen valami miatt, akkor böjttel se kell készülnie rá. Ha valaki áldozik, éjféltől kezdve, nem szokás enni és inni, hogy az eucharisztia legyen az első étel és ital, ami bele kerül. A liturgiák általában délelőtt szoktak lenni, szóval azért ez többnyire nem annyira extrém.


De! : "sot, a reggeli gyogyszeredet sem veheted be, ha fel lenne irva."

Ez nem igaz. Mert a böjt a betegekre sosem vonatkozik. Kismamákra sem stb. Az életet veszélyeztetni nem szabad a böjttel. Nem az a lényege, hogy belehalj. Ha valaki gyógyszert szed, akkor természetesen azt beveheti vagy cukros és ennie kell, mert különben rosszul lesz. Az ilyesmit egyénre szabottan megszokták beszélni a pappal, aki felmentést ad neki a böjt alól. Ilyenkor megbeszélik, hogy pl.: "Oké, akkor beveszed a gyógyszert, eszel valami kenyeret, de azon kívül, viszont ne egyél, csak ha érzed, hogy kezdesz rosszul lenni." De, lehet felmenti az egész alól és azt mondja, neki nem kell, mert túl beteg hozzá vagy babát vár, ha hölgy az illető stb. A pappal szokták megbeszélni, hogy ki, hogyan böjtöljön.


Lehet, hogy van Amerikában valami pap, aki ezt így értelmezi, de ez nem általános. Az, hogy még a gyógyszert sem engedi bevenni a hívőknek, az annak a papnak valami egyéni fixa ideája lehet.

2023. márc. 7. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:

18

en is arra gondoltam, csak nem azt irtam... hogy az eucharistiahoz kell a bojt

nem a templombameneshez

en is csodalkoztam, de ez a pap azt mondta, hogy "ha vernyomasgyogyszert vettel be, nem aldozhatsz, gyogyitsd meg magad es akkor gyere ide"

ez nagyon feltunt

orulok annak, hogy nem altalanos

2023. márc. 7. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:

"ez a pap azt mondta, hogy "ha vernyomasgyogyszert vettel be, nem aldozhatsz, gyogyitsd meg magad es akkor gyere ide""

Konkrétan ez a pap (talán egy másik videóban) vagy egy másik ortodox pap?

Ebben a videóban nem találtam ilyet, de egyébként tök érdekes, úgyhogy köszi. :)

2023. márc. 7. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!