Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Tényleg ilyen a katolikus...

Tényleg ilyen a katolikus böjt? 40 napig nem esztek húst?

Figyelt kérdés
Katolikus ismerősöm a nagyböjt idején 40 napig nem eszik húst, naponta 3-szor eszik, de csak egyszer lakik jól. Ezt tényleg így "kell"?
2023. márc. 4. 21:06
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:

akkor egy masikban volt, ha ebben nem :-)

"ez a pap" = az a pap, akire eredetileg gondoltam, a vernyomasgyogyszeres

nem az a pap, aki ebben a videoban beszel, a jelek szerint, ugye

szivesen, es legkozelebbre megtanulom magamat rendesen kifejezni, jo?

2023. márc. 7. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:

"nem az a pap, aki ebben a videoban beszel, a jelek szerint, ugye"

Azt hittem, ugyanőt kell keresni egy másik videóban, de ezek szerint nem. :)

2023. márc. 7. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:

Hah! :-D Megtalaltam.

https://www.youtube.com/watch?v=7uIEYIzArx4&ab_channel=Gospe..

Kicsit rosszul emlekeztem... mentsegemre mondom, hogy eleg regen lattam.

Ez nem Whitman, hanem egy masik amerikai srac.

22.05-tol a kovetkezo:

- megfazas stb. gyogyszert nem vehetsz be elozo nap ejfeltol, ha rosszul vagy. Illetve ha beveszed, nem kapsz eucharistiat

- ha vernyomasgyogyszert kell bevenned, akkor a pappal elozetesen meg kell beszelned, es o megaldja, hogy azt, ha nagyon kell.... - na itt nekem nem vilagos, hogy aldast kap eucharistia helyett, vagy a gyogyszer bevetelere ad aldast, mert azt nem mondja igy ki, hogy akkor kaphatsz eucharistiat, en legalabbis nem hallom

de vegyuk ugy, egy korabbi valaszolo alapjan, hogy kap eucharistiat

csak bennem az maradt meg, hogy akkor aldast kaphat csak*

- ha azt mondod, hogy faj a fejed, ha nem iszol kavet reggel, akkor azt nem lehet, elobb szokj le a koffeinrol, majd utana kaphatsz eucharistiat

- es meg felsorol egy csomo mindent, hogy mit nem csinalhatsz, nem nezhetsz filmet, tevet, nem olvashatsz ujsagot, nem nezheted meg az emailjeidet


*mert anglikan vagyok, es nalunk ugy van, hogy ha nem kersz eucharistiat, akkor is eloremehetsz, es a pap aldast ad, marmint megald teged, es igy raktam ossze

2023. márc. 7. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:

"ha vernyomasgyogyszert kell bevenned, akkor a pappal elozetesen meg kell beszelned, es o megaldja, hogy azt, ha nagyon kell.... - na itt nekem nem vilagos, hogy aldast kap eucharistia helyett, vagy a gyogyszer bevetelere ad aldast, mert azt nem mondja igy ki, hogy akkor kaphatsz eucharistiat, en legalabbis nem hallom

de vegyuk ugy, egy korabbi valaszolo alapjan, hogy kap eucharistiat"


Áldást mindig kapnak a jelenlévők és aki nem áldozik az is kérhet antidoron-t. (Antidoron: A kenyérnek az a része, ami a szertartás után megmarad és nincs átváltoztatva Krisztus testévé. Áldott kenyér tulajdonképpen, amit még haza is lehet vinni pl. családtagoknak. Ezt áldások kíséretében a pap egyenként adja a kezébe az elé járuló embereknek.) Igen, itt valószínűleg arra gondol a pap, hogy egyeztet vele és ő megáldja azt, hogy beveszi a gyógyszerét.


A kávés dolog azt jelenti, hogy magyarán koffeinfüggőség miatt nem engedi megtörni a böjtöt... ebben az a logika, hogyha nem bírod ki kávé nélkül reggel a liturgiát, akkor függő vagy, azt meg nem áldja meg, hanem kezeld.


Na, most meghallgattam mit mond ténylegesen!

Igen, most már értem a félreértés okát. Könnyen elkerüli a figyelmét annak, aki nem ismeri őket. Azzal kezdi a böjtről szóló beszédet, hogy "attól függően, hogy ki hol tart a spirituális életében és mire képes, mindenki azt ajánl fel, amit tud". => Magyarán egyén függő a dolog. A képességeihez mérten böjtöl mindenki. Tehát nem egy fix, kőbevésett dologról van szó!

"Ideális estben..." és elkezdi sorolni. Na ez az ideális eset, az, ha mondjuk aszkéta, szerzetes vagy. Az orthodoxiát áthatja a szerzetesi minta. Ez a cél, mondjuk úgy, ami felé az egyszerű, átlag hívőknek törekedni kéne. Egy olyan szerzetesi ideál, egy léc, amit jó lenne megugrani. De mint mondja, ez mind csak arra szolgál, hogy fókuszba hozza az embert és felfogja, hogy egy szent dologról van szó. Krisztus testét és vérét veszi magához.

De, amikor jön valaki, hogy vérnyomásos gyógyszert szed, akkor természetesen azt megáldja a pap és hagyja áldozni. Ezt így kell érteni. Vagy jön, hogy neki muszáj egy kis vizet innia, az is oké. (És ugyan ez van kismamáknál, betegeknél stb.) Mert a böjt csak egy eszköz, nem a lényeg. (És amúgy meg Szír Szent Efrém náluk a minta, aki szintén azt hagyta meg, hogy mindenki annyira böjtöljön, amennyire tud.)


Viszont ha valaki nikotin vagy koffein függő, annak ő nem ad felmentés, mert úgy van vele, hogy azt kezelje. Az már káros szenvedély, nem ugyan az a kategória, mint ha valaki beteg és azért nem tudja tartani a böjtöt. (De, azért ezt se kell szó szerint érteni. Nyilván itt is mérlegeli a pap a körülményeket.) Az újság olvasást, meg e-mailezést sem úgy érti, hogy ránéztél a telefonodra, na, ki vagy zárva az eucharisztiából! Hanem hogy az várja a hívektől, hogy eucharisztia előtt arra fókuszáljanak, ne a telefonjukat nyomkodják. Mert az eucharisztia, a találkozás Krisztussal, az egész lényege. A legszentebb dolog.


Az orthodoxok liturgia előtt felszoktak készülni az áldozásra testileg, lelkileg, hogy oda tudjanak fókuszálni. A böjt csak egy eszköz. Ideális esetben böjtölnek és megpróbálnak minél jobban az eseményre koncentrálni, imádkozni és nem mással foglalkozni. De nyilván a pap nem áll ott mindenki háta mögött és ellenőrizgeti, hogy e-mailezet-e vagy elolvasta-e a reggeli híreket. Ez eleve a hívő érdeke, nem a papé.

2023. márc. 8. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:

Szóval igen. A megáldás ebben a szövegkörnyezetben azt jelenti, hogy beleegyezését adja. Az Egyház tudtával és helyeslésével cselekszik.


Amikor megbeszélik a pappal a böjtöt, akkor a pap a megbeszélt böjtöt megáldja. Hogy oké, akkor te így fogsz böjtölni. És, ha abban vannak ilyen egyéni kitételek, hogy "De én reggel vizet fogok inni, meg be kell vennem a gyógyszert stb." akkor a pap azt is megáldja. Ez akár az is lehet, hogy "akkor te most ne böjtölj" és arra mond egy áldást.

2023. márc. 8. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:

Még annyit, hogy meg egyébként ezt fokozatosan szokták csinálni. Nyilván egy friss világi betérőtől (vagy akár még egy kezdő szerzetestől sem) várják el ugyan azt, mint egy tapasztalt böjtölőtől, aki már 30+ éve kint él egy hegyen, egy monostorban szerzetesként.


Mint a kérdésből is látszik, egy friss betérőnek, már az is nagy kihívás lehet, hogy ne egyen 40 napig húst. Azon is megy az alkudozás a pappal, hogy akkor Húsvét előtt mi legyen. Mert ami a katolikusoknál elképesztő nagy túlzásnak tűnik (hogy 40 napig valaki nem eszik húst), az az orthodoxoknál, voltaképpen csak egy minimum kategória. Még sehol nincs a rendes böjtől.

2023. márc. 8. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:
56%
Ez totál beteges.. nem normális életvezetés.
2023. márc. 8. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:

#27 Lehet. De ez van.

Mindenkinek egyéni döntése, hogy mit csinál.

2023. márc. 8. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!