Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Újfajta katolikus misék? Mire...

Újfajta katolikus misék? Mire véljem? Hol tudok utána olvasni, hogy mi ez?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Ritkán járok templomba, gyerekként vittek gyakran vidéken misékre, ma már nem vagyok gyakorló hívő.


Tegnap Parancsolt ünnep, és egy fontos személyes szerencse/siker révén elmentem a Városmajori plébánia 18:00-as miséjére, és szokatlan, fura volt az egész, mintha valami amerikai karizmatikus kisegyház gyűlésén lettem volna, konkrétan csak az oltár mögötti hatalmas vatikáni zászló emlékeztetett gyerekkorom megszokott miséire.


-gitárzene szólt, amelyre magyar nyelvű , "cseh tamásos" dalokat énekeltek, érzésre ez tette ki a mise felét, semmi orgona nem volt

-a pap úgy érzem alig prédikált

-az Amen-en kívül alig 1-2 latin kifejezés hangzott mindössze el

-ez lehet az én lelki szegénységem és rossz memóriám, de mintha az imák is picit máshogy lettek volna


Mi történik?


jan. 7. 10:51
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha így érzel, akkor LEGALÁBB 50 éve nem voltál misén!
jan. 7. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
na vajon, mi történik? mondjuk eltelt ötven év, és ezalatt sok minden megváltozott a világban? dugd ki gyakrabban az orrodat a lakásból, vagy húszévente egyszer nagyon hülyén fogsz nézni dolgokra.
jan. 7. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Talán a II. Vatikáni Zsinat irataiban tudsz ezekről olvasni, ugyanis ott tárgyalták meg a liturgia reformját.
jan. 7. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
94%
Valószínűleg gitáros misére mentél, sok plébánián van ilyen, nézd meg előtte, hogy melyik hagyományos, s melyik gitáros, így tudsz választani, hogy melyikre menj. Én se szeretem egyébként a gitáros miséket, de néhányaknak meg inkább az jön be.
jan. 7. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Prókátor ***** válasza:
92%

A liturgikus szövegek időnként kissé változnak. Esetleg kisebb változtatásokon esnek át egyéb részvételi elemek is (pl a felállás helye és ideje).

De a te konkrét esetedben az történt, hogy valószínűleg ifjúsági misére tévedtél be. Ezeken a miséken, ahogy te is tapasztaltad modernebb hangvételű, gitárral és könnyűzenei eszközökkel kísért énekek hangzanak el (máig megy a vita a gitár helyénvalóságáról, a gitár/orgona kíséret különbségeiről). Viszont a lényegi része ezeknek a miséknek is változatlan, csak külsőségekben tér el a korábbiaktól.

jan. 7. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
6%
A katolikus egyház némely résznél elkezdődött az ébredés. Jelenések könyvében is van szó róluk. A végidők egyik jele is.
jan. 7. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
90%
Latin mise az én gyerekkoromban sem volt gyakori, vasárnaponként volt EGY ilyen, a többi már nagyar liturgia szerint ment. 67/N
jan. 7. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

igen, ez egy "gitáros mise" volt

de hagyományos fajtából is van bőven

jan. 7. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Annyiban azért megvédem a Kérdezőt, hogy rendszeres misére járóként is szoktam tapasztalni olyan újításokat, amiktől a fülén ketté áll. Gitáros és gitáros énekek, előadásmód között is óriási különbségek vannak. Illetve a jelenlegi liturgia viszonylag szabadabb kezet adott, így mise és mise "légköre" között is (szerintem sajnos) igen nagy különbségek vannak.

A belvárosi ferences templomban egyébként úgy láttam, van latin nyelvű mise, illetve van gregorián mise is, az még ősibb zeneileg, mint at orgonás.

jan. 8. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!