Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Istent választotta helyettem,...

Istent választotta helyettem, hogy lehet ezt feldolgozni?

Figyelt kérdés
Nagyon jó barátok, lelkitársak voltunk eleinte, de a nyáron sokkal közelebb kerültünk egymáshoz. Viszont felvették egy papnevelő intézetbe. Tudtuk ezt a nyár elején is, nem történt köztünk semmi testi dolog, ez csak amolyan lelki szerelem, tudtam, hogy elmegy... de most nem tudom feldolgozni, hogy itt hagyott! Azt mondta neki is nagyon nehéz lesz, hiányozni fogok neki, mert nagyon szeret, de ez az Ő útja. Tudom, hogy számára ez a boldogság, hogy 6 év múlva pap lesz... de én???
2011. szept. 15. 00:06
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
100%

A "pap" szó etimológiai gyökerei magyar nyelvünkben egyértelműek, s ennek logikája más nyelvek esetében is felfedezhető.

Pap - papa - apa - atya (még a "pápa" szó is ebből a gyökérből származik. Hangutánzó szó, csecsemő kori kifejezés.

Ebből, és történelmi ismereteinkből kifolyólag az "Isten"-t választás egy belső magatartás, amivel a szűk hozzátartozókat irányítani, gondozni, etetni, védeni képes valaki. A kultúra közösségi fejlődése során, akiknek több készségük volt, azok a saját, szűk családon túl, a nagyobb közösség gondját is felvállalták - a közösség atyja, papája, "pap"-ja lettek. A legkiemelkedőbbek nemzetség fők is voltak!

V.ö. 1Móz 14,18 és 2Móz 18,1


Az igazi társak ezt tudták, az apa az papa, az anya az mama. (ezért nonszensz és logikátlan kifejezés magyarban "pap"-nő.)

Sajnos, a fejlődés "szakosította" ezt az alapvető apai magatartást, és "szakma" lett, az Isten - hit továbbadása. Részben azért, mert nem mindenkiben volt (van) meg a készség a lelki dolgok megélésének szóbeli kifejezése iránt.

Miután te a kultúrának ebben a gyakorlatában élsz, (barátod szintén), meglátásom szerint így nem Istennek, hanem egy sajátos közösségi elvárásnak tett a barátod eleget. A közelmúltban több "magasrangú" katolikus pap mondott le tisztségéről, hogy az eredeti, biblikus "apa", "papa" = "pap"-i hivatását betöltse. (igen, hivatását, mert az igazi apa családjának papja is, kell, hogy legyen - imádkozásban, a szentté létel gyakorlásában).

Ezt az utat választotta többek között Szabó Tamás római katolikus tábori püspök is, aki nősülés miatt mondott le tisztségéről. Nem gondolom, hogy Isten-t megtagadta volna, sem azt, hogy Isten-t elhagyta volna. Inkább azt mondom, hogy beteljesítette önmagában azt, ami az Isten-t hívők világában CSAK az egyéni döntés alapján történhetik meg.

Kedves Kérdező!

A Te esetedben kérdés, hogy "lelki párod" milyen lelki érésen fog keresztül menni a következő hat év után.

Ezt a lelki problémát dolgozza fel a - - -

Tövismadarak (eredeti címén: The Thorn Birds) Colleen McCullough ausztrál írónő 1977-ben írt regénye, melyből 1983-ban nyolc epizódból álló tévésorozat készült. - - -

A regénybeli pap az u.n. egyházi társadalmi karriert többre becsülte a szerelemnél, aki ezért nem vállalta fel felelősséggel a kapcsolatot.

Ha lelki barátok voltatok, csak lelki barátok, akkor nem veszítetted el, mert egy megváltozott élethelyzetben is azok maradhattok.

Ha ellenben a lelki barátságotok TÖBB, a lelki igénynél, akkor Szabó Tamás példáját követve egymásra találhattok. Ehhez igen nagy türelemre és hűségre van szükség, aminek gyümölcsét csak hosszú évek kitartásával érhettek el.Ezt is csak akkor, ha mind a ketten így gondoljátok. Nem irigylem a helyzetedet. Fontos, hogy megtaláld önmagad számára az elfoglaltságot, a tanulást, a rövid célokat, amikben a végleges válaszig is ki tudod teljesíteni önmagad. Végső tanácsként pedig a Kol 4,2 -őt helyezem a szívedre.

Barátsággal: 62/F

2011. szept. 15. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
100%
Ő akarta így hát el kell engedned.Szeresd tovább lelkileg ahogy eddig.Ember tervez Isten végez.Kérd a segítségét .
2011. szept. 15. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:

Minden kedves válaszolónak köszönöm a válaszát! Nagyon rendesek vagytok! És köszönöm ezeket a megfogalmazásokat! Sokat merítettem ezekből! Sajnos tudom, hogy önző vagyok, ezen nagyon erősen próbálok változtatni, de nehéz, miközben kínoz az az érzés, hogy még csak 4 napja ment el, de már nagyon hiányzik! Nem tudom mi lesz még később...

Az igaz, hogy lelki barátok vagyunk, de ebben a státuszában sajnos nem sokat tehet, nem találkozhatunk, telefonálni is alig lehet, sőt: e-mailezni sem nagyon lehet! 6 évet kell arra várnom, hogy kijöjjön onnan és hátha még olyan lesz a barátságunk, mint régen - mert még ez sem biztos, hiszen a 6 év megteszi hatását. Tudom hogy ez jelenti neki a legnagyobb boldogságot, hiszen pap szeretne lenni már egészen kicsi korától. De jelen esetben magamra is gondolok, mert én szenvedek... szerinte ezáltal üdvösséget szerzek magamnak. Azt sajnálom, hogy én nem tudom mindenben Istent látni úgy, mint Ő. Pedig de szeretném. Viszont jelen pillanatban én csak azt látom h rettenetesen önző és türelmetlen vagyok. Mondjuk gondolom én, itt az is közre játszik, hogy még nagyon friss, hisz csak most ment el. Pedig egész nyáron itt volt mellettem, ha kellett vígasztalt, ha kellett együtt örültünk! Sajnos ez most mind csak emlék marad :(

2011. szept. 15. 16:41
 14/23 anonim ***** válasza:
100%

Szép amit írtál és nem vagy önző hanem belátó : )


Isten áldása legyen rajtad mindenkor!

2011. szept. 15. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

Azt kellene tisztázni, hogy csak jóbarátnak tekinted ezt az embert, vagy szerelmes vagy bele?

Ha csak jóbarát, akkor semmi nincs veszve: nem hiszem el, hogy nem írhat egy-egy postai levelet pl. ha e-mailezni nem is tud.

Ha azonban szerelmes voltál ebbe a fiúba, akkor sajnos nincs más megoldás, mint elfoglalod magad, tanulsz/dolgozol, társaságba jársz, és idővel meg fogod találni a párodat.

Üdv: 29/L

2011. szept. 15. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:

Köszi Nektek is! Hálás vagyok Nektek! Benneteket is áldjon meg a Jóisten!

A helyzet az, hogy én is vallásos vagyok, és eddig azt képzeltem, hogy mélyen vallásos, de mióta Őt ismerem, tudom, hogy a közelébe sem érhetek, ami az Istenbe vetetett hitemet illeti...

Egyébként már két éve ismerem, nagyon jó barátok voltunk, de ezen a nyáron közel kerültünk egymáshoz. És nem csak én hozzá, de Ő is azt mondta, hogy többet jelentek számára mint eddig, de nem adhatja fel, azt amire már gyerekkora óta el van hitva... szóval, ezt a legnehezebb feldolgoznom. Mert ha továbbra is csak jóbarátok maradunk, akkor nincs semmi. De Neki sem kellett volna elmondania, hogy esetleg többet érez. Szóval most ezért vagyok tanácstalan :(

és kedves A válasz megírásának időpontja: ma 20:23

köszönöm, de szerintem tényleg önző vagyok, amiért jelen pillanatban nem arra gondolok, hogy Neki mi a jó... hanem arra, hogy nekem milyen rossz! :(

2011. szept. 15. 21:20
 17/23 anonim ***** válasza:
100%

16:41

Nyugodj meg, az élet rendje az "önzőség", ennyi erővel ő is önző hogy nem rád gondolt. Mindenki magára gondol elsőnek, és az a barátság, ahol egy cél fontosabb mint a kapcsolat, nem is igazi barátság. Ilyenek miatt kár aggódni, hiába jelentett neked többet eddig bárkinél, meg kell tanulnod túltenni magad azon, hogy elsőre minden jobbnak látszik, mint végsőre. Ez lesz az üdvösséged, ha képes leszel feldolgozni és megállsz a lábadon.


21:20

Mint mondtam, egy komoly kapcsolatot ilyenek nem tudnak szétszakítani. Ráadásul szerintem egy barátsághoz is szükség van aktív személyes kapcsolatra, a távpárkapcsolat mégrosszabb. Egyszerűen közel kerültetek egymáshoz, de nem komolyak az érzéseitek.

2011. szept. 15. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
Kedves Kérdező, megértelek hogy nagyon nehéz és szomorú helyzetbe kerültél. A Bibliában valahol azt mondja Jézus, hogy "Hagyd ott mindenedet, jöjj és kövess engem" (bocs hogy nem szó szerint idézem), ez a papság lényege. Írod hogy Te is vallásos vagy, ezért számodra is mindenekfelett Isten az elsődleges mindenben. Ezt is így fogd fel, hogy Isten adott neked egy nagyon jó barátot (vagy egy alakulófélben levő kapcsolatot), de ahogy adta, MERT Ő ADTA, úgy el is veheti. Isten imádásában próbálj belenyugodni ebbe, hogy az Ő imádására történik mindez. Tudom ez nagyon nehéz, de próbálj meg imádkozni érte, hogy jó pappá váljon. Nem tudhatod, hogy a jövőben ez mennyi gyümölcsöt hoz a te számodra is akár. Gondold el, ha felszentelik, a legjobb barátod egy pap lesz.
2011. szept. 17. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

Már nem azért, de mi az ami nagyobb boldogság mint a szerelem? Isten senkitől nem tagadja meg.


"Aki nevemért elhagyja otthonát, testvéreit, nővéreit, apját, anyját, feleségét, gyermekeit vagy a földjét, százannyit kap, s az örök élet lesz az öröksége."

Ez így önmagában elég nagy hülyeség, mert ha valaki elhagyja a családját Isten 100xosan megjutalmazza? Mert ennek így ez a lényege.

2011. szept. 17. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
54%
Ha ennyire hianyzik, legyel te is pap!
2011. szept. 18. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!