Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hol tartják Ezékiel és János...

Hol tartják Ezékiel és János eredeti könyvét? (Esetleg Hérodotoszét)

Figyelt kérdés
2011. okt. 27. 18:32
 1/5 anonim ***** válasza:
Vatikán.
2011. okt. 27. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Csupan reszletes valaszt tudok adni.


Ha jok az ismereteim, akkor Ezekiel konyvet (a tobbi Holt-tengeri tekercsel egyutt) az Izrael Muzeum, kulon a tekercsek tarolasara epitett epuletben, a Konyv Szentelyeben orzik. Osszesen 6 masolatot talaltak a Holt-tengeri barlangokban (ha jol tudom, akkor az 1., 3., es a 11. szamu feltarasi barlangokban a Qumran hegysegben). A tekercseket egyebkent tobbszor is kiallitottak a nyilvanossag, kulonbozo orszagokban. A San Diego-i Termeszettudomanyi Muzeum 27 tekercset allitott ki 2007-ben, ez volt a legtobb, amit egy alkalommal a nyilvanossag ele tartak. A Templomtekercs egy 40 centimeteres darabja Magyarorszagon is lathato volt a Szepmuveszeti Muzeumban, megpedig 2009-ben.


Ezekiel konyvenek egyik darabja, amit a Holt-tengeri tekercsek kozott talaltak: [link]


Herodotosz muveibol csupan 8 masolat maradt rank es az elso masolatot i.sz. 900 korul talaltak meg. Tehat kb. 1350 evvel azutan, hogy az eredetit megirtak.


Ezert sem ertem azokat a tamadasokat a Szentirassal kapcsolatban, hogy nem megbizhatoak, holott senki sem kerdojelezi meg pl. Herodotosz eredetiseget, raadasul ugy, hogy az eredeti es a masolat kozott eltelt majd' 1400 ev. Tovabba a rank maradt 8 masolat sem egy nagy szam. Namarmost a Szentirasbol (azaz Biblia) rank maradt tobb mint 25 ezer masolat es vannak olyan iratok, amikor az eredeti es az elso talalt masolat kozott eltelt csupan 50 ev. A regi dokumentumok pontos szavahihetoseget a rank maradt dokumentumok szamabol lehet megallapitani es ezen a teren a Szentiras konyvei az osszes okori dokumentum folott allnak magasan. Ha ertesz angolul, akkor ez a rovid youtube video egyszeru formaban elmagyarazza az egeszet: http://www.youtube.com/watch?v=mc8DYj5DInA

2011. okt. 27. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Tisztelt Kérdező!


Ha Ezékiel próféta és János apostol könyveire gondolsz, akkor az a válasz hogy sehol, ugyanis az eredeti kéziratok nem állnak rendelkezésünkre. Nagyon régen írták azokat a könyveket, tehát ilyen időtávban természetes hogy nincsenek meg az eredeti példányok, másolatok azonban igen.


Ezékiel könyve egyébként i.e. 593/92-kb 570 között keletkezett, míg János apostol írásai az i.sz. I. század második felében. Talán még annyit hagy jegyezzek meg, hogy nem kell tartanunk attól, hogy a Biblia könyveinek másolatai nem megbízhatóak, mert például a Holt tengeri tekercsek amelyek az i.e 2.-i.sz.1. századból származnak fényesen igazolják az iratok hitelességét, ugyanígy például a Sínai Kódex, amely az i.sz IV. századból való.


Magad is tanulmányozhatod ezeket a másolatokat:

[link]

[link]


Sajnos Hérodotosszal kapcsolatban nem tudok állást foglalni, de gondolom ott sincs meg az eredeti kézirat.


Minden jót!

2011. okt. 27. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Pontositok a valaszomban, rosszul fogalmaztam: Herodotosz elso ismert masolatat nem i.sz. 900-ban talaltak meg, hanem akkor irtak. Csak hogy ne legyenek felreertesek.


Ezen az oldalon remekul van szemleltetve, hogy az okori dokumentumokbol mennyi maradt rank es mennyire pontosak a masolatok:

[link]


Elnezest, ha kicsit eltertem az eredeti kerdestol, Janos evangeliumanak pedig utananezek ha szeretned, csak most meloba kell rohannom :/.

2011. okt. 27. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindannyitoknak a válaszaitokat, több információt kaptam mint amire számítottam és ez nagyon jó érzés komolyan. Örülök pl Kozel_01 személyes véleményének is, mert kevésbé szeretek csak a tudomány szavaira hagyatkozni. Na szóval köszi még1*er.
2011. okt. 28. 17:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!