Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Aki semmiben sem hisz, miért...

Aki semmiben sem hisz, miért kezd mondatot azzal, hogy "azt hiszem"?

Figyelt kérdés
Ha tagadja,hogy hisz bármiben is,akkor nem mondhat ilyet,mert ellent mond saját magának,nem?Az hogy kijelentjük,hogy semmiben sem hiszünk,arra is vonatkozhat,ha azt mondom azt hiszem hazaérek hétre,mert nem tudom pontosan..és ha valamit nem tudunk pontosan,nem állíthatjuk az ellenkezőjét sem..
2009. dec. 25. 16:13
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
16%

I. A józan ember mit tart igaznak?

A józan ember azt tartja igaznak,

1. amit magától tud,

2. amit másnak hisz.


1. Magunktól tudhatunk valamit, vagy külsőleg, vagy belsőleg. Külsőleg az öt érzékünkkel, belsőleg az eszünkkel. Külsőleg: az öt érzék: a látás, hallás, szaglás, ízlelés és tapintás. Amit tehát látok vagy hallok vagy szagolok vagy ízlelek vagy tapintok, azt igaznak tartom.

Belsőleg az ésszel. Például: ha látom, hogy a kémény füstölög, tudom, hogy tűz van a kályhában. Nem látom ugyan magát a tűzet, de látom a füstöt, és eszem azt mondja: a füstnek kell, hogy oka legyen, és ez az ok a tűz.

A következtetés tehát az, hogy egy igazságból az ész megismer egy másik igazságot azon szabály alapján, hogy semmi sincs elegendő ok nélkül.


2. Másnak hiszünk, ha az megbízható. Megbízható csak az, aki nem hazudik és nem szokott tévedni. Föltétlenül megbízható az, akiről lehetetlenség föltételeznünk, hogy hazudik vagy téved.


Ha valaki azt mondja: „Csak azt hiszem (tartom igaznak), amit látok, ez felületes beszéd. Az ilyent efféle kérdésekkel kell észretéríteni. Láttad már Amerikát? Nem. – Akkor szerinted nincs Amerika. Láttad már az eszedet? Nem. – Akkor szerinted nincs eszed.


II. Isten léte


Istent szemünkkel nem látjuk, de tudunk rá eszünkkel következtetni. Következtethetünk a látható dolgokból, még pedig, amint azok vannak és amint azok erednek. Amint vannak, rendet és célszerűséget veszünk rajtuk észre.


A rendből így következtetünk. Rend van fent, az égboltozaton és lent a földön. Ebből eszünk azt következteti: Ahol rend van, ott rendezőnek is kell lennie. Már pedig a világon csodálatos rend van. Tehát csodálatos rendezőnek is kell lennie. És ezt a csodálatos rendezőt nevezzük mi Istennek.


A célszerűségből így következtetünk. A természetben mindenütt célszerűséget látunk, tapasztalunk. (Például a lónak patája van, mert terhet kell húznia, míg az embernek finoman tagolt keze, mert neki finomabb munkát kell végeznie.) Ahol viszont célszerűség van, ott kell valakinek lennie, aki ezt a célszerűséget kigondolta és létrehozta. Már pedig a világon bámulatos célszerűség van. Tehát kell valakinek lennie, aki ezt eszével oly bölcsen kigondolta és hatalmával létrehozta. És ezt a valakit Istennek hívjuk.


Az eredetből így következtetünk. Minden élet másból ered. Így például a fa magból ered, a mag meg a fából. Vagy az egyiknek vagy a másiknak kellett elsőnek lennie, de ez az első nem lehetett a másikból, mert akkor nem volna első. Kell tehát valakinek lennie, aki ezt az elsőt létrehozta. És ezt a valakit Istennek hívjuk. Éppen így vagyunk a tyúkkal és a tojással is. És végre az emberekkel is. Az első emberpár nem lehetett más emberekből, mert akkor nem volnának elsők. Kellett tehát valakinek lennie, aki teremtette az első embereket. Vagyis az első életet teremtenie kellett olyan valakinek, aki az életet szükségszerűen önmagától öröktől fogva bírja. És ezt a valakit Istennek hívjuk.


Hogy ez a következtetés helyes, azt mutatja a közmegegyezés. Az összes népek megegyeznek abban, hogy van Isten. Egész nép sohasem volt, most sincs, hogy legfelső lényt el ne ismerne, akit Isten gyanánt imád. Tévedtek abban, hogy milyen az Isten, de hogy van Isten, azt minden nép elismeri. Csak egyes emberek vannak, akik azt mondják, hogy nincs Isten. De ezt csak szájukkal mondják, mert ha betegek, vagy valami baj éri őket, mindjárt felsóhajtanak: „Jaj, Istenem!” És éppen az istentagadók káromkodnak legtöbbet. Miért káromolják Istent, ha nincs?

2009. dec. 25. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
95%
Csak. Mert így szokták mondani. Ennek semmi köze nincs az istenhithez.
2009. dec. 25. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
2009. dec. 25. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
95%
mert az "azt hiszem", annyit jelent, "nem vagyok benne biztos"...abban biztos vagyok,hogy Isten nem létezik, ezért nem hiszem,hanem tudom... de az,hogy Istenben nem hiszek, még nem jelenti azt, hogy valami mást nem "hihetek"...pl azt hiszem ma este nem vacsorázok itthon... de még nem tudom biztosan, ezért mondom, h hiszem...
2009. dec. 25. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

azt mondta az illető,nem hisz semmiben,se istenben,se ufókban,se semmiben!

arra viszont kíváncsi lennék,itt néhányan írják,hogy tudják hogy nincs isten..melyik istenre gondoltok,a keresztény szakállas bácsira,aki büntet,meg bánt,meg félni kell tőle?Na az valószínű hogy nincs!

viszont egy magas intelligenciával rendelkező kezdetek és végek nélkül létező energia,amit én istennek hívok,na az szerintem létezik..

2009. dec. 25. 16:31
 6/19 anonim ***** válasza:
91%
én az olyan istenekre gondolok, mint amilyen a keresztényeké is, de mindegyikre, ami egy emberek által megszemélyesített lény, akinek a szájába mondatokat adnak, aki helyett törvényeket hoznak, stb... de azt nem tagadom,hogy létezhet valami, ami nálunk magasabb rendű (akár energia, akár földönkívüli lény, akármi), de az biztosan nem azzal foglalkozik, hogy xy maszturbál e vagy sem... érted...
2009. dec. 25. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
hát persze hogy értem!És felvilágosítalak,hogy te is többet tudsz az igazi istenről,mint az itt összeverődött összes vallásos ember,pedig te még csak nem is hittél eddig benne,de én úgy látom,te hiszel istenben,csak nem abban az összekovácsolt vallás által megszemélyesített istenben,amit ha valaki azt mondja isten,mindenki a vén szakállasra gondol!Elég baj!!
2009. dec. 25. 16:56
 8/19 anonim ***** válasza:
94%
Azért mert a magyar nyelv ilyen szép sokszínű és gazdag.
2009. dec. 25. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Kérdező, én keresztény vagyok, mégse gondolom Istent vén szakállasnak, persze valószínűleg mindannyiunknál korosabb, hiszen mennyi egy ember élete... De Isten miért lenne vén szakállas, ha az idő az ő léptékében teljesen más, mint a miénkben?
2009. dec. 25. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
95%
A "hiszem" a magyar nyelvben annyit kjelent, hogy "úgy gondolom, de nem vagyok biztos benne" - és nem csak a vallási értelemben vett "hiszek" létezik. Az egy egészen más dolog. Ha azt irom, hogy "azt hiszem" akkor azt irhatnám ugy is, hogy "azt gondololom", csak szokás és stilus kérdése.
2009. dec. 25. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!