Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan tudott Jézus tavasszal...

Hogyan tudott Jézus tavasszal erjedetlen szőlőlevet, mustot inni?

Figyelt kérdés

Vannak vallási felekezetek, akik azt tartják, hogy Jézus tavasszal erjedetlen szőlőlevet ivott. Ezt hogyan lehetett kivitelezni két évezrede Jeruzsálem vidékén? Van erre valami technika? Sóval biztos nem, mert akkor ihatatlan, hidegre nehezen lehetett tenni, de +5°C körül is megerejed a szőlőlé, szalicil, nátrium benzoát nem hinném, hogy rendelkezésre állt.

Ha van erre technika, akkor ez engem is érdekel, mert szívesen innám az itthon leszüretelt szőlő mustját tavasszal káros tartósítószerek nélkül.


2014. jún. 25. 13:03
1 2 3 4 5
 31/43 A kérdező kommentje:

Péter!


Legyél szíves, olvasd el az előzményeket is, a kommenteket és a válaszokat! A hozzászólásod java része marhaság, ahogy az előzőekben már kitértem rá.


Köszönöm.

2014. jún. 27. 02:42
 32/43 anonim ***** válasza:

Bocsánat, hogy újra közbeszólok...kissé eltérve a szirupos tartósítási technikától. Izgalmas regény lett ebböl a témából :)


Kedves kérdezö, de egyszerüen felfoghatatlan számomra, hogy mi az OKA annak, hogy ennyire harcolnak egyesek a mértékletes borivás ellen? Hiszen a Biblia csak a mértéktelen alkoholfogyasztást tiltja, söt tiltja a falánkságot is...


Lehet hogy feltehetném új kérdésbe, de arra egy kicsit lusta vagyok :D....talán valaki más


Katy

2014. jún. 27. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/43 anonim ***** válasza:

még a Péter válaszához


én ha elolvasom a Máté 26:27-29-ben:


"és vévén a poharakat .....ez az én vérem.....mostantól fogva nem iszom a szölötökének ebböl a terméséböl....."


Hát olvasom ahogy olvasom, de a szölötöke termése a pohárban egy kb fél évvel a szüret után csakis bor lehet


Katy

2014. jún. 27. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/43 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Szerintem meg az a "marhaság" ahogyan te hozzáállsz a kérdéshez. Én ugyanis 16 és 21 éves korom között rendszeresen fogyasztottam alkoholt, ekkor ismertem fel, hogy ez helytelen és 22 éve nem fogyasztom. Az Ószövetségben a papok egyáltalán nem fogyasztottak alkoholt, és az Istentisztelettel összeegyeztethetetlen volt az alkohol. Az elmúlt 22 évben az év minden szakában fogyasztok erjedetlen szőlőlét, mert nagyon szeretem, és egészségesnek tartom. Ezzel Jézus sem volt másképpen. Jézus és tanítványai éppen arról voltak híresek hogy az előző hozzászólásomban említett édes bort itták, amely erjedetlen szőlőből készült. Én úgy gondolom, hogy korrektül válaszoltam minden kérdésedre, tégy te is így!


Üdv. Péter

2014. jún. 27. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/43 anonim ***** válasza:

én úgy tudom, hogy a nazarénusok nem itták a bort... a többi izraelita igen.... söt amikor a tizedet vitték, a borból is kellett tizedet adni ... Miért szükséges nekünk megváltoztatni a Biblia szövegét?


Amit Isten letiltott, az mind határozottan érthetö módon van leírva. Az izraeilitáknak letiltotta törvényben a vér fogyasztását, söt az állat kövérjét is. Ha a bort nem akarta volna hogy igyák, akkor ezt is letiltotta volna.


Csupán a mértéktelenség van tiltva



Katy

2014. jún. 27. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/43 anonim ***** válasza:
100%

Sziasztok!


"Áronnak pedig szóla az Úr, mondván: Bort és szeszes italt ne igyatok te és a te fiaid veled, mikor bementek a gyülekezet sátorába, hogy meg ne haljatok. Örökkévaló rendtartás legyen ez a ti nemzetségeitekben. Hogy különbséget tehessetek a szent és közönséges között, a tiszta és tisztátalan között. És hogy taníthassátok Izráel fiait mindazokra a rendelésekre, a melyeket az Úr szólott vala nékik Mózes által."

(III.Móz 10,8-11)


Üdv. Péter

2014. jún. 27. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/43 A kérdező kommentje:

„Én ugyanis 16 és 21 éves korom között rendszeresen fogyasztottam alkoholt, ekkor ismertem fel, hogy ez helytelen és 22 éve nem fogyasztom.”


Ebből is kitűnik, hogy nem tudsz különbséget tenni e két fogalom között, a mértékletesség, és a mértéktelenség közötti következmények között. Kérlek, ne keverd össze a fiatalkori vedelést, vagy az alkoholizmust, az orvosi társadalom és a statisztikák szerint is egészséges rendszeres, kis mennyiségű, minőségi borivástól. De erről egy hasonló kérdés kapcsán beszélgetünk párhuzamosan Veled, igaz? Ahol felhoztál idézeteket, honlapokat, és kivétel nélkül lesöpörtem mindet, amire persze semmit nem reagáltál csupán egy dacos megjegyzésre tellett.

http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__5..


Nekem is eszembe jutott egy meredek példa az általad felhozott bizonyság mintájára. Gondolom elfogadott számodra is a házastársak közötti együttlét. Szerinted mérvadó, ha azt mondanám, hogy 16 és 21 éves korom között több emberrel létesítettem válogatás nélkül viszonyt, „ekkor ismertem fel, hogy ez helytelen és 22 éve” nem létesítek senkivel szexuális kapcsolatot, még a feleségemmel sem?

Ha megfigyelted, elolvastad volna az előzményeket, akkor nem hoztál volna fel olyan példákat, amit felhoztál. Kitárgyaltuk, hogy mi szükséges ahhoz, hogy a gyümölcsben eleve jelen lévő élesztőgombák reakcióba lépjenek a cukorral. Kitárgyaltuk (-tam), hogy cukros szirupot nem öntünk a sebbe, ahogy a szamaritánus a példázatba, és még nem egy bizonyítékot, hogy alkoholos ital a Bibliába szereplő bor szó.


A III.Móz 10,8-11 szép példája annak, hogy a bor szó nem cukros szirup csupán. Ha megfigyeled a törvényt, az Úr nem azt mondta, hogy a papok ne igyanak, hanem azt, hogy a gyülekezet sátrában végzett szertartások esetében ne legyenek alkoholos befolyás alatt. De nem azért, hogy ne igyanak, hanem azért, hogy ne részegedjenek le. Nem akkor halnak meg, ha isznak, hanem akkor, amikor nem tudnak különbséget tenni különböző dolgok között. Próbáld meg értelmezni az általad felhozott Mózesi idézetet, és ne általánosíts! Miért nem szabadott alkoholmentes cukros szirupot inniuk? Mi bajuk lett volna? Azért, mert a bor szó nem cukros alkoholmentes szirup, hanem alkoholos, erjedt gyümölcslé. Köszönöm, hogy újabb bizonyítékkal szolgáltál erre. Ment a zöld kéz... :)

2014. jún. 27. 16:41
 38/43 A kérdező kommentje:

„Egyébként próbáld ki a tormával való tartósítást...a torma mustársavtartalma megakadályozza a szeszes erjedés beindulását...”


Erről nem találtam semmi kézzelfogható információt a neten, csupán egyetlen cikket, ami cikk beollózva lett szóról szóra több oldalon, de abban semmi olyan konkrétum nem volt, ami leírná a folyamatot.

Egyébiránt „paraszti” ésszel végiggondolva nem értem a folyamatot. Nem tartom kizártnak, hogy a torma egyes vagy konkrét anyaga megakadályozza ideiglenesen az erjedési folyamatot (de nagy gyanúm van, hogy nem fél évről van szó, csupán egy-két hétről), de azt nem hinném, hogy savas közeg okozza, mivel a murci szintén elég savas, de egyáltalán nem akadályozza meg az élesztőt a folyamatban. Az élesztőgombát ez a bizonyos mustársav nem fogja megölni, így fertőtlenítve a levet. A hermetikus elzárás ahogy már ki lett elemezve nemhogy megakadályozza az élesztő „munkáját”, de a borkészítés szintén oxigénmentes környezetben zajló folyamat.


Másfelől belegondolva, ismerve a nem bolti, hanem a kerti torma frissen reszelt erejét, ezt belekészítve a cukros szőlőlébe, mit keresett ez a mixtúra pektorálisz a sebben, amivel lekezelte a szamaritánus a sebet?


Természetesen elfogadom, hogy a kifőzés fertőtleníti a levet, majd ezt hermetikusan lezárva hosszú ideig megőrzi a lé minőségét. (Azt ne feszegessük, hogy az ilyen mértékű kifőzés eléggé vitaminhiányos állapotba hozza az eredetihez képest a lét, így már nem egészségesebb, mint egy cukrozott nagymamalekvár.)

Viszont ez a cukorszirup még mindig érthetetlen számomra, hogy mit keresett a sebben, és miért nem volt szabad sokat inniuk, mert megrészegednek tőle, és miért gondolták az Apcselben olvasva a gúnyolódók, hogy ettől részegedtek meg, ha egyszer ettől nem lehet megrészegedni. És még lehetne sorolni.


Ha nem haragszotok, levonom a konzekvenciát, amit a néhány oldalas beszélgetésből leszűrtem, beleértve azt a kérdést is, ami párhuzamosan zajlott:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__5..


1: A bor kifejezés a Bibliában alkohol tartalmú ital, azt jelenti, amit minden magyar ember számára jelent.

2: Jézus sem vetette meg ezt az italt, és alkoholtartalmú itallá változtatta a vizet.

3: E.G.White ebben a kérdésben (is) tévedett, aki messzemenőkig alkoholellenes volt, és a bibliai bor kifejezést, mint alkohol nélküli gyümölcslé preferálta.

2014. jún. 27. 21:35
 39/43 anonim ***** válasza:

Bocskérdezö, ha még hozzászólhatok a kommenthez.... Áronnal kapcsolatban.


A szeszes ital fogysztása igen meg volt nekik tiltva, papi és tanítói kötelességük végrehajtása közben.


Ma is az államok törvénye tiltja az alkohol fogyasztást a vezetés elött, közben....


De már ez a szöveg, hogy ne igyanak akkor semmilyen szeszes italt, bizonyítja, hogy szeszes ital volt.... tehát bor volt.


Jézus is itta, ha nem itta volna és tényleg teljes tiltás alatt lenne a borivás, akkor a Biblia arról írna. Összel a városunkban ahol élek, a szüret után néhány nappal lehet kapni mustot, de bizony ha valaki túlviszi a fogyasztását, látni a sok piros arcú vidám emberkét....


Katy

2014. jún. 28. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/43 A kérdező kommentje:

Hogyne írhatnál Katy! Ki vagyok én, hogy ezt megtiltsam? :)


Amiről a IIIMózessel kapcsolatban írtál, én is ezt gondolom, ki is fejtettem a 37-es válaszomban az utolsó bekezdésben.


Offolnék. :)


„Összel a városunkban ahol élek, a szüret után néhány nappal lehet kapni mustot, de bizony ha valaki túlviszi a fogyasztását, látni a sok piros arcú vidám emberkét....”


Én nagyon szeretem a mustot, főleg a frissen szüretelt szőlő mustját, és nem egyszer volt, hogy nagyobb mennyiséget sikerült innom belőle. Viszont soha nem éreztem, hogy ez illumináltság felé vitt volna engem. Hiszen ez pont olyan lett volna, mintha tucat számra enném a fürt szőlőket, és becsiccsentenék tőle.

Nem tudom, hogy az általad említett szüret és a fogyasztás között mennyi idő telt el, hiszen a folyamat rövid időn belül elkezdődik.

2014. jún. 28. 10:54
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!