Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért baj, ha nincs még...

Miért baj, ha nincs még megkeresztelve a kislányom? Nem tudom, milyen vallású lesz. Legyen ez később az Ő döntése.

Figyelt kérdés
2010. márc. 1. 12:37
1 2 3 4 5
 1/44 anonim ***** válasza:
77%

Dehogyis baj, teljesen jól gondolod.

Legyen így, majd ő eldönti.

2010. márc. 1. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/44 anonim ***** válasza:
72%
Istenem, végre egy értelmes gondolkodàsu no!! Gratulàlok!!
2010. márc. 1. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/44 anonim ***** válasza:
80%
Szerintem sem baj. Majd ő eldönti, hogy mi szeretne lenni, nem kényszerítettetek rá semmit sem. Persze, ellenkező esetben is átkeresztelkedhetne vagy áttérhetne később is, de jó ez így, mert nem ,,a feje fölött" döntöttetek akkor, amikor ő még erre nem volt képes.
2010. márc. 1. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/44 anonim ***** válasza:
51%
A kislányod? Miért erőlteted ezt rá? Majd 18 évesen eldönti, fiú akar lenni, vagy lány.
2010. márc. 1. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/44 anonim ***** válasza:
64%
De akkor minden vallást és kultúrát ismertess meg vele, hogy tudja miből választhat. És azért valamilyen erkölcsi nevelés nem árt, mégha nem valláshoz kötött is. Én mondjuk meg fogom kereszteltetni a gyerekemet, mert szerintem fontos ez, de nem baj, hogy nincs megkeresztelve a kislányod, csak add meg neki azt a nevelést, hogy tudjon választani.
2010. márc. 1. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/44 anonim ***** válasza:
48%

Nehogy enni adj neki! Hadd döntse el ő, tudatosan, felnőtt fejjel, hogy akar-e enni.


Viccen kívül: vannak testi és vannak lelki szükségletek. Attól, hogy te az utóbbiról még nem hallottál, még létezik, mivel lelkünk is van. Ha pedig a testet táplálod, akkor a lelket miért éhezteted?


Van ötleted arra, hogy a lelket mivel tudnád még etetni? Nincs? Akkor csak kereszteltesd meg szépen a gyereket, sőt mi több: neveld is hitre, erkölcsre, ismertesd meg vele Istent, és ha felnő, valóban lesz választása, mégpedig oly módon, hogy eldöntheti, hogy akarja-e ezt így tovább, vagy kiszáll, elhagyja Istent. Az lesz a döntő, amit akkor dönt.


De te legalább lehetőséget adj neki, mert ha gyerekkorában arra van nevelve, hogy nem fontos az, akkor neki se lesz fontos.

Észre se veszed, hogy ezzel sem adsz neki döntési lehetőséget, hanem pontosan az ellenkezőjére befolyásolod őt: a hitetlenségre, a vallás nélküliségre, az ateizmusra.

2010. márc. 1. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/44 anonim ***** válasza:
55%

Dehogy baj.

Az erkölcsöt nem a templomban, térde borulva fogja megtanulni, ahogyan nem minden más vallású vagy ateista erkölcstelen.

2010. márc. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/44 anonim ***** válasza:
29%
De az Istenét csak térdenállva ismeri meg!!
2010. márc. 1. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/44 anonim ***** válasza:
32%
De jó, hogy a sok keresztényb**i lepontoz mindenkit, mert valakinek esze is van és nem veszi be azt a sok süketdumát.
2010. márc. 1. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/44 anonim ***** válasza:
39%

A gyermekek keresztelése


A gyerekkeresztelés gyakorlatát az újabb időkben néha támadás éri. Egyesek azt állítják, hogy ez a gyakorlat értelmetlen, hiszen a gyermekek nincsenek még tudatuknál, és ezért nem tudnak a keresztelésükben hittel közreműködni. Továbbá azt is mondják, hogy ez fölösleges gyámkodás a gyermekek fölött, inkább meg kell várni, míg a gyermekek felnőnek és maguk eldönthetik, melyik valláshoz vagy felekezethez akarnak tartozni. Elvégre nem lehet valakire csak úgy, megkérdezése nélkül egy vallás kötelezettségeit rárakni.


Ezekkel a véleményekkel szemben a következőket kell elmondanunk:

1. Ahogy a gyermek saját közreműködése nélkül jutott az áteredő bűn állapotába, ugyanúgy meg lehet ettől a közreműködése nélkül is szabadítani.

2. A kegyelemben való részesedés és Krisztusban való közösség nem terhet jelent, hanem a legnagyobb jótéteményt, amely egy embernek valaha is osztályrészül juthat.

3. Az ember egyáltalán nem dönthet kénye-kedve szerint arról, hogy Krisztust követni akarja-e vagy sem. Minden embernek kötelessége katolikus kereszténynek lennie, mihelyst a katolikus vallás igazságait megismerte. Bár mindenki szabadon megtagadhatja ezeket a kötelezettségeket, de akkor ez már bűn, amelynek következményeiért felelni kell. Könnyen belátható, hogy a gyerekkereszteléssel való szembenállás az áteredő bűnben és a kereszténységben, mint egyetlen igazságban való hit meggyengüléséből származik.

4. Végezetül még utalni lehet arra is, hogy világra jöttünket és neveltetésünket sem tudtuk magunk kiválasztani. Senki nem kérdezte tőlünk, hogy meg akarunk-e születni. Minden ember életében vannak olyan döntések, amelyeket azok a körülmények határoznak meg; amelyekbe beleszületett. Ez az ember szociális természetéből fakad.


Ezek azok az okok, amik miatt a gyerekkeresztelés a kezdetektől fogva szokásban volt. A Szentírásban ugyan nincs szó kifejezett gyerekkeresztelésről, de több helyen is olvashatunk beszámolót megtérteknek „egész háza népükkel” való megkereszteléséről. (lásd ApCsel 16,15/33; 1 Kor 1,16), és joggal feltételezhetjük, hogy ezek között gyerekek is voltak. A 3. században jött divatba az a káros szokás, miszerint a keresztelőt egész a felnőttkorba kitolták, bár egészen más okból, mint manapság: attól féltek ugyanis, hogy a fiatalkori harcokban elveszíthetik a keresztelés utáni bűntelenséget, s ezért úgy gondolták, jobb, hogyha a keresztséget csak érettebb korban kapják meg. Szent Ágoston és az egyházatyák azonban a keresztség szentségével való ezen visszaélés elleni harcukban hivatkozni tudtak az ősi hagyományra.


gyermekkeresztség: csecsemők és kiskorúak keresztelése. - Jogosságát a hagyomány az ap. időktől igazolja. A trienti zsin. tanítása szerint a megkeresztelt gyermeket a hiányos emberi előfeltételek ellenére ker. hívőnek kell tekinteni, s a keresztség érvényessége nem függ az utólagos tudatos elfogadástól (DS 1625). A gyermekkeresztséget csak azok kifogásolják, akiknek helytelen fogalmuk van az Egyh-ról, a kegyelemről és a szentségekről. Aki nem ismeri el a szentség tárgyi hatékonyságát, az kételkedhet az öntudatlan gyermek megkeresztelésének érvényességében. Az Egyh. hagyománya olyan töretlen és következetes, hogy a Szentírás utalásaival együtt teljes bizonyosságot ad. Ezek a szövegek beszélnek az „egész ház, az egész család” megkereszteléséről (1Kor 1,16; ApCsel 16,15.33). Ismert volt az összehasonlítás is a körülmetélés és a keresztség között (Kol 2,11; Ef 2,11). A gyermekek is részesei a szöv. áldásának, ahol a kezdeményező mindig maga Isten. Ezért egyes prot. közösségek eljárásának, ti. hogy csak felnőtteket keresztelnek, vagy újra keresztelnek (anabaptisták), nincs szentírási alapja. - Az ap. időkben erős volt a parúzia várása, s ez is hozzájárult ahhoz, hogy a családok egységesen részesüljenek a kegyelem áldásaiban. A teol-ok kezdettől fogva hivatkoztak a keresztség szükségességére, amelyet Jn 3,5 kifejez. Szt Ireneus a megtestesülésből és Krisztus főségéből vezeti le az állítást, hogy a Megváltó az élet minden fázisát megszentelte, tehát a gyermekkort is. Amikor a pelagiánusokkal szemben az áteredő bűn tana tisztázódott, még világosabb lett a gyermekkeresztség hatása. Megoldódott az a nehézség is, amely abból eredt, hogy a keresztség a hit szentsége. Az Ó- és ÚSz tanítása alapján ismert volt a helyettesítő képviselet, amit Mt 9,2 is megerősít. A közösség hite az egyénnek is javára válik. Szt Ágoston után Szt Tamás fejti ki a tételt, hogy a gyermekek az Egyh. hitével hisznek, s ezt a hitet a jelenlevők, a szülők és a keresztszülők jelenítik meg. Egyébként is a megigazulás kegyelme a lélekbe önti a hit, a remény és a szeretet erényét (DS 904, 1528). A szentség az embert Krisztus halálának és föltámadásának részévé teszi, s ereje akkor is érvényesül, ha az emberben valamilyen előföltétel hiányzik. - A teol. megalapozásból a gyermekkeresztség feltételei is kiolvashatók. A gyermekkeresztség ui. gyakorlatilag csak ott szolgáltatható ki, ahol a tudatos ker. hitre való nevelés biztosítva van, vagyis ahol a szülők és a gondviselők kérik a keresztséget és ők maguk is élik hitüket. A szentség nemcsak az áteredő bűntől szabadítja meg a gyermeket, hanem az Egyh. tagjává is teszi, küldetést ad neki, s ezt a küldetést tudatosítani is kell benne. Ahol ezek a biztosítékok hiányoznak, ott legalábbis el kell odázni a keresztelést.

2010. márc. 1. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!