Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikusok! A római katolikus...

Katolikusok! A római katolikusoknál meg van engedve annyi lelkiismereti szabadság, hogy ne hajojon meg a szentképek előtt? Kivétel a mise .

Figyelt kérdés

2015. júl. 30. 21:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Egyszer sem kötelező meghajolni vagy keresztet vetni.
2015. júl. 30. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
90%
A vallás nem egy politikai párt, ahol még az is elő van írva, mikor és hogy lélegezzenek.
2015. júl. 30. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
81%
igen, én ortodox vagyok, de pl én is kevéssé gyakorlom az ilyesmit, illetve mindig jól látható különbséget teszek imádat és tisztelet között, pl Jézust ábrázoló ikont megpuszilok (ez szokás az ortodoxoknál) a többi felé csak meghajlok
2015. júl. 30. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
A misén sehol se kell meghajolni, csak mikor a crédóban Jézus megtestesülését mondjuk, de ott se szentkép előtt, csak a szöveg miatt.
2015. júl. 31. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 szp72 ***** válasza:
100%

Nem kell meghajolni egyetlen szentkép előtt se, még a misén se. A szentképek használata és tisztelete megengedett, de egyáltalán nem kötelező. Nem tarthatod bűnnek, ha mások használják, de mások sem tarthatják bűnnek, hogy te nem használod.

A nagypénteki szertartáson van az úgynevezett hódolat a kereszt előtt nevű rész, amikor a hívek térdet hajtanak egy feszület előtt, de az se kötelező. Nem állsz be a sorba és kész, sőt maga a nagypénteki szertartás sem szigorúan kötelező.

2015. júl. 31. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell meghajolni a szentképek előtt, viszont ha belépsz a templomba, akkor az oltár felé vess egy keresztet, mivel ott az Oltáriszentségben Jézus.
2015. júl. 31. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem kötelező, sőt a katolikusoknál nem is szokás annyira a képek előtti meghajlás, ez inkább az ortodoxoknál van. Katolikusoknál akkor szoktak (de ez sem kötelező), ha ereklye van (pl. Szent Jobb), vagy ha kegyszobor, ami pl. könnyezett, de egy sima képnél/szobornál ritkán.

Misén én csak a Hiszekegynél szoktam meghajolni, mikor a hosszabbik verziót mondjuk és Jézus megtestesülésénél tart a szöveg..

2015. júl. 31. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Katolikusok egyáltalán nem szoktak meghajolni. Szent kép előtt a vallást nagyon komolyan gyakorlók is legfeljebb keresztet vetnek, a templomban le is térdelnek hozzá, esetleg fejet hajtanak.

De meghajló katolikust én még nem láttam.

2015. aug. 19. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Én római katolikus vagyok, és nem szoktunk meghajolni szentképek előtt.

Az oltár előtt szokás térdet hajtani, úgy, hogy az egyik térd érintse a földet (aki nem tud - pl. betegség, öregség miatt -, az pedig fejet hajt). Ez, ahogy már mondták, azért van, mert a tabernákulumban őrizzük az Oltáriszentséget, és a mi hitünkben Krisztus jelen van benne. (A protestánsok mást tanítanak erről.)

Meg, ahogy már volt róla szó, a hitvalláskor ennél a résznél van meghajlás: "Értünk, emberekért, a mi üdvösségünkért leszállott a mennyből. Megtestesült a Szentlélek erejéből Szűz Máriától, és emberré lett."

De szentképek előtt nincs meghajlás.

2015. aug. 20. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Meg a Szentháromság dicsőítésénél van meghajlás az első sornál.

"Dicsőség az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek

Miképpen kezdetben, most és mindörökké, ámen."

2015. aug. 24. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!