Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » "Hit: nem akarni tudni, mi az...

"Hit: nem akarni tudni, mi az igazság. " /Friedrich Nietzsche/ Mi a véleményed erről?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 5. 16:51
1 2 3 4 5
 41/48 anonim ***** válasza:

Hát szerintem pedig kell a hit.

Azért furcsa erről vitázni, akármennyire is szeretem, furcsa..

Én azt mondom, hogy kell, viszont ha ennyire zavar, akkor: Én hiszek, nekem kell a hit!

Hivatalosan is bocsánatot kérek (bár ez megint csak furcsa, mint ahogy az is, hogy valaki nem hisz semmiben), de akkor innentől más lesz a véleményem:)

2013. ápr. 29. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/48 anonim ***** válasza:

Nem kell, hogy más legyen a véleményed, ne dramatizáld túl.


Nekem nem baj, ha valaki hisz valamiben; az a baj, ha lenézi azt, aki nem hisz, vagy szentül állítja, hogy márpedig mindenkinek hinnie kell, és "lefurcsázza" azt, aki más, mint ő maga.

2013. ápr. 29. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/48 anonim ***** válasza:

Kedves 42-es válaszoló! Olyan NINCS, hogy "nem hiszek semmiben"! Ne is áltasd magad, és ne is akarj erről értelmes embereket "meggyőzni", mert logikai ellentmondás, amit te itt hirdetsz.

Te is a magad igazát vallod - tehát HISZEL valamiben, van világnézeted, mert egészen biztosan VAN. Akkor most mi legyen?


A kérdés, hogyan jutottál hozzá a világnézetedhez?! Biztos nem a piacon vetted, kilós kiszerelésben, igaz? Hosszú idő alatt alakult ki, részben alakítottad ki magadban - mert ugyanis tévedés, hogy mindent te találtál ki. Sok-sok külső ismeret, tapasztalat mondatja most veled azt, amit vallasz.


A másik kérdés, hogy mit tudsz bizonyítani belőle, mennyire alapozol a valóságra, a racionálisan és egyértelműen bizonyítható tényekre? Itt szokták az emberek elhibázni. Ha valamiben esetleg igazuk is van, akkor azt hiszi, hogy mindentudók, pedig NEM AZOK. Senki sem az. Te sem, én sem, SENKI!!!

De akkor mi alapján jelentheted ki, hogy nem kell a hit??? Hogy hit nélkül lehet élni? Egyáltalán meg tudod KORREKTÜL válaszolni, hogy mi a "hit"???


Nietzsche kérdésben kiírt kijelentése egy pökhendi hozzáállás, a "modern" ember nyakképű kijelentése.

De akkor válaszoljuk már meg, hogy mi a hit, mennyire nélkülözhető, vagy nélkülözhetetlen?


Mit mutat a vallásgyakorlatnak ez a világszerte tapasztalható sokfélesége? Azt, hogy az emberiségnek évezredek óta vannak szellemi igényei, vágyai a szellemi dolgok iránt. Az emberek próbák és terhek, kétségek és kérdések közepette élnek, beleértve azt a kérdést is, miért kell meghalniuk. Istenükhöz vagy isteneikhez fordulnak áldást és megnyugvást keresve, s eközben vallásos érzéseiket sokféle módon fejezik ki. A vallások megpróbálnak választ keresni a nagy kérdésekre is: Miért vagyunk itt? Hogyan kellene élnünk? Mit tartogat a jövő az emberiség számára?


Másrészt viszont milliók vannak, akik semmilyen vallást nem gyakorolnak, és semmiféle istenben sem hisznek. Ők az ateisták. Ismét mások, az agnosztikusok úgy hiszik, hogy Isten ismeretlen, és valószínűleg megismerhetetlen. Ez azonban nyilvánvalóan nem azt jelenti, hogy ők elvek vagy etikai alapok nélküli emberek, mint ahogy azok sem feltétlenül rendelkeznek ezekkel, akik valamilyen hithez tartozónak vallják magukat. Ámde ha valaki úgy fogja fel a vallást, mint „bizonyos elvekhez való ragaszkodást; szigorú hűséget vagy lojalitást; lelkiismeretességet; kegyes jóindulatot vagy ragaszkodást”, akkor valamilyen módon a legtöbb ember vallásos, még az ateisták és az agnosztikusok is (The Shorter Oxford English Dictionary).


Ilyen értelemben te is vallásos vagy és "hívő" ember!

2013. ápr. 29. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/48 anonim ***** válasza:

Kedves 43.-as:

Úgy néz ki, hogy a tudásom még nagyon nem tart ott, ahol kéne, ugyanis sokkal jobban megfogalmaztad azt, amit én a 42-esnek akartam elmagyarázni.:)

2013. ápr. 29. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/48 anonim ***** válasza:

Szerintem az a nagyképű, hogy te kijelented, hogy mindenkinek kell a hit. Én nem mondtam, hogy senki nem hisz; csak a magam nevében tudok nyilatkozni. Én pedig nem hiszek semmiben. Fejre is állhatsz, egy így van.


Számomra hit az, amikor valaki olyan dolgot tekint ténynek vagy mérvadónak, ami a józan ész és a logika ellen van, nincs bizonyítva. Pl. asztrológia.


Nekem azt mondd meg, hogy neked miért jó az, ha azt HISZED, mindenkinek kell a hit?


Szerintem a hit gyengeség, aki hisz, az tudja ezt, és nem bírja elviselni, hogy van, akinek hit nélkül is megy az élet. Még egyszer: szerintem.

2013. ápr. 29. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/48 anonim ***** válasza:

"Számomra hit az, amikor valaki olyan dolgot tekint ténynek vagy mérvadónak, ami a józan ész és a logika ellen van, nincs bizonyítva. Pl. asztrológia."


NEM, kedves válaszoló, ez nem "igaz hit", a bibliai értelemben. Ez hiszékenység! A Biblia olyan könyv, mely a közhiedelemmel ellentétben elutasítja a hiszékenységet. Az asztrológia egy álvallás. Ezért van az, hogy a Biblia tiltja a mágiát, a spiritizmus minden formáját, melyet a megtévesztés formáinak tart - pedig amikor több ezer éve íródott, a vallások és hiedelmek tele voltak ezekkel, soknak az alapja, vagy a szerves része volt a mágia és a spiritizmus!!!


A Szentírás érdekes módon SEMMI ilyen filozófiát és vallásos téveszmét nem támogat. Nem tudományos kézikönyv, de ahol tudományos kérdéseket érint, nem mond ellent annak. Az Istentől való ihletettségének ez is egy komoly bizonyítéka.


A Biblia ezt írja: „A hit a remélt dolgokban való bizonyosság” (Zsidók 11:1). Ezért a hit pontos ismereten alapul, tényeken, amelyekre helyes döntéseket lehet alapozni. Ez nemcsak azt kívánja meg, hogy (egyszerűen csak) "higgyünk", hanem azt is, hogy legyen VALÓS oka annak, hogy hiszünk.


Példa: ha egy fizika tanár arra ébred az otthonában, hogy az egyik utcai ablaka be van törve és egy követ talál a szobában, akkor mit fog gondolni, miben fog HINNI? A szakterületével érvelve azt gondolja, hogy az ablak rosszul illeszkedett, és külső, belső természeti erők hatására "magától" elpattant, vagy azt, hogy az utcáról valaki bedobta egy kővel? Biztos meg lesz győződve arról, hogy ezt valaki szándékosan tette, vagyis nem a véletlen természeti erők játéka, hanem intelligens lény csinálta. De ez csak HIT MARAD, mert NEM LÁTTA az eseményeket. De JÓL MEGALAPOZOTT HIT lesz, igaz?!

Pontosan erről beszélek, amikor az bibliai istenhitről van szó!


Hit és hiszékenység között óriási különbség van a Biblia szerint. Sok minden, amit napjainkban hitnek tartanak, az valójában nem más, mint hiszékenység, vagyis az arra való készség, hogy minden alap vagy nyomós érv nélkül elhiggyünk valamit. A hiszékenység gyakran szeszélyes érzelmeinkre és a babonára épül. Ez nem jól megalapozott hit, mivel nincs megbízható alapja.


A hiszékenység arra indíthat valakit, hogy hirtelen olyan következtetéseket vonjon le, amelyek talán nincsenek összhangban a Biblia igazságával. Ezért a Biblia arra figyelmeztet, hogy ne legyen megalapozatlan a hitünk: „A tapasztalatlan hisz minden szónak, de az eszes meggondolja lépteit.” (Példabeszédek 14:15). Pál apostol ezt írta: „Bizonyosodjatok meg mindenről; erősen ragaszkodjatok ahhoz, ami jó.” (1Thessalonika 5:21). A Biblia nem támogatja a hiszékenységet. Arra buzdít, hogy bizonyítékon alapuló hitünk legyen.


Mit jelent ez? Pl. azt, hogy ha van egy barátod, vagy ismerősöd, akiben megbízol, akinek adsz az ígéretére (már csak ezért sem lehet igaz, hogy nem hiszel semmiben), akkor az biztosan olyan személy, aki már sokadszorra is bebizonyította neked, hogy betartja adott szavát. De ugye nem gondolsz ilyet egy frissen megismert, vagy minden referencia nélküli idegenről???

Nos, az istenhit is éppen ilyen. A bibliai jövendölések közül számtalan prófécia teljesedett már be, melyek szintén jól bizonyítják, hogy Isten ígéreteiben megbízhatunk.

2013. ápr. 30. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/48 anonim ***** válasza:

Igaza van.


...valamint a teremtő imagináció alapját (kísérőjét) jelenti.

2013. okt. 5. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/48 anonim ***** válasza:
Szóval ha nem hisz valaki semmiben sem , akkor például minek megy el dolgozni? Hiszen nem hiszi el, hogy kap is érte valamit.
2018. ápr. 26. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!