Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ti mit csinálnatok? ( betéréss...

Ti mit csinálnatok? ( betéréssel kapcsolatos )

Figyelt kérdés

Na szóval …tavaly felviteliztem egy 6osztalyos gimibe de nem tanultam Es nem vettek fel ! Es anyukám azt mondta ha nem vesznek fel jövök ide Budapestre apukamhoz ! Na Es itt az év elején kerestünk egy zsido sulit mert apukám zsido -anyukám nem - Es oda járok most ! De a sulinak van egy feltétele ami az hogy 2017 június végéig vagIs a tanév végéig be kell térnem ! De En ezt nem akarom de anyukám azt mondja kell mert a olyan családban vagyok ( amikor anyukám nm is az , a Tesom is betért pár éve ) Es azt mondja ha nem terek be nem mehetek vissza hozza! de a Tesom azt mondja higy nem muszáj csak Jo ember legyek ! De ha nem terek be hova megyek ? Mert apukammal nem járhatok nem zsido suliba ! Ja Es meg annyi ha visszamennek vidékre anyukamhoz, akkor is a Tesom év elején megbeszélte hogy ujra hatodikos legyek mert a hetedikben négy fiú volt ugyhogy szégyen lenne visszamenni mert Jo tanuló voltam Es nem értenek meg miért vagyok ujra hatodikos ( most leszek hetedikes )

Na most hiy minden hülyeséget elmondtam

Mit csináljak ? Beterjek vagy nem ? Anya azt mondja igen a Tesom meg azt hiy elég ha Jo ember vagyok ! A tanárom (aki a barátom is ) azt mondja a szívemet halgassak

Nem tudom mit csináljak !



2016. júl. 19. 16:45
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:
54%

Egészen biztos, hog valami félreérttés van.

nem tudok olyan zsidó iskoláról, ahova CSAK zsidókat vennének fel, illetve ahol feltétel volna a betérés.


Még a Magyar Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség iskolájá sem írja, hogy a diáknak zsidónak kell lennie, csak azt, hogy

"a vallási szabályok elfogadása, betartása valamennyi felvett diákunk számára kötelező."

Természetesen az iskolában. ami azt jelenti, hogy fiúknak kipa vagy sapka viselése ( az iskolában ) kötelezõ, hogy a lányok szoknyája térden alul kell érjen és a váll és a könyök sem lehet fedetlen. zenkívül az iskolában az étkezés kóser ( a zsidó vallási elõírásoknak megfelelõ ) és nem szabad bevinni nem kóser élelmiszert.


Ezek az elõírások, de arról, hogy zsidónak kellene lenni, vagy betérni, szó sincs. Pedig zsidóság szempontjából ez a legszigorúbb.


Itt található az iskola Pedagógiai és Nevelési Programja: [link] ebben meg lehet nézni. ( 1.10 Az iskolaváltás, valamint a tanuló átvételének szabályai ............................................................................... 20 ( oldal ) )


A Scheiber Sándor Gimnázium és Ált. Iskola ezt írja: "A felvétel feltétele: zsidó családi kötődés, az iskola zsidó szellemiségének, az ebből fakadó

vallási előírásoknak elfogadása. Más felekezethez tartozó tanuló szabad kapacitás, valamint

az iskola házirendjében foglaltak maradéktalan elfogadása esetén nyer felvételt." - [link] 16. oldal.


A Lauderról már írtak, a Bét Menachem Héber Magyar Két tannyelvű Általános iskola, Óvoda és Bölcsőde [link] szintén nem ír ilyesmit.


Szóval csaknem biztosan félreértés, azért is, mert igaza van # 5/10 tegnap 17:31 -nek, a betgérés nem megy "csak úgy".

2016. júl. 20. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 A kérdező kommentje:

#10 ez a suli 15 percre van tőlünk Es igyis elárultak kesni akkor a lauderba biztos hogy az első órát kihagynam

Nem tudok felkelni ( vayis általában ) de mindig a becsongore megyek suliba

2016. júl. 20. 15:04
 13/36 A kérdező kommentje:

#11

En a wesselényi iskolába Jarok Es ott megmondták hogy zsidónak kell lenni

Amíg a abba az lubavicsi suliba mentem volna de a tesommal megmondták csak akkor lehet ha zsido vagyok

Meg néztük a scheiber-t Es ott is azt mondák hogy papír kell arról higy anyai ágon zsido vagyok

2016. júl. 20. 15:08
 14/36 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy anyukád csak mondja, hogy nem mehetsz vissza hozzá, de vajon tényleg így gondolja?

Tehát itt két lehetőség van:

- úgy gondolja

- nem gondolja komolyan.

Ezt mindenképpen ki kéne derítened, hogy melyik áll fenn. Amennyiben komolyan gondolja és nem engedne haza téged, akkor őt inkább nem illetem jelzővel.

Úgy értelmeztem, hogy apukád nem kötelez betérésre. Akkor lakhatnál úgy nála, hogy nem térsz be?

Másik iskolába át tudsz még menni?

Írtál alá valamit az iskolánál? Ha igen, akkor azt nagyon alaposan tanulmányozd át. Vagy a szüleid írtak alá valamit a nevedben?

Hány éves vagy?

2016. júl. 20. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 A kérdező kommentje:

13 vagyok , 14 leszek augusztus végen

En se tudom hogy anyukám komolyan mondja-e

Hat apukám is nyilván azt akarja hogy Beterjek de En ezt nem akarom ! Ha beterek is akkor is nem vennem komolyan vagyis nem annyira szigorúanl de ez nem Jo apukammak mert azt mondja aki nem orthodox vagy nem tartja az nem is igazi zsido meg ilyesmiket ! A Tesom szintúgy ugyanezen a véleményen !

Hat nem tudom de apukám nem nagyon engedne higy nála egynem zsido suliba járják ! Meg higy nem kóser kaját egyek vagy nem kóser húst azt meg főleg meg ilyesmik

2016. júl. 20. 23:03
 16/36 anonim ***** válasza:
34%

Közben utánanéztem és tényleg.


Ha jól értem, Anyukád és Apukád nem élnek együtt.

Fura, hogy ha Anyukád fontosnak tartja, hogy betérj, õ miért nem tért be? Igaz, ez a Te helyzeteden nem változtatna, mert ha születésedkor még nem tértbe, akkor Te ne vagy született zsidó.


Ami a betérésedet illeti, én lennék az utolsó, aki rábeszélne, mert ez a zsidó vallásban nem szokás. Ha valaki be akar térni és a rabbik meggyõzõdnek arról, hogy komolyan gondolja ( ami általában jó néhány év ), befogadjuk és attól kezdve ugyanolyan zsidónak tekintjük, mint a született zsidókat, de rábeszélni, téríteni, ahogy pl a keresztények, vagy a muszlimok, mi nem szoktunk, mondhatni ez tilos.

Persze, a Te eseted más, mert Apukád szertné és, ha jól értem a Tesód is, sõt Anyukád is.


Ezek után meg kell kérdeznem, mi az oka, hogy annyira nem akarod? Mit tudsz a zsidó vallásról?

Vagy egyáltalán a vallásosságot nem szertnéd?

Az igaz, hogy, kivált az ortodoxia, sokkal szigorúbb, mint más vallások, de épp ez benne a jó. Egy másik hitközség, az EMIH egy dõben plakátokat ragasztott ki azzal a szöveggel, hogy "zsidónak lenni jó". :)

Azt gondolom, a legjobb az lenne, ha találnál körülbelül veled egykoú zsidó gyerekeket és ismerkednél azzal, hogy mirõl is van szó. Úgy könnyebben tudod eldönteni, hogy tényleg nem tetszik, vagy mégis.


Addig is, mindenesetre, ha még nem mondták volna, a zsidóság "aranyszabálya" Mózes harmadik könyve 19. fejezetének 18. verse: "szeresd felebarátodat, mint megadat!"

Az ókori zsidóság legnagyobb tanítója, Hillél ezt úgy mondta:

"Ami neked gyûlöletes, ne tedd embertársadnak. Ez az egész Tóra, a többi csak a magyarázat." :)


Ezeket a szabályokat talán nem is olyan nehéz betartani. :) Najó, van még néhány apróság, de azoktól sem kell falnak menni.


( Off: említetted a kósert. Külföldön, pl Rómában, Amszterdamban, Belgiumi városokban sokkal több kóser fogy, mint amennyit az ott élõ zsidók meg tudnának enni, tehát valszeg sok nem zsidó is kósert vesz. Talán nem véletlenül. :) )

2016. júl. 21. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:
100%

A kérdező egyértelműen megírta - többször is - hogy ő nem szeretne betérni.


Kérdező, próbáld meg anyukádtól megkérdezni, hogy komolyan gondolja-e, hogy nem élhetsz vele, nála, ha nem leszel zsidó?!

Ő sem az, szóval érthetetlen több szempontból is a viselkedése.

2016. júl. 21. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
100%

Kétségtelen, hogy nagy a nyomás rajtad, Kérdező.


Elmondtad már a szüleidnek és testvérednek, hogy te NEM akarsz betérni? Amennyiben igen, akkor tiszteletben kellene tartaniuk a döntésedet!


Amennyiben még nem mondtad el a családodnak egyértelműen, akkor ideje megtenni, hogy teljesen megértsék a hozzáállásodat, életszemléletedet, elképzeléseidet!


Szerintem helytelen, ahogyan anyukád viselkedik - az általad leírtak alapján.


Ahogyan egy hozzászóló írta - ha tilos náluk a "térítés", akkor az is tilos, hogy zsarolnak, manipulálni akarnak és kényszeríteni téged valamire, amit te annyira nem szeretnél.


Ráadásul alapvető szükségleteid megtagadásával, megvonásával zsarol anyukád. Ehhez nincs joga!!!


Neked is vannak jogaid! Nézz utána a jogaidnak minimum a neten!


Menj el egy családsegítőbe vagy fordulj gyermekvédelmi szakemberhez!


Az alapvető létszükségleteid megvonásával zsarol anyukád - ha úgy van, ahogy leírtad! Ilyet nem tehet!

Fordulj FÜGGETLEN szakértőhöz, ha továbbra is zsarolna!

2016. júl. 21. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 A kérdező kommentje:

De az van hogy apukámmql nem Jo a kapcsolatunk ezért se akarok ktt lenni ! A Tesom azt akarja higy Jo ember legyek , az nem érdekli higy zsido vagyok vagy nem

!de azt elvárja hogy ha zsido vagyok akkor tartsak mindent

!

Hat En mar mondtam anyukáknak Es a tesommal is hogy nem akarok az lenni vagyis nem orthodox

Amúgy zsido suliba Jarok akkor csak tudom higy miről van szó

Es itt vagyok egy zsido apával akkor meg főleg hiy tudom miről van szó !

2016. júl. 21. 19:20
 20/36 anonim ***** válasza:
67%

Félek, elõször nem olvastam elég figyelmesen.


Tehát:

A most ( júniusban ) végetért tanévben Pesten laktál aApukádnál és a közeli Wesselényiben végezted a ... nna, itt megakadtam. Nem világos, hogy itt hányadikba jártál.

A kérdés alatti szövegbõl meg az nem, hogy mi a baj a négy fiúval?


Ezektõl eltekintve:

A Tesóddal értek egyet. Magam ugyan ortodox vagyok, de az a fontos, hogy ember légy. erdélyben azt mondják, aki embernek nem jó, semminek sem jó.


Ami a etérést illeti:

1) Apukád - mint írtad, nem szól bele. ( De valszeg szertné, viszont bizonyára elsõsorban azt szertné, hogy Neked jó legyen, hisz az Apukád. )

2) Tesódnak mindegy.

3) Egy éve Apukáddal élsz, zsidó gyerekekkel jársz iskolába, tehát ( nagyjából ) tudod mirõl van szó és nem tetszett. Ráadásul Apukáddal nem jó a kapcsolatod, tehát nem igazán jó, ha továbbra is vele vagy.


Ezek alapán semmi valóban nem indokolja, hogy betérj, mert annak elsõszámú feltétele az önkéntesség, mint már írták is, helyesen.


Ami azt a papírt illeti, amit # 7/19 tegnapelőtt 17:44 -ben említettél, "folyamatban van". de ha júniusban kiderül, hogy "nem vagy eléggé érett a betérésre", akkor nem fognak betéríteni, viszont az évet már elvégezted. Azt nem gondolnám, hogy azért nem kapnál bizonyítványt.

( Nem szertném, ha ezt a "nem vagy eléggé érett" dolgot sértõnek találnád, azért van idézõjelben. Ezt Apuval kellene megbeszélni. )


zt írtad: "apukám nem nagyon engedne higy nála egynem zsido suliba járják "

Biztos? Beszéltél errõl Vele?

Azt persze el tudom képzelni, ha vallásos, nem enged be a lakásába nem kóser kaját. de azt eddig is meg tudtad enni, nem?


Amit a visszutazásról írtál, abban viszont nem tudok kiigazodni. Másfelõl nagyon úgy tünik nekem, hogy nyukád ezt a pesti utazást valamiféle büntinek szánta.

Ezt próbáld megbeszélni Vele, próbáld megtudni, csakugyan így van-e. Ha igen, nyugodtan megmondhatod, hogy egy 75 éves vallásos ortodox zsidó ( matek-fizika ) tanár bácsi azt mondta, hogy ez nem szerncsés. Nem szerncsés, ha büntibõl Apuhoz küldött.


Hogy ha visszamégy, kérdés, hogy hányadikba. Lehet, hogy megint a Tesódnak van igaza, nem ismerem ugyan pontosan, hogy mit és hogyan tanítanak a Wesselényiben, de a régi zsidó iskolákban a vallás annyira túlsúlyban volt, hogy a közismereti tárgyakból ( magya, töri, matek, fizika, kémia, biológia ( élõvilág ), stb ) jóval kevesebbet tanultak, mint a világi iskolákban. Ha most is így van, hiába voltak itt jó jegyid, lehet, hogy mégis jobb ugyanezt az osztályt mégegyszer, mert a jó jegyeket kevesebb tananyagra kaptad.


Nagyjából ennyit tudam a kérdésedhez hozzászólni, tehát összefoglalva: szintén nem látom értelmét a beterésednek.


Viszont ami # 18/19 ma 06:02 javaslatait illeti, hogy "gyermekvédelem", "független szakértõ" - hát errõl nekem az jut az eszembe, hogy a kádár korban is, a rákosi korban is, meg a háború alatti nyilas korban is sajnos voltak gyereke, akik ezért, vagy azért feljelentették a szüleiket ...

2016. júl. 21. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!