Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Van a szent szellemmel való...

Van a szent szellemmel való betöltekezésre ateista magyarázat?

Figyelt kérdés

Karizmatikus keresztény (hit gyülekezete leginkább) körökben lévő látványos betöltekezésekre gondolok. Bár én ilyen közegben nőttem fel, nem tartom magam hívőnek, viszont ez az egy dolog, amit sosem értettem. Kissrác koromban tartottam is tőle eléggé.

Kisebb összejöveteleken is előfordul, függetlenül a helytől. Az ki van zárva, hogy ezt mindenki csak megjátssza poénból, ez annál sokkal intenzívebb, de tényleg csak azzal fordul elő, aki akarja is.

Mindenki ilyennel dobálózik, hogy a "sátán csinálja", a "a szentszellem csinálja", most egy nem annyira elrugaszkodott magyarázatra vagyok kíváncsi.



2017. márc. 4. 00:17
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:

Nos, van kettő cikk ami csak érinti a témát.


[link]


[link]


Mindkettőnél a nyelveken szóláson van a hangsúly, ezért lehet kedves kérdező neked nem lesz igazán hasznos. Viszont hozzátenném hogy a szent szellemmel való betöltekezés egyik hozománya ez is.

2017. márc. 4. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
75%

"nem láttam még senkit vonaglani a földön egy festmény előtt mondjuk"

Vannak fokozatok.

Nyilván egy olyan helyzetben, ahol fegyelmezni illik magad, egészen máshogy fogsz viselkedni, mint ahol azt várják, hogy fetrengj te is.

A hipnózis pedig valós dolog... persze itt is vannak fokozatok. NatGeo kísérletben elérték, hogy egy normális, átlagos ember lelőtt egy másikat (szerencsére csak festékgolyóval).

2017. márc. 4. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
57%

Bár keresztényként nem merem teljes bizonyossággal állítani, hogy kamu az egész, de elég valószínűnek tűnik.

Nézzük meg a dolgot a Szentírás szemszögéből.


Isten sosem tett csodákat céltalanul. Például Jézus csodái által egyrészt felderengett Istensége emberei természete mögött, valamint csodái segítették egyes emberek üdvösségét. Úgy hiszem Isten akkor avatkozik be (tesz csodát), amikor az egyénnek nagy szüksége van erre az üdvössége okán. Persze ilyenkor sem mindig, meg talán a legtöbb esetben erre nincs is szükség (vagy mert beavatkozás nélkül is az üdvözülés útján halad, vagy mert a csoda sem segítene neki).


A csodák egyik fajtája, amikor közvetlenül a Szentlélek avatkozik be, najpjainkban ez igen népszerű. Ilyenről számol be a Szentírás, amikor az első pünkösdkor kiáradt a Szentlélek és eltöltötte az apostolokat. Péter például nyelveken szólt, később halottat támasztott fel, betegeket gyógyított. Hasonlítsuk össze a napjainkban tapasztlható jelekkel. Írtad: rángatózás, zihálás, sikoltozás stb... ellentétben nyelveken szólás (nem halandzsa, hanem mindenki értette; ki-ki a maga nyelvén), betegek csodás gyógyítása, halottak feltámasztása. Én túl nagy kontrasztot érzek.

A másik ami gyakran felmerül, hogy kinél-kinél más a mértéke, így másként nyílvánul meg. Ez önmagában hülyeség. A Írás beszél a Szentlélek különböző ajándékairól, de mértékről ilyen formában sosem. Meg ugyan melyik mai ember mondhatná, hogy őt jobban eltöltötte a Lélek, mint az apostolokat, akikre látható lángnyelvek száltak le és számos csodát tettek.


Szóval a fentebb említett magyarázatok (tömeghipnózis, események megjátszása, stb...) nem csak ateista, de józan keresztény magyarázat is lehet.

2017. márc. 4. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 Mojjo ***** válasza:
69%
Tömeghipnózisról nincs szó, inkább a tömegpszichózis a jó szó rá, annak egy keményebb formája. Ha az ember nagyon hinni akar valamiben, hogy igen, ez meg fog történni vele és az egész környezete is úgy viselkedik, akkor a test fura (és valahol csodálatos) dolgokat tud produkálni. Ha valahol, hát itt biztosan felesleges isteni csodát keresni.
2017. márc. 4. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
71%

Szerintem összetett, ősi jelenségről lehet szó, olvasni hasonló állapotról más környezetben is.

Ezért nem gondolnám, hogy isteni jelenség, de az emberek akik átélik, nagyon meghatározó élménynek tarthatják.


Szerintem elérik valahogy az öntudat / kontroll elvesztését, és valamiféle transzállapot lehet ez.

Mivel a csoport elvárja, kívánatos elérni/átélni ezt az állapotot. A jelenségről már a 70-es években írnak "hajsza a kozmikus extázis után".

Az extazis szó más szerint nem megfelelő: "Az eksztázis bénultságot, mozgásképtelenséget jelent, míg a transz éppen ellenkezőleg, túlmozgásosságot." "A tansz: A tiszta, spirituális elragadtatást nem az ember irányítja, hanem az veszi át az irányítást az ember felett."


"Az ilyen csoportbetegséget mint hasonló tünetek kollektív felléptét határozza meg, s akkor pszichológiai alapú, ha nincs elégséges fizikai (pl. mérgezés) alapja. A leggyakoribb tünetek : felgyorsult légzés, izgatottság, nevetés, sikítozás, kiabálás, rángatózás, égő szemek, futás, ugrálás, transz-állapot, hallucinációk, csuklás, orrvérzés, fülzúgás, fejfájás, köhögés, rossz közérzet."


"Ennek a táncőrületnek központi eleme volt a bacchanálikus ugrálás, amely szünet nélkül, gyakran órákon át tartott, átugorva a mások számára láthatatlan tüzeket, amíg a kimerültségtől össze nem estek. Addig lelkesen táncoltak, kiáltoztak, nevettek, hallucináltak, míg testük magától rángatózott. Ilyen táncmánia tört ki pl. vallásos újjászületési mozgalmak alkalmából Kentuckyban és Tennesseeben, 1803-ban és 1805-ben, és egy katonai kiképző központban, 1988-ban, San Diegoban, Kaliforniában."


"Egy idő után a jóga erő alá került személy remegni kezd, a teste rángatózhat, el is eshet, rendkívül furcsa kitekert testtartásokat vehet fel. Kitörhetnek az emberből ellenőrizetlen állati hangok, /néha ordíthat, mint az oroszlán/ vagy nevetés, sírás, ezek a magas extázisba jutáskor. Mindenféle fizikai jelek kísérhetik ebben az időszakban. E megnyilvánulások az úgynevezett "Kriyas"."


Rángatózás, önkivület, elalálás, mámor, megvilágosodás élménye stb...kerestem néhány példát:

- rockkoncerten is előfordult

- ókori Kína sámán szertartásai

- hindu jóga (Kundalin jóga - a kigyó felébresztése)

- Delphoi papok

- vallásos / pogány táncos, szertartások

- kábítószerek


Van olyan cikk, hogy ami szerint : "A szex során minden idegsejtünk azon dolgozik, hogy az orgazmus felé közeledve egyfajta transzállapotba kerüljünk, ehhez pedig kizár minden zavaró tényezőt."


A transzállapot élhetünk át elbambulva a buszmegállóban is, vagy művészeti alkotás közben is.


Összefoglalva, szerintem a transzállapot egy emberi dolog, gondolom a fokozatai is. Lehet spontán, vagy mesterségesen gerjesztett.

Számomra önmagában semleges jelenség,amit attól függően, hogy mire használunk, lehet kapuja a jónak (alkotás, szex stb), lehet öncélú (még ha nem is gondoljuk) és sajnos lehet kapuja a démoni befolyásnak is.


A karizmatikus önkivületi állapotot Pál apostol sem bírálja, ha jólemlékszem, csak azt mondja, hogy lehet hasznosabban is tölteni az időt :)

2017. márc. 4. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 anonim ***** válasza:
54%

Szerintem tévedés / sőt megtévesztő ezt a jelenséget "Szellem való betöltekezésnek" nevezni.


A Szentlélek betöltheti az embert anélkül, hogy ilyen jelenséget tapasztalna.


előző voltam. :)

2017. márc. 4. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:

Én nem vagyok ateista,sőt Isten,életem irányítója,de azon"karizmatikusnak"nevezett jelenségeknek,mint földön fetrengés,hablatynyelven "imátkozás"vagy egyszerű,érthető,racionális magyarázata:


A jelenség,a baloldali agyfél kikapcsolása,amit extázis jelenségnek szoktunk nevezni.

Az extázist,lehetet előidézni vegyi úton(tudatmódosító szerekkel)zenével(rokkoncertek örjöngései),ritmikus elme stimulálással.

A "karizmatikus"közösségek,az extázist rendszerint a zene segítségével,és az elme stimulálásával szokták elérni.

2017. márc. 4. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:

Jav.17.Hsz


"imádkozás"van egyszerű,érthető,racionális magyarázata

2017. márc. 4. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat. :)

Akkor ezt is elengedhetem így 20 év után.

2017. márc. 4. 18:05
 20/36 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


Láttál már ilyen jelenséget buszpályaudvaron, szülői értekezleten vagy egy élelmiszerbolt pénztáránál?


Ez a buli a csoportlélektan témakörbe tartozik és a megfelelési kényszer hozza elő. Pszichológiai zsarolás.

2017. márc. 5. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!