Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Sola Scriptura Teológiai...

A Sola Scriptura Teológiai Főiskola ugye az adventista közösséghez kapcsolható?

Figyelt kérdés
2017. júl. 21. 10:34
1 2 3 4
 21/34 A kérdező kommentje:

#18


"De talán nem is az a fontos melyik felekezethez menjen aki azt tanulja hanem a Biblia. Senkit nem csábít sehova. Ez csak egy lehetőség a Bibliát tanulni othon. Ez nem jelent elkötelezettséget."


A Biblia értelmezése miatt igenis fontos, hogy kik állnak az oldal mögött. Pl. egy adventista (még ha az csak magánszemély és nem maga a közösség) nem úgy fogja értelmezni, mint egy katolikus vagy egy református. Elkötelezettség nélkül semmi értelme nincs, és az igenis fontos, hogy ki mellett kötelezzük el magunkat.



"Nem tetszik, hogy Ellen White könyvet is javasolnak olvasásra?

Mutass már nekem olyan diákot aki iskolába jár és minden könyvet elfogad amit olvasni kell. De olvasni kell, mert ez a szabály abban az iskolában. Ez nem azt jelenti, hogy el is kell fogadnia."


Egyrészt sehol NEM írtam, hogy nem tetszik, hanem rákérdeztem. Arra vonatkozóan, hogy milyen arányban tanítanak az ő könyveiből, bár a magyarázatok is az ő tanításaira alapulnak, az ő értelmezéseire.

Ha egy vallásban nem fogadom el az adott felekezet által prófétának/prófétanőnek tartott személy tanítását, akkor mi értelme az egésznek?


Én egyfajta védekező és támadó hangnemet érzek részedről.

Pedig nekem semmi bajom nincs az adventistákkal, és ezt még a legelején le is írtam.

Egyszerűen bizonyos dolgokra rákérdeztem érdeklődésből.

Sajnos a Jehova tanúknál tapasztaltam meg ugyanezt: Valaki konkrét kérdést tesz fel, és egyből védekező-támadó helyzetbe helyezkednek... :(


Pedig én még nem is katolikus vagyok. :)

2017. júl. 22. 18:22
 22/34 anonim ***** válasza:
59%

Sziasztok, a #14-es válaszoló vagyok


#15 "Még ha nem is konkrétan az egyház oldala, a működtetők szellemisége (akik adventisták) nagyon fontos. Ők a Hetednapi Adventista közösséghez tartoznak, vagy a KERAK-hoz? Ha már ezt a két közösséget továbbra is meg kell különböztetni."


Ha jól tudom Hetednapi Adventista az üzemeltető, de nagyon sokáig én sem tudtam hogy adventisták csinálják az oldalt. Amúgy most átnéztem, és nem találtam adventista tanítást az oldalon, csak alapvető információkat a Bibliáról.


#15 "Szerintem a túlzott központosítás éppúgy probléma, mint a túlzott decentralizálás. Ezt általában értem, és nem vonatkoztatom most ezt az adventista csoportokra. Csak ha már amlítetted ezt a pontot, arra reflektáltam."


Ezzel maximálisan egyetértek. Mindkettő nagyon káros tud lenni. A Hetednapi Adventista egyház egyszerre alulról és felülről szerveződik, szerintem itt pont megvan a kellő egyensúly, nagyon tetszik a felépítése.


#15 "Az adventista intézményekben kell-e Ellen G. White írásait olvasni? Gondolom, legalább indirekt módon ismertetik az írásait. Őt valóban próféta nőnek tartják az adventisták?"


Jó kérdés, nem tanultam ott teológiát, így erre pontosan nem tudok válaszolni. Valamilyen szinten biztos benne van az oktatásban, viszont az egyháznak egyetlen hitelve sem épül Ellen White-ra, minden hitelv a Biblián alapszik, ez nagyon fontos. Egyébként valóban prófétának tartjuk, ha érdekel egyszer szívesen le is vezetem miért.


#16 "Rámentem a bibliasuli lapjára. Első, amit megláttam, az az egészséges étkezésről szóló téma. Tudod, vannak, akik azt hiszik, hogy nem ehetnek bizonyos dolgokat... Oké, tovább léptem. A következő oldalon az egyik lecke címe:a hitehagyás.

( [link] "


Most mondd azt hogy manapság semmi keresnivalója nincs az egészséges életmódnak az emberek között :)


Azt hiszem a "hitehagyás" című leckét a Nagy küzdelem sorozatban találtad. Ez a sorozat a kereszténység történetéről szól, a lecke pedig a középkori kereszténység alakulásáról. Szerintem te sem gondolod, hogy akkor minden Jézus és a Biblia által lefektetett úton történt. De kérlek szólj ha bármelyik leckében valamilyen vallás ellen pocskondiázás történik, és azonnal kitöröljük.



#17 "Belenéztem, nem csak most, de korábban is. A sajnálatos az, hogy 12 nagy témából csak 4 szól a lényegről (abból is több sajátos fényben), 8 pedig valami teljesen másról. Előszeretettel szeretnétek megszabni az emberek hétköznapjait minden tekintetben, szeretitek pocskondiázni a keresztény egyházakat,"


12 db tanfolyam közül lehet válogatni. Egy a Bibliáról szól átfogóan, egy a fiatalok életéről, egy az egészségről, egy a kereszténység történetéről, három Jézus életéről, kettő Dániel és Jelenések könyvéről, egy a megtérésről, egy pedig a Biblia első öt fejezetéről. Mindegyik központjában Jézus van, és Ő rá próbálja a figyelmet irányítani. A Jézushoz vezető út külön erről szól, az egyik kedvencem. Javaslom hogy tényleg olvassatok bele a leckékbe és ne egy-egy kiragadott cím alapján ítéljétek meg.

2017. júl. 22. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:

"Javaslom hogy tényleg olvassatok bele a leckékbe és ne egy-egy kiragadott cím alapján ítéljétek meg."


Beleolvastam, nem csak a címekbe, hanem a leckékbe is. De ha már valaki történelmi tényekben hazudik, akkor mit várhatok a bibliai igék magyarázásban, amiket ravasz emberek szépen kitudnak forgatni.


"De kérlek szólj ha bármelyik leckében valamilyen vallás ellen pocskondiázás történik, és azonnal kitöröljük."


Szólnék. A világ legnagyobb keresztény egyházát, amely Krisztusért meghalt mártírok és vértanúk százezreinek vérére épült, a sátán egyházának nevezitek. Burkoltan pedig azt állítjátok, hogy ma is több, mint egy milliárd ember a sátánt követi.

2017. júl. 22. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:
46%
Ha jól sejtem katolikus vagy. Félreértések végett leszögezném, hogy semmi bajom a katolikusokkal. Az egyházi rendszerben vannak dolgok amikkel nem értek egyet, de magával az emberekkel semmi gondom nincs. Több katolikus barátom van, pont a héten beszélgettem néhánnyal a reformáció kapcsán, nagyon pozitívan :)
2017. júl. 22. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 anonim ***** válasza:
71%

Sziasztok!


Annyi butaságot írtatok, hogy az már fáj!


Először is: a biblia.hu készítője nem tagja egyetlen Adventista felekezetek sem, ezt pontosan tudom, mert személyesen ismerem őt is, és a családját is.


Másodszor: én a Sola Scripturán végeztem, ez egy felekezet független iskola, az oktatók többsége valóban Adventista, de ettől az iskola nem az.


Ugyanez a helyzet a bibliasulival is.


Nagyon sok adventisták által kétrehozott szervezet létezik, én például egy olyan cégnél dolgozom, amit adventisták hoztak létre, de ettől ez a cég nem Adventista...


Üdv. Péter

2017. júl. 23. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 A kérdező kommentje:

"Annyi butaságot írtatok, hogy az már fáj!"

Bocsánat, ha fájdalmat okozott bármelyik válasz, vagy éppen maga a kérdés!

De szerintem jobb rákérdezni arra, amiben biznytalanok vagyunk, mint spekulálni.


"Először is: a biblia.hu készítője nem tagja egyetlen Adventista felekezetek sem, ezt pontosan tudom, mert személyesen ismerem őt is, és a családját is."


Amennyiben valóban semmi köze nincs egyetlen adventista közösséghez sem, lehet tudni, hogy melyikhez tartozik mégis? Vagy mint sok lapnál, elmondható, hogy aki technikailag áll mögötte, az valóban nem tartozik az adott közösséghez, viszont a megbízó igen? :)


"Másodszor: én a Sola Scripturán végeztem, ez egy felekezet független iskola, az oktatók többsége valóban Adventista, de ettől az iskola nem az."

Ha felekezetközi, akkor miért hangsúlyosabb Ellen G. White írásai, illetve a témák többsége olyan, amelyekkel adventista körökben lehet találkozni. A többi legalább protestáns felekezet tanítása (amely nagyban eltér az adventistától), miért nem kapp ugyanolyan hangsúlyt - kritika nélkül?


"Ugyanez a helyzet a bibliasulival is."

Ezzel kapcsolatban ugyanazok a kérdések vetődnek fel, mint az előző pontban.


"Nagyon sok adventisták által kétrehozott szervezet létezik, én például egy olyan cégnél dolgozom, amit adventisták hoztak létre, de ettől ez a cég nem Adventista..."

Attól, hogy hivatalosan nem advantista az adott szervezet, cég, amennyiben azok létrehozója adventista, illetve a benne munkálkodók, így az igenis rányomja a bélyegét az egészre. Az csak egy kiskapu, hogy az adott szervezetet/céget "hivatalosan" nem soroltatják az adventistákhoz. Ebben kisebb tudatos, szándékos homályosítást érzek.

Történelmi nagy egyházak által üzemeltetett szervezetek, cégek, stb. egyértelműen felvállalják a kötődést.


Mindezt úgy írtam le, hogy semmi bajom nincs az adventistákkal továbbra sem. Ismerősi körben is akad egy. Bár sajnos részéről is kaptam hideget-meleget, amikor konkrétabb kérdéseket feltettem, és a válaszra nem bólogattam. Ennek ellenére én szeretettel gondolok rá.

2017. júl. 23. 11:26
 27/34 anonim ***** válasza:

"Ha jól sejtem katolikus vagy."


Jól sejted. Szóval a kérdésem; korábbi hozzászólásodban igazat írtál, és el lesz távolítva a kifogásolt írás? Ami nem csak a katolikusokat sérti mélységesen, hanem a többi protestáns egyházat is, akik ökumenizmusra törekednek. Ráadásul olyan hiteltelen állítások szerepelnek benne, amelyek egyszerűen nem igazak.

Vagy ellentétben szavaddal, maradnak továbbra is fent?


"Másodszor: én a Sola Scripturán végeztem, ez egy felekezet független iskola, az oktatók többsége valóban Adventista, de ettől az iskola nem az."

Hogy lehet felekezet független iskola, ha egy adott gyülekezet működteti (közvetlen vagy közvetett módon, pl. alapítványon keresztül)? Hogy lehet felekezetfüggetlen tanítás, ha adott szervezet teológusai képzik az ott teológiát tanulni vágyó diákokat?

Nagyjából annyira, mintha Erdő Péter vagy Bölcskei tartana előadást teológiából más egyetemen. De félreértés ne essék, nekem ezzel nincs bajom. A problémás, hogy úgy próbáljátok beállítani, hogy egy felekezetfüggetlen intézmény, ahol felekezetfüggetlen teológiát tanítanak (ilyen eleve nincs).


Ugyan ez a probléma a bibliasuli oldallal is. Teljesen világos, hogy egy adott szervezet hitelvei szerint tanít a Bibliából (vagy máshonnan olykor), aki picit járatosabb a dolgokban, egyből látja azt is, hogy melyikből. De megpróbáljátok elhitetni, hogy független. Nagyjából annyira független, mint a depositum.hu oldal, csak ez utóbbi nem próbálja elsusmákolni, hogy kikhez tartozik.

2017. júl. 23. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:
55%

Kedves Kérdező!


A biblia.hu szerkesztője nem tartozik semmilyen felekezethez, nem jár közösségbe.


Nagyon sok olyan szervezetet fel tudok sorolni, amelyiknek az alapítója és fenntartója gyakorló református, az adott szervezet mégsem köthető a református egyházhoz. Jómagam is református családban nőttem fel, felnőttként csatlakoztam az adventistákhoz.


Még egyszer szeretném hangsúlyozni: attól, hogy valaki valamilyen vallás gyakorlója, még az általa létrehozott szervezet nem válik értelemszerűen az adott egyházhoz kötődő szervezetté. Ha így lenne, akkor ma a szervezetek nagy része valamilyen valláshoz kötődne. Gondolom ennek képtelensége józan ésszel is könnyen belátható!


Üdv. Péter

2017. júl. 24. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 A kérdező kommentje:

Kedves Péter!


Az alábbi linken találtam konkrét utalást (végre):

[link]


Itt a SSTF előadásait említi, tehát most teljesen mindegy, hogy az, aki technikailag kezeli a lapot, hova tartozik/nem tartozik, a lap, tartalma alapján nagyobb részben köthető protestáns és azon belül adventista közösséghez.


Értem én, hogy a SSTF mögött a KERAK áll, de ne feledjük, hogy az is alapvetően adventista közösség...


Lehet a szavakkal játszani, de a lényegen mindaz semmit nem változtat.

2017. júl. 24. 13:30
 30/34 anonim ***** válasza:
33%

"Másodszor: én a Sola Scripturán végeztem, ez egy felekezet független iskola, az oktatók többsége valóban Adventista, de ettől az iskola nem az"


Semmiképpen sem lehet felekezetfüggetlen, hiszen adventista teológiát oktatnak. Vagy talán melyik más főiskolán/egyetemen tanítják, hogy a Dn 7-ben szereplő kis szarv a Pápaság? Sehol, ez tipikus adventista tanítás.


Ha tehát felekezetfüggetlennek tartja magát, akkor szándékosan megtéveszti a hallgatókat.

2019. dec. 9. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!