Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Katolikusként Úrvacsorát...

Katolikusként Úrvacsorát vettem református közösségben. Ti mit gondoltok erről a helyzetről?

Figyelt kérdés

Római katolikus szertartás szerint kereszteltek, majd részesültem bérmálkozásban és elsőáldozásban is.


Viszont számomra a rk. dogmák, hittételek nem jelentenek semmit. Az áldozás általuk való értelmezését pedig tagadom is. Ezért sem járok misére sem, hiszen nem sok értelme van az áldozás nélkül. Továbbá a szentekről való hitem is más.


Pár éve református közösségbe járok rendszeresen. 2 héttel ezelőtt volt Úrvacsora, ekkor én is odajárultam. Az előtte tartott bűnbánati istentiszteleten is részt vettem, megbántam minden bűnömet, amit tudtam, igyekeztem rendezni is. Tehát nem csak úgy mentem ki, hanem igenis nagyon fontos számomra az Úrvacsora, megértve annak jelentőségét és mibenlétét.

A református közösségben néhány személy tudja, hogy katolikus vagyok "papíron", de senki nem botránkozott meg, nem jelezte, hogy nem mehetnék ki, stb.


Azt tudom, hogy ezáltal kimutattam, hogy a református közösséggel közösséget vállalok és az ő tanításaikat, értelmezéseiket fogadom el. Ezáltal viszont a katolikusság lényegét egyértelműen megtagadtam.


Ezután is kész vagyok az Úr asztalához járulni, amennyiben megbánom bűneimet és rendezem, amit tudok.



2017. okt. 28. 18:25
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
67%

Csak két gondolat.


Ha ennyire megveted a katolikus tanítást, akkor miért bérmálkoztál? Elsőáldoznál még védekezhetsz, hogy nem voltál korod miatt képben, de bérmálkozásnál nincs mentség a szentségtörésedre.


Mivel nem vagy református továbbra sem, hivatalosan úrvacsorához sem járulhatsz, így picit meglepő, hogy ilyen dicsekedve hirdeted azt, amit a református tanítás szerint teljesen egyértelműen nem tehettél volna meg.

2017. okt. 28. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Nem tegnap bérmálkoztam. Azóta rájöttem, hogy külső odahatás is volt abban az időszakban, nem egészen történt az saját akaratból, inkább vallásosság volt mögötte + külső elvárásoknak való megfelelés.

Ezzel meghasonlottam, nem tudom elfogadni, ezt az is mutatja, hogy számomra semmit nem jelent a katolikus hit dogmái, szokásai, nézetei, értelmezései.


Ezzel ellentétben a református közösség tanításaival, értelmezéseivel saját belső indíttatásból tudok azonosulni. Évek óta ebbe a közösségbe járok. Az általad is felsorolt okok miatt maradtam távol az Úrvacsorától - de most már erősebb volt a Szentlélek ereje, mint az emberi szabályoknak való megfelelés.

2017. okt. 28. 19:08
 3/20 anonim ***** válasza:
63%

"Azóta rájöttem, hogy külső odahatás is volt abban az időszakban"


Felesleges mások okolása, a bérmálkozás mindenkinek a saját, szabad akaratából történik. A bérmálkozással elfogadod az összes katolikus dogmát. Te ezt megtetted, majd szembefordultál mindennel. Még ha szülők kényszerítenek, akkor is mondhattad volna a papnak, vagy püspöknek, így egész biztos nem bérmálnak meg.

Nem ítéllek el érte, csak számomra rendkívül furcsa és kicsit visszatetsző is.


"de most már erősebb volt a Szentlélek ereje, mint az emberi szabályoknak való megfelelés"


Érdekes a véleményed a ref. egyházról is, ha csak emberek szabálygyűjteményének tartod, amivel szerinted ellentétes a Szentlélek akarata, hiszen arra buzdított állításod szerint, hogy az egyházi szabályokkal szembemenve úrvacsorázz.

Akkor lehet, hogy a református tanítás sem az igazi? Hiszen egy nyílt és világos szabályt dobtál félre, önmagad által felülbírálva.


Persze mindenki azt tesz, amit szeretne. Csupán kérdezted a válaszolók véleményét, így leírtam őszintén.

2017. okt. 28. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a meglátásod, válaszod.


Ha már tanításról van szó:


"81. Kik járuljanak az Úr asztalához?


Azok, akik bánkódnak bűneik miatt, ám bíznak abban, hogy Isten bűneiket megbocsátotta, a még meglévő gyengeséget Krisztus szenvedése és halála elfedezte,

és igyekeznek hitüket erősíteni és életüket megjobbítani.

A meg nem térők és a képmutatók viszont ítéletükre esznek és isznak.


1Kor 10,21; 11.28–29"

2017. okt. 28. 19:22
 5/20 anonim ***** válasza:
86%
Kérdező, te a református hitelvekben hiszel, nem vagy katolikus. Te ebbe a gyülekezetbe jársz, itt vagy tag. Jó, ha elbeszélgetsz a többiekkel. Konfirmálhatsz is majd, nekik a bérmálás semmit sem jelent.
2017. okt. 28. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
79%

#1-es ez biztosan igaz, hogy a reformátusoknál csak református vehet Úrvacsorát? Nem csak katolikusoknál van, hogy csak katolikus áldozhat?


Nálunk a lelkész mindig elmondja hogy felekezetre való tekintet nélkül mindenki vehet Úrvacsorát, aki készen érzi magát erre.

2017. okt. 28. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
68%

#7


Biztosan igaz. Illetve annyi kitétellel, hogy bizonyos helyeken az evangélikusokkal kötött megállapodás értelmében létezik a communió. Így ezen helyeken evangélikus és református is úrvacsorázhat a másik felekezetnél, ha nincs lehetősége a saját felekezeténél. Teszem azt, nincs evangélikus templom közelben, csak református.


Sajnos elég jellemző, hogy a reformátusok nincsenek tisztában saját szabályaikkal, felekezetük hitével, hanem teljesen mást vallanak. Különösen megdöbbentő, ha egy lelkész nincs tisztában vele. Vagy csak így próbál híveket toborozni?

A reformátusoknak esetleg nem kell konfirmálni? Az említett lelkész ezzel sincs tisztában?

2017. okt. 28. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
88%
#6-os akart az lenni az elején.
2017. okt. 28. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
64%
Én református vagyok, de erről csak annyit tudok, hogy a reformátusok és a katolikusok is elismerik egymás keresztségét. Viszont konfirmáció/bérmálkozás után már nincs 'átjárás' a vallások közt. Egyébként nincs semmi megbotránkoztató a katolikusok hittételeiben sem, én sok ökumenikus találkozón voltam már és nagyon jókat beszélgettünk ezekről katolikusokkal és evangélikusokkal is. Menj el egyszer Taizébe, szerintem nagyon megéri :)
2017. okt. 28. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 Pietrosol ***** válasza:
81%

Szia!


Respect!


Erről sokan példát vehetnének.

2017. okt. 28. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!