Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ateisták válaszolnátok?...

Ateisták válaszolnátok? Szabad akaratról lesz szó

Figyelt kérdés
Felmerült egy másik beszélgetésnél. Annyi a kérdésem, hogy - mivel sokszor vitattátok a Biblia Istenének a módszerét - ti hogyan biztosítanátok az ember számára a szabad akaratot, a szabad választást Isten mellett vagy szemben.
2017. dec. 8. 09:43
1 2 3 4 5 6
 51/55 anonim ***** válasza:

Kérdező, nem ismerem a Biblia szimbólumait, és személyes véleményem az, hogy a Biblia csak olyan könyvek gyűjteménye, amit emberek írtak, Isten pedig nem létezik.

A metaforák megoldását meghagyom a teológusoknak, vagy akár neked, ha te hiszel Istenben. Én csak annyit jelentettem ki, hogy az "ez a világ a teremtett világ" és a "teremtéstörténet szó szerint úgy zajlott, ahogy a Bibliában van" két egymást kizáró állítás. Mindez csak színtiszta logika kérdése.

2017. dec. 9. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/55 Mansour ***** válasza:

"Ha a Biblia alapján értelmezed a Bibliát, minden ellentmondás látszólagos."

Pontosan ezt mondom én is! A Biblia egy koherens gondolati rendszert közvetít, úgymond önmaga magyarázza önmagát, és az üzenete ebben a gondolati rendszerben maradva érthető meg.

De Saccharomyces-nek igaza van abban, hogy a valóságot, legalábbi a valóság minden elemét nem lehet a Biblia alapján magyarázni. A Biblia Isten és ember viszonyáról szól, és ezzel a viszonnyal kapcsolatban mond releváns dolgokat.


Kérdező, félreérted a dolgot. Metafórákat nem csinálni kell, azok eleve benne vannak a szövegben :)

(Már maga az metafóra, hogy "ismeré" a feleségét!)

A Szentírásnak nagyon gazdag a szimbolikája, nem szükséges minden szimbólumot kibontani ahhoz, hogy az alapvető üzenetét megértsük. A középkorban például abba a végletbe estek bele, hogy szimbólumot kerestek mindehol, néha olyan dolgokba is szimbolikus jelentést erőltetve, amiben az eredeti szándék szerint nem is volt. Szóval nem kell félni a szimbólumoktól, csak gazdagítják a szöveg jelentéstartalmát, de túlzásba sem kell esni a szimbólumkeresésben.

A nemzetségtáblák pl. arra utalnak, hogy Jézus az "Emberfia", tehát összekapcsolják Ádámmal.

2017. dec. 9. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/55 A kérdező kommentje:

"Én csak annyit jelentettem ki, hogy az "ez a világ a teremtett világ" és a "teremtéstörténet szó szerint úgy zajlott, ahogy a Bibliában van" két egymást kizáró állítás. Mindez csak színtiszta logika kérdése."

Értem. Én meg kijelentem, hogy a szó szerinti teremtéstörténet teljesen logikus és nem mond ellent a természettudománynak, viszont a törzsfejlődés igen.

1-1:)

Ezért nincs értelme kijelentgetni, mert semmit nem jelent


"Kérdező, nem ismerem a Biblia szimbólumait, és személyes véleményem az, hogy a Biblia csak olyan könyvek gyűjteménye, amit emberek írtak, Isten pedig nem létezik. "

Most akkor mégsem metaforikus? Amúgy ezekhez nem kell ismerni a Biblia szimbólumait, mivel ezek nem szimbolikus történetek, csak szerinted. Így akkor várom a szimbólumokat, metaforákat

2017. dec. 9. 17:48
 54/55 anonim ***** válasza:

"Én meg kijelentem, hogy a szó szerinti teremtéstörténet teljesen logikus és nem mond ellent a természettudománynak, viszont a törzsfejlődés igen"

Az a különbség, hogy a törzsfejlődés épp attól tudományos elmélet, hogy minden eddigi megdigyelés alátámasztja, és semmi nem mond ellent neki.

Ellenben a teremtéstörténet és a valóság ellentmondásait elég hosszan lehetne sorolni.

Példának már hoztam kettőt is korábban. Ha véletlen nem olvastad, akkor első a 900 éves Ádám, miközben egy ember maximális életkora ennek csak töredéke.

A másik az univerzum méretei, ugyanis nem láthatnánk 6000 fényévnél távolabbi objektumokat, ha az univerzum csak 6000 éves lenne. A valóságban ellenben több millió fényévre ellátunk.


"Most akkor mégsem metaforikus? "

Ezt is leírtam korábban elég konkrétan.

48. válasz.

2017. dec. 9. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/55 A kérdező kommentje:

Tehát összegezve: semmire nem kaptam választ, csak egymásnak ellentmondó ateista ötletelgetéseket a fotelból.

Akkor zárjuk a kérdést

2017. dec. 11. 08:04
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!