Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Megalapozhatja a katolikus...

Megalapozhatja a katolikus papok nőtlenségét, hogy Pál apostol nem nősült meg?

Figyelt kérdés
2017. dec. 22. 07:17
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
80%
Nem tudom miért érzed ettől jobban magad,hogy egyfolytában azt ismételgeted,te mennyire komolyan veszed a Bibliát,én meg mennyire nem. Nem is ismersz,de ha ettől nyugodtabban alszol,csináld. Attól függetlenül én még mindig nem állítottam olyat,hogy a Biblia valamely részét ne tartanám sugalmazottnak,azt is,ami egy apostol saját gondolata. Viszont ez nem egy parancs,ha az lenne,akkor a többi nős apostol sem vette komolyan? Az általad annyira komolyan vett Biblia azt is írja,hogy a papok feddhetetlen nőt vegyenek feleségül,vagyis olyan nőt,aki előtte "nem ismert férfit". Ezt sem értelmezi senki úgy,hogy a papoknak kötelező nősülni. A 2. hozzászólásban idézett részek pedig nem a papokról szólnak,ennyiből belemagyarázhatnánk azt is,hogy eszerint a vers szerint senkinek sem szabad nősülni/férjhez menni,mert úgy csak az Úrnak tudja szentelni magát. Konkrét utasítás erre vagy arra nincs leírva sehol. De én nem vitát akartam nyitni,csak leírtam egy kommentben,hogy ez az egyén döntése,nem is értem,hogy ezzel a kijelentéssel most mit követtem el (?).
2017. dec. 22. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
67%
Azt sem értem,miért pont engem pécéztél ki magadnak,amikor (elnézést a többiektől) nem csak én vagyok itt ezen a véleményen,de te meg úgy rámrepültél,mintha ezzel a gondolattal itt valami fekete bárány lennék. Mégegyszer mondom,ezzel nem azt akarom mondani,hogy most szedj ízekre mindenkit,aki rajtam kívül ugyanezt írta,csak egyszerűen nem értem,hogy miért velem vagy elfoglalva.
2017. dec. 22. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 KZitus ***** válasza:
90%

Szia


Miért lenne Pál apostol nőtlensége mérvadó? Péternek volt felesége....

2017. dec. 22. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
32%

A cölibátus intézményének SEMMI köze a bibliai tanításhoz.

Az,egy vallásfelekezet kormányzati szabálya azért,hogy a papjai teljes függésben legyenek a felekezet kormányzásával.

2017. dec. 22. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 szp72 ***** válasza:
97%

A nőtlen elöljárónak elvileg több ideje van Istenre és a hívekre, ahogy azt maga Jézus és Pál apostol is tanította illetve gyakorolta. Tehát a nőtlenség mindenképpen előny annak, aki ezt vállani tudja, akinek ez a életforma nem esik túlságosan a nehezére, vagyis megadatott neki a cölibátus ajándéka.


Amikor római katolikus egyház az elöljárói tisztséghez előírta a cölibátust, azzal éppen azt kívánta volna előmozdítani, hogy az elöljárók életszentsége és Istennek való odaadottsága magasabb legyen, mint az átlag hívőké.


Sajnálatos módon ez az egyébként jónak tűnő egyházi előírás sokszor nem teljesíti a hozzáfűzött reményeket. Előfordul, hogy csak papíron vállja valaki az önmegtartoztatást, de titokban bűnös vagy akár beteges viszonyt folytat, míg más tisztességes, de cölibátust vállalni nem tudók nem lehetnek elöljárók. Már pedig a tisztesség fontosabb, mint a nőtlenség, a rendszer meglátásom szerint sajnos nem működik.

2017. dec. 22. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 Alex Fly ***** válasza:
9%

Nem. Maga Pál írja, hogy a püspökök egyfeleségű férfiak legyenek. És az sem teljesen egyértelmű, hogy Pálnak volt-e felesége. A Biblia erről semmit nem ír, hagyományosan azt tartják, hogy nőtlen volt -ám vannak olyan vélemények is, miszerint nős ember lehetett; egy nem túl jó házasságban... Hogy mi az igazság, nem tudom...de nem zárható ki.

A többi apostol példáját meg már említették mások is...

És még egy dolog: a Róm.Kat. egyházhoz hasonlóan legalább olyan ősi felekezetek - mint az ortodoxok, koptok, szír és örmény egyházak, stb. papjainál nincs házassági tilalom.

Ez alapján viszont mindenképpen erősen megkérdőjelezhető a cölibátus bibliai eredete...

2017. dec. 23. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

"Nem. Maga Pál írja, hogy a püspökök egyfeleségű férfiak legyenek."

Szerintem párszor leírtuk már, hogy az eredeti szövegben szereplő episkopos tisztség nem azonos a mai értelemben vett püspökkel.


"És még egy dolog: a Róm.Kat. egyházhoz hasonlóan legalább olyan ősi felekezetek - mint az ortodoxok, koptok, szír és örmény egyházak, stb. papjainál nincs házassági tilalom."

A püspökök - mint az apostolok utódai - ott sem nősek. A római katolikusoknál meg az alsópapság cölibátusa egy egyházjogi szabály, ami épp ezért megváltoztatható. Az a baj, hogy sokan úgy fogják fel, hogy mivel nincs benne szó szerint a Bibliában, akkor már biztosan egy "bűnös" dolog.

2017. dec. 23. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

#16

Pál esetében elég egyértelmű, hogy nem volt felesége, hiszen maga mondja. Sőt a nőtlenséget egy teljesen eszményi állapotnak állítja be.


Egyfeleségű, vagy egyszer nősült? Ugyan ezen levél 5. fejezetében az özvegyek esetében is ezt a kifejezést használja Pál. Ha valaki özvegy, hogy lehet még is felesége? Meg is halt meg nem is? Szóval elég logikusnak tűnik számomra, hogy egyszer nősült akar az lenni pontosan fordítva.

Pál nem véletlen emelte ezt ki, hiszen aki újraházasodott, nem alkalmas se püspöknek, se özvegynek.

2017. dec. 23. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 szp72 ***** válasza:

@ Maga Pál írja, hogy a püspökök egyfeleségű férfiak legyenek.


Az egyfeleségű püspök nem igen jelenthet mást, mint egyszerházasodottat, vagyis a megözvegyült püspököknek megtiltja az újraházasodást, ezzel egyértelmű elmozdulás történt a nőtlen püspök irányában. Pál az újonnan megtért keresztények között aligha talált volna meglett korú, veztésre alkalmas nőtlen férfiakat.


@ a Róm.Kat. egyházhoz hasonlóan legalább olyan ősi felekezetek - mint az ortodoxok, koptok, szír és örmény egyházak, stb. papjainál nincs házassági tilalom.


@ A püspök nőtlensége nagyon ősi hagyomány minden apostoli eredetű felekezetben. Persze szigorúan véve a püspök nőtlensége sem bibliai előírás, tehát elvileg megváltoztatható, de éppen Pál apostol ajánlása és utasításai nyomán alakult ki a szokás, hogy a püspök nőtlen legyen, illetve a nyugati egyházban az elöljáró, vagyis a pap is.

2017. dec. 23. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Az egy feleségű elöljáró,tapasztalatból-hitelesen-tud vezetni "normális"emberek közösségét,s aki cölibátusban él,az,csak hallomásból csücsültetheti csalánba a más embereket.


A Biblia semmiképpen nem alapozza meg a cölibátusra kötelezés gyakorlatát,viszont előidéz temérdek bűnt.

A papokra való kötelezése,ördögi ötlet.

2017. dec. 23. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!