Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Római Katolikusok! Ti nem...

Római Katolikusok! Ti nem érzitek úgy, hogy a római egyház mára "túl modern" lett?

Figyelt kérdés

Én Görög Katolikus vagyok, és karácsonykor a római templomban vettem részt az éjféli misén, mert a görög zárva volt.


Rögtön szembetűnt pár számomra "furcsa" dolog, ami túl "nyugatiasnak" és "modernnek" tűnt számora:


-A mise túl rövid volt, csak 1 órás


-Gyertyák helyett inkább az elektromos világítás dominált


-Nem égettek tömjént, elmaradt a szokásos tömjénfüst


-A mise közben domináltak a hagyományos egyházi énekek helyett a különféle keresztény témájú népi énekek


-Az oltár mögött karácsonyfák voltak felállítva


Ezek mellett nem karácsonyhoz köthető, de egyéb észrevételek egy római nagytemplomról:


-A templom berendezése túl puritán, protestantizmusra hasonlító volt. Alig volt pár szobor, nem igazán voltak bibliai jeleneteket ábrázoló festmények, a Pápa képe is kint volt a templomban, pedig ő nem bibliai személyiség, nekem ez kicsit furcsa volt


-Kevesebb részvételt kívánt a hívektől a mise. Csak kétszer kellett felállni, és egyszer kellett letérdelni



Én, mivel a Görög Katolikus hagyományban nőttem fel, és mindig úgy tanultam, hogy a római egyház a legközelebbi testvérünk, kicsit lesokkolt ez a különbség. Szerintem fontosak a hagyományok, mert ezeken keresztül jobban át lehet élni a keresztény vallás spirituális tanítását. Láttam már Evangélikus istentiszteletet is, és úgy tűnt a római misék már jobban hasonlítanak arra, mint akár a Görög Katolikus, akár az Ortodox hagyományokra. Még az Iszlámban is több hasonlóságot vettem észre.


Ti ezt hogyan látjátok? Szerintetek túl sok modern dolgot átvett a Római egyház a világból, vagy ez afféle természetes fejlődése a vallásnak?



2018. jan. 23. 20:42
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
41%
Az hogy le fog sokkolni, amikor rájössz, hogy amiket itt felsoroltál, az egyik sem üdvösség kérdés és az sem, ami nálatok van. Nehogy késő legyen megértened azt, hogy miért van üdvössége az embernek. Már akinek van.
2018. jan. 24. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim válasza:
13%
elszomorodom rajtatok birkák...
2018. jan. 25. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:

Nekünk keleti keresztényeknek (Bizánci rítusú katolikusok, és ortodoxok is ide tartoznak) nem csak a nyugati modernista gondolkodás alapján "letiszult" igehirdetés számít fontos elemnek, hanem a régi stílusú hagyományok tisztelete, a vallási misztériumok is. Szerintünk kizárólag racionális, technokrata levezetésből nem lehet igazán közel kerülni Istenhez, hanem szükség van a józan ésszel fel nem fogható spirituális élményekre is.


Ha jól tudom régebben a római katolikus vallás is ilyen volt, és a hit túlzott racionalizálása egy protestáns kultúrából eredő irányzat. Ezért is furcsállom, hogy a rómaiaknál is egyre inkább domináns ez a nézet.


Ha rajtam múlna, a Pápát újra hordszéken hordoznák Pápamobil helyett, és visszahoznám a pápai tiarát is.

2018. jan. 25. 18:04
 14/21 anonim ***** válasza:
76%

A hagyományok nélküli hit sivár és elidegeníti az embereket, a sola scriptura elve és a szabályokhoz való görcsös ragaszkodás is a farizeusságra emlékeztet.


Szerintetek miért van az, hogy a protestáns országokban mára majdnem mindenki ateista, a katolikusokban egyre többen, az ortodoxokban pedig szinte mindenki vallásos? Azért, mert az ortodox a lelkileg leginkább kielégítő formája a kereszténységnek, sokkal több mint merev dogmákhoz és szabályokhoz való ragaszkodás, meg a Biblia istenítése.

2018. jan. 25. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
18%

"Ha rajtam múlna, a Pápát újra hordszéken hordoznák Pápamobil helyett, és visszahoznám a pápai tiarát is."


Ohh, te kis troll. 😂😂

2018. jan. 25. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
16%
A római pápa ma már nem egy valódi Állam királya, nem uralkodó, mert a pápai államot egyesítették Itáliával. Csak a lelkek felett uralkodik, sőt a Vatikánt is olasz katonaság védi.
2018. jan. 26. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
74%

Egész biztos, hogy római katolikus mise volt? Mert a római katolikus miséken nem csak kétszer kell felállni. Állni kell az elején a bűnbánati imáig, aztán a Hiszekegy és a könyörgések meg a Mi Atyánk alatt is, utána pedig a végén a befejező áldás alatt is. Letérdelni kétszer kell, a Sanctus meg az Agnus Dei után, aki pedig áldozott, az áldozás utánni imát is térdelve szokta imádkozni.

A mise hossza attól is függhet, hogy hány templomban kell miséznie a papnak, mert van pl. olyan akire 3-4 kis falu is jut. Az elektromos világítás nyilván praktikusabb, ha az ember látni is szeretne valamit. Az oltáron viszont szokott gyertya lenni. Tömjénezni általában a főpapi miséken szoktak. Nem tudom mit értesz különféle egyházi témájú népi énekek alatt, de a karácsonyi miséken a legelterjedtebb énekek már nagyon régóta pl. a Mennyből az angyal, Dicsőség, Fel nagy örömre, Istengyermek, meg az ehhez hasonlók. Nem tudom mi alapján választják ki az énekeket, de pl. ezeket már a gyermekek is tudják, tehát jobban részt tudnak benne venni (ami ellent mond annak, amit írtál, hogy kevesebb részvételt kíván a hívektől a mise). A karácsonyi díszítéshez a karácsonyfa hozzátartozik, ebben nincsen semmi rossz. A mi templomunkban pl. a gyerekek által készített díszek vannak a karácsonyfán. Biztosan volt Betlehem is a templomban. A berendezéssel kapcsolatban meg: valószínűleg újabb templom lehetett, azért van benne kevesebb díszítés, de szerintem az Istennel való találkozás nem a szobrok, vagy a festmények számától függ. Egyébként nem bántásból kérdezem, de ha ezeken annyira kiakadtál, mit csináltál volna, ha gyermekmisét látsz, ahol gitáros zenei szolgálat van meg ifjúsági énekeket éneklünk?

2018. jan. 26. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
32%

Én azt gondolom hogy elvilágiasodott és eltávolodott Istentől az Egyház,holott katolikusnak kereszteltek engem is de számomra A Római Katolikus Egyház nem jelent semmit az igazat megvalva.


Én a Református Egyházban találtam meg azt amit mindig is kerestem.Tiszta,lényegretörő és egyszerű igaz problémáim vannak az énekléssel ami a Zsoltárokat illeti de mindent összevetve Sokkal inkább keresztény felekezet a református vallás mint a római katolikus.

2018. júl. 16. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
Református vagyok, néhány hete jártam egy, az 1930-as években épült "modern" templomban. Nagyon egyszerű volt minden, a freskók is modernek, de rengeteg virággal, mert esküvőre díszitették fel. Talán kétszer térdeltek le, többször is felálltak, az ifjú pár viszont sokáig térdelt. És nagyon bensőséges volt az egész, nagyon kedves mosolygód, idősebb plébánossal. Jártam barokk templomban is, még a reform előtt, minden latinul ment, volt tömjén és háttal misézett a pap. Nekem a modern sokkal jobban tetszett.
2018. júl. 16. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Az nem tunik fel nektek hogy lanyok is ministralnak es a lectrix no is lehet, tehat aki felolovassa az iget? Nekem mint reformatusnak feltunt. Az is feltuno hogy a Szentsegeknek hatat forditanak es a neppel szembe miseznek. ERz igy nem helyes. Az nalunk nagyvaradon ortodoxok jobban csinaljak, ott a pap az oltar feler fordul mert oda imadkozik nem a nephez s igy hejes.
2021. júl. 9. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!