Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hol húzza meg határt a segítsé...

Hol húzza meg határt a segítségnyújtás és kihasználás engedése között egy hívő keresztyén?

Figyelt kérdés

Alapvetően úgy gondolom, hogy ha segítséget kérnek és módomban áll, akkor segítenem "kell".

Ezzel nincs is problémám.


De az alábbi esetben mit tudnék tenni hívő keresztyénként?

A munkahelyemen van egy állandó munkatársam, akivel együtt kell dolgoznom. Eleinte úgy voltam, hogy miután elvégeztem a saját részemet és láttam, hogy a munkatársamnak jól jönne a segítség besegítettem az ő részébe is. Ez egészen eddig nem jelentett problémát számomra. A munka eredménye attól függ, hogy mindkettőnk része el van-e végezve. Én hiába végzem el csak a saját részemet, ha ő nem végzi el a sajátját, akkor a munka végeredménye még nincs meg.


Az utóbbi időszakban észrevettem, hogy a munkatársam már természetesnek veszi azt, hogy segítek neki, odaállok és végzek el az ő részéből is, mert számomra fontos, hogy a végeredmény is meglegyen, ha már beletettem a saját részembe az időt+energiát. Illetve szeretem becsületesen elvégezni a munkát.

De a munkatársam már erre rájött és arra utazik, hogy ő nyugisan elszöszöl, sőt késik rendszeresen így már nagyon sokat végzek el helyette is.


Ezt finoman jeleztem felé, hogy nincs rendben. Nem fair részéről. Veszekedni nem akarok. Egyébként is olyan nemtörődöm típus. Úgy gondolkozik, hogy ha nem teljesít maximálisan, akkor is megkapja a fizetést, sőt már a minimálisat sem teljesíti rendszeresen, mert egyre többet segítek be neki.


Ha odaállok a felettes elé és neki ezt elmondanám, akkor én tűnnék nem csapatjátékosnak illetve keverőnek.


Mi a helyes az ilyen helyzetben részemről?



Van egy másik eset is magánéletben:

Egyik ismerősöm csak akkor keres meg, ha segítségre van szüksége. Egyéb esetben max. a jópofizás megy részéről. Amikor nekem lett volna szükségem segítségre és hozzá fordultam, többször is elutasította a kérésemet, pedig módjában állt volna segíteni.


Én azért dilemmázok, mert ugye a Bibliában van az a rész is, hogy

"Aki tudna jót tenni, de nem teszi, bűne az annak."

Ha ezt követem, akkor nem nézhetem azt, hogy a másik fél tudatosan ki akar használni.


Vagy amikor már hosszabb idő után egyértelmű, hogy csak kihasználnának, akkor nyugodtan mondjak NEM-et, még ha tudnék is segíteni? Vagyis hagyjam magam kihasználni?


Hol húzza meg a határt a segítségnyújtás és kihasználás engedése között egy keresztyén?



2018. febr. 27. 20:46
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

Kérdés, hogy valóban JÓT teszel-e a munkatársaddal, ha mindent megcsinálsz helyette. Bár biztos örül, hogy egész nap lébecolhat, de ez nem fogja az ő fejlődését szolgálni, csak elkényelmesedik, ellustul.


Ahelyett, hogy azt néznéd, hogy a másik mit akar, nézd inkább azt, hogy mire van neki igazán szüksége. Az is lehet, hogy épp egy kijózanító legorombításra :-P Így máris könnyebb lesz meghúznod azt a bizonyos határt.

2018. márc. 2. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:

Az alkotás öröme,és az értékteremtés rendkívül-nélkülözhetetlenül-fontos minden ember részére,hogy önmagát értékesnek találja. Az önértékelés alapja.


Ha elveszed az értékteremtés lehetőségét,kollégádtól,méltán értéktelennek érezheti magát.


Egy megoldást jelenthet,ha biztosítod őt,hogy valóban értékes ember,és el tudja végezni a saját feladatát. Lehet rá számítani.

2018. márc. 2. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:
Te majdan a mennybe ménsz ők meg a pokol tüzén fognak égni. :)
2018. márc. 10. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:

Nem olvastam el mert hosszu de 2 tanacsot adhatok:

Inkabb priviben irom az elsot. A masodik az hogy figyelj a bensődre, szivedre, mert sokan csak kihadznalhatnak. Es NEM KELL MINDENKIN SEGITENI.

Ha te azt gondolod h igen azkkor tevedsz! Segits a testvereden, szuleiden es nagyon kozeli barataidon

2018. márc. 10. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:

Elolvastam a kommentedet habar hosszu volt..

Tudod ha hagyod hogy hulyere vegyenek te is h#lye vagy.-ertsd jol.

Nem ertetted megbamit a biblia mondani akar, igy csak torveny lett belolle.


Minden a szeretetrol szol.pl ha tudsz segiteni olyanon aki magan nem tud , vagy tehetelen es te nem segitesz neki akkor igenis a hibazol.


De ha tud segiteni magan es nem teszi akkor az az ö problemaja.


Remelem igy erted .

2018. márc. 10. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:

"Ezt finoman jeleztem felé, hogy nincs rendben. Nem fair részéről. Veszekedni nem akarok. Egyébként is olyan nemtörődöm típus. Úgy gondolkozik, hogy ha nem teljesít maximálisan, akkor is megkapja a fizetést, sőt már a minimálisat sem teljesíti rendszeresen, mert egyre többet segítek be neki.


Ha odaállok a felettes elé és neki ezt elmondanám, akkor én tűnnék nem csapatjátékosnak illetve keverőnek. "


Ez a típus régen rossz...

Én ugyanezt eljátszottam egyik volt munkatársammal,a tőlem telhető legnagyobb szeretetet szem előtt tartva,csak még pluszban az indokolatlan agresszív kötekedéseit is el kellett viselnem rendszeresen.Többször kértem normálisan,hogy változtasson a hozzáállásán,mindhiába.Főnökhöz nem akartam fordulni én sem.

Hiba volt!

Ez a típus csak akkor változik meg(ha egyáltalán)ha keményen a körmére van csapva!

Jusson eszedbe,hogy az önszeretet ugyanolyan fontos,mint a másik szeretete.Tehát,amikor egy ilyen szitu átfordul kihasználásba,és ez neked nem tetszik,akkor a szeretet ellen vétesz,ha nem teszed meg a kellő lépéseket,saját nyugalmad,és lelki békéd érdekében!

És hát gondolj bele:Nem tetszik,hogy kihasználnak.Gyűlik benned a méreg,a harag ha tagadod,ha nem...És ha nem lépsz időben,akkor robban a bomba.Senkinek sem lesz jó.

Sajnos az én esetemben robbant...

De akkor és ott a szemébe mondtam az illetőnek,hogy most rögtön indulunk be mindketten a főnöki irodába,nincs kecmec,mindent elmondok neki,semmi sem lesz szőnyeg alá söpörve.A főnök mindkettőnket meghallgatott,teljesen korrekten.Ő kapott egy szóbeli fegyelmit,majd áthelyezték.Igaz,hogy bár kicsit megkésve,de a főnök is kibogozta,hogy mi az ábra.Rám nézve semmi következménye nem lett a dolognak,annak ellenére,hogy a folyosó közepén üvöltöttem le az illető fejét.

Szóval merj a főnökhöz fordulni!

Úgy intézd,hogy munkatársad is ott legyen,így semelyikük sem mondhatja,hogy keverőgép vagy!

2018. márc. 10. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!