Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Tudnék úgy papnak gyónni,...

Tudnék úgy papnak gyónni, hogy nem vagyok vallásos, nem hiszek a keresztény Istenben? Vagy játszam meg, hogy hiszek? Ne mondjak erről semmit, tegyek úgy végig, mintha hívő lennék?

Figyelt kérdés

Bűncselekményt követtem el: nagy értékű bolti lopás, elég durva értékben - 71 ezer valahányszáz forint. Lebuktam, bevittek, kivallattak, rabosítottak (fénykép, ujjlenyomatvétel), stb-stb.

Nagy valószínűséggel egy elég erős pénzbüntetést és felfüggesztést kapok, olyan elzárást, amit nem lehet pénzzel vagy közmunkával megváltani, nem valószínű.

Ettől függetlenül nem a büntetéstől tartok, legalábbis nem az anyagi vonzataitól, bármennyire is meg fogják nehezíteni az életem.


Amitől most tartok, az az, hogy amikor egyedül vagyok, akár ébren, akár este, belülről szinte megpróbál széttépni a lelkiismeretem, vagy ha ez nem is az, akkor a gondolataim.

Hogy mások számára (ismerősi körökben) ki fog-e ez derülni, azt még nem tudom.

Mindenesetre az jutott eszembe, ha valakinek ezt elmondanám, egy picivel megkönnyebbülnék.


Lehet, hogy ez valójában így értelmetlen, de én erre gondoltam. Viszont Istenben, túlvilági dolgokban nem hiszek, úgy talán 14-16 éves korom óta. Ha kell, akkor "megjátszom", szüleim és rokonaim pl. mind így tudják (hogy vallásos vagyok, most is), de voltak barátaim is, akiket hittantáborban tudtam megismerni...


Lényeg, hogy szeretném tudni, hogy lehet-e ateistának is pap előtt gyónnia; vagy ez kizáró ok?

Vagy számít-e valamit, kell-e erről bármit is említsek; vagy irreleváns a gyónás szempontjából?

Vagy ha kiderül, elzavarhat-e a gyóntató? Vagy legegyszerűbb úgy végigmondjam az imákat, mintha mi sem lenne.


Vagy ateistaként semmi értelme se lenne ennek? Semmit se segítene?



2018. ápr. 21. 15:10
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
82%

Olyan érdekes, hogy milyen erősen mondod, hogy nem vagy vallásos, mégis gyónni akarsz elmenni... vajon miért?

Úgy értem, miért nem mész egy pszichológushoz, vagy ilyesvalakihez, akivel megbeszélheted a dolgot?

Azt érzem, mintha rettentő erősen kényszerítettek volna téged a vallásba, és egyszerre hányingered van tőle, másrészt bűntudatod is, amiért nem hiszel,vagy ha rosszul cselekszel.

És még most is imákat mondanál végig, amikben nem hiszel, ahelyett,hogy úgy beszélhetnél, ahogyan a szívedből szól? Persze lehet, hogy hirtelen túl sokat látok bele, és tévedek.


Másrészről, én már egyszer csináltam ilyesmit. Egy katolikus templomban voltam. De nem vagyok katolikus, egyszerűen csak vártam valamire, és addig bementem. És akkoribban nagyon aggasztott egy probléma. Beléptem, és közöltem, hogy más vallású vagyok, így is meghallgat-e. És meghallgatott. Nyilván nem lehetett ez egy szabályos gyónás. Nem is akartam. Egyszerűen ki akartam adni magamból, és jelzem, én sem tartom magam éppen vallásosnak.

Egyszerűen a pap ember volt egy emberrel szemben.

2018. ápr. 23. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm hogy megosztottad a tapasztalatodat!
2018. ápr. 23. 06:35
 23/28 anonim ***** válasza:
37%
Az en tapasztalatom 0edig az hogybIsten letezik.
2018. ápr. 23. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 A kérdező kommentje:

#23:

Oké. :) Elfogadom.

Nincs belőle gond. Nekem viszont az, hogy hallhatatlan Isten nem létezik.


Ne vesszünk össze ilyenen.


Sajnos a mai napomat teljesen elvitte az állásinterjú/egyeztetések =(

Most értem haza, ilyenkor meg már nem akarok senkit se (telefonon) zavarni.


Holnap délelőtt legalább már lesz időm.

2018. ápr. 23. 17:52
 25/28 anonim ***** válasza:
Ez egy érdekes kérdés. Az, hogy gyötör a lelkiismeret, mindenképpen biztató jel, bár ez aligha nyugtat meg téged. Nem tudom, hogy van-e értelme papnak gyónni, főleg, ha ateista vagy. Mit vársz tőle igazából? Feloldozást, megnyugvást, vagy mást? Kiírhatod magadból blogbejegyzésben névtelenül, de akár fel is vállalhatod saját névvel, ha őszintén megbántad a tetted. Tanulságul szolgálhat másoknak. Beszélhetsz róla pszichológusnak, lelki segélyszolgálatnak. Esetedben ezeket hasznosabbnak érezném.
2018. máj. 22. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 A kérdező kommentje:
Lelki Segélyszolgálatnál egyből rámbontják a vonalat, ha ezzekkel állok elő.
2018. máj. 22. 16:29
 27/28 anonim ***** válasza:
Tapasztalat, vagy csak tartasz tőle, hogy így lesz?
2018. máj. 22. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
Nem gyónhatsz. Az elsőgyónás előtt fel kell készülni (ált. hittan órán, ált. elsőáldozás előtt), és csak azután gyónhatsz. De ateistaként azt nem hiszem, h menne. "Vagy játszam meg, hogy hiszek?" Áááá még nagyobb bajt csinálsz 😂 Az Szentségtörést csinálsz. Bűnbánat nélkül nem lehet gyónni (ahhoz nem kell vallásosság).. Van a tökéletes bűnbánat, ami azt jelenti, hogy azért gyónsz mert valóban megbántad a bűneid, és azért mert annyira szereted Istent. Van "tökéletlen" bűnbánat, amikor ugyan megbánod a bűneidet, de a következményektől félve, vagy a te esetedben a lelkiismeret. És ugye van az amikor az embernek nincs bűnbánata. Akkor nem szabad gyónni, mert az Szentségtörés
2018. máj. 22. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!