Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Protestáns keresztények!...

Protestáns keresztények! Miért gondoljátok, hogy a katolikusok bálvány imádók?

Figyelt kérdés
Én magam most ismerkedtem a kereszténységgel meg, egyenlőre bizonytalan vagyok melyik felekezethez "köteleződjek el". Egészen eddig a katolikust tartottam evidensnek (mert az a többség), de rendre csak azt a visszajelzést hallom, hogy bálvány imádók.

2018. aug. 5. 20:35
1 2 3 4 5
 1/46 anonim ***** válasza:
47%

Mik találhatóak a templomaikban?

Faragott szobrok, képek, oltári "szentségek"

Szűzmáriához imádkoznak, pedig ő nem váltotta meg az emberiséget.

Mit morzsolgatnak?


Bálványimádás.


10. parancsolat

Móz.II.20-

3.

Ne legyenek néked idegen isteneid én előttem.

4.

Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak.

5.

Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek.


Ézs 44,9

A bálványok csinálói mind hiábavalók, és kedvenczeik mit sem használnak, és tanuik nem látnak és nem tudnak, hogy megszégyenüljenek.

2018. aug. 5. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/46 anonim ***** válasza:
22%

1+


MNostanába kezd ébredés lenni némely katolikusnál, de ameddig nem rombolják le a szobraikat, nem égetik el a faragott képeiket, nem vetik tűzre az Idoljaikat, addig, ez még messze nem ébredés.

2018. aug. 5. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/46 anonim ***** válasza:
32%

A katolicizmus többet megőrzött a több vallásból, hagyományból összegyúrt kereszténység politeista örökségéból, tényleg fura lényekhez imádkoznak (szentek, Szűz Mária stb) Tényleg nehéz levezetni az újszövetségből, miért kell ilyen lényekhez imádkozni, ezt nehéz elfogadni.


Ráadásul sokal több szexuális abúzus, botrány van ennél a felekezetnél az abszurd cölibátusuk miatt.


Továbbá a Vatikánban állandóan valami botrány van (ellenpápák, világi hatalom, pénzmosás, pénzügyi visszaélések, és amár unalomig ismert szexuális aberrációk).


Számora ezek ennek a felekezetnek a negatívumai.

2018. aug. 5. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/46 anonim ***** válasza:
68%

Az Eukarisztia imádata miatt nevezik a katolikusokat bálványimádóknak. A katolikus teológia szerint, amikor Jézus azt mondja, hogy az valóságosan az Ő teste, azt a katolikusok, ortodoxok, evangélikusok, anglikánok tényleg úgy értik, hogy valóban az Ő teste. A katolikusok pedig az Eukarisztiában imádják Istent, ez a Szentségimádás.


Vannak akik a képek és szobrok miatt mondják bálványimádóknak katolikusokat, de az egyszerűen ostobaság, ők az egy bites protestánsok. Isten például maga rendelte el, hogy a templomot hatalmas kerub szobrokkal díszítsék a zsidók, gyönyörű domborművek voltak rajta, a frigyládán arany kerub szobrok, stb... Isten nem tiltja képek és szobrok készítését, csak a szobrok imádatát. Ilyet egy katolikus se tesz.


Ajánlom figyelmedbe az apostoli atyák írásait, amit magyar nyelven is olvashatsz, akár netről letöltve, teljesen ingyenes. Megmutatja az ősEgyház hitét, azok művei szerepelnek benne, akiket maguk az apostolok tanítottak személyesen. Én úgy hiszem, hogy az ő szavuk többet nyom a latba, mint néhány önjelölt prédikátoré napjainkban.

2018. aug. 5. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/46 anonim ***** válasza:
64%

Leszögezem előre hogy mivel én az ökumenizmust tartom a jövő útjának ezért én nem gondolok senkiről semmi rosszat, de el tudom mondani az okokat attól még. Illetve hogy mivel soha nem voltak katolikus, így az én interpretációm a katolikus felekezetről egész biztosan nyakatekert, bár folyamatosan igyekszem művelni magamat, és megismerni az ő álláspontjukat is. Na szóval 2 ok szokott szóbajönni:


1) Szobrok, képek, szentek, ereklyék miatt.

A második parancsolat (amit a katolikusok kihagynak, és cserébe a tizediket osztják ketté) úgy szól hogy "ne csinálj faragot képet és semmi hasonlót azokhoz... ne imádd és ne tiszteld azokat".

Ennek alapján önmagában Jézus vagy Isten ábrázolása nem feltétlenül bűn (pl. Gyerekbibliákban is szokott lenni), csak felnőtt emberek számára mégiscsak felesleges, főleg mivel fogalmunk sincs hogy hogy nézett ki Jézus, de amit tudnunk kell róla azt megismerhetjük az Evangéliumokból. Viszont egy tárgy minél jobban tisztelet, vallásos áhitat és imádat tárgyát képezi, annál inkább távol áll a protestantizmustól a második parancsolat miatt. Szélsőséges példaként gondolok arra, amikor egyes katolikusok mondjuk babonásan csókolgatnak egy ereklyét vagy feszületet, vagy amikor egy állítólagos könnyező szent szobortól várják mondjuk a betegségük gyógyulását, amit szintén babonának tartok. Vagy amikor a szenttől nem azt kérik hogy imádkozzon érte, hanem úgy fordulnak imádságban a szenthez mint ha az egy "kis istenke" lenne. Mindez persze nem kötelező eleme a katolikus vallásgyakorlásnak, sőt néha gyakran még ellenkezhet is az egyház hivatalos tanításával, de sok katolikus hívő (még papok is néha!) csinálják.


2) Ez az az ok ami kevésbé ismert, viszont ez sokkal nagyobb ok! A katolikusok úgy tartják hogy az ostya szó szerint átváltozik Jézus testévé, és hogy őt abban kell imádni (lásd akár a szentségimádást). Protestánsok szerint abszurd egy ostyának az imádata, vagy hogy azt Istennek tekintjük.


---


Már 478934831312-szor indítottunk gyakorikérdéseken hitvitát, soha nem vezetett semmire, nem győzött meg senkit semmiről, légyszi ne kezdjük el annak ellenére se hogy provokatív választ adtam...

2018. aug. 5. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/46 anonim ***** válasza:
67%

Azok, akik azt mondják, hogy a Biblia alapján tilos szobrokat készíteni, nem ismerik a Szentírást teljes egészében, csak kiragadott idézetek alapján próbálják ezt bizonyítani. A valóság az, hogy a Biblia nem tiltja a szoborkészítést, hanem a szobrok imádatát, a szobroknak való áldozatbemutatást tiltja, amit az ókori pogány népek cselekedtek. A katolikusoknál az áldozat a Szentmise, amit mindig Istennek mutatnak be a papok, sosem szobroknak.


A Bibliában pár helyen azt látjuk, hogy maga Isten rendeli el, hogy készítsenek szobrokat:


"Készíts két kerúbot szintén aranyból! Ötvösmunkával készítsd azokat a födél két végére. Az egyik kerúbot az egyik végére készítsd, a másik kerúbot a másik végére, a födél két végére készítsétek a kerúbokat! A kerúbok kiterjesztett szárnnyal legyenek rajta, betakarva szárnyukkal a födelet, és egymás felé forduljanak. A kerúbok arca a födél felé forduljon!"

(2Mózes 25:18‭-‬20)


"Az Úr pedig ezt mondta Mózesnek: Csinálj egy rézkígyót, és tűzd rá egy póznára. Mindenki, akit megmart a kígyó, életben marad, ha föltekint arra."

(4Mózes 21:8)

A gond akkor kezdődött, amikor később a rézkígyót istenként kezdték imádni, de önmagában a szoborral nem volt baj.


Az Ószövetségben amikor a zsidók elkezdtek bálványimádók lenni, Isten mindig elmondta, hogy ez így nem oké. Ha a katolikusok tényleg bálványimádók lennének, akkor a katolicizmus már nem lenne, mert Isten nem hagyta volna, hogy gyalázatos bálványimádó dolgokat tegyenek a nevében. Ezzel szemben azt látjuk, a katolicizmus 2000 éve áll. :)

2018. aug. 5. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/46 anonim ***** válasza:
71%

#6

Ez igaz! Az egyelőre 0%-on álló válaszomban én is azt írtam hogy nem állítom hogy a kép / szobor készítése bűn, csak ha vallásos áhitat tárgyát képezi.


De sokkal nagyobb ok az ostya kérdése...

2018. aug. 5. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/46 anonim ***** válasza:
80%

Az meg, hogy az Eucharisztia miatt lennénk bálványimádók, végképp nonszensz, amikor Jézus világosan kijelentette, hogy az az ő teste és vére.

"És amikor ettek, vette a kenyeret, áldást mondott, és megtörte, odaadta nekik, és ezt mondta: „Vegyétek, ez az én testem.” Azután vette a poharat, hálát adott, odaadta nekik, ittak belőle mindnyájan, és ezt mondta nekik: „Ez az én vérem, a szövetség vére, amely sokakért kiontatik".

(Márk 14:22‭-‬24)


"Jézus így szólt hozzájuk: „Bizony, bizony, mondom néktek: ha nem eszitek az Emberfia testét, és nem isszátok a vérét, nincsen élet tibennetek. Aki eszi az én testemet, és issza az én véremet, annak örök élete van, és én feltámasztom őt az utolsó napon. Mert az én testem igazi étel, és az én vérem igazi ital. Aki eszi az én testemet, és issza az én véremet, az énbennem marad, és én őbenne. Ahogyan engem az élő Atya küldött el, és én az Atya által élek, úgy az is, aki engem eszik, élni fog énáltalam. Ez az a kenyér, amely a mennyből szállt le; ez nem olyan, mint amilyet atyáitok ettek, és mégis meghaltak: aki ezt a kenyeret eszi, élni fog örökké.”

(János 6:53‭-‬58)


Maga Jézus mondta, hogy az az ő teste és vére, abban ő van jelen. Akkor miért ne térdelhetnénk le előtte? A Bibliában csomó pelda van arra, hogy leborultak Jézus elé az emberek. Például: "Ekkor egy Jairus nevű ember jött hozzá, aki a zsinagóga elöljárója volt; és Jézus lába elé borulva kérlelte, hogy jöjjön el a házába"

(Lukács 8:41)


Nyilván ezt az Eucharisztia dolgot észérvekkel nem lehet megérteni, csak hittel lehet felfogni. Én megtapasztaltam, hogy ez valós, és hogy mekkora erő van benne. :)

2018. aug. 5. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/46 anonim ***** válasza:
67%

#7

(#4-es vagyok, nem a másik 67%-os)

Mivel már bibliai igéket idéztek előttem, én inkább az ősegyház értelmezésére térnék ki. Már akkor nagyon erősen jelen volt az Eukarisztia tisztelete, igaz a mai szentségimádás forma csak jóval később alakult ki.


Néhány ige, hogy az ősEgyház miként látta:

Antiókhiai Szent Ignác (Kr.u. 100 körül):

"Távol tartják magukat az imádságtól és eukharisztiától, mert nem vallják, hogy az eukharisztia Megváltónk Jézus Krisztus bűneinkért szenvedett teste, melyet az Atya jóságában feltámasztott."


Szent Jusztinosz (II. század eleje):

"Ezeket mi nem úgy vesszük, mint közönséges kenyeret vagy közönséges italt, hanem mint a megtestesült Jézus Krisztus, Megváltónk az Isten Igéje által a mi üdvösségünkért felvett testet és vért, az ő hálaadó imájával megáldott táplálékot, amiből vérünk és testünk az átváltozás értelmében táplálkozik, és azt tanultuk, hogy a megtestesült Jézusnak teste és vére ez."


Lehetne még sok példát hozni egyébként. Tehát csak arra akartam rámutatni, hogy van a Szentírás, amit értelmezni lehet több módon is. Van ahogy az első keresztények értelmezték, így értelmezik ma az ortodoxok, a katolikusok, de még a protestánsok közül is pl. az evangélikusok, anglikánok. Illetve vannak olyanok, akik úgy vélik, hogy ők sokkal jobban tudják, mint az első keresztények és teljesen másként értik.

2018. aug. 5. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/46 anonim ***** válasza:
69%

#8 és #9


Azt írtam nem akarok belemenni hitvitákba, de nem tudok ellenállni, mivel sajnos élvezem ezt a műfajt, meg ti is kultúrált vitapartnereknek tűntök. (Elnézést kérdező!)


János 6. fejezetének az idézése mindig előjön a téma kapcsán, de olvassuk csak tovább!

Ott van ugyan az 55. versben hogy:

"Mert az én testem bizony étel és az én vérem bizony ital."


VISZONT a 63. verssel már így zárja le a gondolatát Jézus, ami alapján nem vagyok benne biztos hogy Jézus jobban kenyér lenne mint amennyire ajtó!

"A lélek az, ami megelevenít, a test nem használ semmit: a beszédek, amelyeket én szólok néktek, lélek és élet."


Ezen kívül még a 35. versnél is evidens hogy az éhezés és szomjazás alatt lelki dolgokra gondol Jézus:

"Jézus pedig monda nékik: Én vagyok az életnek ama kenyere; aki hozzám jő, semmiképpen meg nem éhezik, és aki hisz bennem, meg nem szomjúhozik soha."

A kenyeres analógia persze nem véletlen, lásd zsidók pusztai vándorlása során az égből hulló manna...


(Meg ott van a 65. vers amit Kálvin előszeretettel idézett az eleve elrendelés alátámásztására ("senki sem jöhet én hozzám, hanemha az én Atyámtól van megadva néki"), de ebbe most ne menjünk bele, majd máskor...)


---


Kenyér átváltozása ide vagy oda, a katolikus gyakorlattal (hogy a pap minden misén megáldozza az ostyát) felhoznám a Zsidók 7:27-et:

"Akinek [=Jézusnak] nincs szüksége, mint a főpapoknak, hogy napról-napra előbb a saját bűneiért vigyen áldozatot, azután a népéiért, mert ezt egyszer megcselekedte, maga-magát megáldozván."

Meg sok más verset is fel tudnék hozni hogy miért volt elég a bűneik eltörlésére Jézus egyszeri keresztáldozata (akit érdekel pl. 1Péter 3:18, 1János 2:2).


---


Ezt nem kötözködésből írom, tényleg érdekel! A katolikus álláspont szerint az utolsó vacsora során a tanítványok Jézus testét ették és vérét itták a szó szoros értelmében?

2018. aug. 5. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!