Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Érezhetik magukat jól a...

Érezhetik magukat jól a buddhisták?

Figyelt kérdés

Úgy értem, a vilâgi életben. Buddha, azt mondja hogy a szenvedés az élet része és az ösvényre lépve, cél ezt megszüntetni. A szenvedés oka, pedig a vágy.

De ha valaki a világi életben követi ezt az ösvényt, akkor elkerulhetetlen, hogy vágy nélkül éljen. Célokat tűz ki maga elé az ember, el szeretne erni, jol szeretne magat erezni ...stb...


Meg a keresztenyseg a bűnt veszi alapul es a cel, a bunos elet elkerulese. Tehat itt direkt nem vetodik fel ilyen kerdes, hiszen valaki elhet bun nelkul a hetkoznapi eletben , de vagy nelkul nem.


Ez hogy van a buddhizmusban? A buddhistaknak nem lehetnek celjaik? Nem kovetheti az osvenyt az, aki mondjuk egy nagyobb hazra vagyik, vagy stb..


Ezt sosem ertettem meg a buddhizmusban


Koszi a segitseget, es bocsi az ekezethianyaaet



2018. dec. 1. 07:04
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
lennék*
2018. dec. 1. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
74%

10.. öö.. még nem vagyok Buddha tudatállapotban. :D

Az elméletet lomhán követi a gyakorlat.

Ám van egy jó kis zen-buddhista mondás vigasztalásnak a nyugati - szinte tébolyult tudatállapotú - modern embernek a hétköznapokra:

Mielőtt megvilágosodtál, vágj fát és hordd a vizet. Miután megvilágosodtál, vágj fát és hordd a vizet.

2018. dec. 1. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
Látom az egyenes válasz az nem megy.Na mindegy.
2018. dec. 1. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
Dolgozom.
2018. dec. 1. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim válasza:
58%
Szerintem nem baj, ha egy buddhista ember vágyat érez, csak mértékkel. Ügyelni kell rá, hogy a vágy ne csapjon át sóvárgásba.
2018. dec. 5. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%
A buddhista filozófia szerint az igazság nem szavakba önthető, mert a nem megvilágosodottak által kifejlesztett és használt emberi nyelv nem képes a valóságot tőlünk eltakaró lepel mögé vezetni minket. Ennélfogva a Tanítás is legfeljebb csak egy eszköz, amely segíthet abban, hogy a megvilágosodásban előrelépjünk, de egyetlen szava sem igaz. Sőt egyetlen, nyelvileg megfogalmazható állítás sem igaz, mert egy magasabb, nem megvilágosodott ember számára elérhetetlen szempontból minden éppolyan igaz, mint az ellentéte. Mindennek megfelelően legjobb, ha az ember vágyik is a megvilágosodásra és nem is. Sem a vágyaktól való buzgólkodó, önsanyargató, aszkétikus megszabadulási kísérlet, sem a vágyak rabságában (mókuskerekében) élés nem az Úton vezet. Arany középutat kell találni mindenben, ezt maga Buddha mondta. A lényeg az, hogy ne engedjük, hogy a vágyaink irányítsák a gondolatainkat és cselekedeteinket, abban az értelemben, hogy ne váljuk azok szolgáivá, hanem sokkal inkább nekünk nem parancsoló, békés társaink legyenek az Úton, amelyeket alkalomadtán könnyen hátrahagyhatunk, éppúgy, mint ahogy testeinket is mindig magunkkal visszük az életeinkben.
2019. jan. 2. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

"a Tanítás eszköz, amely segíthet" Hát igen. Sok találgatás van arra, hogy a középutas, ÜRESSÉG filozófiáját valló 100 évig élő नागार्जुन Nāgārjuna miért töltötte egész hosszú életét

írással.

2019. jan. 3. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%
A #17-es hozzászólásra válaszolva: szerintem teljesen érthető, hogy egy spiritualitásban messzire jutott mester miért írogat. Nem azért, hogy a szavakkal biztosan megfogalmazhatatlan igazságot megkísérelje mégis szavakba önteni, hanem azért, hogy rámutasson arra, ami biztosan tévút, s így közvetve segítsen az embereknek, időt spórolva nekik a sokszor kacskaringós Útjukon. Általában a mesterek nem tehetnek ennél sokkal többet a tanítványaikért, kivéve talán még a viselkedésükkel, életvitelükkel való példamutatást.
2019. jan. 3. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
79%

16-18 ezekkel nagyon nem értek egyet. "de egyetlen szava sem igaz. "

S bár már nem akarok többet a gyakorival foglalkozni, itt olvasni-írni, de legyen ez az utolsó írásom itt.


A világ Szóval teremtetett - és mi szólények vagyunk. Minden emberi születéssel a Logosz inkarnálódik. Ez az ember lényege, ezért tud megtanulni beszélni, a szót érteni, és szavakkal gondolkodni.

Az igazi mester-tanítvány kapcsolat szóval- hallás után alakul.

A zen-mesterek vissza tudják vezetni a mestereket Buddháig - akik élő szóval adták át - a lánc megszakítása nélkül- a tanítást. De ma több mint hét milliárd ember él - és nem találják a mestert... nagyon szomorú lenne a helyzet, ha nem lenne segítség az írott szó. Segítség az úton és még azt is lehet mondani, hogy ami régen titkos elzárt volt - most a कलियुग (Kali-juga) előrehaladott állapotában fényre kerül. Sok szellemi ember fordít is - ez is hivatás, hogy ne legyen a nyelv akadály. Ez mindig is így volt, sok buddhista irat pl csak mongol fordításban maradt meg!

A tanítások és minden szentirat (mindegyik!) - azért lett "szent" - mert intuitive szó-hallás lenyomatai. Ezért ezeket intuitíve is kell olvasni és így igazságát érzi az ember.

Ha nem intuitíve olvasom - akkor nem érzem az igazságát, sőt butaságnak tartom. De az emberek századokon át szentnek tartották - és az emberek nem hülyék. Valamint a kultúra is számít- pl. a maya-kicse indiánok szentkönyvét a PopolVuh-ot nem értem, nem tudom intuitíve felfogni, noha lefordították értő emberek.


A szentiratok, és a nagy költők művei az IGAZ-ról szólnak.

A menetrend, az újsághírek, a szakácskönyv a valódiról ír.

Ontológiailag más szinten van a keletkezésük és a befogadások is.


József Attila mindezt egyszerűen és szépen mondja a nagy metafizikai verseiben:


"Te jól tudod, a költő sose lódit:

az igazat mondd, ne csak a valódit,

a fényt, amelytől világlik agyunk,

hisz egymás nélkül sötétben vagyunk."

2019. jan. 3. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
58%

#19-re reagálva: valóban messze áll az álláspontunk, különösen az emberi tudás és az emberi nyelv korlátait illetően. Én ennél lényegesen szkeptikusabb vagyok. Attól, hogy az emberek tömegesen és hosszú generációkon át szentnek gondolnak egy írást, az még nem válik igazság-forrássá, akármennyire is intuitíven értelmezik azt a hívők, akármennyire sokaknak segít a megvilágosodás felé vezető úton és akármilyen autentikus is az. Buddha szó szerint vett és pontosan megőrzött tanaiban sincs semmi igazság, de nem is az az eredendő céljuk, hogy az igazságot közvetítsék, mert az lehetetlen a nyelv által, akármennyire is a sorok között olvasva, intuitíven próbáljuk a szavakat megérteni. A nem megvilágosodott emberek egyik gyakori illúziója, tévedése éppen az, hogy az igazság szeleteinek birtokosaivá válónak gondolják magukat szent könyvek olvasgatásával. Pedig az összes szent írás elolvasása a megvilágosodás szempontjából annyit ér, mintha egy csepp vizet csöppentenénk az óceánba. Aki megvilágosodott, annak számára világos, hogy nyelvbe csomagolni a világot meghatározó alapvető igazságokat még közvetett úton sem lehet. A nyelv erre alkalmatlan, éppúgy mint ahogy nem lehet ócska rongydarabokból aranypalástot varrni sem. Aki a szent írásokat az abszolút igazság közvetlen vagy közvetett forrásának tartja, az azonosítja az ócska, toldozott-foldozott gúnyát az aranypalásttal. Ez épp olyan illúzió, mint azoké a szerencsétlen embereké, akik tévesen jóval idő előtt megvilágosodottnak gondolják magukat.


Ettől még persze a szent írások tanulmányozása nem értelmetlen, mert segítenek olyan lelkiállapotok és világszemlélet elérésében, amely általában sokat segít tévutak elkerülésében és a spiritualitás fejlődésében. Egy szavuk sem igaz, de nem is az a céljuk, hogy az igazságot közvetítsék. Hű segítőtársként kell őket kezelni az Utunkon, úgy kell tekinteni rájuk, mint vándor tekint melengető gúnyájára, amelyet aztán az út végén el lehet dobni. Erre valók és nem többre. A gúnya csak melegen tart, de egy lépést sem visz előbbre.

2019. jan. 3. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!