Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Akik nem keresztények, mi a...

Akik nem keresztények, mi a véleményetek a lélekről?

Figyelt kérdés

Már többször is hallottam olyan személytől, aki nem hívő, hogy bár Isten nincs, de az embernek szerinte lehet lelke. Most nem először hallottam ezt, kiváncsi vagyok, hasonlóan elterjedt felfogás köztetek?

Ezt egy ateista mondta: A szerelem az két ember lelki kapcsolata. Mi a véleményetek erről? És most ne menjünk bele Isten létezik-e dologba.

Kiváncsian olvasom a hitetlen, ateista, agonisztikus vagy más vallású, mindenféle gondolatokat a lélekről. Ha akarsz egy életkort is odabiggyeszthetsz, erre is kiváncsi vagyok.

26f



2019. febr. 6. 21:30
1 2 3 4
 31/38 hollófernyiges ***** válasza:
Ahogy fentebb már írták elég nagy zavart okoz, hogy a nyelv ugyanazt a kifejezést használja a vallásos értelemben vett lélekre (ami a testtől függetlenül létezik, halhatatlan és a test halála után másik testbe megy át vagy a mennybe-pokolba jut, vallástól függően) és a pszichére, tudatra, az ember belső lelki folyamataira, ami az idegrendszer terméke és biokémiailag könnyen befolyásolható - igyál meg pár felest vagy szívj egy dzsointot és belátod :) A nem vallásosak a másodikban természetesen hisznek, tapasztalják, hogy nekik is van olyan; az elsőben többnyire nem, de vannak kivételek, mint az előző hozzászóló is.
2019. febr. 7. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 A kérdező kommentje:

#30 rámutattál egy számomra érdekes dologa, miszerint a nyugati meg amerikai buddhisták nem hisznek teremtő létezésében, de mégis van lelke az embereknek.


Amúgy én sem voltam mindig ilyen vallásos, ennek ellenére sem tudom megérteni az ateista gondolkodást, miszerint nincs lélek, a szerelem csak agyi folyamatok végeredménye annak érdekében, hogy ez emberi faj túléljen. Ezt szerintem mindenki tudja, hogy nem így van, kell lennie valami többnek ez mögött. De a lélek fogalmát elvből eldobják, mert a kereszténységben is ott van. Ez egy tipikus materialista logikai hiba, miszerint ha nem látom, és a tudomány nem bizonyította az ellenkezőjét akkor nem létezik.

2019. febr. 7. 12:16
 33/38 anonim ***** válasza:
69%

"Ez egy tipikus materialista logikai hiba, miszerint ha nem látom, és a tudomány nem bizonyította az ellenkezőjét akkor nem létezik."

Nem egészen. Ez a 'ha meg sem tudja senki fogalmazni pontosan, semmilyen kimutatható hatása nem létezik és semmi nem bizonyítja hogy léteznie kéne, akkor felesleges abból kiindulni hogy létezik bármi ilyesmi' logika.

2019. febr. 7. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 anonim ***** válasza:

"kell lennie valami többnek ez mögött"

Ez egy vágy.

A vágyvezérelt gondolkodás sokszor visz csapdába.

Amit pedig írsz, az érvelési hiba.

Helyesen úgy szólna, hogy "SZERETNÉM, ha lenne valami más is mögötte".

2019. febr. 7. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 Mojjo ***** válasza:
53%

"Ezt szerintem mindenki tudja, hogy nem így van, kell lennie valami többnek ez mögött."


Ez a te saját szubjektív érzésed, gondolatod. Nyugodtan elhiheted: bőven nem mindenki "tudja". (Igazából még te sem tudod, csupán olyan erős meggyőződéssel érzed és gondolod, hogy az tudásnak hat számodra.)


"De a lélek fogalmát elvből eldobják, mert a kereszténységben is ott van."


Dehogy, természetesen nem ezért dobjuk el.


"Ez egy tipikus materialista logikai hiba, miszerint ha nem látom, és a tudomány nem bizonyította az ellenkezőjét akkor nem létezik."


Ennél azért árnyaltabb a helyzet. Most egy kicsit a tudományosabb beállítódottságú azeisták nevében fogok beszélni.

Ha valaminek nincs bizonyítva a léte, akkor nem mondjuk rá, hogy igen, létezik. Ha pedig még erős és meggyőző nyomok sincsenek, amik a létezése felé mutatnak, akkor felesleges is feltenni azt. Ettől ez még létezHET, de jelen állás szerint semmi okunk ezzel a lehetőséggel komolyan törődni. De ez nem jelenti azt, hogy azt mondanánk, hogy igen, tudjuk, hogy nem létezik.

Mint ahogy teszem azt, egy pontosan három elektrontömegű, a rendes anyaggal (a gravitáción túl) semmilyen szinten kölcsön nem ható, elektromosan semleges részecske létezésére sincs semmilyen bizonyíték, de még erős nyomok sem. A kutya sem fogja tehát azt gondolni csak úgy, hogy létezik. De ettől létezHET. (Ínyenceknek: abban azért mindenki elég biztos, hogy a részecskefizikai standard modell nem teljes, így az, hogy abba nem férne bele, nem tekinthető a létét kizáró bizonyítéknak.)

2019. febr. 7. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 anonim ***** válasza:

"ennek ellenére sem tudom megérteni az ateista gondolkodást, miszerint nincs lélek, a szerelem csak agyi folyamatok végeredménye annak érdekében, hogy ez emberi faj túléljen"


de fogd már fel hogy nem minden ateista gondolkodik így! már kaptál 2 teljesen különböző ateistát, az egyik szerint van lélek, a másik szerint nincs. ezek után hogy tudsz még mindig általánosítani?

2019. febr. 7. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 Metionin ***** válasza:
Szerintem a lélek az ember gondolatainak, szellemi dolgainak (vágyak, félelmek, ízlés stb.) összessége. Ezekért a dolgokért az agy felel. Amikor létrejön az agyunk, megszületik a lélek is, és amikor meghalunk, az agyműködésünk leállásával az ún. lelkünk is megsemmisül.
2019. febr. 7. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 anonim ***** válasza:
Nem tudom megfogalmazni.
2019. febr. 7. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!