Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Jehova Tanúit miért vádolják...

A Jehova Tanúit miért vádolják azzal, hogy a Jehova egy műszó? Ilyen értelemben a Jézus miért nem műszó? Jézus neve is minden nyelven eltér, nem úgy ejtjük, ahogy eredetileg Izraelben kiejtették, honnan tudjuk, hogy melyik a helyes?

Figyelt kérdés

Először is szeretném leszögezni, hogy nem tartozom a Jehova Tanúihoz, csak itt a viták olvasása kapcsán merült fel bennem ez a kérdés.


Az nyilvánvaló, hogy az eredeti héberben a 'JHVH' tetragrammaton szerepelt, melynek mássalhangzói, így eredeti pontos kiejtése is ismeretlen maradt.


Viszont ott volt ez a 4 betű, ami tulajdonnévként funkcionált, ezt valahogy át kellett ültetni idegen nyelvekre, így magyarra is. A hagyomány szerint a régi fordítók Jehova formában magyarosították, tették kiejthetővé ezt a nevet.


Elképzelhetőnek tartom az is, hogy az Adonáj szó magánhangzóival olvasták össze a betűket. Viszont ez miért lenne rosszabb annál, mintha hasukra ütöttek volna, és úgy találnak ki mássalhangzókat, mint ahogy ezt az összes többi tulajdonnévnél tették?


Viszont miért ennél az egyetlen szónál fontos, hogy pontosan úgy ejtsük ki, ahogy régen az izraeliták ejtették?


Vajon Isten azt várja el, hogy minden nyelven pontosan ugyanúgy ejtsük a tulajdonneveket?

Melyik bibliai tulajdonnévnek ugyan az a kiejtése minden nyelven?



Vegyük például Jézus nevét. Itt is meg volt adva a fordítói szabadság.

Hogyan is ejtették ezt a nevet Jézus földi élete alatt Izraelben? Valahogy úgy, Jehósua. Vagy röviden Jesúah.


A görögre már Iesus néven írták át.

Utána mi magyarok Jézusnak mondjuk. Ez hasonló a görög formához.

Angolul: Jesus, de kiejtése eltérő: "Dzsízösz".

Olaszul: Gesu

Írül: Íosa


Sok arab nyelv Iszá-nak ejti, a török is.


Nemcsak a magánhangzókat cserélték, hanem a mássalhangzókat is, csakis a fordítói szabadság jegyében, úgy, hogy az alak és a kiejtés illeszkedjen az adott nyelvbe.


Rengeteg az okoskodó, héber-tudós keresztény, hogy jajj, tulajdonképpen nem Jehova, hanem inkább Jahve, de az sem biztos, inkább ne is használjuk.


Jézus nevének esetében miért nem jönnek a huhogók, hogy nem is úgy ejtették a héberek, nem is tudjuk melyik kiejtés a helyes, inkább ne is használjuk.


Megkérek mindenkit, hogy ne terelje a vitát olyan irányba, hogy az újszövetségben csak is Jézus nevét lehet segítségül hívni, nem adatott más név, stb.


Nem az a kérdés, hogy Jehova vagy Jézus nevét kell segítségül hívni.

Hanem az, hogy a Bibliában szerepel ez a tulajdonnév, hogy JHVH. Ezt miért nem lehetne, a Jézus nevénél nem nagyobb fordítói szabadsággal átültetni a különféle nyelvekbe, és használni, miért kell kihagyni, és olyan szóval helyettesíteni, hogy ÚR, amikor nem is azt jelenti.


Ugyanis a bibliai tulajdonneveknek mind van valami jelentésük, így a JHVH-nak is, ami nem az ÚR-ból, uralkodásból ered, hanem a létigéből, tehát olyat fejez ki, hogy "voltam, vagyok, leszek", esetleg örökkévaló.


2019. ápr. 6. 18:57
1 2 3 4
 21/35 lilla64 ***** válasza:
100%

A kérdésedre válaszolva,épp a JT-k azok akik erőltetik,hogy már pedig nem Úr nem Jahve hanem Jehova,ami egy nőnemű valami.Ezt a tetraggrammatonból egy ószövetségi héber istennévből helytelenül átformált név.A JHWH,jelentése Örökkévaló,Mindenható vagy Úr.Ami Jézus nevét illeti az őszövetségi Józsué után kapta a nevét és minden bibliaforditás az ők nyelvüknek megfelelően adta vissza.

Lehet,hogy nem vagy tanú,de közél állsz hozzuk,ez látszik a kérdésed alapján.

2019. ápr. 8. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 lilla64 ***** válasza:
100%
Csak azt nem értem,ha már ilyen okos vagy és cáfolsz minden választ akkor miért tetted fel a kérdést.Ne is mond,hogy nem tartozol a tanúk közé,fel lehet ismerni a stilusodról.Engem mint volt tanút nem versz át
2019. ápr. 8. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 Rachel Warner ***** válasza:
100%
Van egy másik kérdés is a 144 ezerről,szerintem az a kérdező is ő. Látom ez egy bevett szöveg a tanúknál,úgy néz ki,hazudozni nem bűn náluk.
2019. ápr. 8. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 lilla64 ***** válasza:
100%
Jol mondod Rachel.Tanú koromban nem egyszer hallottam,hogy ha Jehováért hazudsz az bocsánatos bűn..Volt olyan a gyűlinkben,hogy a családja nem tudta,hogy alámerítkezett,de szerintük ez is teljesen rendben volt.Aztán ne is beszéljünk arról amikor még ők bíztatták az érdeklődőket akiknek a család ellenezte,hogy a királyságterembe jőjjenek,hogy nem kell otthon megmondani,hogy eljöttek a gyülekezetbe,mondják azt,hogy egy ismerősüket látogatták meg
2019. ápr. 8. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 Rachel Warner ***** válasza:
100%
Amúgy ez is mekkora hülyeség. Egyrészt,ha hazudni bűn,akkor az állítólagos jehováért is. Másrészt az miért lenne jehováért,hogy valaki pont őt tagadja meg szóban,csakhogy provokálhasson másokat? Ez tetszik "jehovának"? Ez érte van? Akkor tényleg annyit is ér,mint amennyi látszik..
2019. ápr. 8. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 anonim ***** válasza:
0%

Le voltam pontozva, amiért azt írtam, hogy nem tetszik a keresztények hozzá állása ehhez a dologhoz. Erre tessék, itt is van egy ilyen bejegyzés:

"az állítólagos jehováért" "Ez tetszik "jehovának"? Ez érte van? Akkor tényleg annyit is ér,mint amennyi látszik.."

Most nem azért de, szerintetek ez rendben van, hogy az emberek ilyen stílusban írnak róla, csak azért mert egy szervezet nevében szerepel és az túlhasználja? Erre a kérdésemre eddig még senki nem válaszolt, csak lepontoztak. Pedig tényleg nem vagyok tanú, nem a szervezetet védem. Nem hiszem el, hogy rajtam kívül senkit nem zavar, ha valaki Istenről így nyilatkozik. A Jehova név vagy nevezhetjük bárminek, akkor is Isten ószövetségi megnevezése, a Tetragrammából ered! Ez senkit nem zavar? Szerintem sokan elvésznek a nyelvtani okoskodásban, de a lényegre nem figyelnek. :(

[link]

[link]


A mormonok pl. úgy nevezik magukat, hogy "Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza", most akkor helyén való úgy nevezni őket, hogy pl."jézusok", "jézusosok", meg "az állítólagos jézus" meg amiket még szoktak írogatni az emberek a Jehova név, megnevezés kapcsán, összemosva a tanúkkal. A mormonok tanításai jó messze vannak a történelmi egyházakétól és teljesen más a világképük, szóval akkor ez így helyes lenne?

2019. ápr. 8. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 Rachel Warner ***** válasza:
100%
Nem igazán értem utolsó,hogy jön a keresztények hozzáállása az én írásomhoz. Mondtam valahol,hogy hívő vagyok esetleg? Egyáltalán olvastad,hogy ezt mire írtam? Arra,hogy HAZUDNAK Isten nevében,rá hivatkozva. Ha akkora hívő vagy,akkor ezen jobban megbotránkoznál,mint azon,hogy hogyan neveztem egy lényt,akinek még a keresztények sem tudják a pontos nevét.
2019. ápr. 8. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 Rachel Warner ***** válasza:
100%
És kit érdekelnek a történelmi egyházak? Nem mindenki azért kezeli helyén az ilyen jehova féle szektákat,mert történelmi egyház így meg úgy. Ha olvastad volna az előzetes indokaimat,akkor tudnád,ehelyett azt láttad meg,amit szerettél volna. Tehát én szemét vagyok,mert meg mertem mondani a véleményem egy olyan istenről,akiért és aki kedvéért át kell verni más embereket,de az nem szemét,aki azt hirdeti,hogy ilyen az isten. Gondolkozz el egy kicsit,hogy ki gúnyolódott itt igazából az isteneden,mert nem én.
2019. ápr. 8. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 Rachel Warner ***** válasza:
100%
Szóval először is szólj rá a hívő társaidra,hogy ilyen képet festenek istenről másoknak,aztán cáfold,hogy ilyen lenne és majd utána beszélgethetünk,hogy ki gúnyol kit és milyen okkal.
2019. ápr. 8. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 lilla64 ***** válasza:

Ne haragudj 26-os de te elolvastad egyáltalán a szöveget amire ezt a választ idegépelted?

Mi itt Rachellel a hazugságról beszélgettünk,ami nem helyes se a történelmi egyházakban sem bármely felekezetben,még a mormonoknál se

2019. ápr. 8. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!