Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Jehova Tanúit miért vádolják...

A Jehova Tanúit miért vádolják azzal, hogy a Jehova egy műszó? Ilyen értelemben a Jézus miért nem műszó? Jézus neve is minden nyelven eltér, nem úgy ejtjük, ahogy eredetileg Izraelben kiejtették, honnan tudjuk, hogy melyik a helyes?

Figyelt kérdés

Először is szeretném leszögezni, hogy nem tartozom a Jehova Tanúihoz, csak itt a viták olvasása kapcsán merült fel bennem ez a kérdés.


Az nyilvánvaló, hogy az eredeti héberben a 'JHVH' tetragrammaton szerepelt, melynek mássalhangzói, így eredeti pontos kiejtése is ismeretlen maradt.


Viszont ott volt ez a 4 betű, ami tulajdonnévként funkcionált, ezt valahogy át kellett ültetni idegen nyelvekre, így magyarra is. A hagyomány szerint a régi fordítók Jehova formában magyarosították, tették kiejthetővé ezt a nevet.


Elképzelhetőnek tartom az is, hogy az Adonáj szó magánhangzóival olvasták össze a betűket. Viszont ez miért lenne rosszabb annál, mintha hasukra ütöttek volna, és úgy találnak ki mássalhangzókat, mint ahogy ezt az összes többi tulajdonnévnél tették?


Viszont miért ennél az egyetlen szónál fontos, hogy pontosan úgy ejtsük ki, ahogy régen az izraeliták ejtették?


Vajon Isten azt várja el, hogy minden nyelven pontosan ugyanúgy ejtsük a tulajdonneveket?

Melyik bibliai tulajdonnévnek ugyan az a kiejtése minden nyelven?



Vegyük például Jézus nevét. Itt is meg volt adva a fordítói szabadság.

Hogyan is ejtették ezt a nevet Jézus földi élete alatt Izraelben? Valahogy úgy, Jehósua. Vagy röviden Jesúah.


A görögre már Iesus néven írták át.

Utána mi magyarok Jézusnak mondjuk. Ez hasonló a görög formához.

Angolul: Jesus, de kiejtése eltérő: "Dzsízösz".

Olaszul: Gesu

Írül: Íosa


Sok arab nyelv Iszá-nak ejti, a török is.


Nemcsak a magánhangzókat cserélték, hanem a mássalhangzókat is, csakis a fordítói szabadság jegyében, úgy, hogy az alak és a kiejtés illeszkedjen az adott nyelvbe.


Rengeteg az okoskodó, héber-tudós keresztény, hogy jajj, tulajdonképpen nem Jehova, hanem inkább Jahve, de az sem biztos, inkább ne is használjuk.


Jézus nevének esetében miért nem jönnek a huhogók, hogy nem is úgy ejtették a héberek, nem is tudjuk melyik kiejtés a helyes, inkább ne is használjuk.


Megkérek mindenkit, hogy ne terelje a vitát olyan irányba, hogy az újszövetségben csak is Jézus nevét lehet segítségül hívni, nem adatott más név, stb.


Nem az a kérdés, hogy Jehova vagy Jézus nevét kell segítségül hívni.

Hanem az, hogy a Bibliában szerepel ez a tulajdonnév, hogy JHVH. Ezt miért nem lehetne, a Jézus nevénél nem nagyobb fordítói szabadsággal átültetni a különféle nyelvekbe, és használni, miért kell kihagyni, és olyan szóval helyettesíteni, hogy ÚR, amikor nem is azt jelenti.


Ugyanis a bibliai tulajdonneveknek mind van valami jelentésük, így a JHVH-nak is, ami nem az ÚR-ból, uralkodásból ered, hanem a létigéből, tehát olyat fejez ki, hogy "voltam, vagyok, leszek", esetleg örökkévaló.


2019. ápr. 6. 18:57
1 2 3 4
 31/35 anonim ***** válasza:
0%

Én értetem, amit írtál. Csakhogy én külön kezelem a szervezetet és a Jehova megnevezést. A kérdés témája nem a szervezet, hanem maga a név. Egy szóval sem mondtam, hogy bármit is helyeslek, ami a szervezettel kapcsolatos. Két hozzászólásomban is leírtam, hogy nem tartozom közéjük, feltételeztem, hogy ez elég egyértelműen kifejezi, hogy sok mindenben nem értek velük egyet.

Teljesen más irányba tereltétek a beszélgetés az eredeti témától, ezért nem is reagáltam rá. Azt írtad, hogy "úgy tűnik náluk nem bűn hazudni" majd erre helyeselt valaki. Szerinted erre mit kellene írnom? Bevádoltad őket azzal, hogy hazugok. Én nem forogtam a köreikben, nem tudom, hogy egyáltalán ez az állítás igaz-e. Olvastam pár kiadványukat, de fogalmam sincs, hogy a ferdítések benne téves következtetésekből vagy valódi szándékos tudatos hazugságokból erednek-e, ráadásul olyat, hogy nem bűn hazudni nyíltan sehol nem írtak. És biztosra veszem, hogy közöttük is vannak jóhiszemű emberek, többek között ezért sem szívesen állnék be a kollektíve ítélkezők táborába.

Azért mert tévesen azt feltételeztem, hogy ehhez a kérdéshez keresztényként ír, elnézést. Akkor te rossz példa voltál. Akár hiszed akár nem, már folytattam vitát tanúval ezen az oldalon és olyanokkal is, akik nem keresztények. Téves következtetést vontál le, ha azt feltételezed, hogy engem nem zavar, ha Istenre hivatkozva valaki hazugságokat terjeszt és az ellen nem szólalnék fel.


Én feltettem egy kérdést, amire még sosem kaptam választ itt a gyakorin. Pedig szerintem az jobban kapcsolódik a Jehova megnevezéshez, mint a szervezet dolgai.

2019. ápr. 8. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/35 anonim ***** válasza:
0%
Amúgy a 6-os válaszoló voltam, talán ez nem egyértelmű, ezért nem tudjátok követni amit mondtam.
2019. ápr. 8. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/35 lilla64 ***** válasza:
100%

24-es vagyok

Én mondtam,hogy a tanúk néha bizony hazudnak és tudatosan.Én ott voltam köztük,láttam mi folyik,nem folyóiratokból tájékozódok.Tehát olvasd el figyelmesen amit irtam

2019. ápr. 8. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/35 anonim ***** válasza:
100%

Vidiripi


"Először is szeretném leszögezni, hogy nem tartozom a Jehova Tanúihoz, csak itt a viták olvasása kapcsán merült fel bennem ez a kérdés."


Nekem még is az az érzésem hogy ennél azért többről van szó!


"Az nyilvánvaló, hogy az eredeti héberben a 'JHVH' tetragrammaton szerepelt, melynek mássalhangzói, így eredeti pontos kiejtése is ismeretlen maradt."


Akkor tisztázzuk a dolgot! Nem a kiejtéssel van a probléma. Ezért nagyon valószínű hogy a te meg nem értésednek ez lehet az oka! Gondolom én!


"Viszont ott volt ez a 4 betű, ami tulajdonnévként funkcionált, ezt valahogy át kellett ültetni idegen nyelvekre, így magyarra is. A hagyomány szerint a régi fordítók Jehova formában magyarosították, tették kiejthetővé ezt a nevet."


Te magad adod meg a választ hogy miért is műszó a Jehova! Nem vetted észre? Nagyon fura hogy leírod de nem is fogod fel a dolog jelentőségét!

Ez írod: "...ezt valahogy át kellett ültetni idegen nyelvekre..."

- Na ezért mű szó, mert emberek találták ki és mivel az emberek találták ki ezért nincs benne a Bibliában csak a fordításokban. És a fordításokba hibásan került bele. Hogy miért?

Azért mert a fordítok aki próbálkoztak lefordítani Isten nevét nem voltak tisztában a héber nyelvtannal. Ezért mit csináltak? Csináltak egy mű szót!

Hogyan keletkezett ez a szó? Az le van írva az Őrtorony által kiadott irodalmakban is. És mit csinál az Őrtorony társulat?

Hát idéz egy katolikus Biblia fordításból!


Jehova tanúinak van egy olyan kiadványa hogy: Érveljünk az Írásokból!

Abban van a szócikk: Jehova


Jehova

"Meghatározás: Az egyedüli igaz Isten neve. Ezt a nevet ő adta saját magának."

- De ez nem igaz, sőt egyenesen hazugság! Hiszen ha emberek rakták össze ezt a nevet ahogyan te is írod Biblia fordítók, akkor hogyan lehetne ez Isten olyan neve amit ő adott magának? Ez így teljességgel logikátlan és félrevezető!


"A Katolikus fordítás 1992-es kiadása a „Megjegyzések a könyv használatához” részben (a 8. oldalon) ezt írja: „ A Jahve nevet . . . a hagyománynak megfelelően »Úr« szóval fordítottuk. De kivételesen meghagytuk a héber alakot ott, ahol külön hangsúly van rajta.” A Magyarázatos Károli Biblia az 5Mózes 28:58-hoz fűzött magyarázatában ezt írja: „ A történelem és a kinyilatkoztatás egyik különössége, hogy homály fedi Isten ósz-i [ószövetségi] legközvetlenebb és legszemélyesebb neve . . . , a héber JHVH szó helyes kiejtését. A »Jehova« változat a név mássalhangzóinak és az »Úr« jelentésű egyik szó (Adonáj) magánhangzóinak összevetéséből ered. Feltehetőleg a »Jahve« az eredeti kiejtés."


Az Őrtorony társulat használja a katolikus egyház írásait gyakran idéz belőle! Ennek a gyakorlatnak megfelelően íme három link! Tessék tanulmányozni a pontos ismeret megszerzése érdekében!

[link]

Etimológia jelentése: a nyelvészet egyik ága, mely a szavak eredetével foglalkozik

[link]

[link]


"Viszont miért ennél az egyetlen szónál fontos, hogy pontosan úgy ejtsük ki, ahogy régen az izraeliták ejtették?"


Nem tudjuk hogyan ejtették ki Isten nevét az izraeliták. De nem is a kiejtésen van a hangsúly hanem azon hogy műszó! És egyértelműen bebizonyítható hogy ez egy ember alkotta műszó amely 1100 körül keletkezett és az 1500-as években terjed el, mivel ekkor jelentek meg az első nemzeti nyelvű Bibliák és a fordítók átvették ezt a hibás összevonás alapján keletkezett műszót!


"Melyik bibliai tulajdonnévnek ugyan az a kiejtése minden nyelven?"


Melyik bibliai tulajdonnevek keletkeztek még összevonás alapján?


"Rengeteg az okoskodó, héber-tudós keresztény, hogy jajj, tulajdonképpen nem Jehova, hanem inkább Jahve, de az sem biztos, inkább ne is használjuk."


Lehet hogy nem tartozol Jehova tanúihoz de hogy csak annyi ismereted van mint neki az már biztos!

Ugyan is használják Isten nevét sőt le is írják Isten nevét! Jehova tanúi azért nem tudnak erről, mert..

1. Jehova tanúinak szigorúan meg van tiltva az hogy elmenjenek más egyházak igehirdetéseire!

Pedig ha megtennék akkor hallhatnák. Az tény és való hogy még csak meg sem közelítené azt a számot amit egy királyság termi összejövetelen lehet hallani a Jehovából. De igen is hogy elszokott hangozni az hogy Jahve!

2. Jehova tanúinka szintén tilos más egyházak irodalmait olvasniuk. Pedig a teológiai írásokban szintén fellelhető a Jahve! Sőt a 21. századi Biblia fordításokban is benne van az hogy Jahve nem is egy helyen és nem is egyetlen fordításban. De pl a katolikus Biblia fordításban is megtalálható!


"Jézus nevének esetében miért nem jönnek a huhogók, hogy nem is úgy ejtették a héberek, nem is tudjuk melyik kiejtés a helyes, inkább ne is használjuk."


Mert nem Jézus neve lett összevonva! Ennyire egyszerű! Nem volt nehéz a megfejtése ennek a titoknak!


"Megkérek mindenkit, hogy ne terelje a vitát olyan irányba, hogy az újszövetségben csak is Jézus nevét lehet segítségül hívni, nem adatott más név, stb."


Pedig nem adatott más név! Ha ezt tagadod akkor valótlanságot állítasz hiszen a Bibliában ez olvasható!


"Nem az a kérdés, hogy Jehova vagy Jézus nevét kell segítségül hívni."


Ha nem az a kérdés akkor miért hoztad fel? Ez egy tipikusan Jehova tanús megnyilvánulás! Ugyan is ők szoktak ilyesmiket csinálni hogy senki nem beszélt róla és nem is igazán kapcsolódik a témához de azért írjunk róla.

Bár azt írod nem tartozol Jehova tanúihoz de hogy sokat voltál közöttük az számomra nem kérdés, mert pontosan azokat a stílus jegyeket mutatod mint amit ők szoktak!


"Hanem az, hogy a Bibliában szerepel ez a tulajdonnév, hogy JHVH. Ezt miért nem lehetne, a Jézus nevénél nem nagyobb fordítói szabadsággal átültetni a különféle nyelvekbe, és használni, miért kell kihagyni, és olyan szóval helyettesíteni, hogy ÚR, amikor nem is azt jelenti."


Látod itt a gond! A fordítókra akarod kenni a dolgot hogy ők helyettesítették azzal a szóval hogy Úr!

Pedig ez sem igaz!

Ők csak átvették ezt a hagyományt. Na és vajon kiktől vették át? Képzeld el hogy a zsidóktól, milyen meglepő, ugye? Adonaj

A zsidók túlságosan szentnek tartották ahhoz, hogy kimondják és féltek, hogy megsértik a 2Mózes 20:7 és 3Mózes 24:16 tilalmát.

[link]

De ezt is ajánlom figyelmedbe!

[link]

2019. ápr. 9. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/35 Rachel Warner ***** válasza:
82%
81%-os,nem kellene ennyire felvenned a szidalmaimat jehovára,ez max csak akkor lehetséges,ha számodra az istened kimerül egy névben. Én voltam már hívő,akkor is ugyanígy vélekedtem jehováról,mint most,a mi gyülinkben is megkaptam sokszor,hogy az isten -ha nem is kizárólagos- de egyik neve,ne vegyem így a számra. Nekik is elmagyaráztam,hogy nekem nem is a klasszikus értelemben vett istennel van a problémám,hanem a jehovával,ami ha olvastad a bibliát,meg a jehovás szörnyedelmet,akkor láthatod,hogy marhára nem ugyanaz. Tehát,ha én azt mondom,hogy jehova,akkor értelemszerűen a jehovás bibliában szereplő nem mindenttudó,helyhezkötött,megalomán,kollektíven büntető,vérátömlesztést tiltó istenre gondolok. Na,ha az is ilyen,akiben te hiszel,akkor talán jogos a felháborodásod,de a véleményem nem fog változni róla,változatlanul egy utolsó aljas szemétnek fogom tartani. De ha a te istened más,akkor nem értem,minek azonosítod a jehovák istenképével és hőbörögsz,hogy hogyan nevezem? Ne stresszeld túl magad,inkább állj le egy kicsit gondolkodni.
2019. ápr. 25. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!