Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért KELL tisztelni a vallást?

Miért KELL tisztelni a vallást?

Figyelt kérdés
2019. aug. 1. 13:16
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
84%

Nem a vallást kell tisztelned, hanem minden embert megillet egy alapvető tisztelet, legyen az akár vallásos vagy ateista.

Legalább is amíg nekem megadják, addig én is megadom másnak a tiszteletet.

2019. aug. 1. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim válasza:
16%
Én nem tisztelem, szerintem semmi tiszteletreméltó nincs abban, hogy felnőtt emberek mesében hisznek. Ez a tisztelni kell a vallást még a régi időkből maradt meg szerintem, mikor azt nézték ki aki nem hitt. Most meg az emberek nem merik ezt nyíltan kimondani mert tiszteletlenségnek tartják.
2019. aug. 1. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 A kérdező kommentje:

Bocs, de én nem tudok tisztelettel tekinteni egy olyan hitre, amiben minden kitalált.


Tisztelem a filozófiai eszmefuttatásokat, de a vallásos hitet, amiben kitalált dolgokat állítanak be egzaktnak, nem tudom, és azt sem, akinek erre szüksége van.

2019. aug. 1. 13:34
 4/33 anonim ***** válasza:
95%

nem a vallást kell tisztalni, hanem a vallásos embert.


Ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy például nem mondod a katolikus haverodnak, hogy egy idióta, mert Jézus nem is létezett...stb. Vagy nem kínálsz marhapörkölttel egy hindu ismerőst (vagy ha véletlen kínálsz is, nem sértődsz meg, ha nem eszik belőle).

2019. aug. 1. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
91%

"Tisztelem a filozófiai eszmefuttatásokat"

A vallás is zömében filozófiai eszmefuttatás. :))


Nem kell egyetérteni egy vallással sem, minden ember szabad döntése, hogy miben hisz. Ezt a döntést illik tiszteletben tartani (termesztésen amennyiben ez a vallás nem árt más embernek - pl. az aszték emberáldozatot nem feltétlen kell tolerálni).

2019. aug. 1. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
24%

Ez szerintem többrétű dolog:


- Az, hogy valaki mit eszik/nem eszik, vagy hogyan imádkozik, az sima szokás, egyszerűen tudomásul veszi az ember, és kész. (Persze megvan a maga helye és ideje, ha valaki napi 10-szer akar rózsafüzért morzsolni, vagy kelet felé imádkozni, az ne munkaidőben tegye pl.)


- Aztán vannak értékrendbeli kérdések, amikről lehet és kell is vitatkozni, persze normális hangnemben (pl. vallás és homoszexualitás).

2019. aug. 1. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 Mansour ***** válasza:
88%

Semmit és senkit sem KELL tisztelni. De az emberi kultúra egyik legfontosabb alapköve a tisztelet a másik ember, a másik nép, kultúra, eszmevilág iránt. Ha ez a tisztelet elveszik, azzal szerintem maga az emberi kultúra veszít sokat.

A tisztelet persze nem automatikusan és nem is egyenlő mértékben jár ki mindennek és mindenkinek. Alapból illik megelőlegezni, de okkal meg is lehet tagadni. Valamilyen szinten megértem, hogy a mai világban a vallást nem találja valaki tiszteletreméltónak, de mégsem tudom elfogadni ezt a hozzáállást. A vallások az emberiség legősibb szellemi produktumai, ez már önmagában tiszteletet érdemel szerintem. Meggyőződésem, hogy vallások nélkül nem fejlődhetett volna ki az emberi kultúra, ezért ha tartjuk valamire is a kultúránkat, a vallás, mint alappillér, ezen belül mindenképp tiszteletet érdemel. Tehát ha valaki arról van meggyőződve, hogy a mai világban a vallás okafogyottá vált és az emberiség jelene és jövője szempontjából már nincs szerepe, vagy épp káros szerepe van, a múlt miatt akkor is tanúsítania kell egy bizonyos tiszteletet a vallások felé.

Egyszóval nem kell, de ha kultúrembernek akarod tartani magad, akkor erősen ajánlott.

2019. aug. 1. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
79%
A hetes tökéletesen leírta, nála a pont.
2019. aug. 1. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
87%
Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem semmilyen problémát nem okoz mások vallásának a tiszteletben tartása. Nem olyan nehéz az.
2019. aug. 1. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 A kérdező kommentje:

A 7-es marhaságokat írt.


1. A vallásokat az első intelligens gonosz vezetők találták ki. Mindenki előtt nyilvánvaló, hogy az ősi törzsekben a sámánok semmiféle varázserővel nem rendelkeztek, csak intelligensebbek lehettek, mint a törzs többi tagja. Felismertek ezt-azt a természettel kapcsolatban, és így tudtak jósolni, gyógyítani, stb.


2. A vallások semmi jót nem adtak az emberiségnek. Az erkölcsnek evolúciós alapjai vannak, mert a másokkal való együttműködés segít minket a túlélésben (azon kívül, hogy védeni is kell magunkat másoktól...) A nők ragaszkodásának a barátnőikhez például színtiszta evolúciós alapja van. Az, hogy másokkal tehát empatikusnak kell lennünk, nem a vallások találmánya, hanem egy természetes ösztön, amit az evolúció programozott belénk.


A vallások viszont számtalan rossz dolgot műveltek az emberekkel. Olyan dologra vettek rá másokat, amiktől önmaguk sosem lettek volna képesek, viszont az istenek nevében elkövetni más más volt a helyzet. Ezeknek a kitalált lényeknek (istenek) nagy hatalmuk van az emberek pszichéjére, a későbbi vallási vezetők ezt felismerték, és minden aljasságukat az istenek nevében hajtották végre. Ennek egy utóvirágzása volt az, ami a középkorban történt.


3. A vallások nélkül ma sokkal előrébb lennénk a technológiában. Csodálkozunk, hogy milyen sokat tudunk a világról, amikor a modern fizika csak kb. 100 éves. Vallás nélkül lehet, 7-800 éve is tudtuk volna azt, amit most.


A vallásokra ma pedig semmi szükség nincs. Tudatlan, buta, illetve hiszékeny emberek olcsó játéka.


Komolyabb emberek CSAK azért hisznek benne, mert beléjük nevelték. Én is azért megyek el a templomba a családommal az éjféli misére, mert hagyomány, de egyébként legszívesebben máshol lennék.

2019. aug. 1. 16:30
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!