Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A fundamentalisták szerint...

A fundamentalisták szerint (pl. tanúk, hitgyüli, adventisták stb) az evolúcióbiológusokat maga a Sátán tévesztette meg?

Figyelt kérdés
2019. aug. 14. 01:30
1 2 3 4
 11/31 A kérdező kommentje:

"Nem, az adventisták szerint az evolúcióbiológusokat nem maga a Sátán tévesztette meg"


Akkor az adventisták szerint az evolúcióbiológusok szándékosan hazudnak, akkor amikor a Tiktaalik-ról, mint a halak és kétéltűek közötti átmeneti formáról, vagy az ember evolúciójáról beszélnek, amely lassú, fokozatos fejlődés eredménye?

2019. aug. 14. 16:03
 12/31 anonim ***** válasza:
21%

Kedves Kérdező,


Az adventisták nem rafináltak, csak tiszteletben tartják más emberek meggyőződését. Szerintem ez a helyes álláspont.

Nyilván az adventisták a 6 napos teremtésben hisznek, és azt vallják, hogy Isten a fajokat készen teremtette, átmenet nélkül. A darwini evolúciós elgondolás ugyanis nem egyeztethető össze a Szentírással, ami a hat napos teremtést vallja.

Tévedés azonban azt gondolni, hogy ezt a Biblia csak az első fejezeteiben vallja - ahol jelképesen értendő. A tízparancsolatot az Isten a saját ujjával írta le a kőtáblákra. Abban pedig ezt olvassuk:

"Mert hat nap alatt alkotta meg az Úr az eget, a földet, a tengert és mindent, ami azokban van, a hetedik napon pedig megpihent."

Ez az egyetlen olyan dokumentum a Földön amit Isten a saját ujjával írt le, ha egy keresztény ember ebben nem hisz, akkor miben hisz?

A másik érvem: ha az ember évmilliók alatt fejlődött ki, akkor a halál már azelőtt megjelent a Földön, hogy a bűnbeesés megtörtént volna. Ha a halál nem a bűn következménye - ahogyan azt a Biblia sok helyen tanítja - akkor mi szükségünk van a Megváltóra?


Üdv. Péter

2019. aug. 14. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 A kérdező kommentje:

Péter:


Nos, én ugyan értem az adventisták álláspontját, mindazonáltal azt gondolom, hogy a bibliatudomány elegendő bizonyítékot tett le az asztalra arra vonatkozóan, hogy a Teremtés könyvében feljegyzett elbeszélés az első oldalakon szimbolikus leírás, nem pedig történelem. A római katolikus írásmagyarázat foglalkozik ezzel a témakörrel elég jól, amennyire láttam.


A természettudomány álláspontját meg azért nem ismertetem, mert bizonyára tudod, hogy mikre hivatkozik, amikor elfogadja Darwin kutatásainak eredményét.


Amennyire észrevettem, vallási meggyőzédésből tagadod az evolúciót. Függetlenül attól, hogy választ találunk-e bizonyos teológiai nehézségekre, amelyek az evolúció elfogadásából adódnak, attól még az én véleményem szerint tény marad. Egyébként meg ha valaki úgy közelít az evolúció kérdéséhez, ahogyan te tetted, akkor fent áll a lehetősége annak, hogy a másik fél azt gondolja, azonos állásponton vagytok.

2019. aug. 14. 17:00
 14/31 Anahystor ***** válasza:
91%

Kedves Péter!


"

Tévedés azonban azt gondolni, hogy ezt a Biblia csak az első fejezeteiben vallja - ahol jelképesen értendő. A tízparancsolatot az Isten a saját ujjával írta le a kőtáblákra. Abban pedig ezt olvassuk:


"Mert hat nap alatt alkotta meg az Úr az eget, a földet, a tengert és mindent, ami azokban van, a hetedik napon pedig megpihent."


Ez az egyetlen olyan dokumentum a Földön amit Isten a saját ujjával írt le, ha egy keresztény ember ebben nem hisz, akkor miben hisz?

"


Hmmm!


Hol is található meg ez a bizonyos "dokumentum"??? Ugye tudódósok megvizsgálták, és igazolták a róla állítottakat??? Vagy nem?!


Tévedés azt gondolni, hogy egy nem igazolt elgondolás igazolásul szolgálhat egy másik szintén igazolásra váró állításhoz!


----


"A másik érvem: ha az ember évmilliók alatt fejlődött ki, akkor a halál már azelőtt megjelent a Földön, hogy a bűnbeesés megtörtént volna. Ha a halál nem a bűn következménye - ahogyan azt a Biblia sok helyen tanítja - akkor mi szükségünk van a Megváltóra?"


Nagyszerű felismerés!! Semmi szükségünk sincs rá!!

Lehet, hogy így Karácsony tényleg a szeretet ünnepe lesz, és a szülőktől kapja majd az ajándékot a gyermek, nem egy soha sem látott "Jézuskától". Legalább nem hazudunk a saját gyermekünk szemébe.... :-)

2019. aug. 15. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 A kérdező kommentje:

#Anahystor


Nos, feladtad a leckét Péternek. Nem tudom, fog-e erre reagálni.

2019. aug. 15. 13:01
 16/31 anonim ***** válasza:
33%

Sziasztok,


Természetesen reagálok. Az, hogy az ember hogyan lett hit kérdése, mivel senki nem volt ott. Én abban hiszek, hogy Isten teremtette, te abban, hogy evolúció által fejlődött ki. Nyilván mindkettőre nézve lehet érveket és ellenérveket felhozni, de én nem szeretnék ezen vitázni, tiszteletben tartom az álláspontodat.


A frigyláda és benne a kőtáblák megtalálása csak idő kérdése. Én hiszek abban, hogy megvannak, és amikor itt van az ideje előkerülnek, és akkor nem lesz vita. Mindazonáltal aki már a Tízparancsolatot sem tartja hiteles szövegnek annak nincs semmi alapja arra nézve, hogy kereszténynek vallja magát.


Jómagam a karácsony ünnepét a szeretet ünnepének tartom, gyermekeim tőlem kapták az ajándékokat, soha nem hazudtam nekik erről. A keresztény karácsonyünneplés ugyanis nem bibliai alapokon nyugszik, tekintettel arra, hogy Krisztus minden valószínűség szerint ie. 5 őszén született.


A Megváltó személyére vonatkozó felvetésem pedig értelemszerűen a keresztényekhez szólt.


Üdv. Péter

2019. aug. 15. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 Anahystor ***** válasza:
43%

Kedves Péter!


"A frigyláda és benne a kőtáblák megtalálása csak idő kérdése. Én hiszek abban, hogy megvannak ..."


nos, ez igencsak különbözik attól, amit írtál:


"A tízparancsolatot az Isten a saját ujjával írta le a kőtáblákra. Abban pedig ezt olvassuk:

"Mert hat nap alatt alkotta meg az Úr az eget, a földet, a tengert és mindent, ami azokban van, a hetedik napon pedig megpihent." Ez az egyetlen olyan dokumentum a Földön amit Isten a saját ujjával írt le, ha egy keresztény ember ebben nem hisz, akkor miben hisz?"


"...Abban pedig ezt olvassuk:..." !!! :-(


Nos nem olvassuk, ugyanis a kőtáblákon SEMMIT nem olvasunk, lévén meg sincsenek!

Csupán a Biblia ír róluk, aminek éppen a hitelességét kívánod velük bizonyítani (tipikus körkörös érvelés)!


Az abbéli hited pedig, hogy egyszer majd megtalálja őket valaki, nem egyenértékű (gondolom belátod) azzal, hogy megvannak és DOKUMENTÁLJÁK az állításodat!


Megj.: Az számomra totál érdektelen, hogy ki miben hisz (akár keresztény, akár más vallás híve), lévén a hit mindenkinek magánügye, részemről szkeptikus és agnosztikus vagyok, és csak a bizonyítékoknak hiszek(!).

Ha majd a hitet tényekkel lehet alátámasztani, és így bizonyossággá válik, akkor elfogadom isten (amelyik, akit bizonyítottak) létezését, addig csak mese számomra (aminek lakár ehet alapja is!!).

2019. aug. 15. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 A kérdező kommentje:

Kedves Péter!


Igazából nem szeretnélek provokálni, szóval nem feltétlenül kell reagálnod, nem azért írtam, hogy vitát kezdeményezzek.


Szerintem a probléma az adventista mentalitással ott van, hogy ezt a teremtés kérdését túlságosan le akarja korlátozni, és nem igazán nyitott az újabb alternatívákra. Ugyan miért ne teremthetett volna Isten úgy, hogy felhasznál egy természetes folyamatot? A választ persze értem, szerintetek (vagyis többségetek szerint) úgy történt a teremtés, ahogyan azt olvasva találjuk a Biblia elején. Egy adventista esetében számomra ez érthető, hiszen a 6 napos teremtésből fakadóan a szombatünneplés miatt központi szerepet játszik az adventista teológiában, emiatt ez nem olyan terület nálatok, amit vizsgálni lehetne. És pont ezzel van a baj: előbb van a teológiai meggyőződés, és ahhoz vannak igazítva a dolgok, és azt senki sem vonhatja kétségbe, ha a felekezet tagja akar maradni. Ez szerintem hiba. Bár ez a mentalitás egyébként is jellemző a vallásokra.


A frigyláda és a kőtáblák: nem tudom, hogy léteztek-e. Amennyire én látom, az Ószövetség később keletkezett, mint ahogyan a hagyomány állítja. Az láda elrejtésére vonatkozó hagyomány, miszerint Jeremiás próféta elrejtette, szintén késői, az i.e. 2. századból találjuk. A próféta ezzel ellentétben az i.e. 7. század környékén élt. Nem tudom tehát, hogyha léteztek a kőtáblák, mi lett a sorsa.


Egy keresztény tarthatja a Tízparancsolatot hiteles szövegnek, de nem értem, ez miben befolyásolja a teremtéstörténet értelmezését. A szentírástudomány jelenlegi álláspontja alapján, amit a katolikusok nagyon jól kifejtettek: a szöveg műfaji szemszögből nem történelmi leírás. Ezen nem változtat az sem, hogy a kőtáblákra mi van írva, nyilván ott sem szó szerint értelmezendő a leírás, hanem valamiféle vallási misztériuma van.

2019. aug. 15. 16:16
 19/31 anonim ***** válasza:
23%

Sziasztok,


Csak annyit szeretnék reagálni, hogy természetesen megértem az álláspontotokat és tiszteletben is tartom.


A fundamentalisták fundamentuma a Szentírás. Mi ezt tartjuk a hitünk alapjának, nyilván aki a Szentírás tanításainak jelentős részét jelképesen értelmezi azzal nem nagyon van mit vitatkoznunk.


Amennyiben egy keresztény számára a Tízparancsolat hiteles szöveg, úgy a 6 napos teremtés is az, hiszen ezt olvassuk benne: "Mert hat nap alatt alkotta meg az Úr az eget, a földet, a tengert és mindent, ami azokban van, a hetedik napon pedig megpihent." Ha ezt az Isten írta le (lásd. 2Móz 31,18), akkor elég furcsa lenne megkérdőjelezni...


Üdv. Péter

2019. aug. 16. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 Anahystor ***** válasza:
77%

"Amennyiben egy keresztény számára a Tízparancsolat hiteles szöveg..."


Igazad van, de nem csak keresztények élnek, így a Tízparancsolat hitelessége is megkérdőjeleződik egyesekben.


Miért is lenne hiteles?


A Biblia mindig igazat ír?


Láthatólag nem. Akkor mi alapozza meg pont a tízparancsolat hitelességét és isteni eredetét?


Mi van ha csak Mózes (ha Ő valóban létezett??!!) találta ki?

2019. aug. 19. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!