Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Van aki a vallása miatt...

Van aki a vallása miatt tagadja az evolúció elméletét? Titeket zavarna ha a gyerekeiteket az iskolában evolúcióból tanítanák a biológia órán?

Figyelt kérdés
2019. okt. 8. 19:30
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 31/281 anonim ***** válasza:
12%
Igen, én értem mit jelent rendszerbe sorolni (az egyediségre vonatkozó logika nem az enyém, nem is mondtam ilyet), ezért is írtam azt, hogy meg is lehet tenni. Biológiai tulajdonságai szerint, sorolhatod az embert az állatok nagy halmazába. Még mindig sajnálom, hogy ez szerinted értelmetlen, de én azt gondolom létezik egy másik nagy halmaz is amibe az ember is beletartozik vagy tartozhat egyszer (és tudom ezzel csak rontok az értelmezhetőségen, de talán még néhány másik faj amit rendszertanilag az állatokhoz sorolunk szintén oda tartozik vagy tartozhat egyszer) és attól, hogy ezek most két halmaz metszetében állnak, még nem egyeznek meg sem az egyik, sem a másik halmaz elemeivel, de ettől még lehetnek bármelyik nagy halmaz egyik részhalmazának elemei.
2019. okt. 10. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/281 anonim ***** válasza:
94%

Milyen másik halmaz?

Hja, hogy angyalok, démonok, meg kerubok, szeráfok, tündérek, hupikék törpikék, kentaurok, vasorrú bábák, és egyéb Potteres mesebeli lények, mint mondjuk a golymókok, a hegyi trollok, meg a magyar mennydörgő sárkányok?

Na igen, ez tényleg egy másik halmaz és ebbe is valóban tartozhatnak részben emberek, elismerem, mondjuk a Ludas Matyi, a Harry Potter (tényleg, ő még a varázslók halmazába is külön belefér), meg a Hunor,s Magor két dalia, két egytestvér, Ménrót fia...

2019. okt. 10. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/281 anonim ***** válasza:
92%

"Még mindig sajnálom, hogy ez szerinted értelmetlen, de én azt gondolom létezik egy másik nagy halmaz is amibe az ember is beletartozik vagy tartozhat egyszer"

Tegyük fel, létezik ilyen halmaz. Akkor az ember egyszerűen ezen titokzatos halmaz és az állatok halmazának metszetében fog elhelyezkedni, vagyis semmit nem változtat azon a tényen hogy az ember is állat.

2019. okt. 10. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/281 anonim ***** válasza:
14%
Pedig itt írom azt is, hogy ez az állításod miért lenne helytelen: "és attól, hogy ezek most két halmaz metszetében állnak, még nem egyeznek meg sem az egyik, sem a másik halmaz elemeivel," Kérdezz meg róla egy matektanárt.
2019. okt. 10. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/281 anonim ***** válasza:
93%

"és attól, hogy ezek most két halmaz metszetében állnak, még nem egyeznek meg sem az egyik, sem a másik halmaz elemeivel"

Csak épp mindkettővel. Különben mégis hogy kerülnének a metszetbe?

Egyszerű gondolatkísérlet. Van két halmazod. Az egyik neve piros tárgyak, a másiké járművek. Van egy piros autód, ez értelemszerűen a két halmaz metszetébe kerül. Miért? Mert mindkét halmaz feltételeinek megfelel. Vagyis egyszerre vagy külön külön is igaz lesz az a két állítás hogy az autód egy jármű és az autód piros.

2019. okt. 10. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/281 anonim ***** válasza:
91%

Ami azt illeti, kevés ember lehet, aki a két halmaz metszetében van.

Mátyás király lehet ilyen ember, mert ő valóban magyar király volt, de a másik halmaz szerint kutyavásárt is tartott Budán, így irodalmi alak is, amíg viszont sokan úgy tartják, hogy Jézus csak az egyik halmazban szerepel, a másikban nem, abban, amelyikben az Isten az angyalaival, meg a tündérek, koboldok és egyéb fantázialények is helyet kapnak.

2019. okt. 10. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/281 Anahystor ***** válasza:
77%

Kedves Mirőlszól!


Értjük (kár tovább ragozni), hogy a történet "arrólszól", hogy az egodat bántja az, hogy az állatokhoz tartozik az ember, mert te magasan kimagaslasz (szerinted) az állatok közül, sőt közösséget sem vállalsz velük, lévén TÉGED Isten nem állatnak teremtett, NEKED "lelket" adott, SŐT ő maga kimondta a Bibliában, hogy "URALKODJ" az állatok felett!


"És monda Isten: Teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra; és uralkodjék a tenger halain, az ég madarain, a barmokon, mind az egész földön, és a földön csúszó-mászó mindenféle állatokon."



Te uralkodni akarsz hát rajtuk, és nem tartod magad közéjük valónak.

Talán mert akkor magadon is uralkodni kellene, kellő szerénységgel beismerve, hogy bizony részei vagyunk a természetnek, és meg kell óvni azt, nem pedig kizsákmányolni.


Hát te tudod, higgy csak a felsőbbrendűségedben vakon, és ne vedd észre, hogy az evolúció mennyi csodálatos dolgot alkotott, repülő, ultrahanglokátorral tájékozódó, színüket változtatni képes, saját testük súlyának többszörösét felemelni képes, akár több év koplalást is kibíró, stb... fajokat, és KÖZTÜK az emberi fajt, mely sok mindenben gyengébb, kevesebbre képes mint a többi faj, ám mégis van olyan tulajdonsága amely révén mégis képessé vált a fennmaradásra (intelligencia).


És pont a magasan fejlett gondolkodásnak fontos része a fantázia, melynek révén képes a meglévő információkat oly módon elrendezni, hogy új dolgokat talál ki.

De a fantázia, mely nem csak hasznos dolgokat képes alkotni, megteremtette a vallásokat is, a maguk minden negatív hozadékával (a néhány kevés pozitív tulajdonságuk mellett). Megteremtette az elvakult istenhitet, a vallási fanatizmust, az öngyilkos merénylőket, a boszorkánypereket, a vallási háborúkat..., és az olyan fajta önértékelési zavart, mely a tényeket figyelembe nem véve, úgy aposztrofálja magát, mint a természet urát, kiemelt lényt, aki nem vállalja fel saját származását, megtagadja a testvéri kötelékeket!

2019. okt. 10. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/281 anonim ***** válasza:
Az ember társadalmi lény; közösen végzett munka, a tagolt beszéd és gondolkodás jellemzi. Mindezek révén képes a világ megismerésére és átalakítására. Rendszertani szempontból az emberi nem az állatok országába, a főemlősök rendjébe, a hominidák (Hominidae) közé tartozik. Az ember biológiai neme szerint nő vagy férfi, ivarérettsége (illetve tenyészérettsége vagy életkora) szerint gyermek (lány és fiú) vagy felnőtt. A kultúrák különböznek abban, hogy mikortól számítják tagjaikat felnőttnek. Az emberek összessége az emberiség.
2019. okt. 10. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/281 anonim ***** válasza:

#35 Igen a példád esetében ez így van, mert mindkét halmaz tulajdonságait pontosan meg tudod határozni. De ha van egy piros tárgyak halmazod és egy ismeretlen tulajdonággal rendelkező halmazod, és feltételezed (én ezt feltételeztem), hogy ezeknek létezik metszete, akkor ebből még nem következik, hogy a két halmaz tulajdonságai nem lehetnek egymást kizáró tulajdonságok. (Legalábbis egy gondolatkísérlet során nem, a halmazelmélet lehet mást mond erről.)

Nekem pl. volt színváltós kisautóm. Hőmérséklettől függően piros-narancs-citromsárga színű volt. Ott a piros tárgyak halmaza, meg egy másik, amiről nem tudjuk, hogy a citromsárga tárgyak, a citromsárga járművek, a járművek, vagy a nem piros járművek halmaza lenne. Nekem meg van egy piros kisautóm, amit néha narancsszínűnek látok. A piros szín nem citromsárga, a citromsárga szín nem piros, kettőjük metszete lehet narancssárga, de ebből még mindig nem tudhatjuk, hogy az ismeretlen halmazba mik tartozhatnak, így azt sem tudhatom, hogy amikor a színváltós kisautóm narancssárga lesz, a metszetbe kerülne, vagy a két nagy halmazon kívülre. Azt viszont biztosan tudom, hogy amikor narancssárga, akkor nem egy piros tárgy, pedig igaz rá, hogy a piros színből alakult át, hogy még mindig ugyan az a piros szín van benne, és hogy bizonyos feltételek mellett visszaalakulhat piros színű kisautóvá. Az ember is állat kijelentés olyan mintha azt mondanád, a narancssárga is piros, mert van benne piros szín. És akkor a lila is piros? Ha azt mondod minden tárgy amiben piros szín van pirosféle, akkor mondhatod, hogy a narancssárga pirosféle, de ameddig nem adod meg a felosztás módját, addig olyan, mintha azt mondanád 1 km az sok. Mondhatod, csak így önmagában teljesen értelmetlen kijelentés, és még csak nem is lesz mindig igaz. 


#37 Kedves Anahystor, jó látni, hogy a te egóddal minden rendben, és ezért megengedheted magadnak, hogy elmondd mások helyett szerinted mit gondolnak ők erről a világról. Jó tudni, hogy szerintem az van, ami szerinted szerintem van, bár soha, sehol ehhez hasonló dolgokat nem mondtam, talán mert nem is gondolom így, de biztosra veszem, hogy te azt is jobban tudod, hogy én mire gondolok. És nyilván neked van igazad abban is, hogy az összes vallásos ember felsőbbrendűségi komplexusban szenved, és uralkodni akar a koboldok, a csillámpónik meg a hidrogénatomok felett, ellentétben a hozzád hasonló magasabb intelligenciával született emberekkel, akik folyamatosan fejlesztik ezt a kimagasló képességüket. Ami pedig nem érthető számotokra, az eleve értelmetlen, kizárásos alapon, hiszen ti mindent tökéletesen érteni tudtok.

2019. okt. 10. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/281 anonim ***** válasza:

"De ha van egy piros tárgyak halmazod és egy ismeretlen tulajdonággal rendelkező halmazod, és feltételezed (én ezt feltételeztem), hogy ezeknek létezik metszete, akkor ebből még nem következik, hogy a két halmaz tulajdonságai nem lehetnek egymást kizáró tulajdonságok"


Dehogynem következik, hisz különben nem létezne metszet a két halmaz között. Hisz ha egymást kizáró tulajdonságokról beszélsz, akkor nem létezhet olyan dolog ami egyszerre mindkét ellentétes tulajdonsággal is bír.


"Az ember is állat kijelentés olyan mintha azt mondanád, a narancssárga is piros"


Nem igazán. Az ember is állat kijelentés a példád kapcsán úgy állná meg a helyét, hogy a piros is szín.

Azon belül, hogy szín, alkothatsz te bármilyen precíz részhalmazt, mittudomén, "enyhén halvány de azért még valamennyire élénk sötét piros", de ez semmit sem változtat azon az alapvető tényen, hogy amiről szó van, az még mindig egy szín, akármilyen egyedi szempont alapján is kategorizáltad tovább.

Ugyanígy bármilyen egyedi szempont alapján katehorizálhatod az embert is, a faj amiről szó van ettől még miért szűnne meg állatnak lenni? Ha más nézőpontból vizsgálod az embert, akkor talán elveszti valamelyik tulajdonságát ami állattá teszi, a heterotrófiát, az eukariotizmust vagy a többsejtűséget? Mert ami rendelkezik ezekkel a tulajdonságokkal, azt hívjuk állatnak.

2019. okt. 10. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!